Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt HTPC w obudowie od segmentu Hi-FI -> wersja v0.1

Tinuviels 14 Sie 2008 22:48 23503 40
  • #31 14 Sie 2008 22:48
    Tinuviels
    Poziom 9  

Dobry:) Nastąpiły małe modyfikacje, cały dzień nad tym siedziałem ale to w głównej mierze zawdzięczam memu wrodzonemu, wręcz fenomenalnemu beztalenciu w kwestii lutowania:]

Rozwiązałem (prawie) sprawę uruchamiania komputera i zakończyłem wszystko w kwestii chłodzenia. Na dzień dzisiejszy komputer uruchamia się przyciskiem z obudowy, osobno można włączyć bądź wyłączyć (też przyciskami z obudowy) chłodzenie procesora (2 wentylatory 40cm) i grafiki (szalenie złożony system składający się z 3wentylatorów, 120mm, 80mm i jakiś taki mały że nawet nie wiem ile to jest;) ). Do tego pod gałkami oryginalnymi treble, bass, balance kryją się regulatory obrotów. Jeden od wentylatorów na procesorze, jeden od 120mm z tyłu obudowy i jeden od dwóch pozostałych zajmujących się wdmuchiwaniem zimnego powietrza na grafikę.

Regulatory bardzo ładnie wpasowały się w miejsce starych potencjometrów, byłem mile zaskoczony. Końcówki wystarczyło tylko ścisnąć kombinerkami i już weszły w gałki od yamahy.
    Gorzej niestety było z przyciskami:] Nawierciłem otwory, przy pomocy kleju na ciepło poprzyklejałem przyciski z tyłu do płytki, niestety w ferworze walki cały przedni panel spadł mi z krzesła i jeden przycisk (włącznik) szlag trafił, aktualnie komputer odpala się przyciskiem na obudowie od wyboru głośników (na dole po lewej) Na szczęście Tata dziewczyny zrobił mi taki sprytny układzik (płytka jest na zdjęciu) dzięki któremu można używać przełącznika jedno stanowego jak dwustanowego (wystarczy to tylko podlutować do nóżek oryginalnego przycisku). Grafika bardzo się grzała zatem dostała dwa dodatkowe wentylatory. Jeden zasysa powietrze z zewnątrz (od góry) a drugi znajdujący się pod nim prostopadle względem niego dmucha prosto na radiator od karty graficznej.

Podsumowanie

Plus

Na pewno to że komputer jest cichy i nadal wygląda tak jak miał wyglądać:) Regulacja obrotów daje duże pole manewru.

Minus

Karygodny błąd popełniłem:) Płyta główna z zasilaczem powinna być zamieniona miejscami. W takim układzie jak teraz pasywny tryb pracy grafiki jest praktycznie niemożliwy, gdybym jeszcze raz miał wybierać kupiłbym karte graficzną ze zwykłym chłodzeniem, wywalił je, kupił porządne pasywne dla kart graficznych. Komputer w trybie całkowicie pasywnym (no tylko wiatrak od zasilacza ale ten to akurat naprawdę jest niesłyszalny) długo mym zdaniem nie pochodzi:P O ile przy słuchaniu muzyki procesor nie przekroczy 57stopnie (bez żadnego chłodzenia!) to grafika "rozbujała" mi się do 82stopni i nie chciałem sprawdzać czy i kiedy temperatura przestanie rosnąć. Optymalny tryb cichy to uruchomione 3 wiatraki na grafice, wszystkie na 5V - w takiej sytuacji nie jestem w stanie "w ślepo" stwierdzić czy one chodzą czy nie ponieważ ich nie słyszę, dopiero po przyciśnięciu przycisku słychać czy chodziły czy nie zatem nie jest żle:) W takim stanie grafika nie przekracza 67stopni. Poniżej trochę fotek:

Tutaj test w STRESIE bez ŻADNEGO wentylatora a następnie po włączeniu wszystkich na max obroty:

Zdjęcia usunięto - proszę wstawić zgodnie z zasadami panującymi na forum.
    marek216.

Panel przedni od tyłu;) Widać nowe potencjometry nad nimi płytka ze starymi od yamahy. Widać tez przyklejone przyciski oraz wlutowane kabelki (zielony i biały) do magicznej płytki, a nawet kawałek mojej stopy widać:P

Zdjęcia usunięto - proszę wstawić zgodnie z zasadami panującymi na forum.
    marek216.

Pozostało do zrobienia:
    - wyświetlacz
    - zapomniałem kupić pilota
    - wyciszenie dysku twardego - mam już mate ale nie mam pojęcia gdzie zmieszczę skrzyneczkę z wyciszonym dyskiem. Czy dyski twarde mogą pracować pionowo? Znaczy że mogą to wiem ale czy długo tak mogą:P

To na tyle na dzień dzisiejszy:)

• #32 15 Sie 2008 10:08
    rzymo
    Poziom 31  

Tinuviels napisał:
    (...) Czy dyski twarde mogą pracować pionowo? Znaczy że mogą to wiem ale czy długo tak mogą:P
    (...)

Mogą, moje 2.5'' działają w pozycji pionowej ponad rok.

Projekt ok, chociaż ja bym się ograniczył do podkręconej integry z AMD780 (płyta np. Gigabyte GA-MA78GM-S2H), odpadł by problem z grzejącą się k. grafiki - oczywiście wydajność wyraźnie niższa od 8600GT.
    Za to zainwestowałbym w jakąś dźwiękówkę, te na płytach są takiej sobie jakości...

• #33 15 Sie 2008 12:22
    Tinuviels
    Poziom 9  

Nad integra zastanawiałem się, tylu musiał bym zrobić (kupić?) jakiś wygodny przełącznik między źródłami obrazu dla monitora.

Co do dźwięku to naturalnie że nie robię HTPC na zintegrowanej karcie muzycznej:D Mam na usb creativa podpiętego a ten kablem cyfrowym optycznym do wzmacniacza, dzięki temu do przetwarzania dźwięku używane są przetworniki z wzmacniacza a nie karty dźwiękowej.

Jak można dysk do pionu postawić to może uda mi się go wyciszyć:)

• #34 01 Gru 2008 14:05
    653388
    Użytkownik usunął konto  
  • #35 02 Sty 2009 02:08
    adikow
    Poziom 13  

ładnie , mam coś podobnego, działa już dwa lata chyba. W obudowie z amplitunera panasonic.
    Może nie taki szybki bo celeron 2,8Ghz ale do filmów muzyki wystarczy.

Pilota polecam takiego iMON, ładnie chodzi jako myszka i pilot.
    http://www.soundgraph.com/Eng_/main.aspx
    Link
    Posiada przejściówkę pod zasilanie portu ird żeby można było włączać kompa z pilota. W sumie można samemu takie coś zrobić, narysuje schemat kiedyś.
    Dodatkowo można dokupić do niego wyświetlacz z funkcją czytania parametrów np. temperatura, wiadomości, pogoda itd.

chyba film mówi za siebie

• #36 03 Sty 2009 10:09
    spiderrr0
    Poziom 12  

Cytat:
    Seagate: "Mount the drive in either the horizontal or vertical position depending on your case orientation.",

WD: "WD drives will function normally whether they are mounted sideways or upside down (any X, Y, Z orientation)

To na polski:
    Cytat:
    Seagate: "Zamontuj dysk albo w pozycji poziomej lub pionowej w zależności od potrzeby."
    WD: "Dyski WD będzie działał normalnie, czy są one zamontowane z boku lub do góry nogami (dowolna X, Y, Z orientacja)"

Treść pochodzi z forum PClab.pl
    Pozdrawiam

• #37 04 Sty 2009 15:00
    adikow
    Poziom 13  

Jeśli chodzi o start komputera z pilota:
    raczej łątwo, chodzi o to że pod kostkę która idzie od zasilacza do zasilania płyty. Pobieramy prąd z trzech kabelków które są pod napięciem i zasilą w tym wypadku port na podczerwień który będzie non stop pod napięciem.
    Widziałem to w obudowie mediacenter, do której z pilotem (poprzedni post) dodana jest przejściówka z której wychodzą kabelki widać na fotce.
    Trzeba pomierzyć jakie napięcie wychodzi i połączyć to z odbiornikiem pilota Ird. NIe wiem dokładnie gdzie ale domyślam się że dwa kable to zasilanie usb a jeden sygnał załączenia płyty. Czyli prawdopodobnie czarny to minus, czerwony plus, a fioletowy sygnał. Trzeba sprawdzić.

• #38 18 Sty 2009 00:23
    _haker_1
    Poziom 32  

Witam,
    Sorki za odswiezanie tematu ale mam pytanie. A w zasadzie nawet dwa. W moim wzmacniaczu mam chyba ze 12 przyciskow. Do czego moge ich uzyc? Rozumiem ze 1 moze byc power on, drugi reset, trzeci ewentualnie do napedu cd, a co z reszta? Macie jakies pomysly ich wykorzystania poza wlaczaniem wentylatorow?
    I pytanie nr 2. Czy jest jakis sposob zeby pod jeden z potencjometrow podpiac cos do regulacji dzwieku w systemie? Teoretycznie mozna by wpakowac klawiature z takim mhm kółkiem (?) do regulacji dzwieku tylko bez sensu pchac tam taka duza plyte od klawiatury. Czy sa jakies urzadzenie male pracujace na takiej zasadzie?
    Pozdr

• #39 08 Mar 2009 00:54
    adikow
    Poziom 13  

generalnie nie potrzeba więcej przycisków, wystarczy dobry pilot i masz w nim wszystko łącznie z myszką

• #40 08 Mar 2009 19:42
    Rinho
    Poziom 19  

_haker_1 napisał:
    Witam,
    Sorki za odswiezanie tematu ale mam pytanie. A w zasadzie nawet dwa. W moim wzmacniaczu mam chyba ze 12 przyciskow. Do czego moge ich uzyc? Rozumiem ze 1 moze byc power on, drugi reset, trzeci ewentualnie do napedu cd, a co z reszta? Macie jakies pomysly ich wykorzystania poza wlaczaniem wentylatorow?
    I pytanie nr 2. Czy jest jakis sposob zeby pod jeden z potencjometrow podpiac cos do regulacji dzwieku w systemie? Teoretycznie mozna by wpakowac klawiature z takim mhm kółkiem (?) do regulacji dzwieku tylko bez sensu pchac tam taka duza plyte od klawiatury. Czy sa jakies urzadzenie male pracujace na takiej zasadzie?
    Pozdr

Teoretycznie można wykorzystać do sterowania jakimś odtwarzaczem, ale to i tak nie wykorzystasz wszystkich 12.

Co do potencjometru jakoś pewnie się da, ja posiadam kartę Sound Blastera Live Platinium (oznaczenie CT4760 ) jest tam posiada na płytce 3 pinowe wyprowadzenie służące do ustawienia głośności ( wystarczy zewrzeć górny lub dolny pin ze środkowym - czyli można wykorzystać przyciski z obudowy) - kartę kupiłem jakiś czas temu za 65zł na allegro.

• #41 25 Mar 2009 17:19
    adikow
    Poziom 13  

Co do włączania z pilota
    Znalazłem schemat, w końcu zabrałem się za mojego kompa.
    Nie wiem gdzie jest podłączony fioletowy kabel, może ma ktoś pomysł.