Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa piaskarki ci¶nieniowej

19 Maj 2008 20:25 220089 121
 • Poziom 9  
  witam mam pytanie do kogos, kto sie zna na piaskarkach cisnieniowych. Czyprzewod ze sprezonym powietrzem, ktory wchodzi do zbiornika sluzy do zamykania wsypu grzybkiem? A jesli tak to czy wogole jest konieczne zastosowanie grzybka? Chodzi mi o to czy scierniwo nie bedzie wypychane do gory podczas piaskowania, gdy nie bedzie grzybka
  Z gory dziekuje za porady, pozdrawiam
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 24  
  A można popro¶ić jaki¶ szkic tego o czym piszesz?
  Z tego co widziałem to grzybek (raczej spory gumowy grzyb) jest potrzebny.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 24  
  Normalnie to działa tak, że z kabiny do piaskowania podajnik ta¶mowy (elewaor) podaje piasek i wsypuje do misy nad grzybkiem. Co jaki¶ czas w piaskowaniu robiona jest przerwa (np po opiaskowaniu detalu lub czę¶ciej) w celu uzupełnienia piasku w zbiorniku. Wtedy spuszczane jest ci¶nienie ze zbiornika, grzybek jest opuszczany, piasek zsypuje się z misy, grzybek jest podnoszony, podawane jest ci¶nienie do zbiornika, które m.in. domyka grzybek.
  W amatorskim (mniejszym i mniej zautomatyzowanym) wykonaniu, gdzie będziesz np piasek z kabiny zbierał do wiaderka zamiast grzybka można zastosować jaki¶ zawór kulowy. Po wyczerpaniu piasku w zbiorniku spuszczasz ci¶nienie, otwierasz zawór, dosypujesz piasek, zamykasz i można działać dalej.
 • Poziom 9  
  dobrze dziex za informacje ale mi chodzilo raczej czy mozna nie zakladac wogole niczego. W zbiorniku wytwarza sie cisnienie czy piasek samoczynnie zsypuje sie do trojnika (na rysunku nr 14)??
 • Poziom 24  
  Ja bym dał. Jak co¶ przystawi piasek w wężu do końcówki piaskuj±cej to zrobi zadymę. Ten trójnik 14 nie działa jak eżektor w 100%, duże ci¶nienie zamiast pój¶ć z piaskiem może się wrócić do zbiornika i wywali piasek przez ten zasyp. Tak mi się wydaje. Zreszt± maj±c w zbiorniku duże ci¶nienie możesz w szerokim zakresie regulować strumień piasku (ilo¶ć piasku) nie patrz±c na siłę ssania eżektora. Nawet jak odkręcisz zsyp piasku na maxa do 14 to nie cofnie go do zbiornika.
  Przynajmniej z tego co widziałem u mnie w pracy to zarówno wlot 14 jak i zbiornik nad poziomem piasku s± podł±czone do zasilania powietrzem. Więc przy takim układzie grzybek musi być.
  Na twoim rysunku widać, że podanie ci¶nienia domyka grzybek, ale nie wykluczone jest że zasila ono zbiornik nad poziomem piasku.
  Pisz± co¶ w opisie na ten temat?
 • Poziom 9  
  nie mam opisu do tego schematu ale z tego co widac to powietrze ktore wchodzi do zbiornika tylko domyka grzybek bo nie ma wyjscia powietrza w zbiorniku z rury nr 20 (przynajmiej ja tak to rozczytuje)
 • Poziom 24  
  OK. Z rysunku wygl±da, że element 23 podnosi się wraz z grzybkiem względem 22. Ale na rysunku nie widzę żadnego uszczelnienia pomiędzy elementami 22 a 23 co może ¶wiadczyć o występowaniu w zbiorniku wysokiego ci¶nienia.
  Ponadto z tego co widziałem w pracy u mnie to grzybek zamykany jest mechanicznie a ci¶nienie jest podawane do zbiornika, który wygl±da identycznie jak na twoim rysunku. Nawet ma takie kółka chociaż jest zainstalowany na stałe.
 • Poziom 20  
  Witam. W piaskarce któr± ja używam element 22 jest to normalna rura :-) A grzybek o którym mowa nazywa się dzwonem :-) Dzwon leży na rurze i wtedy jest otwarty wlot zbiornika umożliwiaj±cy wsypanie piasku :-) Po puszczeniu powietrza na piaskarkę strumień powietrza unosi dzwon i zamyka wlot do zbiornika :-) Pomiędzy dzwonem a rur± niema żadnej uszczelki :-) W zbiorniku jest utrzymywane ci¶nienie a piasek osypuje się sam przez specjalny regulowany zawór :-) Oczywi¶cie piasek musi być suchy żeby piaskarka działała poprawnie :-) Jak zawilgotnieje albo jest Ľle wysuszony to zostaje tylko odkręcenie bocznego deka i wybieranie wszystkiego ręcznie :-( Nikomu tego nie życzę :-( A piasku też się nasuszyłem to wiem jaki musi być :-)
 • Poziom 9  
  dzieki Jarek68 wiec do cisnienie w zbiorniku bierze sie spomiedzy elementu 22 i dzwona??
 • Poziom 9  
  ja widzialem maszyne do kuleczkowania i jak podnioslem sito to nie bylo tego dzwona ani rzadnej klapy ale rura z powietrzem wchodzila do zbiornika
 • Poziom 20  
  Od góry na ¶rodku widać dzwon jest od ¶rodka :-) Widać tylko małe kółko od góry w otworze :-) Z boku prawie każdego zbiornika jak i zbiornika piaskarki jest jajowata klapa ze ¶rub± na ¶rodku :-) Klapa jest zakładana od ¶rodka :-) Dla tego jest jajowata żeby można j± było włożyć i wyj±ć :-) Jak kolega chcę to mogę zrobić parę fotek :-)
 • Poziom 9  
  bylbym bardzo wdzieczny
 • Poziom 20  
  A co kolega robi że takie precyzyjne informacje potrzebne :-) OK Zrobię jak będę miał chwilkę :-)
 • Poziom 9  
  nie wiem moze kiedys zrobie sobie piaskarke interesuje mnie to
 • Poziom 20  
  Witam. Wrzucam kilka fotek :-)

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Sito do przesiewania piasku.

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Wnętrze leja pod sitem. W ¶rodku widać w otworze czę¶ć dzwonu.

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  W otworze widać dzwon, fragment widoczny od góry :-)

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Boczna klapa. Przez ni± można czy¶cić zbiornik w ¶rodku. Montowany też jest przez ni± dzwon i czę¶ć rury na któr± jest założony dzwon :-)

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Odwadniacz powietrza. Po godzinie pracy może się zebrać nawet litr wody :-)

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Rura która wchodzi do wnętrza zbiornika. W ¶rodku jest ł±czona i zagięta pionowo do góry. Na jej końcu leży dzwon :-)

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Zawór mieszania piasku z powietrzem u dołu zbiornika :-)

  I to by było wszystko :-)
 • Poziom 9  
  dzieki serdeczne wkoncu mam jakies porzadne fotki ze szczegolami
  pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje
 • Poziom 20  
  Witam ponownie :-) Zapomniałem o najważniejszym :-) Dla mnie tak oczywiste że człowiek o drobiazgach zapomina :-)

  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Oczywi¶cie odpowiednie ubranie :-) Do piaskowania potrzebny jest specjalny hełm na głowę :-) Szybka z przodu chroni oczy do¶ć często się j± wymienia :-) U góry mamy gumowy wężyk doprowadza on powietrze do wnętrza hełmu. Powietrze oczywi¶cie do oddychania i powoduje że szybka niezaparowuje :-) Dodatkowo wychodz±ce powietrze z hełmu w koło szyi powoduje ze do wnętrza nie dostaje się piasek i kurz :-) Fartuch brezentowy przyczepiony do hełmu chroni szyję i ubranie od przodu :-) Oczywi¶cie jeszcze ręce :-) Używam skórzanych rękawic długich zachodz±cych na ubranie :-) Nie zbyt przyjemne uczucie jest jak się nieraz rękawica zawinie a co dopiero pracować bez :-)
 • Poziom 9  
  mam tylko ostatnie pytanie ile litrow powietrza na minute potrzebuje taka piaskarka??
 • Poziom 20  
  Ta piaskarka jest do¶ć duża i zapotrzebowanie powietrza jest uzależnione od ¶rednicy dyszy :-) Od 5 do 10 metrów sze¶ciennych na minutę :-) Jeden metr sze¶cienny 1000 litrów :-) U mnie pracuje z kompresorem o wydajno¶ci 5,5 metra sze¶ciennego :-) Moc silnika elektrycznego 37 KW :-)
 • Poziom 9  
  a czy z kompresorem, ktory daje 9 atm, zbiornik chyba 120 albo 150 litrow i 150 litrow na minute mam jakies szanse??
 • Poziom 10  
  a ja wam powiem co¶ innego kupiłem stara piaskarce ale do czyszczenia silników ropa przerobiłem ja tak żeby działała na piasek no i efekt jest zdumiewaj±cy pojemno¶ć to około 650 litrów kasta podobna do wielko¶ci malucha
 • Poziom 9  
  przepraszam ostatnio dalem troche bledne parametry
  nie 150 l na minute tylko 250 (chyba)
  nie znam sie na tym ale na tabliczce pisze:
  l/min 250cfm 8.8
  czy ten kompresor uciagnie jakakolwiek piaskarke??
 • Poziom 19  
  Ja mam u siebie prymitywn± piaskarkę zrobion± na pocz±tku lat 70-tych przez mojego ojca i działa do dzi¶. Jest to kawałek rury o ¶rednicy ok. 20 cm i długo¶ci ok. 1,5 m zamknięty na końcach. W jednym końcu jest przyspawana mufa do wsypywania piasku zamykana korkiem na gwint. Przez korek jest poprowadzona rurka miedziana o ¶rednicy ok. 10 mm. Rurka ta sięga do połowy zbiornika i wystaje trochę na zewn±trz, by można było podł±czyć w±ż tłocz±cy powietrze z kompresora. W połowie rury (zbiornika) jest druga rurka jako wylot.
  Przy uruchamianiu kładło się tę piaskarkę na dwóch kantówkach 10 x 10 cm wylotem do góry i przekręcaj±c wylotem powoli na bok dozowało ilo¶ć piasku do dyszy.
  Piaskarka może mało wydajna i prymitywna, ale do drobnych rzeczy wystarczała. U nas była używana przede wszystkim do piaskowania liter na tablicach nagrbkowych.
  Zasilana była z kompresora trzy tłokowego z silnikiem 2,2 KW i zbiornikiem 100 l. Nie wiem jak± ma on wydajno¶ć, ale był kupiony w sklepie i ma już skraplacz powietrza, więc nie jest on potrzebny przy zbiorniku.
 • Poziom 9  
  a mozna prosic o jakies fotki tego o czym kolega mowi??
  bylbym bardzo wdzieczny
  pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  widok identycznych cylindrów kompresora
  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Budowa piaskarki ci¶nieniowej
  Zmierzyłem dokładnie wysoko¶ć tej piaskarki i wynosi ona 90 cm, ale nie ma to większego znaczenia (poza wag±). Jak widać rurka zasilaj±ca sprężone powietrze sięga do połowy butli w okolice wylotu, co powoduje lepsze mieszanie piasku.
  Do piaskowania brali¶my piasek kwarcowy (morski), który suszyli¶my w wysokiej temperaturze co powodowało, że jego ziarna pękały i były przez to ostrzejsze. Następnie po ostygnięciu przesiewali¶my, aby nie zatykała się dysza.
  W±ż wylotowy to dwa metry węża spawalniczego od acetylenu, bo ma otwór o ¶rednicy 10 mm, a dysza zrobiona z kawałka (ok. 3 cm) pręta stalowego 10 mm z otworkiem 1 - 1,5 mm (łatwo po zużyciu samemu dorobić).
 • Poziom 20  
  Witam. Moj± piaskark± czy¶ci się duże konstrukcję. Samochody chale mosty :-) Je¶li kolega chce do drobnych detali to też się da zrobić tylko o wiele mniejsza musi być :-) Mam też tak± mał± pistoletow± to czyszczę ni± ¶wiece zapłonowe :-) Moja piaskarka czy¶ci powierzchnię jednego metra kwadratowego w około 2 minuty :-) Sprężarka któr± zamie¶cił fotkę kolega MACHA jest bardzo kiepska i do piaskowania jej nie polecam :-( Mam tak± i sporadycznie jej używam do drobnego malowania. Strasznie się grzeje :-( Trzeba pilnować oleju bo lec± łożyska wałeczkowe korbowodu :-( Strasznie trudno to naprawić bo producent nie przewidział takiej wymiany tylko cały wał :-(
 • Poziom 19  
  Kolego Jarek68 w mojej piaskarce nie ma łożysk. To o czym piszesz dotyczy kompresora, a to kolosalna różnica. Jedyne co często się psuło (raz, lub dwa w ci±gu roku - normalne zużycie) to były zaworki, a sprawę grzania rozwi±załem zakładaj±c dodatkowy wentylator na silnik, który się wł±czał w momencie uruchamiania kompresora.