Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wplyw en. elektrycznej na prace komputerow

widmo82 19 Maj 2008 21:13 1134 13
  • #1 19 Maj 2008 21:13
    widmo82
    Poziom 12  

Witam. mam nadzieje ze przegladajacy to forum pomoga :)
    Szukam informacji na temat wplywu jakosci en. elektrycznej na prace komputerow. Stabilnosc pracy, awarie, zabezpieczenia, wplyw samych komputerow na innych uzytkownikow sieci.
    Szukam pomocnych informacji, publikacji o wplywie jaki ma jakosc energii elektrycznej na prace systemow komputerowych. np przepiecia w instalacjach, albo powody wysadzania kondensatorow na roznych czesciach komputera, palenia sie bezpiecznikow, niestabilnosc pracy urzadzen informatycznych. Rowniez jak oddzialowuja same urzadzenia na sama siec, wprowadzajac jakies zakłócenia, jak sie przed zakloceniami bronic. jakie zabezpieczenia powinien taki system posiadac. zasade ich dzialania, schematy blokowe, moze testy. wplyw odbiornikow nieliniowych na jakosc en elektrycznej. jednym slowem wszystko co przychodzi na mysl po uslyszeniu dwoch slow: zasilanie, komputer :)

• Ups
  • #2 19 Maj 2008 21:35
    Ragazzi
    Poziom 9  

ochrona za pomocą listwy przepięciowej która różni się od przedłużacza tym że ma warystor, włącznik i diodę co w sumie daje koszt 5 zł a za listwę dajemy 20 :P Sama listwa chroni nas przed skokami napięcia w gniazdku, ale nie chroni przed wyładowaniami (jak piorun strzeli to wiadomo że listwa w niczym nie pomoże).

Zasilacz sam w sobie może powodowac skoki napięc, na płytę gł. kartę czy też dysk. Wtedy właśnie wysiadają tranzystory czy kondensatory.

Przy słabym zasilaniu praca podzespołów jest ograniczona gdyż nie dociera do niej odpowiednia moc (logiczne). W takich sytuacjach możliwa jest utrata całkowita kompa, zasilacz nie wyrabia na każdy podzespół i w końcu szlag trafia wszystko.

To tak ogólnikowo :P

• #3 19 Maj 2008 21:44
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    jednym slowem wszystko co przychodzi na mysl po uslyszeniu dwoch slow: zasilanie, komputer
    Dobry pomysł jeśli chodzi o te dwa słowa -> wpisz sobie w Google zasilanie+komputer, dostaniesz 363000 linków (po polsku). Jak już to sobie przestudiujesz, to napisz jakie masz jeszcze niejasności, OK ?
    :D

• Ups
  • #4 19 Maj 2008 22:27
    widmo82
    Poziom 12  

Wiedzialem ze moge na was liczyc :) Rogazzi podszedl do tematu jak sam juz zauwazyles bardzo ogolnikowo, to co napisales to juz wiem, przydaloby sie troszke poszerzyc te wiedze :) moze ktos wie gdzie znajde w miare jakas nowa norme atx najlpiej po polsku?
    Co do rady lzep'a to dzieki, najbardziej mi pomogles :)

Przekopalem juz publikacjie na stronie www.miedz.org.pl programu leonardoi oraz forum www.ise.pl ale ciagle mam niedosyt ;/

• #5 19 Maj 2008 22:37
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    co do rady lzep'a to dzieki, najbardziej mi pomogles
    Dzięki za uznanie, chociaż jak myślę pomyliłeś działy ? Bardziej odpowiedni był by -> Początkujący Nauka/ Początkujący Laborki, Teoria, Referaty. :cry:

• #7 19 Maj 2008 22:52
    widmo82
    Poziom 12  

To moze podpytam tak: w tej normie widze ze tolerancja dla lini +5VDC jest 5% a dla normy -5VDC to 10% podobnie dla lini 12 zas dla normy +3.3 to 4% i na dole normy jest +5VSB 5% - moze mi ktos wyjasnic czym roznia sie te linie zasilajace to moze pozwoli mi to zrozumiec czemu sa rozne tolerancje

• #8 20 Maj 2008 10:06
    TONI_2003
    Moderator

Najnowsza specyfikacja ATX12V v2.2 wnosi coś takiego i chodzi o to, że zasilacz zgodny z ATX12V v2.2 musi zachować wartości wszystkich napięć w granicach 5% tolerancji i wszystko zależy od tego do jakiej specyfikacji oraz modeli zasilaczy się odnosisz...
    Choćby linia -5V, która jest już od dłuższego czasu niestosowana w płytach głównych jak i również w samych zasilaczach nie ma nawet kabelków na tej linii na złączu zasilającym.

• Ups
  • #9 20 Maj 2008 12:57
    pipinet
    Poziom 18  

Ragazzi napisał:
    ochrona za pomocą listwy przepięciowej która różni się od przedłużacza tym że ma warystor, włącznik i diodę co w sumie daje koszt 5 zł a za listwę dajemy 20 :P Sama listwa chroni nas przed skokami napięcia w gniazdku, ale nie chroni przed wyładowaniami (jak piorun strzeli to wiadomo że listwa w niczym nie pomoże).

Niestety to nie zupełnie jest prawda.
    Listwy za 20 czy 50zł zazwyczaj nie posiadają żadnego warystora tylko filtr złożony z kondensatorów.

Proponuję przeczytać temat na jedną stronę więc nie ma dużo czytania:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=983566&highlight=

Opisałem w nim po części temat listw antyprzepięcowych. ;)
    Myślę że to bedzie poszerzeniem wiedzy dla autora tego tematu. ;)

• #10 20 Maj 2008 15:39
    Damnian
    Poziom 34  

Przyczyną awari komputerów i elementów z tym związanych nie tylko wiąże się z dostawcą energi elektrycznej, ale i z jakością użytych części w jednostkach Pc. Nie jedno krotnie spotkałem się z płytą główną z pI wyglądająca w stanie idealnym, która działa od zakupu do dzisiaj nonstop bezawaryjnie. Teraz owiele żadziej zdarza się żeby komputer sprawnie przetrwał chociażby 2 lata.

• #11 20 Maj 2008 23:45
    widmo82
    Poziom 12  

damnian: zgadzam sie z twoja opinia, jednak ja szukam wplywu jakosci en elektrycznej na dzialanie systemow informatycznych, od prostych domowych zestawow PC po rozbudowane. Co sie dzieje kiedy, jak sie bronic przed czyms. Jak dziala takie zabezpieczenie. Schematy np listew, zasilaczy impulsowychi itp itd.

• #12 20 Maj 2008 23:50
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

widmo82 napisał:
    szukam wplywu jakosci en elektrycznej na ....

To zdefiniuj tą jakość najpierw.

• #13 21 Maj 2008 00:32
    pipinet
    Poziom 18  

Faktem jest że nie można okteślić energii elektrycznej słowem jakość więc może nam kolega po prostu opisze czego oczekuje w odpowiedziach.

• #14 21 Maj 2008 09:45
    Lzep
    Poziom 39  

widmo82 napisał:
    damnian: zgadzam sie z twoja opinia, jednak ja szukam wplywu jakosci en elektrycznej na dzialanie systemow informatycznych, od prostych domowych zestawow PC po rozbudowane. Co sie dzieje kiedy, jak sie bronic przed czyms. Jak dziala takie zabezpieczenie. Schematy np listew, zasilaczy impulsowychi itp itd.
    Tematyka jest zbyt szeroka jak na wątek na forum. Aby się choć trochę zorientować w tym zakresie zagadnień, to się studiuje 5 lat, a później, dopiero po kilku latach praktyki można powiedzieć, że się coś wie.
    Aby zabezpieczyć sprzęt komputerowy przed większą częścią zagrożeń związanych z zasilaniem, to już dawno wymyślono sprzęt i procedury projektowania odpowiednich instalacji.
    Między innymi :
    - wydzielone instalacje zasilające (odseparowanie się od wpływu czajników, grzejników, niszczarek, wentylatorów, itp. urządzeń biurowych),
    - zastosowanie odgromników, wyłączników nadmiarowo-prądowych, różnicowo-prądowych, systemu zerowania lub uziemienia,
    - stosowanie UPS-ów dla urządzeń krytycznych - serwery, szafy sterujące (routery, switche, itp ),
    - klimatyzacja pomieszczeń serwerowni.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME