Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności

20 Maj 2008 11:09 9322 7
  • Poziom 19  
    Witam!
    posiadam WSH 205 i ktoś zanim się za niego wziąłem już w nim grzebał...
    chodzi o podłączenie potencjometra od głośności wcześniej siedział 2x 47kOhm B5 więc kupiłem taki sam też telpod i tu pierwsze pytanie czy jest to taki jaki powinien w nim siedzieć? i jak go podłączyć załączam zdjęcia na których jest podpięty według mnie...

chodzi o to że działa tylko jeden kanał bodajże prawy gra bardzo cicho i najgłośniej jest na połowie pokrętła a od połowy pokrętła do końca ścisza się... czyli do połowy robi się głośniej a druga połowa ścisza... co więcej jak włączam wzmacniacz to wychyla się tylko jeden wskaźnik wysterowania a drugi nie... sam nie chce już kombinować żeby nie uszkodzić czegoś

proszę o pomoc...

ps w wzmacniaczu nic nie robiłem oprócz wymiany wszystkich kondensatorów na nowe i bardzo dobrze bo dwa miały wypalone nóżki pod spodem i w ogóle nie było tego widać :)

WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Tak troszkę może nie na temat, trochę dziwny ten WSH 205. Powinien mieć dwa transformatory 120W, zaciskowe wyjscia na zestawy głośnikowe oraz poczwórny potencjometr regulacji głośności. Masz najprawdopodbniej przerowiony WS-503.
  • Poziom 19  
    tak się składa że jest to oryginalny WSH 205 nie ma mowy o żadnych przeróbkach tylko poprostu jego najstarsza ewolucja z jednym 200W transformatorem dlatego też jest problem ze schematem i nadal nie mogę dojśc co z tym potencjometrem...

może ktoś będzie mógł mi zrobić zdjęcie wnętrza swojego wzmacniacza to by mi wyjaśniło sprawę... dziękuje

Scaliłem.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 30  
    Skoro jeden kanał działa dobrze to zidentyfikuj który to potencjometr i drugi połącz tak samo. To tylko cztery przewody (biały, pomarańczowy, niebieski i fioletowy).
    W jednym kanale prawdopodobnie są zamienione miejscami odczep i wejście sygnału.
    Odczepy potencjometrów (pojedyncze wyprowadzenia) mają być połączone z wyłącznikiem konturu.
  • Poziom 19  
    żaden z kanałów nie działa dobrze na połowie zakresu potencjometru jest najgłośniej czyli jest tak głośno że normalna rozmowa dwojga ludzi zagłusza muzykę a więc jest bardzo cichutko tylko że na dostępną skale jest "najgłośniej" na połowie...

ok głośność zrobiona to była kwestia przepięcia jednego przewodu niedługo dorzucę zdjęcie, a tymczasem jeszcze nie jest dobrze bo lewy kanał gra zdecydowanie ciszej od prawego jest bardzo bardzo cicho podczas gdy prawy gra bardzo dobrze podejrzewam że to może być jakiś tranzystorek...

no niestety po bardziej wnikliwym zbadaniem sprawy okazało się że wzmacniacz jest technicznie sprawny stopnie końcowe działają tak jak potrzeba ale...

"nie jest dobrze bo lewy kanał gra zdecydowanie ciszej od prawego jest bardzo bardzo cicho podczas gdy prawy gra bardzo dobrze"

lewy kanał zaczyna grać dobrze tak jak prawy gdy przełącznik mono stereo jest w pozycji mono wtedy gra dobrze ale nadal od połowy skali głośności w dół zaczyna się ściszać za to zmiana stereo mono w prawym kanale działa całkowicie poprawnie tylko na lewym występuje taka anomalia o co chodzi... probowałem już chyba wszystkich kombinacji z potencjometrem od głośności

Scaliłem po raz drugi. Regulamin p.10.3
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 19  
    Cytat:
    tak się składa że jest to oryginalny WSH 205 nie ma mowy o żadnych przeróbkach tylko poprostu jego najstarsza ewolucja z jednym 200W transformatorem dlatego też jest problem ze schematem i nadal nie mogę dojśc co z tym potencjometrem...
    To niestety nie jest prawdą i tu tkwi klucz do rozwiązania problemu. WSH 205 miał od początku dwa transformatory po 120 VA. Struktura i rozmieszczenie elementów wewnątrz obudowy też były całkowicie inne. Prezentowany na zdjęciach wzmacniacz z cała pewnością nie jest i nigdy nie był WSH 205. Nie jest też produktem Diory. Najprawdopodobniej jest to fonica WS 503 ze zmienioną płytą czołową lub składak oparty na WS 503. Nie da się pomylić tych dwóch wzmacniaczy, bo są zupełnie inne: WS 503 jest klasyczną i bardzo prostą konstrukcją ukierunkowaną na efektowny wygląd i dużą moc, WSH 205 - to był zaawansowany i ambitny produkt z niewielką liczba kompromisów. Różnicę ilustruje też porównanie ówczesnych cen: WS503 - 8000zł, WSH205 - ponad 11tys.zł.
    Wracając do meritum sprawy: potencjoimetr należy podłaczyć wg schematu wzmacniaczy WS 503/303 (PA 2511/3511/4511) i jeśli reszta nie jest skopana - powinno być OK.
    Schemat WSH205 jest tu całkowicie nieprzydatny, ponieważ był tam stosowany specjalny poczwórny potencjometr, współbieżnie regulujący poziom w dwóch punktach toru akustycznego każdego kanału.
  • Poziom 19  
    hmmm tak się składa że ostatnio naprawdę intensywnie interesowałem się tematem tego wzmacniacza i chcąc powiedzieć że jest to jakaś przeróbka trzeba mieć jakieś podstawy brałem taką opcję pod uwagę i bardzo dokładnie przyjrzałem się wzmacniaczowi otóż nie ma żadnych śladów ingerencji obcej wygląda jak fabrycznie spakowany a nie ma szans żeby przy przeróbce nie było żadnych śladów... co więcej schemat ws 503 również jest bezużyteczny bo na rysunku zaznaczyłem czerwoną obwódką płytkę której w ws 503 nie ma więc schemat jest w tym momencie do kitu... zieloną obwódką zaznaczyłem miejsce gdzie w ws 503 są wpięte wyprowadzenia potencjometra a obwódką niebieską miejsce gdzie wpięty jest aktualnie potencjometr (w ów płytkę) więc zarówną schematem od ws 503 nie moge się wesprzeć jak i wsh 205... co z tym fantem zrobić ma może kolega jakiś pomysł bo ja już trochę się wyczerpuje ale wróce do tego wzmacniacza i bede najwyżej w ciemno próbował aktualnie nie mam czasu...

WSH 205 UNITRA jak podłączyć potencjometr od głośności