Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa piaskarki ciśnieniowej

sosnos94 28 Lis 2011 22:38 213222 118
  • #91 28 Lis 2011 22:38
    Jarek68
    Poziom 20  

To jest dość prosta konstrukcja. Rozbierałem ale bardzo dawno. Jak widać na zdjęciach pierwsza strona postu środkowa część to kawałek rury. Z obu stron dwa kawałki kwadratowych blach skręconych na śruby, jedna chyba była przyspawana na stałe – ta strona gdzie jest rączka sterowania. W blachach są króćce do węża a drugi gwintowany do rury. W górnej części okrągłego zaworu jest wspawany pionowo kawałek rury który wystaje kawałek w środku, średnicy nie pamiętam. Jest tam jeszcze klapka coś w rodzaju przepustnicy z tym że ośka obrotu jest z boku a nie na środku - coś w rodzaju jak klapa od kibelka :-) Pamiętam że ta klapka na wierzchu miała gumę tak że jak się docisnęło klapkę do wystającego kawałka rury tworzyło dość szczelny zawór. Lekkie uchylenie powoduje osypywanie się piasku na klapkę a przepływ powietrza porywał piasek. Ważne klapka była nad króćcami. Czyli dołem z jednego króćca do drugiego przepływało powietrze a z klapki nad nimi osypywał się piasek.

• #92 29 Lis 2011 00:14
    Przepraszamy, ale ta nazw
    Poziom 13  

piotrek25023 napisał:
    chciałem zapytać o zawór mieszania piasku z powietrzem
    Na początek wystarczy Ci kulowy 1/2 cala i trójnik pod nim.

• #93 29 Lis 2011 17:19
    piotrek25023
    Poziom 9  

Wielkie dzięki Jarek68 za szybką odpowiedź tak tez myślałem wielkie dzięki;)

• #94 29 Maj 2012 22:02
    fazownik81
    Poziom 12  

Witam!
    Buduję komorę do piaskowania wymiarów 160/100/80
    Chciał bym ją wyposażyć w filtr ścierniwa taki na dole zsypu aby do dyszy pistoletu było pobierane czyste ścierniwo. Da sie takie coś dokupić czego szukać i czy wogule jest to wykonalne? Ciśnienie pracy 6-8 bar dysza 2-4mm wydajność 300L/ minute (lub 700L po podłączeniu drugiej sprężarki) Podaje bo nie wiem czy ma to znaczenie jeśli chodzi o filtr.

• #95 30 Maj 2012 00:06
    2027033
    Użytkownik usunął konto  
  • #96 30 Maj 2012 10:13
    fazownik81
    Poziom 12  

Hmm. Gdzieś mi sie w oczy rzucił taki filierek zamontowany na dole zsypu, nie duży czy to co innego mogło być ?

• #97 01 Cze 2012 20:21
    laszczus89
    Poziom 1  

Witam. Mam pytanie, posiadam taką o to gaśnicę
    Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej
    Jak najłatwiej zrobić z niej maszynę do piaskowania? Proszę o pomoc i pozdrawiam

• #98 28 Sie 2012 23:38
    alvax
    Poziom 9  

laszczus89 napisał:
    Witam. Mam pytanie, posiadam taką o to gaśnicę
    Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej
    Jak najłatwiej zrobić z niej maszynę do piaskowania? Proszę o pomoc i pozdrawiam

Witam.
    Widzę po zdjęciach że ten zbiornik nie jest pierwszej młodości, jaka jest grubość blachy na płaszczu i na dennicach?, jaka jest też jego pojemność i co chciałbyś robić tą piaskarką. Określ mniej więcej, jakie elementy masz zamiar piaskować i na jaką skalę. Poza tym, jakim kompresorem dysponujesz, o jakiej wydajności w l/min. i czy masz jakieś zaplecze techniczne do budowy tego typu urządzenia.
    Pozdrawiam.

• #99 28 Sie 2012 23:50
    2071468
    Użytkownik usunął konto  
  • #100 29 Sie 2012 00:15
    alvax
    Poziom 9  

Zależy na co kogo stać, jak chłopak chce coś zacząć robić we własnym zakresie, to od czegoś trzeba zacząć. A jeżeli chodzi o zabawki do piaskowania to z podobnych zbiorników robiłem takie piaskarki:
    Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej Budowa piaskarki ciśnieniowej
    Pozdrawiam.

• #101 29 Sie 2012 01:37
    2071468
    Użytkownik usunął konto  
  • #102 29 Sie 2012 09:54
    alvax
    Poziom 9  

Witam.
    Dziękuję za list pochwalny dotyczący malowania, ale widzę że Pan nie jest zainteresowany własnoręcznym zbudowaniem piaskarki, jeżeli zwraca Pan uwagę na taki drobiazg, jakim jest wykończenie, może Pan poświęci kilka minut i kuknie na ten film: http://youtu.be/PVubvenwW8c,, a jak chodzi o, cytuję "i na tym koniec", to zapraszam do poczytania wpisów na: http://motoalvax.blogspot.com,, dotyczących piaskowania, piaskarek, kompresorów itp.
    Pozdrawiam i miłego dnia.

• #103 23 Wrz 2012 11:01
    alvax
    Poziom 9  

Witam.
    Próbowałem sodować piaskarką syfonową, jednak jest to całkiem inna bajka. Aby osiągnąć jaki taki efekt, trzeba było prawie dwukrotnie zwiększyć ciśnienie robocze , z 6,5 do 12 barów i chyba miałem nie za ostrą sodę, robiłem trójką dyszą z węglika wolframu. Owszem lakier z felgi wyczyściłem, ale jeżeli chodzi o rdzę, to dopiero pomógł piasek. Poza tym soda jest bardzo higroskopijna, lubi wilgoć i nie radzę zostawiać w zbiorniku piaskarki na dłuższy czas, bo trzeba będzie zygać przez otwór wsypu, jakimś prętem, żeby udrożnić przelot do zaworu regulacji kruszywa, tak że jednak pozostaję przy piaskowaniu. Operację czyszczenia wykonywałem taką piaskarką: Budowa piaskarki ciśnieniowej.
    Taką piaskarką można też sodować, jednak trzeba by ją trochę przerobić lub doposażyć przynajmniej w dodatkowy zewnętrzny separator cyklonowy: Budowa piaskarki ciśnieniowej ,
    Szczegóły wykonania i podłączenia można też zobaczyć na: http://motoalvax.blogspot.com,, moim skromnym zdaniem, należy próbować dostosować już posiadany sprzęt, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów, związanych z budową całkiem nowej i innowacyjnej konstrukcji.

• #104 13 Paź 2012 17:09
    wezuwiusz3
    Poziom 12  

Jakie zapotrzebowanie na powietrze i ciśnienie jest do takiej piaskarki i jakie ciśnienie stałe jest w zbiorniku podczas pracy??

• #105 13 Paź 2012 23:33
    alvax
    Poziom 9  

Zapotrzebowanie na powietrze zależy od tego, co będzie się piaskować, jakim kruszywem i jaką średnicą dyszy. Wydajność sprężarki kompresora (biorąc pod uwagę akurat taką piaskarkę, która jest widoczna na zdjęciu), powinna być, minimum 900 l/min, tak żeby można było swobodnie, bez przestojów, piaskować przy ciśnieniu roboczym od 4,5 do 6 barów, piaskiem kwarcowym o frakcji, od 0,3 do 0,8 i dyszą do 3 mm. Jeżeli chodzi o ciśnienie w zbiorniku z kruszywem, jest ono takie samo jak i w zewnętrznej instalacji pneumatycznej i to pokazuje manometr, natomiast żeby utrzymać w miarę stałe ciśnienie w piaskarce, należałoby zamontować na wejściu do separatora, reduktor z manometrem ciśnienia roboczego i ustawić sobie ciśnienie takie, jakie jest potrzebne. Jeżeli chodzi o dokładniejsze opisy wraz ze zdjęciami, można kuknąć na: Link,i przeglądnąć wpisy, według własnego uznania, które dotyczą, piaskowania, piaskarek, kompresorów itp., itd. Jeżeli coś Pana zainteresuje, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.
    Pozdrawiam.

• #106 16 Sty 2013 20:17
    dzikagwiazda
    Poziom 12  

Jarek68 napisał:
    Wewnątrz zbiornika na ściankach są umieszczone z góry w dół płaskowniki i na tej środkowej róże też. Wygląda to jak słoneczko. W tym że jak na zewnętrznym zbiorniku są dwa płaskowniki to pomiędzy nimi wchodzi trzeci tylko przyspawany do rury.

Jarek68, możesz mi powiedzieć czy rysunek techniczny Twojego odwadniacza jest proporcjonalny co do stanu faktycznego?
    Z Twojego tekstu wynika , przynajmniej ja to tak interpretuje jakoby płaskowniki wchodziły jeden w drugi.
    Interpretację te potwierdza Twój schemat :

Jarek68 napisał:

Zaś na rysunku technicznym budowy odwadniacza:,

jest to pokazane inaczej.
    Proszę, napisz czy można się wzorować na tym schemacie czy to rysunek poglądowy.

• #107 10 Lut 2013 19:20
    Dobromil dwa
    Poziom 8  

Witam mam zamiar zbudować piaskarkę do piaskowania głównie maszyn rolniczych więc musi być wydajna ,i tu moje pytanie czy powietrze może pochodzić z beczkowozu (wóz asenizacyjny, szambiarka ) duuuuuuużo powietrza dokładnie to nie wiem ile i niewielkie ciśnienie
    zadziała?

• #108 22 Lut 2013 19:41
    wluczykij1985
    Poziom 2  

witam, jestem w trakcie kompletowania potrzebnych podzespołów do budowy piaskarki. Zakupiłem butle lpg i tu jest problem, w butli znajduje się dużo gazu (większa połowa) i nie wiem jak się pozbyć tego gazu. Pomóżcie !!

• #109 20 Mar 2013 01:24
    alvax
    Poziom 9  

Dobromil dwa napisał:
    Witam mam zamiar zbudować piaskarkę do piaskowania głównie maszyn rolniczych więc musi być wydajna ,i tu moje pytanie czy powietrze może pochodzić z beczkowozu (wóz asenizacyjny, szambiarka ) duuuuuuużo powietrza dokładnie to nie wiem ile i niewielkie ciśnienie
    zadziała?

W tego typu pojazdach stosuje się sprężarki, a raczej pompy łopatkowe. Te pompy dobrze zdają egzamin, jak chodzi o ciecz do przetłaczania, natomiast gorzej jest z gazami, jeżeli ta pompa pracowała już z substancjami z dołów zanikowych, to raczej nie będzie już na tyle szczelna, żeby mogła utrzymywać stałe ciśnienie robocze, które jest konieczne przy pracach piaskarskich. Te substancje są bardzo żrące i najbardziej narażony na korozję jest korpus pompy.
    Łopatki w tych pompach, wykonywane są z grafitu lub kompozytu grafitowo-polimerowego. Jeżeli ta pompa jest zalana, to daje ogromne ciśnienie na wyjściu z węża, ale jeżeli jest sucha, to możesz nadepnąć na węża i napewno go nie rozerwie. Moim zdaniem rozglądnij się za jakimś używanym WAN-em S1-P135, trzy cylindrowa sprężarka, wolnoobrotowa o wydajności nominalnej około 1380 l/min, to do takich celów na początek ci wystarczy. Pompa z asenizacji, raczej nie zda w tym wypadku egraminu. Przedewszystkim przy tłoczeniu powietrza, nawet gdyby była bardzo szczelna, będzie się okropnie grzała, gdy przetłacza ciecze, płyn ją chłodzi, tutaj nie ma takiej możliwości i dla tego szybko tafi ją szlak.
    Trochę pisałem o tym na bloguLink

Dodano po 13 [minuty]:

wluczykij1985 napisał:
    witam, jestem w trakcie kompletowania potrzebnych podzespołów do budowy piaskarki. Zakupiłem butle lpg i tu jest problem, w butli znajduje się dużo gazu (większa połowa) i nie wiem jak się pozbyć tego gazu. Pomóżcie !!

Jeżeli mieszkasz w mieście i masz liczne sąsiedztwo, to nie radzę otwierać zaworu.
    Najlepiej, zabierz zbiornik do samochodu, upewnij się że z zaworu nie ulatnia się gaz, jedź gdzieś w teren, gdzie będziesz miał dobre pole widzenia, po to żeby w razie czego nie podszedł ktoś z otwartym ogniem, np., z papierosem. Odkęć małe pokrętło na głównym zaworze, tak żeby dość szybko wypływał gaz.
    Gdy ciśnienie na tyle spadnie, że mało co już będzie syczeć, możesz popuścić 6 śrub M5, które mocują główny zawór na zbiorniku, prawdopodobnie, jeszcze syknie przez chwilę i koniec. Możesz rozkręcić całkiem i wyciągnąć zawór wraz z pływakiem i po robocie.
    Przed jakimikolwiek pracami spawalniczymi na tym zbiorniku, należy przedmuchać go dwutlenkiem węgla, z gaśnicy śniegowej, bo inaczej może strzelać.
    Pozdrawiam.

• #110 20 Mar 2013 07:35
    Dobromil dwa
    Poziom 8  

Przedewszystkim przy tłoczeniu powietrza, nawet gdyby była bardzo szczelna, będzie się okropnie grzała, gdy przetłacza ciecze, płyn ją chłodzi, tutaj nie ma takiej możliwości i dla tego szybko tafi ją szlak.
    Właśnie pompa którą mam jest przystosowana do tłoczenie tylko powietrza , jakikolwiek płyn może ją uszkodzić i wiem że długa praca jej nie zaszkodzi , nie wiem tylko czy można kosztem ciśnienia dać większą wydajność
    Myślę że właśnie ciśnienie jest trochę za małe w pompach łopatkowych ale za to mają dużą wydajność co też jest ważne

• #111 20 Mar 2013 08:46
    alvax
    Poziom 9  

Dobromil dwa napisał:
    Przedewszystkim przy tłoczeniu powietrza, nawet gdyby była bardzo szczelna, będzie się okropnie grzała, gdy przetłacza ciecze, płyn ją chłodzi, tutaj nie ma takiej możliwości i dla tego szybko tafi ją szlak.
    Właśnie pompa którą mam jest przystosowana do tłoczenie tylko powietrza , jakikolwiek płyn może ją uszkodzić i wiem że długa praca jej nie zaszkodzi , nie wiem tylko czy można kosztem ciśnienia dać większą wydajność
    Myślę że właśnie ciśnienie jest trochę za małe w pompach łopatkowych ale za to mają dużą wydajność co też jest ważne

Jeżeli to jest pompa do powietrza, to na początek należałoby rozszyfrować, jakie ona ma smarowanie i czy w ogóle ma, następnie, żeby zwiększyć szczelność, a co za tym idzie, wydajność, pomyśleć się musi o małej przeróbce, tzn., zrobić jej wtrysk oleju do cylindra z łopatkami. Jak wspomniałem, wszystko zależy od tego, czy ona ma w ogóle jakieś smarowanie, jeżeli nie ma, to nie wiem czy opłaci się zaczynać przeróbkę, od montowania całego układu smarowania, począwszy od pompy olejowej, zbiornika, rurek, zaworu ciśnienia oleju, zegara itd., nie lepiej poszukać jakiejś używanej sprężarki śrubowej, wydaje mi się, że byłoby to bardziej rozsądne, z punktu widzenia roboty i efektu końcowego. Trzeba się liczyć z tym, że te wszystkie przeróbki, są bardzo czasochłonne i kosztowne, a nie można przewidzieć, czy efekt końcowy będzie w pełni satysfakcjonował.
    Polecam kuknąć na blog [url=]http://motoalvax.blogspot.com[/url], można tam znaleźć tematy, które powinny cię zainteresować, dotyczące piaskowania, sprzętu i kompresorów, być może wpisy pomogą wyrobić sobie pogląd na temat piaskowania.
    Pozdrawiam.

• #112 27 Lip 2013 15:26
    krzys 202
    Poziom 2  

witam.
    Mam pytanie odnośnie separatora cyklonowego. Znalazłem fajną budowę piaskarki
    na blogu pana Krzysztofa Sierotowicza jest tam wszystko ładnie opisane poparte zdjęciami ale ja to widzę tak; Może ta blacha co jest na dole tego rysunku powinna
    być nad tym kątownikiem i wtedy ta rurka na dole nie zaślepiona :?:

• #113 31 Lip 2013 08:12
    alvax
    Poziom 9  

Witam.
    Ten rysunek jest błędny i nie zgodny ze zdjęciami zamieszczonymi na blogu.
    Po pierwsze, opisałem to dokładnie i główna część filtrująca znajduje się w górnym segmencie, a nie jak to przedstawia rysunek. Separator, jak wyraźnie pokazują zdjęcia, składa się z dwóch segmentów, z których pierwszy jest pusty i żadnej rurki w nim nie ma, jest natomiast wspawany kątownik, który kieruje wejściowy strumień powietrza ku dołowi i na tym koniec jak chodzi o dolną część. Po drugie rurka która znajduje się w górnej części filtrującej nie jest zaślepiona u dołu, jak to przedstawia ten rysunek, lecz przedzielona jest krążkiem o średnicy 78 mm, w którym nie ma otworu. Proszę się jeszcze raz dobrze przyglądnąć i na pewno dojdzie Pan do tego, że, dwa segmenty są najpierw wykonane, a później zespawane na środku. Na końcu dopiero spawane są dennice.
    Pozdrawiam.

• #114 02 Sie 2013 15:02
    krzys 202
    Poziom 2  

Witam
    Dziękuje za odpowiedz. To moje malowidło absolutnie nie przedstawia Pana separatora tak jak napisałem przedstawia to co ja zrozumiałem po przeczytaniu Pana tematu. Wkleiłem to malowidło po to aby ktoś mnie poprawił i pomógł mi zrozumieć. Po przeczytaniu pana odpowiedzi wróciłem do pana blogu i okazało się że umkną mi jeden pana artykuł odnośnie budowy tego separatora,po przeczytaniu całego artykułu i po pana podpowiedzi myślę że wiem jak to zbudować. Aczkolwiek brakuje mi paru wymiarów które wiem że mają wielkie znaczenie żeby ten separator poprawnie działał. moje pytanie brzmi, czy jak bym tu wkleił kolejne moje malowidło pomógł by mi pan z tymi wymiarami ? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

• #115 02 Sie 2013 15:15
    alvax
    Poziom 9  

Witam.
    Proszę pytać, na tym rzecz polega, "kto pyta nie błądzi".
    Nawiasem mówiąc, tego typu separatory, mniejsze lub większe, pracują nie tylko w piaskarkach które robię, ale także stosuję je z powodzeniem w kompresorach lakierniczych i w 100% - zdają egzamin. Na YouTube zamieściłem film, na którym taki separator zamontowany jest do kompresora WAN-AW S1P 135.
    Pozdrawiam.

• #116 13 Lis 2014 11:45
    grzegorz-grg
    Poziom 9  

Panowie, chcę zbudować taką piaskarkę ze schematu na stronie pierwszej tego tematu, problem polega na tym, że musi posiadać paszport UDT żeby w razie kontroli nie było problemów, czy można kupić sam taki zbiornik 200l? Widziałem takie zbiorniki z atestem do kompresora, ale trzeba by odciąć górne denko i dolne i dospawać zsyp i lej na gorze, w tym momencie atest już jest nie aktualny chyba, może mi ktoś pomóc rozwiązać ten problem.

• #117 01 Lut 2015 19:36
    lazurek
    Poziom 10  

Witam!!
    Kolego Alvax czy mógłbyś zamieścić rysunek poglądowy lub przekrój odwadniacza opisanego na Pańskim blogu? Chyba nie do końca zrozumiałem jego budowę.
    Pozdrawiam!!

• #118 18 Mar 2018 12:23
    Przemula1
    Poziom 9  

Hej chce sobie sam zrobić separator powietrza . Czy ma ktoś jakieś prawidłowe rysunki lub jakiś schemat by to w warunkach garazowych wyspawac ?

• #119 23 Wrz 2018 00:18
    jarek_z
    Poziom 9  

Witam kolegów. Pozwolę sobie zauważyć, że nie tylko ja nie do końca rozumiem budowę odwadniacza kolegi Alvax.Gdyby nie sprawiało to trudności koledze t o zamiast kilkunastu zdjęć z których wg mnie ciężko zbudować odwadniacz można by naszkicować choćby odręcznie rysunek. pozdrawiam.