Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa piaskarki ciśnieniowej

sosnos94 23 Cze 2008 00:43 208398 117
  • #31 23 Cze 2008 00:43
    olowaty
    Poziom 10  

Zajechać 3 cylindrowego WAN'a to według mnie trzeba być na prawdę sprytnym. Sprzedałem taką o wydajności około 80 m3 na godzinę do serwisu ogumienia. Śmiga już tam 4 lata i nic się z nią nie dzieje. Ale już dużo widziałem, np. przedsiębiorców budowlanych lejących olej przepracowany do sprężarek śrubowych albo kamieniarzy którzy odsprzedawali sprężarki za grosze bo nie znali się na niczym a wiedzieli najlepiej (wszystkie uszkodzenia wynikały z ich lub ich pracowników głupoty lub problemami z czytaniem instrukcji). Ale dla mnie to dobrze bo dają zarobić. Jeśli chodzi o piaskarkę to ja stosuję zbiorniki od lpg (muszą być puste bo inaczej bum podczas spawania). Nie robię żadnych grzybków i innych cudów. Stosuję mufę 2 calową i zaślepkę do tego. A jeśli chodzi o małą piaskarkę to można zrobić z gaśnicy. Należy zwrócić uwagę aby wytrzymywał zbiornik ciśnienie wyższe niż 1 MPa.
    Tu macie schemat z opisem.

Załączniki:
  • #32 26 Cze 2008 01:24
    Jarek68
    Poziom 20  

Przeczytaj co dokładnie napisałem. Pisałem o sprężarce albo jak wolisz o kompresorze :-) Ja też nie widziałem w żadnej piaskarce łożysk :-) No właśnie zawory :-( W przyzwoitym sprężarce wymienia się je raz na kilka lat. W niektórych raz na 10 lat :-) A jak nie będziesz pilnował czy wszystkie cylindry się równo nagrzewają to możesz mieć później problem :-( Wystarczy że jeden zawór będzie nie szczelny a sprężarka będzie dalej pompować powietrze ale w jednym cylindrze z uszkodzonym zaworem gwałtownie rośnie temperatura co po dłuższym czasie prowadzi do zatarcia :-( Ja już tyle rozwalonych tych sprężarek widziałem że szok :-(

Dodano po 16 [minuty]:

To nie jest WAN :-) To jest 3JW60 jak dobrze pamiętam typ. Musiałbym poszukać dokumentacji :-)

• #33 30 Cze 2008 13:12
    sosnos94
    Poziom 9  

dzieki za fotki ale mam jeszcze pytanie do kolegi macha czy podczas piaskowania zbiornik stoi tak jak na zdjeciu czy kładzie sie go pionowo??

Dodano po 3 [minuty]:

przepraszam nie pionowo tylko poziomo

• #34 02 Lip 2008 08:46
    macha
    Poziom 19  

Jak pisałem w pierwszym poście kładzie się go na dwóch kantówkach wylotem do góry i puszcza powietrze ( ok. 6 atm.), następnie powoli opuszcza się wylot na dół (po prostu się go kula na tych kantówkach - ja na nim siadałem i w ten sposób go kontrolowałem) dozując ilość piasku. Jako osłona twarzy mi starczała szyba ok 50/50 cm i piaskowałem na wolnym powietrzu.

• #35 03 Lip 2008 22:12
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam ponownie. No i podczas pracy przez niedopatrzenie osoby pilnującej pracy piaskarki do zawoju mieszającego piasek z powietrzem dostała się woda z odwadniacza :-( Trzeba było wywalać ponad 200 KG piasku :-( Dzięki temu mogę wam zaprezentować fotki z wnętrza zbiornika :-)

Tak wygląda rura w środku zbiornika

A tak wygląda dzwon od środka. Kawałek żelastwa w kształcie grzybka założonego na rurę.

• #36 03 Lip 2008 22:27
    sosnos94
    Poziom 9  

dzieki za informacje i fotki
    pozdrawiam

• #37 08 Lip 2008 19:56
    sosnos94
    Poziom 9  

a czy można zamiast oryginalnego weża roboczego do ścierniwa użyc jakiegoś innego??

• #38 09 Lip 2008 22:57
    sosnos94
    Poziom 9  

i mam jeszcze jedno pytanie-jaki zbiornik można użyc?? słyszałem a zbiorniku LPG, a poza tym jeszcze jakieś?? z góry dziękuje i pozdrawiam

• Pomocny post
    #39 17 Lip 2008 23:20
    Jarek68
    Poziom 20  

Wąż to może być każdy :-) Lepsze gumowe bo bardziej elastyczne. Ważne żeby końcówka była w miarę z twardego materiału, bo inaczej szybko będzie się otwór powiększał :-( I często będzie trzeba wymieniać :-( Zbiornik to każdy prawie może być :-) Dobrze żeby był kształtem zbliżony do tego co fotki dałem :-) Bo piasek się dobrze usypuje do zaworu i prawie nic w środku nie zostaje :-) No i dobrze żeby miał taką klapę do dostanie się do środka. Bo jak się coś stanie żeby można było piasek ręcznie wybrać :-)

• #40 18 Lip 2008 19:36
    sosnos94
    Poziom 9  

oki dzięki za informacje pozdrawiam

• #41 20 Lip 2008 02:34
    wezuwiusz3
    Poziom 12  

Macha ,pogratuluj ojcu nowatorskiego wyrobu.Z tych wszystkich piaskarek jakie są tu poopisywane tak barwnie to ta Wasza jest z tych wszystkich najprostsza i myślę że najmniej zawodna i cenowo oczywiście najtańsza.Jeżeli tym wygrawerować się da napisy na marmurze ,to na rdzę jest w sam raz a dla wyczyszczenia blach w samochodzie nie trzeba nic więcej .Napisz mi jeszcze jakie kamienie tym były piaskowane,bazalt,granit?

• #42 20 Lip 2008 19:20
    wezuwiusz3
    Poziom 12  

Jak zrobić lub skąd wziąć zawór w którym miesza się piasek z powietrzem?

• #43 25 Lip 2008 23:45
    macha
    Poziom 19  

wezuwiusz3 niestety ojciec mój już nie żyje, a poza tym nie wiem czy był to jego pomysł, czy kogoś innego. Jak widać na moich fotkach piaskarka była przerabiana by uzyskać najlepszy efekt. Piaskowaliśmy nią napisy na tablicach ze szkła dekoracyjnego (czarny marblit) i czasami na miękkich marmurach. W granitach, bazalcie i twardych marmurach napisy były kute ręcznie.
    Ta piaskarka do piaskowania tych napisów była idealna, lecz do piaskowania większych powierzchni za bardzo się nie nadaje, bo jej wydajność jest za mała. Piaskowałem nią felgi samochodowe, ale trwało to dosyć długo. Myślę, że efekt byłby lepszy przy większym ciśnieniu roboczym my mieliśmy ok. 6 atm

• #44 30 Lip 2008 00:10
    dzikamysz
    Poziom 15  

Mam przy okazji tego tematu jedno pytanie, co myślicie na temat piaskarek wodnych, tzn przystawek do myjek ciśnieniowych podających piasek. Stosuje się to przy myciu np. elewacji. Blachy stalowe podobno też czyści, ale podobno dlatego może ktoś robił już z tym eksperymenty.

• #45 07 Sie 2008 16:52
    olowaty
    Poziom 10  

Co do piaskarek do myjek ciśnieniowych to są dobre bo nie pylą. A są złe dlatego że jak piaskujesz metal to będzie korodował (chodzi mi o stal). Co do piaskowania elewacji tego typu urządzeniami to według mnie nie powinno się tego robić. Jakby nie patrzył dodatkowo moczysz ściany, co może prowadzić do zawilgocenia murów. Ja stosowałem tylko i wyłącznie piaskowanie pneumatyczne. Ale to moja opinia.

• #46 10 Wrz 2008 23:57
    Jarek68
    Poziom 20  

Popieram opinie kolegi :-) Ja też mam przystawkę do myjki i leży sobie spokojnie gdzieś w koncie :-( Używałem ją tylko raz i stwierdziłem że do metalu się nie nadaje :-( Połączenie wody piasku i zanieczyszczeń które zrywamy to można sobie wyobrazić jak to wygląda :-( A wydajność czyszczenia to nie za duża była :-)

• #47 25 Lis 2008 22:11
    egemini
    Poziom 2  

sosnos94 moglbys napisac wyjasnienia do tych elementow z tego schematu??

• #48 27 Lis 2008 00:55
    actron
    Poziom 12  

Witam
    Kilka tygodni temu kupiliśmy w firmie piaskarkę. Wygląda IDENTYCZNIE jak ta na schemacie. Takie same elementy i, kształt i wykonanie. Kupiona nowa i od producenta. Cena ok. 1300 EUR (rzecz dzieje się w Irlandii). Zestaw zawiera: piaskarkę, przewody, kombinezon, zbiornik na powietrze do kombinezonu i ze cztery 10kg worki "piasku".
    Zastanawiam się teraz czy ta piaskarka to jakiś wzór zastrzeżony czy też każdy może takie "coś" produkować. Co do Irlandii to się za bardzo nie dziwie bo tu się różne "cuda" dzieją a i naród za mądry to nie jest.
    Narazie empirycznie poznaję działanie i obsługę tego urządzenia.
    Pozdrawiam

• #49 14 Gru 2008 00:39
    michal333
    Poziom 13  

Witam czy sprężarka ze stara 200 nadaje się?( tz. jaką dużą piaskarkę uciągnie ) ew. jaki do tego silnik elektryczny - moc , obroty?

• #50 16 Gru 2008 22:51
    kawitus
    Poziom 11  

Witam Was jest to moj pierwszy post w tym temacie.... ale do rzeczy. Moje przygody z piaskowaniem zaczełem od 3jw60, efekt w garazu bylo ciepło po 15 minutach. Piaskowanie szło jak krew z nosa. Pistolety z allegro.... podejscie drugie. Podłaczyłem 2 sprężarke silnik 4kw, wydajność 30m3/h. Na minute miałem 220l/min z 3jw60 i 500l/min z drugiej.... Zbudowałem piaskarke z butli po LPG. Była zdecydowana poprawa.... ale ciągle szło do d...... Teraz kupiłem WAN-AW 80m3/h 1300l/min silnik 11kW w połaczeniu z tym co mam mam nadzieje że wypiaskowanie felgi bedzie mozliwe.

• #51 15 Sty 2009 19:41
    cichy394
    Poziom 2  
  • #52 22 Sty 2009 12:52
    ROKUS_BIANKA
    Poziom 9  

Cześć,

Mam pytanie odnośnie budowy piaskarki.
    Gdzie można kupić dysze piaskarska? Jak jest jej cena?

A może wiecie jak ja zrobić?

Dziękuje za wszelkie informacje.

• #53 22 Sty 2009 22:05
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Cena dyszy ok 70 zł na allegro.
    Jeśli chcesz zrobić to łatwo jest na tokarce - walec z otworem i dobrze jak jest jeszcze stożek to wtedy lepiej ścierniwo podaje. Potem trzeba zahartować. Tak zrobiona dysza i tak długo nie pociągnie w porównaniu z tą z Allegro z węglika spiekanego np G10.
    Ceramicznych nie kupuj bo szybko też się zuzywają.

• #54 13 Mar 2009 23:46
    rychu171
    Poziom 2  

czesc wszystkim! czytam tak sobie i widze ze kolega jarek ma spore doswiadczenie w tym temacie! czy moglbym sie z Toba jakos skontaktowac? mam piaskarke wlasnej roboty wszystko niby dziala ale powstalo pare problemow podczas urzytkowania takich jak no zasypujacy sie waz piachem w srodku m.in co moge z tym zrobic??

• #55 21 Mar 2009 12:44
    Mariuszczs
    Poziom 19  

zasypujący się wąż piachem to normalne - zobacz w profesjonalnych piaskarkach nie ma zaworu przy dyszy - piaskarka pracuje cały czas, jesli jest zatrzymanie to zamyka się zawór ścierniwa i odcina powietrze do piaskarki

• #56 01 Kwi 2009 20:00
    rychu171
    Poziom 2  

jak sie maja te piaskarki do prawa? jest taki zapis ze w przypadku wypuszczenia przez pracownika dyszy z wezem automatycznie powino przestac leciec scierniwo... jak to jest rozwiazane?

• #57 13 Kwi 2009 11:07
    Mariuszczs
    Poziom 19  

rychu - popatrz na cenę piaskarki na którą możesz dostać UDT
    sam możesz sobie piaskować na takiej taniej i nikt nie ma prawa ci się czepić, jednak pracownika nie możesz przy niej postawić bez UDT, i oczywiście na piaskarkę taką nie zrobisz UDT. Musi byś zbiornik z papierami i osprzęt zgodny z wymogami

W piaskarkach z UDT jest zawór sterujący który jak trzymaszasz ręką to puszcza powietrze na zwory w piskarce i one sa otawrte. W momencie jak ci to z ręki wylatuje lub sam zwalniasz zawór zamyka się dopływ powietrza przy piaskarce, drugi zawór spuszcza z niej powietrze i chyba jeszcze stosuje się zamknięcie dopływu ścierniwa ścierniwa na zaworze ścierniwa ( ale to ostatnie chyba nie jest wymagane 100% ).
    Są też inne rozwiązanie - tzn np siłownik ściskający węże przy piaskarce - nie ma dopływu powietrze i zablokowanie ścierniwa w wężu.

• #58 27 Maj 2009 16:32
    mapeciontko
    Poziom 9  

a ja mysle ze nie jest trudno zrobić odciecie powietrza wystarczy kawałek linki i np. gaznik od piły spalinowej ;) lub cos zbudowane na wzur oczywiscie ze sprężyna zeby samo odbijało przy puszczeniu. I sprawa powietrza załatwiona a cierniwo tez mozna zrobic podobnie i dać druga dzwignie i wtedy bedziemy mieli dodatkowo regulacje ilosci cierniwa bez podchodzenia do piaskarki.
    Dobry pomysl mi podsuneliscie z tym. Narazie zbieram informacje bo chce przystapic do budowy piaskarki i mam do tego do wykorzystania zbiornik 100l (stary boiler ;D do wywalenia bedzie werzwnica i grzałka ale to zaden problem) a sprezarka jaka ma to obslugiwac to niestety tylko 220l/min 125l zbiornik powietrza i nie wiem czy mi to uciagnie.
    Przeznaczenie piaskarki to glownie do usowania rdzy z czesci karoseri samochodow czy zdzieranie calych felg i podobne drobne prace ;)

Moze macie jakies propozycje?

• #59 17 Cze 2009 23:49
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Kolega jan222 zadał mi dość istotne pytanie. Że takie wskazówki mogą się przydać innym użytkownikom postanowiłem je tu umieścić i odpowiedzieć na nie.

Mam prośbę. Buduję piaskarkę i nie wiem jak zbudować odwadniacz. Czy mógłbym prosić o kilka fotek z wnętrza odwadniacza i z zewnątrz dokładniej? Ewentualnie proszę mi wytłumaczyć co jest we wnętrzu? Aha mój kompresor strasznie "dymi" (mgła olejowa). Czy odolejacz jest w tym przypadku konieczny?

Fotki z zewnątrz zamieszczam poniżej. Ponieważ rozbieranie jest dość kłopotliwe zamieszczam przekrój odwadniacza z dokumentacji. Wewnątrz zbiornika na ściankach są umieszczone z góry w dół płaskowniki i na tej środkowej róże też. Wygląda to jak słoneczko. W tym że jak na zewnętrznym zbiorniku są dwa płaskowniki to pomiędzy nimi wchodzi trzeci tylko przyspawany do rury. Ma to za zadanie żeby przechodzące powietrze między płaskownikami jak najwięcej zmieniało kierunek obijając się o ścianki co powoduje wytrącanie wody oleju i zanieczyszczeń. Zanieczyszczenie powietrza wodą w piaskarce jest nie pożądane powoduje zapychanie się zawilgoconego piasku. Ten problem da się rozwiązać poprzez przedmuchanie i wysuszenie węży ale w przypadku oleju problem może być dość poważny. Zawilgocony wąż olejem będzie powodował przyklejanie się piasku na niego znowu będzie się osadzał olej i piasek. W ten sposób może się tak stać że cały wąż po prostu zarośnie piaskiem sklejonym na olej :-( I nie będzie go łatwo usunąć ze środka węża, zbiornika i całej armatury :-(

Zdjęcia odwadniacza i przekrój

I przekrój inżektora. To ten zawór na dole zbiornika do mieszania piasku z powietrzem. Patrz na zdjęcia w poprzednich moich postach.

• #60 19 Cze 2009 13:20
    mapeciontko
    Poziom 9  

Mam pytanie odnośnie budowy dyszy.
    1. Jakiej średnicy jest otwór i z jakiego materiału najlepiej?
    2. Jakiej długości zwężenie?
    3. Przejście np. z węża fi 10mm robione stożkiem czy bezpośrednio?
    4. Jaki piasek bierzecie?

P.S. Jaki kompresor potrzebny żeby uciągnoł piaskarkę niewielkich gabarytów (zbiornik 30l)?