Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OTVC Royal-Lux TV100 przelacza sie w standby.

arturdob 19 Maj 2008 22:38 1023 6
  • #1 19 Maj 2008 22:38
    arturdob
    Poziom 9  

Witam, Obraz i dzwiek sa ok. Pochodzi troche a pozniej przelacza sie w stb. przekaznik poprzelacza sie kilka razy i czasem zaskoczy na chwile i znow to samo. Prosze o pomoc bo to jest stary telewizor i nie oplaca sie go wiezc do serwisu chcialbym sam go naprawic.

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Maj 2008 23:22
    LeDy
    Poziom 43  

Nie pochwaliłeś się swoimi danymi. Chęć naprawienia to trochę mało. Podaj co pomierzyłeś i na co cię stać- co umiesz.Stary, tani sprzęt to tania naprawa. Może się opłaca a nie samemu.

0
  • #3 20 Maj 2008 12:00
    arturdob
    Poziom 9  

Witam, nic jeszcze nie mierzylem bo nie mam schematu; zapytalem na tym forum bo licze ze to typowa usterka z ktora mial juz ktos doczynienia i otrzymam konkretna odpowiedz tak jak w innych przypadkach na tym forum.
    Jesli chodzi o moje umiejetnosci to poza checiami umiem mierzyc i lutowac i mam do tego odpowiedni sprzet brak mi tylko doswiadczenia w naprawianiu tv. Podejrzewam, ze jakis element np kondesator traci swoje wlasnosci np pod wplywem temperatury lu ze starosci bo czesto wszystko dobrze pracuje nawet ok 1 godz. a pozniej zaczyna przelaczac. Podejzewam usterke w zasilaczu.

Dodano po 6 [minuty]:

ogladalem zasilacz i nie zauwazylem nic spalonego i zadem kondensator nie byl spochniety, na plycie gl tez nie widac zeby cos bylo nie tak. Na plytce na kineskopie slady przegrzania ale to chyba normalne, poprawilem jeden zimny lut ale to nic nie dalo.

0
  • #5 31 Maj 2008 20:44
    arturdob
    Poziom 9  

Witam, właśnie wróciłem z krótkiego urlopu i ponownie wziąłem się za szukanie usterki. Zmierzyłem napięcia wyjściowe na zasilaczu są ok. Jeśli przełącza sie w stb. to oczywiście napięcia giną. Pojawił się następny problem - odbiornik przestał reagować na pilota i na sterowanie przyciskami w TV tzn. gra tylko ostatnio ustawiony prog. i nie reaguje na zmianę głosu itp. Wcześniej też czasami to się zdarzało. Każda próba przełączania, użycia przycisków nastawczych konczy się przełączeniem w stb a ponowne naciśnięcie powrotem do pracy. Podejrzewam uszkodzenie w układzie sterowania w okolicy IC001. Jak się do tego zabrać?

0
  • Pomocny post
    #6 31 Maj 2008 21:17
    LeDy
    Poziom 43  

Napięcia giną czyli 112V i 18V na wyjściu przetwornicy. Jej zasilanie jest jednak przez przekaźnik. Spr. Q 001 i okolice. To zasilanie procesora IC 001 i jego reset. N . 22 IC 001 to ON/OFF poprzez tranzystory Q 011 i Q 002 do przekaźnika. Spr. , wymień C 001 i C 005.
    Podejrzenia co do okolicy IC 001, a właściwie jego zasilania, słuszne.

0
  • #7 04 Cze 2008 15:07
    arturdob
    Poziom 9  

Wymieniłem C001 i C005 ale to nic nie pomogło. Tak jak wcześniej (od kiedy znalazłem zimny lut na C01) odbiornik nie przełącza sie samodzielnie w stb. ale nie reaguje na pilota a wciskanie dowolnego przycisku sterowania na nim powoduje przejście w stb. a powtórne naciśniecie włącza; jest włączony cały czas 1 program przy niskim poziomie głosu bez możliwości zmiany.
    Pomiary: IC001 N.34=5,1V N.22=0,1V Q001-E=4,95V B=5,65V C=12,75V Q002-E=3,92 B=3,16 C=3,85 Q003-E=6,12 B=5,42 C=6,11 Q011-E=0,1 B=0,8 C=0,1 Tranzystory i diody w okolicy nie są spalone. Napięcie zasilające z transformatora T002=12,1V AC(mierzone na P001 przy odłączonej płycie). Czyżby wysiadł IC001 a może moduł IR Receiver?
    Zapomniałem dodać że C005 miał 680uF zamiast 470 teraz jest właściwy jak na schemacie.

0