Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa piaskarki ciśnieniowej

sosnos94 19 Maj 2008 20:25 211707 118
  • #1 19 Maj 2008 20:25
    sosnos94
    Poziom 9  

witam mam pytanie do kogos, kto sie zna na piaskarkach cisnieniowych. Czyprzewod ze sprezonym powietrzem, ktory wchodzi do zbiornika sluzy do zamykania wsypu grzybkiem? A jesli tak to czy wogole jest konieczne zastosowanie grzybka? Chodzi mi o to czy scierniwo nie bedzie wypychane do gory podczas piaskowania, gdy nie bedzie grzybka
    Z gory dziekuje za porady, pozdrawiam

0 29
  • #2 19 Maj 2008 20:31
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

A można poprośić jakiś szkic tego o czym piszesz?
    Z tego co widziałem to grzybek (raczej spory gumowy grzyb) jest potrzebny.

0
  • #4 20 Maj 2008 16:48
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Normalnie to działa tak, że z kabiny do piaskowania podajnik taśmowy (elewaor) podaje piasek i wsypuje do misy nad grzybkiem. Co jakiś czas w piaskowaniu robiona jest przerwa (np po opiaskowaniu detalu lub częściej) w celu uzupełnienia piasku w zbiorniku. Wtedy spuszczane jest ciśnienie ze zbiornika, grzybek jest opuszczany, piasek zsypuje się z misy, grzybek jest podnoszony, podawane jest ciśnienie do zbiornika, które m.in. domyka grzybek.
    W amatorskim (mniejszym i mniej zautomatyzowanym) wykonaniu, gdzie będziesz np piasek z kabiny zbierał do wiaderka zamiast grzybka można zastosować jakiś zawór kulowy. Po wyczerpaniu piasku w zbiorniku spuszczasz ciśnienie, otwierasz zawór, dosypujesz piasek, zamykasz i można działać dalej.

1
  • #5 20 Maj 2008 18:46
    sosnos94
    Poziom 9  

dobrze dziex za informacje ale mi chodzilo raczej czy mozna nie zakladac wogole niczego. W zbiorniku wytwarza sie cisnienie czy piasek samoczynnie zsypuje sie do trojnika (na rysunku nr 14)??

2
  • #6 20 Maj 2008 19:49
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Ja bym dał. Jak coś przystawi piasek w wężu do końcówki piaskującej to zrobi zadymę. Ten trójnik 14 nie działa jak eżektor w 100%, duże ciśnienie zamiast pójść z piaskiem może się wrócić do zbiornika i wywali piasek przez ten zasyp. Tak mi się wydaje. Zresztą mając w zbiorniku duże ciśnienie możesz w szerokim zakresie regulować strumień piasku (ilość piasku) nie patrząc na siłę ssania eżektora. Nawet jak odkręcisz zsyp piasku na maxa do 14 to nie cofnie go do zbiornika.
    Przynajmniej z tego co widziałem u mnie w pracy to zarówno wlot 14 jak i zbiornik nad poziomem piasku są podłączone do zasilania powietrzem. Więc przy takim układzie grzybek musi być.
    Na twoim rysunku widać, że podanie ciśnienia domyka grzybek, ale nie wykluczone jest że zasila ono zbiornik nad poziomem piasku.
    Piszą coś w opisie na ten temat?

0
  • #7 22 Maj 2008 12:27
    sosnos94
    Poziom 9  

nie mam opisu do tego schematu ale z tego co widac to powietrze ktore wchodzi do zbiornika tylko domyka grzybek bo nie ma wyjscia powietrza w zbiorniku z rury nr 20 (przynajmiej ja tak to rozczytuje)

1
  • #8 22 Maj 2008 21:58
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

OK. Z rysunku wygląda, że element 23 podnosi się wraz z grzybkiem względem 22. Ale na rysunku nie widzę żadnego uszczelnienia pomiędzy elementami 22 a 23 co może świadczyć o występowaniu w zbiorniku wysokiego ciśnienia.
    Ponadto z tego co widziałem w pracy u mnie to grzybek zamykany jest mechanicznie a ciśnienie jest podawane do zbiornika, który wygląda identycznie jak na twoim rysunku. Nawet ma takie kółka chociaż jest zainstalowany na stałe.

2
  • #10 23 Maj 2008 00:54
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. W piaskarce którą ja używam element 22 jest to normalna rura :-) A grzybek o którym mowa nazywa się dzwonem :-) Dzwon leży na rurze i wtedy jest otwarty wlot zbiornika umożliwiający wsypanie piasku :-) Po puszczeniu powietrza na piaskarkę strumień powietrza unosi dzwon i zamyka wlot do zbiornika :-) Pomiędzy dzwonem a rurą niema żadnej uszczelki :-) W zbiorniku jest utrzymywane ciśnienie a piasek osypuje się sam przez specjalny regulowany zawór :-) Oczywiście piasek musi być suchy żeby piaskarka działała poprawnie :-) Jak zawilgotnieje albo jest źle wysuszony to zostaje tylko odkręcenie bocznego deka i wybieranie wszystkiego ręcznie :-( Nikomu tego nie życzę :-( A piasku też się nasuszyłem to wiem jaki musi być :-)

0
  • #11 23 Maj 2008 13:23
    sosnos94
    Poziom 9  

dzieki Jarek68 wiec do cisnienie w zbiorniku bierze sie spomiedzy elementu 22 i dzwona??

0
  • #13 24 Maj 2008 13:33
    sosnos94
    Poziom 9  

ja widzialem maszyne do kuleczkowania i jak podnioslem sito to nie bylo tego dzwona ani rzadnej klapy ale rura z powietrzem wchodzila do zbiornika

-1
  • #14 24 Maj 2008 21:27
    Jarek68
    Poziom 20  

Od góry na środku widać dzwon jest od środka :-) Widać tylko małe kółko od góry w otworze :-) Z boku prawie każdego zbiornika jak i zbiornika piaskarki jest jajowata klapa ze śrubą na środku :-) Klapa jest zakładana od środka :-) Dla tego jest jajowata żeby można ją było włożyć i wyjąć :-) Jak kolega chcę to mogę zrobić parę fotek :-)

0
  • #15 24 Maj 2008 21:56
    sosnos94
    Poziom 9  

bylbym bardzo wdzieczny

1
  • #16 24 Maj 2008 22:25
    Jarek68
    Poziom 20  

A co kolega robi że takie precyzyjne informacje potrzebne :-) OK Zrobię jak będę miał chwilkę :-)

0
  • #17 25 Maj 2008 19:59
    sosnos94
    Poziom 9  

nie wiem moze kiedys zrobie sobie piaskarke interesuje mnie to

0
  • #18 29 Maj 2008 00:41
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Wrzucam kilka fotek :-)

Sito do przesiewania piasku.

Wnętrze leja pod sitem. W środku widać w otworze część dzwonu.

W otworze widać dzwon, fragment widoczny od góry :-)

Boczna klapa. Przez nią można czyścić zbiornik w środku. Montowany też jest przez nią dzwon i część rury na którą jest założony dzwon :-)

Odwadniacz powietrza. Po godzinie pracy może się zebrać nawet litr wody :-)

Rura która wchodzi do wnętrza zbiornika. W środku jest łączona i zagięta pionowo do góry. Na jej końcu leży dzwon :-)

Zawór mieszania piasku z powietrzem u dołu zbiornika :-)

I to by było wszystko :-)

0
  • #19 02 Cze 2008 20:24
    sosnos94
    Poziom 9  

dzieki serdeczne wkoncu mam jakies porzadne fotki ze szczegolami
    pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje

0
  • #20 03 Cze 2008 00:10
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam ponownie :-) Zapomniałem o najważniejszym :-) Dla mnie tak oczywiste że człowiek o drobiazgach zapomina :-)

Oczywiście odpowiednie ubranie :-) Do piaskowania potrzebny jest specjalny hełm na głowę :-) Szybka z przodu chroni oczy dość często się ją wymienia :-) U góry mamy gumowy wężyk doprowadza on powietrze do wnętrza hełmu. Powietrze oczywiście do oddychania i powoduje że szybka niezaparowuje :-) Dodatkowo wychodzące powietrze z hełmu w koło szyi powoduje ze do wnętrza nie dostaje się piasek i kurz :-) Fartuch brezentowy przyczepiony do hełmu chroni szyję i ubranie od przodu :-) Oczywiście jeszcze ręce :-) Używam skórzanych rękawic długich zachodzących na ubranie :-) Nie zbyt przyjemne uczucie jest jak się nieraz rękawica zawinie a co dopiero pracować bez :-)

0
  • #21 04 Cze 2008 14:11
    sosnos94
    Poziom 9  

mam tylko ostatnie pytanie ile litrow powietrza na minute potrzebuje taka piaskarka??

0
  • #22 07 Cze 2008 09:45
    Jarek68
    Poziom 20  

Ta piaskarka jest dość duża i zapotrzebowanie powietrza jest uzależnione od średnicy dyszy :-) Od 5 do 10 metrów sześciennych na minutę :-) Jeden metr sześcienny 1000 litrów :-) U mnie pracuje z kompresorem o wydajności 5,5 metra sześciennego :-) Moc silnika elektrycznego 37 KW :-)

0
  • #23 15 Cze 2008 14:54
    sosnos94
    Poziom 9  

a czy z kompresorem, ktory daje 9 atm, zbiornik chyba 120 albo 150 litrow i 150 litrow na minute mam jakies szanse??

0
  • #24 15 Cze 2008 16:25
    SkyNet1989
    Poziom 9  

a ja wam powiem coś innego kupiłem stara piaskarce ale do czyszczenia silników ropa przerobiłem ja tak żeby działała na piasek no i efekt jest zdumiewający pojemność to około 650 litrów kasta podobna do wielkości malucha

1
  • #25 16 Cze 2008 18:42
    sosnos94
    Poziom 9  

przepraszam ostatnio dalem troche bledne parametry
    nie 150 l na minute tylko 250 (chyba)
    nie znam sie na tym ale na tabliczce pisze:
    l/min 250cfm 8.8
    czy ten kompresor uciagnie jakakolwiek piaskarke??

1
  • #26 16 Cze 2008 22:09
    macha
    Poziom 19  

Ja mam u siebie prymitywną piaskarkę zrobioną na początku lat 70-tych przez mojego ojca i działa do dziś. Jest to kawałek rury o średnicy ok. 20 cm i długości ok. 1,5 m zamknięty na końcach. W jednym końcu jest przyspawana mufa do wsypywania piasku zamykana korkiem na gwint. Przez korek jest poprowadzona rurka miedziana o średnicy ok. 10 mm. Rurka ta sięga do połowy zbiornika i wystaje trochę na zewnątrz, by można było podłączyć wąż tłoczący powietrze z kompresora. W połowie rury (zbiornika) jest druga rurka jako wylot.
    Przy uruchamianiu kładło się tę piaskarkę na dwóch kantówkach 10 x 10 cm wylotem do góry i przekręcając wylotem powoli na bok dozowało ilość piasku do dyszy.
    Piaskarka może mało wydajna i prymitywna, ale do drobnych rzeczy wystarczała. U nas była używana przede wszystkim do piaskowania liter na tablicach nagrbkowych.
    Zasilana była z kompresora trzy tłokowego z silnikiem 2,2 KW i zbiornikiem 100 l. Nie wiem jaką ma on wydajność, ale był kupiony w sklepie i ma już skraplacz powietrza, więc nie jest on potrzebny przy zbiorniku.

0
  • #27 18 Cze 2008 17:50
    sosnos94
    Poziom 9  

a mozna prosic o jakies fotki tego o czym kolega mowi??
    bylbym bardzo wdzieczny
    pozdrawiam

0
  • #28 19 Cze 2008 23:45
    macha
    Poziom 19  

widok identycznych cylindrów kompresora
    Zmierzyłem dokładnie wysokość tej piaskarki i wynosi ona 90 cm, ale nie ma to większego znaczenia (poza wagą). Jak widać rurka zasilająca sprężone powietrze sięga do połowy butli w okolice wylotu, co powoduje lepsze mieszanie piasku.
    Do piaskowania braliśmy piasek kwarcowy (morski), który suszyliśmy w wysokiej temperaturze co powodowało, że jego ziarna pękały i były przez to ostrzejsze. Następnie po ostygnięciu przesiewaliśmy, aby nie zatykała się dysza.
    Wąż wylotowy to dwa metry węża spawalniczego od acetylenu, bo ma otwór o średnicy 10 mm, a dysza zrobiona z kawałka (ok. 3 cm) pręta stalowego 10 mm z otworkiem 1 - 1,5 mm (łatwo po zużyciu samemu dorobić).

1
  • #29 22 Cze 2008 01:36
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Moją piaskarką czyści się duże konstrukcję. Samochody chale mosty :-) Jeśli kolega chce do drobnych detali to też się da zrobić tylko o wiele mniejsza musi być :-) Mam też taką małą pistoletową to czyszczę nią świece zapłonowe :-) Moja piaskarka czyści powierzchnię jednego metra kwadratowego w około 2 minuty :-) Sprężarka którą zamieścił fotkę kolega MACHA jest bardzo kiepska i do piaskowania jej nie polecam :-( Mam taką i sporadycznie jej używam do drobnego malowania. Strasznie się grzeje :-( Trzeba pilnować oleju bo lecą łożyska wałeczkowe korbowodu :-( Strasznie trudno to naprawić bo producent nie przewidział takiej wymiany tylko cały wał :-(

0
  • #30 22 Cze 2008 10:20
    macha
    Poziom 19  

Kolego Jarek68 w mojej piaskarce nie ma łożysk. To o czym piszesz dotyczy kompresora, a to kolosalna różnica. Jedyne co często się psuło (raz, lub dwa w ciągu roku - normalne zużycie) to były zaworki, a sprawę grzania rozwiązałem zakładając dodatkowy wentylator na silnik, który się włączał w momencie uruchamiania kompresora.

0