Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co może być powodem nieostrego obrazu na monitorze ?

26 Sty 2004 08:08 1017 2
  • Poziom 15  
    Mam 4 letni monitor CTX 15" z kineskopem Philipsa. Początkowo obraz tracił ostrość na brzegach ekranu. Teraz jest nieostry na całej powierzchni. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
    Wypalony kineskop ?
    Za małe napięcie przyspieszające ?
    Za słabe ogniskowanie wiązki elektronów ?
    Zakłócenia sygnału RGB ?

Proszę o konkretne porady, bo ogólnie wiem jak działa monitor, ale nie siedzę w technice TV.

Wojtek
  • Poziom 30  
    mój świetny monitor Philips, super ultra extra, miał zaraz po przywiezieniu do domu jedną skromną wadę- brak ostrości, i tej drobnostki nie sprawdzili bratanki Węgrzy, bo tam był zrobiony....

Zatem, napięcie ogniskowania, rozkręć i pokręć na trafopowielaczu Focusem, i napisz, czy efekt jest zadowalający
  • Poziom 22  
    Jeżeli nie pomoże kręcenie Focusem, sprawdź wszystko co jest w obwodzie ostrości.
    Przede wszystkim podstawkę na kineskopie i jej iskrownik.
    Z mojej praktyki wynika, że najczęściej w takim przypadku jest słaby kineskop. Takiemu efektowi towarzyszą często inne efekty związane np. ze słąbą emisją kineskopu.
    Ocena jednoznaczna kineskopu w wielu przypadkach jest trudna, więc przed skasowaniem mionitora warto byłoby wykonać wszystkie możliwe testy, pomiary monitora i kineskopu

R