Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa piaskarki ci¶nieniowej

sosnos94 23 Jun 2008 00:43 236796 123
Wago
    olowaty
    Level 11  
    Zajechać 3 cylindrowego WAN'a to według mnie trzeba być na prawdę sprytnym. Sprzedałem tak± o wydajno¶ci około 80 m3 na godzinę do serwisu ogumienia. ¦miga już tam 4 lata i nic się z ni± nie dzieje. Ale już dużo widziałem, np. przedsiębiorców budowlanych lej±cych olej przepracowany do sprężarek ¶rubowych albo kamieniarzy którzy odsprzedawali sprężarki za grosze bo nie znali się na niczym a wiedzieli najlepiej (wszystkie uszkodzenia wynikały z ich lub ich pracowników głupoty lub problemami z czytaniem instrukcji). Ale dla mnie to dobrze bo daj± zarobić. Je¶li chodzi o piaskarkę to ja stosuję zbiorniki od lpg (musz± być puste bo inaczej bum podczas spawania). Nie robię żadnych grzybków i innych cudów. Stosuję mufę 2 calow± i za¶lepkę do tego. A je¶li chodzi o mał± piaskarkę to można zrobić z ga¶nicy. Należy zwrócić uwagę aby wytrzymywał zbiornik ci¶nienie wyższe niż 1 MPa.
    Tu macie schemat z opisem.
    Attachments:
  • Wago
    Jarek68
    Level 21  
    Przeczytaj co dokładnie napisałem. Pisałem o sprężarce albo jak wolisz o kompresorze :-) Ja też nie widziałem w żadnej piaskarce łożysk :-) No wła¶nie zawory :-( W przyzwoitym sprężarce wymienia się je raz na kilka lat. W niektórych raz na 10 lat :-) A jak nie będziesz pilnował czy wszystkie cylindry się równo nagrzewaj± to możesz mieć póĽniej problem :-( Wystarczy że jeden zawór będzie nie szczelny a sprężarka będzie dalej pompować powietrze ale w jednym cylindrze z uszkodzonym zaworem gwałtownie ro¶nie temperatura co po dłuższym czasie prowadzi do zatarcia :-( Ja już tyle rozwalonych tych sprężarek widziałem że szok :-(

Dodano po 16 [minuty]:

To nie jest WAN :-) To jest 3JW60 jak dobrze pamiętam typ. Musiałbym poszukać dokumentacji :-)
  • Wago
    sosnos94
    Level 10  
    dzieki za fotki ale mam jeszcze pytanie do kolegi macha czy podczas piaskowania zbiornik stoi tak jak na zdjeciu czy kładzie sie go pionowo??

Dodano po 3 [minuty]:

przepraszam nie pionowo tylko poziomo
    macha
    Level 19  
    Jak pisałem w pierwszym po¶cie kładzie się go na dwóch kantówkach wylotem do góry i puszcza powietrze ( ok. 6 atm.), następnie powoli opuszcza się wylot na dół (po prostu się go kula na tych kantówkach - ja na nim siadałem i w ten sposób go kontrolowałem) dozuj±c ilo¶ć piasku. Jako osłona twarzy mi starczała szyba ok 50/50 cm i piaskowałem na wolnym powietrzu.
    Jarek68
    Level 21  
    Witam ponownie. No i podczas pracy przez niedopatrzenie osoby pilnuj±cej pracy piaskarki do zawoju mieszaj±cego piasek z powietrzem dostała się woda z odwadniacza :-( Trzeba było wywalać ponad 200 KG piasku :-( Dzięki temu mogę wam zaprezentować fotki z wnętrza zbiornika :-)

Tak wygl±da rura w ¶rodku zbiornika

A tak wygl±da dzwon od ¶rodka. Kawałek żelastwa w kształcie grzybka założonego na rurę.
    sosnos94
    Level 10  
    dzieki za informacje i fotki
    pozdrawiam
    sosnos94
    Level 10  
    a czy można zamiast oryginalnego weża roboczego do ¶cierniwa użyc jakiego¶ innego??
    sosnos94
    Level 10  
    i mam jeszcze jedno pytanie-jaki zbiornik można użyc?? słyszałem a zbiorniku LPG, a poza tym jeszcze jakie¶?? z góry dziękuje i pozdrawiam
  • Helpful post
    Jarek68
    Level 21  
    W±ż to może być każdy :-) Lepsze gumowe bo bardziej elastyczne. Ważne żeby końcówka była w miarę z twardego materiału, bo inaczej szybko będzie się otwór powiększał :-( I często będzie trzeba wymieniać :-( Zbiornik to każdy prawie może być :-) Dobrze żeby był kształtem zbliżony do tego co fotki dałem :-) Bo piasek się dobrze usypuje do zaworu i prawie nic w ¶rodku nie zostaje :-) No i dobrze żeby miał tak± klapę do dostanie się do ¶rodka. Bo jak się co¶ stanie żeby można było piasek ręcznie wybrać :-)
    sosnos94
    Level 10  
    oki dzięki za informacje pozdrawiam
    wezuwiusz3
    Level 12  
    Macha ,pogratuluj ojcu nowatorskiego wyrobu.Z tych wszystkich piaskarek jakie s± tu poopisywane tak barwnie to ta Wasza jest z tych wszystkich najprostsza i my¶lę że najmniej zawodna i cenowo oczywi¶cie najtańsza.Jeżeli tym wygrawerować się da napisy na marmurze ,to na rdzę jest w sam raz a dla wyczyszczenia blach w samochodzie nie trzeba nic więcej .Napisz mi jeszcze jakie kamienie tym były piaskowane,bazalt,granit?
    macha
    Level 19  
    wezuwiusz3 niestety ojciec mój już nie żyje, a poza tym nie wiem czy był to jego pomysł, czy kogo¶ innego. Jak widać na moich fotkach piaskarka była przerabiana by uzyskać najlepszy efekt. Piaskowali¶my ni± napisy na tablicach ze szkła dekoracyjnego (czarny marblit) i czasami na miękkich marmurach. W granitach, bazalcie i twardych marmurach napisy były kute ręcznie.
    Ta piaskarka do piaskowania tych napisów była idealna, lecz do piaskowania większych powierzchni za bardzo się nie nadaje, bo jej wydajno¶ć jest za mała. Piaskowałem ni± felgi samochodowe, ale trwało to dosyć długo. My¶lę, że efekt byłby lepszy przy większym ci¶nieniu roboczym my mieli¶my ok. 6 atm
    dzikamysz
    Level 16  
    Mam przy okazji tego tematu jedno pytanie, co my¶licie na temat piaskarek wodnych, tzn przystawek do myjek ci¶nieniowych podaj±cych piasek. Stosuje się to przy myciu np. elewacji. Blachy stalowe podobno też czy¶ci, ale podobno dlatego może kto¶ robił już z tym eksperymenty.
    olowaty
    Level 11  
    Co do piaskarek do myjek ci¶nieniowych to s± dobre bo nie pyl±. A s± złe dlatego że jak piaskujesz metal to będzie korodował (chodzi mi o stal). Co do piaskowania elewacji tego typu urz±dzeniami to według mnie nie powinno się tego robić. Jakby nie patrzył dodatkowo moczysz ¶ciany, co może prowadzić do zawilgocenia murów. Ja stosowałem tylko i wył±cznie piaskowanie pneumatyczne. Ale to moja opinia.
    Jarek68
    Level 21  
    Popieram opinie kolegi :-) Ja też mam przystawkę do myjki i leży sobie spokojnie gdzie¶ w koncie :-( Używałem j± tylko raz i stwierdziłem że do metalu się nie nadaje :-( Poł±czenie wody piasku i zanieczyszczeń które zrywamy to można sobie wyobrazić jak to wygl±da :-( A wydajno¶ć czyszczenia to nie za duża była :-)
    egemini
    Level 2  
    sosnos94 moglbys napisac wyjasnienia do tych elementow z tego schematu??
    actron
    Level 12  
    Witam
    Kilka tygodni temu kupili¶my w firmie piaskarkę. Wygl±da IDENTYCZNIE jak ta na schemacie. Takie same elementy i, kształt i wykonanie. Kupiona nowa i od producenta. Cena ok. 1300 EUR (rzecz dzieje się w Irlandii). Zestaw zawiera: piaskarkę, przewody, kombinezon, zbiornik na powietrze do kombinezonu i ze cztery 10kg worki "piasku".
    Zastanawiam się teraz czy ta piaskarka to jaki¶ wzór zastrzeżony czy też każdy może takie "co¶" produkować. Co do Irlandii to się za bardzo nie dziwie bo tu się różne "cuda" dziej± a i naród za m±dry to nie jest.
    Narazie empirycznie poznaję działanie i obsługę tego urz±dzenia.
    Pozdrawiam
    michal333
    Level 13  
    Witam czy sprężarka ze stara 200 nadaje się?( tz. jak± duż± piaskarkę uci±gnie ) ew. jaki do tego silnik elektryczny - moc , obroty?
    kawitus
    Level 11  
    Witam Was jest to moj pierwszy post w tym temacie.... ale do rzeczy. Moje przygody z piaskowaniem zaczełem od 3jw60, efekt w garazu bylo ciepło po 15 minutach. Piaskowanie szło jak krew z nosa. Pistolety z allegro.... podejscie drugie. Podłaczyłem 2 sprężarke silnik 4kw, wydajno¶ć 30m3/h. Na minute miałem 220l/min z 3jw60 i 500l/min z drugiej.... Zbudowałem piaskarke z butli po LPG. Była zdecydowana poprawa.... ale ci±gle szło do d...... Teraz kupiłem WAN-AW 80m3/h 1300l/min silnik 11kW w połaczeniu z tym co mam mam nadzieje że wypiaskowanie felgi bedzie mozliwe.
    cichy394
    Level 2  
    ROKUS_BIANKA
    Level 10  
    Cze¶ć,

Mam pytanie odno¶nie budowy piaskarki.
    Gdzie można kupić dysze piaskarska? Jak jest jej cena?

A może wiecie jak ja zrobić?

Dziękuje za wszelkie informacje.
    Mariuszczs
    Level 19  
    Cena dyszy ok 70 zł na allegro.
    Je¶li chcesz zrobić to łatwo jest na tokarce - walec z otworem i dobrze jak jest jeszcze stożek to wtedy lepiej ¶cierniwo podaje. Potem trzeba zahartować. Tak zrobiona dysza i tak długo nie poci±gnie w porównaniu z t± z Allegro z węglika spiekanego np G10.
    Ceramicznych nie kupuj bo szybko też się zuzywaj±.
    rychu171
    Level 2  
    czesc wszystkim! czytam tak sobie i widze ze kolega jarek ma spore doswiadczenie w tym temacie! czy moglbym sie z Toba jakos skontaktowac? mam piaskarke wlasnej roboty wszystko niby dziala ale powstalo pare problemow podczas urzytkowania takich jak no zasypujacy sie waz piachem w srodku m.in co moge z tym zrobic??
    Mariuszczs
    Level 19  
    zasypuj±cy się w±ż piachem to normalne - zobacz w profesjonalnych piaskarkach nie ma zaworu przy dyszy - piaskarka pracuje cały czas, jesli jest zatrzymanie to zamyka się zawór ¶cierniwa i odcina powietrze do piaskarki
    rychu171
    Level 2  
    jak sie maja te piaskarki do prawa? jest taki zapis ze w przypadku wypuszczenia przez pracownika dyszy z wezem automatycznie powino przestac leciec scierniwo... jak to jest rozwiazane?
    Mariuszczs
    Level 19  
    rychu - popatrz na cenę piaskarki na któr± możesz dostać UDT
    sam możesz sobie piaskować na takiej taniej i nikt nie ma prawa ci się czepić, jednak pracownika nie możesz przy niej postawić bez UDT, i oczywi¶cie na piaskarkę tak± nie zrobisz UDT. Musi by¶ zbiornik z papierami i osprzęt zgodny z wymogami

W piaskarkach z UDT jest zawór steruj±cy który jak trzymaszasz ręk± to puszcza powietrze na zwory w piskarce i one sa otawrte. W momencie jak ci to z ręki wylatuje lub sam zwalniasz zawór zamyka się dopływ powietrza przy piaskarce, drugi zawór spuszcza z niej powietrze i chyba jeszcze stosuje się zamknięcie dopływu ¶cierniwa ¶cierniwa na zaworze ¶cierniwa ( ale to ostatnie chyba nie jest wymagane 100% ).
    S± też inne rozwi±zanie - tzn np siłownik ¶ciskaj±cy węże przy piaskarce - nie ma dopływu powietrze i zablokowanie ¶cierniwa w wężu.
    mapeciontko
    Level 10  
    a ja mysle ze nie jest trudno zrobić odciecie powietrza wystarczy kawałek linki i np. gaznik od piły spalinowej ;) lub cos zbudowane na wzur oczywiscie ze sprężyna zeby samo odbijało przy puszczeniu. I sprawa powietrza załatwiona a cierniwo tez mozna zrobic podobnie i dać druga dzwignie i wtedy bedziemy mieli dodatkowo regulacje ilosci cierniwa bez podchodzenia do piaskarki.
    Dobry pomysl mi podsuneliscie z tym. Narazie zbieram informacje bo chce przystapic do budowy piaskarki i mam do tego do wykorzystania zbiornik 100l (stary boiler ;D do wywalenia bedzie werzwnica i grzałka ale to zaden problem) a sprezarka jaka ma to obslugiwac to niestety tylko 220l/min 125l zbiornik powietrza i nie wiem czy mi to uciagnie.
    Przeznaczenie piaskarki to glownie do usowania rdzy z czesci karoseri samochodow czy zdzieranie calych felg i podobne drobne prace ;)

Moze macie jakies propozycje?
    Jarek68
    Level 21  
    Witam. Kolega jan222 zadał mi do¶ć istotne pytanie. Że takie wskazówki mog± się przydać innym użytkownikom postanowiłem je tu umie¶cić i odpowiedzieć na nie.

Mam pro¶bę. Buduję piaskarkę i nie wiem jak zbudować odwadniacz. Czy mógłbym prosić o kilka fotek z wnętrza odwadniacza i z zewn±trz dokładniej? Ewentualnie proszę mi wytłumaczyć co jest we wnętrzu? Aha mój kompresor strasznie "dymi" (mgła olejowa). Czy odolejacz jest w tym przypadku konieczny?

Fotki z zewn±trz zamieszczam poniżej. Ponieważ rozbieranie jest do¶ć kłopotliwe zamieszczam przekrój odwadniacza z dokumentacji. Wewn±trz zbiornika na ¶ciankach s± umieszczone z góry w dół płaskowniki i na tej ¶rodkowej róże też. Wygl±da to jak słoneczko. W tym że jak na zewnętrznym zbiorniku s± dwa płaskowniki to pomiędzy nimi wchodzi trzeci tylko przyspawany do rury. Ma to za zadanie żeby przechodz±ce powietrze między płaskownikami jak najwięcej zmieniało kierunek obijaj±c się o ¶cianki co powoduje wytr±canie wody oleju i zanieczyszczeń. Zanieczyszczenie powietrza wod± w piaskarce jest nie poż±dane powoduje zapychanie się zawilgoconego piasku. Ten problem da się rozwi±zać poprzez przedmuchanie i wysuszenie węży ale w przypadku oleju problem może być do¶ć poważny. Zawilgocony w±ż olejem będzie powodował przyklejanie się piasku na niego znowu będzie się osadzał olej i piasek. W ten sposób może się tak stać że cały w±ż po prostu zaro¶nie piaskiem sklejonym na olej :-( I nie będzie go łatwo usun±ć ze ¶rodka węża, zbiornika i całej armatury :-(

Zdjęcia odwadniacza i przekrój

I przekrój inżektora. To ten zawór na dole zbiornika do mieszania piasku z powietrzem. Patrz na zdjęcia w poprzednich moich postach.

mapeciontko
    Level 10  
    Mam pytanie odno¶nie budowy dyszy.
    1. Jakiej ¶rednicy jest otwór i z jakiego materiału najlepiej?
    2. Jakiej długo¶ci zwężenie?
    3. Przej¶cie np. z węża fi 10mm robione stożkiem czy bezpo¶rednio?
    4. Jaki piasek bierzecie?

P.S. Jaki kompresor potrzebny żeby uci±gnoł piaskarkę niewielkich gabarytów (zbiornik 30l)?