Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzic pamiec na karcie graficznej

20 Maj 2008 10:05 23760 26
  • Poziom 20  
    Witam, jak mozna sprawdzic pamiec na grafice czy nie jest uszkodzona bo resetuje mi komputer niemal na kazdej grze.

plyta - Asus M2NPV-MX
    pamiec - 2x512MB DDR2 533 Mhz (1x512-OEM, 1x512 Goodram)
    procesor - AMD Athlon64 3200+ AM2 (wentyl. taki co byl z prockiem)
    karta g. - GF7300GT 128MB DDR3 1,4 ns/128 bit ,chlodzenie Zalman
    HDD - Maxtor 40 GB + Maxtor 80 GB
    dvd-rw - LiteOn-DH20A3H
    zasilanie - Chieftec GPS-500ab-a
    system - Win. XP Pro. SP3
  • Poziom 11  
    Spróbuj użyć tego programu "BurnInTest Pro", co prawda nie jest on dedykowany konkretnie pod karty graficznej, aczkolwiek ma możliwość jej przetestowania. Radzę również sprawdzić kondensatory płyty głównej gdyż miałem podobny problem i właśnie w nich tkwił problem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Skąd pewność że to jest problem pamięci na karcie graficznej a nie na przykład przegrzewającego się procesora?
  • Poziom 20  
    No pewnosci nie mam, jesli wierzyc czujnikowi na procu i prog. Everest to jest 40°, jak byl raz zalozony rok temu to nie byl ruszany, mowie o proc. i radiatorze, pamieci DDR juz sprawdzalem Memtestem i nic nie wykazaly, plyta tez ma rok ale nie wyglada zeby cos bylo spuchniete, wirusow tez nie wykrylem...Burnintest nic nie wykryl.
  • Spec od komputerów
    "Pamieci" na k. graficznej skutuja raczej artefaktami, a nie zawieszeniem komputera.
    Pewnie mozesz je sprawdzic programem atitool - opcja "scan for artifacts".
    Ale bledow szukaj raczej gdzies indziej - moze zasilacz, moze jednak przegrzewajacy sie procesor lub karta graficzna. Sprawdz temperatury palcem.
    Platon napisał:
    "Pamieci" na k. graficznej skutuja raczej artefaktami, a nie zawieszeniem komputera.
    Pewnie mozesz je sprawdzic programem atitool - opcja "scan for artifacts".

Nie wydaje mi się żeby AtiTool zadziałał z GF7300. Jeśli dobrze pamiętam to atitool nie odpala w przypadku braku karty ATi w systemie.
    Co do przegrzewania pamięci Platon ma rację, że powodują one artefakty. Przegrzany rdzeń karty natomiast powoduje zawieszanie systemu. Dochodzi jeszcze pytanie czy karta nie była przetaktowana? Spróbuj zaniżyć taktowania GPU i pamięci i sprawdź czy problem występuje nadal. Żeby wyeliminować jako sprawcę procesor proponuję test SuperPI na 16 lub 32M lub pomęczyć go z 20-30min StresPrime Lub CPUBurnerem ostatecznie Orthos.
    Jeśli pamięci testowałeś memtestem to mam nadzieję, że program wykonał co najmniej kilka przebiegów, a nie jak to z reguły wszyscy testują jeden przebieg i wszystko jasne.

Dodam również, że poleciłem zamieścić koledze temat w takiej właśnie formie, żebyśmy mieli większe pole do wypowiedzenia się. Wiemy o czym mowa i z jakim sprzętem mamy do czynienia. Przyzna kolega , że poprzednia wersja tego tematu była co najmniej uboga. Temat w obecnej postaci prezentuje się o wiele lepiej.
  • Spec Overclocking
    AtiTool działa na nvidiach również. AtiTrayTool nie działa.
    iron64 napisał:
    AtiTool działa na nvidiach również. AtiTrayTool nie działa.

No tak... Drobny błąd z mojej strony dzięki za korektę.
  • Poziom 20  
    Mery84 napisał:
    ...Temat w obecnej postaci prezentuje się o wiele lepiej...

Przyznaje sie bez bicia :) zapomnialem jeszcze dodac ze sterowniki od karty to ForceWare Release 169.21 ze strony invidii, co do przegrzewajacej sie pamieci to chodzi o pamiec na karcie czy ram w komputerze ? w sumie to on sie nie zawiesza tylko restartuje nie wiem czy to dokladnie to samo ale artefaktow zadnych nie widze, pamietam ze na cpu nie bylo pasty tylko taka biala tasma, moze warto zmienic na paste ? co do Memtestu to komputer chodzil jakas godzine, nie wiem czy to 1 przebieg czy kilka ale bylo napisane ze zadnych bledow nie wykryto. Czytalem gdzies ze jesli z pamieciami jest cos nie tak to juz na poczatku wywali blad, karta nie byla krecona bo to taka wersja juz fabrycznie krecona (chyba?) zreszta nigdy mi sie nie udawalo krecenie wiec wiecej nie probowalem...
    Przegrzewanie się pamięci grafiki powoduje artefakty.
    Restartowanie może być powodowane przegrzewającym się CPU, który zostaje zresetowany przez zabezpieczenie nałożone w BIOSie (próg temperatury). Jeśli chcesz wyeliminować RAM to nie zawadzi puścić do porządku memtesta i przyjrzeć się ile cykli program wykona. Wszystko na ten temat pisze w czasie testu na ekranie. Proponuję ok. 5 przebiegów to będzie w miarę rzetelny wynik.
    Dorzuć jeszcze informacje jak wygląda sprawa w innych grach, czy 3dmark potrafi dojechać do końca testów.
    Na koniec oczywiście zajmij się chłodzeniem CPU nie ma być żadnego ustrojstwa tylko porządnie nałożona cienka warstwa pasty. Coolerek ładnie przeczyścić z kurzu. Poobserwować temperatury i jak radziłem wcześniej, za pomocą programów do testów CPU podgrzać procesor i obserwować czy również się zresetuje. Szczegóły testów podałem wcześniej. W trakcie testowania CPU proponuję Everestem (jak dla mnie dość rzetelny) podglądać cały czas temperaturę procesora.
  • Poziom 20  
    Sprawa ma sie tak, jestem po kilku testach srednio po 30 minut na kazdy i na zadnym nie resetowal sie ani nie bylo bledow nawet na 3dmark03 poustawialem wszystko na maxa i nic, srednie temp. przy zamknietej obudowie wg. Everesta to 44 - 51° a przy otwartej 34-48°, w Everest podaje typ czujnika procesora graficznego ale ktorego, bo ta plyta glowna ma swoja grafika GF6150 i przy mierzeniu temperatury palcem na procu jest cieply, na karcie graf. i pamieciach chlodny a na radiatorze od grafy z plyty nie da sie wytrzymac powyzej 2 sekund bo parzy ! Pomiar temp. miernikiem Voice Kraft M890G na tym wlasnie radiatorku (3x3 cm) jest 55° o ile wierzyc miernikowi bo w gotujacej sie wodzie pokazuje 95°.
  • Spec Overclocking
    Jeśli używasz grafiki niezintegrowanej to temeratura dotyczy jej właśnie. Nie jestem tutaj w 100% pewien, ale zintegrowane karty raczej czujnika temperatury nie posiadają. To o czym piszesz jako radiator od grafy to jest chipset. Warto zamontować na niego wentylator.
  • Poziom 20  
    Jednak ja mialem racje, ten radiator jest na grafice, a na chipsecie nie ma nic i tez jest bardzo cieply.
    Jeszcze dopatrzylem sie ze pamieci mam wpiete w zolte banki jak przy DUALu, a pamieci sa rozna, moze to przez to ?
    Jeśli pamięci masz wpięte jak w konfiguracji dual-channel to może być przyczyną. Z drugiej strony pamięci mogą działać bez problemów jeśli w biosie jest ustawione single channel only. Jeśli radiator jest na układzie opisanym na twoim schemacie jako nVidia GeForce 6150 to jest to zarówno GPU jak i chipset płyty.
    Sprawdź czy w biosie zintegrowana grafika jest wyłączona.
    Szukasz opcji w stylu OnBoard VGA = Disabled.

Potrzebnych będzie odpowiedzi na kilka pytań:
    1. Czy zestaw pracował w takiej konfiguracji jakiś czas i nagle zaczął sprawiać problemy?
    2. Czy jakieś podzespoły były ostatnio dołożone/zmienione?
    3. Czy próbowałeś np. pograć na swojej kracie graficznej u kolegi?

Wskazanie everesta dla temperatury karty graficznej porównaj ze wskazaniem temperatury w panelu konfiguracyjnym nVidii.
    Jeśli CPU przeszedł takie testy jak piszesz można go uznać za stabilny i patrząc na temperatury jakie podajesz to nie on jest sprawcą zamieszania. 50° dla procesora AMD to dobra temperatura szczególnie jeśli jest chłodzony boxowym coolerem.

Proponuję ostatecznie potestować kartę graficzną za pomocą RTHDRIBL
    http://www.daionet.gr.jp/~masa/archives/rthdribl_1_2.zip
    Program generuje w czasie rzeczywistym wysokiej jakości obrazy oświetlane HDR i równocześnie bardzo mocno obciąża grafikę. Jeśli powiedzmy godzina testowania w ok. 1024x768 i antyaliasingiem ustawionym na multisample x4-x8 przejdzie stabilnie to grafikę też można wykluczyć z winowajców. Obserwuj w tym czasie temperaturę karty (wcześniej zweryfikuj czy wskazanie everesta zgadza się ze wskazaniem z ustawień nVidii i upewnij się czy zintegrowana karta będzie wyłączona).
  • Poziom 20  
    Poprawilem zdjecie, teraz widac drugi chipset nForce430, odnosnie pytan, na tej konfiguracji pracuje ponad pol roku ale mam takie wrazenie ze kiedys w pewne gry gralem a pozniej nie i to chyba teraz mysle ze jak dolozylem ramu ale myslalem ze to po prostu sprzet nie daje rady, moze sie myle ale cos mi tak swita. Nie dawalem karty komus zeby sprawdzil dzialanie u siebie. Sprawdze jeszcze tym programem co podales...RTHDRIBL przeszedl pozytywnie, nie przekroczylo nawet 50°

W tym moim biosie (Phoenix) nie ma zadnych takich funkcji jak piszesz :|
    Więc skoro dokładałeś pamięć to już wiesz gdzie mamy podejrzanego. Po pierwsze wyjmij nową kość i sprawdź stabilność systemu grając przez jakiś czas w grę, która sprawiała problem. Jeśli wszystko będzie ok to spróbuj dołożyć nową kość pamięci do czarnego slotu. Czyli jeśli jedną masz w DIMM_1A to drugą dajesz do DIMM_2A. Szczególnie jeśli są to dwie różne kości jak mówisz to umieszczenie ich w slotach dedykowanych do pracy w dual-channel najpewniej będzie sprawiać problemy. Podaj szczegóły na temat pamięci czy zgadzają się timingami i taktowaniem - choć błędy z tej strony najpewniej i memtest by wykrył. Jeśli konfiguracja pamięci jest w biosie ustawiona na auto powinno to załatwić sprawę i dobrać najodpowiedniejsze timingi i taktowanie dla obu kości. Tobie pozostaje teraz przełożyć pamięci aby pracowały w trybie single.
  • Poziom 20  
    Nic to nie dalo, tu opisy pamieci:
    [ DIMM1: Micron Tech. (512 MB DDR2-533 DDR2 SDRAM) ]

Właściwości modułu pamięci:
    Nazwa modułu- Micron Tech.
    Numer seryjny- Brak
    Rozmiar modułu- 512 MB (2 ranks, 4 banks)
    Typ modułu- Unbuffered DIMM
    Typ pamięci- DDR2 SDRAM
    Szybkość pamięci- DDR2-533 (266 MHz)
    Szerokość modułu- 64 bit
    Napięcie modułu- SSTL 1.8
    Metoda detekcji błędów- Brak
    Szybkość odświeżania- Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Taktowanie pamięci:
    @ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-20-2-4-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR)
    @ 200 MHz 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-15-2-3-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR)

Producent modułu pamięci:
    Nazwa firmy Micron Technology, Inc.
    Informacje o produkcie http://www.micron.com/products/category.jsp?path=/DRAM

[ DIMM3: GR533D264L4/512 ]

Właściwości modułu pamięci:
    Nazwa modułu- GR533D264L4/512
    Numer seryjny- Brak
    Rozmiar modułu- 512 MB (2 ranks, 4 banks)
    Typ modułu- Unbuffered DIMM
    Typ pamięci- DDR2 SDRAM
    Szybkość pamięci- DDR2-533 (266 MHz)
    Szerokość modułu- 64 bit
    Napięcie modułu- SSTL 1.8
    Metoda detekcji błędów- Brak
    Szybkość odświeżania- Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Taktowanie pamięci:
    @ 266 MHz 5-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-20-2-4-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR)
    @ 266 MHz 4-4-4-12 (CL-RCD-RP-RAS) / 16-20-2-4-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR)
    @ 200 MHz 3-3-3-9 (CL-RCD-RP-RAS) / 12-15-2-3-2 (RC-RFC-RRD-WR-WTR)
    Moduły pamięci parametrami się nie różnią. Można by się nawet pokusić o próbę uruchamiania dual-channel ale nie o tym temat. Więc twierdzisz, że zamiana kości w slotach w podany przeze mnie sposób nie przyniosła rezultatu.... Jak sprawdzian tylko na jednej kości pamięci?
    Widzę, że cały czas uaktualniasz swój opis sprzętu. Widzę tam XP SP3. Kiedy zainstalowałeś SP3 i czy od czasu jego instalacji nie zaczęły się przypadkiem problemy?
  • Poziom 20  
    SP3 zainstalowalem jakis tydzien temu ale przed nim tez nie dalo sie grac jak rowniez na pojedynczych kosciach pamieci...moze cos jest w samym systemie ze tak sie dzieje, moze zainstalowac na nowo ?
  • Spec Overclocking
    Może zamontuj jakiś wentylatorek na chipsecie i sprawdź wtedy. Kontrolnie podniósłbym jeszcze napięcie na ram o 0.1v-0.2v.
    iron64 napisał:
    Kontrolnie podniósłbym jeszcze napięcie na ram o 0.1v-0.2v.

Proszę się wstrzymać z udzielaniem porad tej klasy! Gdzie kolega słyszał o metodach kontroli pamięci polegających na podnoszeniu napięć?
    Moja wiedza mówi, że informacje na temat taktowania, timingów oraz napięć są zapisane SPD pamięci. Jeśli bios jest ustawiony na auto konfigurację pamięci to odczyta sobie z SPD wartości deklarowane przez producenta czyli wartości stabilne. Podniesienie napięcia zasilania pamięci może powodować utratę stabilności, a już na pewno podniesie temperaturę pracy modułów.
  • Spec Overclocking
    Podniesienia napięcia o 0.1v lub 0.2v pozwala często na odzyskanie tej stabilności. A tym temacie właśnie stabilności szukamy.

A poza tym to tylko część wypowiedzi, ważniejsze - zamontować wentylatorek na radiator chipsetu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec Overclocking
    Chcesz teraz licytować kto ile czasu poświęcił na naprawę czy inne rzeczy związane z komputerami? A w czym to pomoże autorowi? Zresztą nawet gdyby pomogła ta licytacja to ja pasuję, bo nie mam kompleksów na tym punkcie, także licytuj sam.
    Jest to ogólnie znana zasada. 0.1v nie spowoduje żadnych skutków ubocznych, a pomóc może. Decyzja należy do autora tematu.
  • Spec od komputerów
    Też miałem płytę na tym chipsecie i wiem że mostek południowy potrafi być bardzo gorący. Konieczny jest przynajmniej nawiew,a najlepiej radiatorek i nawiew. Idealnie pasuje radiator z Voodoo 2.
  • Poziom 34  
    Ja bym się czepił ustawień pamięci w biosie.
    A dokładnie timingami.
  • Poziom 20  
    Takowych ustawien w biosie nie posiadam :P, a co do reszty, zalozylem maly radiator od karty voodoo na chipset i mam nawiew na grafike co jest na plycie ale smiem twierdzic ze chyba nie to jest przyczyna tego wszystkiego bo zainstalowalem od nowa Windows na innym dysku i dwie gry co nie szly poprzednio, tutaj pieknie smiga :D
    Zainstaluje jeszcze Windowsa na tym dysku gdzie ma byc docelowo i jak bedzie wszystko dobrze to temat zamykam.