Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt HTPC w obudowie od segmentu Hi-FI -> wersja v0.1

20 Maj 2008 16:26 23776 40
  • Poziom 9  
    Witam spolecznosc elektrody - to na poczatek, teraz do sedna sprawy:

Chcialbym zlozyc sobie komputer, dwurdzeniowy AMD, 1 moze 2Gb ramu, HDD 500Gb, Gf 8600... nic wyszukanego ALE

Komputer ma stanac na (pod?) wzmacniaczem:

Ma pasowac do niego wygladem. Wobec powyzszego odpadaja obudowy klasyczne stojace. Oczywiscie sa specjalne obudowy typu htpc:

ale niestety te tansze (poza jednym wyjatkiem ale jej juz nie da sie dostac nigdzie:/) poprostu sa paskudne, najtansza ktora mi sie spodobala to okolo 700zl, nie dam tyle za obudowe do ktorej wsadze sprzet tez za 700zl;)

Wobec powyzszego w mej glowie zrodzil sie demoniczny plan:D

Za grosze (10, 30, 50zl) mozna zakupic uszkodzony (technicznie nie fizycznie) segmentowy odtwarzacz CD:

ktory mym zdaniem wyglada o niebo lepiej nawet od obudowy dedykowanej za 1000zl. Teraz wystarczy wybebeszyc CDka, ponawiercac, zamontowac co trzeba i segment gotowy - w teorii:]
    W praktyce trzeba uporac sie z kilkoma problemami w ktorych rozwiazaniu chcialbym zwrocic sie do Was

1. Pierwszy i oczywisty - rozmiar. Takie Cd maja srednio okolo 9cm wysokosci co wyklucza prostopadle zamontowanie kart PCI (czyli np. grafy) Problem rozwiazuje Raiser card:
    Teraz grafika sie miesci.
    Jako ze komputer bedzie wykorzystywany do sluchania muzyki ma byc cichy, grafika - pasywna, zasilacz - polpasywny, procesor - duzy radiator z wentylatorem 120mm.
    Nie wiem czy zmiesci sie taki duzy radiator i jeszcze wiatrak na nim. Na dobra sprawe caly modul (radiator + wiatrak) moglyby wystawc z obudowy jakies 2cm ale nie wiecej bo moze szpecic;)
    Z powodu niskiej obudowy zasilacz bedzie musial byc raczej kolo plyty glownej nie nad, nie wiem czy plyta MiniATX + Zasilacz zmieszcza sie wzdloz.
    Cd upchne tam gdzie CD byc powinien, przekleje klapki tylko i jak sie da (a wlasnie da sie? :) ) podepne przycisk z odtwarzacza CD "Open" do napedu - taka wisienka na torcie;). Dysk gdzies sie upcha - z tym nie powinno byc problemu, podobnie jak z RAMem. Karte muzyczna mam po USB.
    2. Cieplo:] W obudowie bedzie ciasno, wiec tez goraco. Jednak nie powinno byc tragicznie. Mysle (juz napisalem) nad duzym radiatorem na procku + wentylator, to juz bedzie za obudowa wiec nie powinno sie grzac, dodatkowy cichy duzy wentylator (na gorze nad karta graficzna, tam powinno zostac wystarczajaco duzo miejsca) do wydmuchiwania cieplego powietrza ze srodka, ewentualnie jeszcze z jedna 80tka na bok.
    3. Przyciski typu POWER, RESET moge chyba uzyc z CDka? Przycisk to przycisk podepne kabelek z plyty glownej i bedzie dzialac prawda?
    4. Czy koniecznie CD... moze macie inne pomysly? Mozna kupic (w tej samej cenie) popsuty wzmacniacz albo kaseciak - one bywaja wyzsze = wiecej miejsca, karta graficza prostopadle, zasilacz nad plyta glowna ALE pojawia sie proble z szufladka na CD. Musialbym zrobic wysuwany jakis element, np. wyswietlacz z wzmacniacza albo klapke na kasete z DECA... to juz troche nie to samo
    5. Czy taki projekt jest wogole wykonalny?

Projekt narazie czysto teoretyczny ale jestem zdeterminowany;) Nie chcialbym kupic popsutego CDka i go do kubla wywalic, na dniach moze popelnie rysunki jak to powinno wygladac, potrzebuje tylko wymiarow wszystkich podzespolow.

pozdrawiam i zachecam do wziecia udzialu w projekcie

ps.: Jezeli dzial zly - przepraszam i prosze o przeniesienie

EDIT:
    Wymiary CDka (orientacyjnie):
    430x105x290mm
    Szukam wsrod firmy Technics - maja szufladke na CD centralnie

Wymiary zasilacza Tacens Valeo Smart 480:
    150 x 86 x 155 mm

Wymiary płyty microATX:
    244 x 215 mm
    Czyli plyta glowna + zasilacz daja okolo 40cm, uff powinny sie zmiescic:)

Wymiary duzego radiatora:
    Tu bywa roznie, najwieksze to (juz z wentylatorem):
    110 x 110 x 150 mm (dł. x szer. x wys.)
    15cm:| + jakies 2 na plyte i procka czyli wystawaje z 7cm z obudowy - super:P chociaz moze dobrze by wygladalo... no nic szukam nizszych:)

EDIT 2:
    Sprawdzilem sprawe wentylatorow na procesor. Wyjscia sa dwa:
    1. Wybrac cos z Zelmanow, dzieki takiej konstrukcji moduly sa niskie - zmieszcza sie w obudowie
    2. Pojsc na calosc (:D) i wybrac pasywne chlodzenie:
    robi wrazenie, bedzie wystawac tego troche z obudowy ale to moze nawet bardzo fajnie wygladac:D
    Do niego z boku na dole zamontowac wentylator cicha 80tke z regulacja obrotow. Nie wiem tylko czy napewno 8cm blachy wystajace z CDka nie bedzie straszyc;)[/img]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dział dobry ;). Plany wyglądają obiecująco :). Co do problemu z wys. karty - są karty tzw. low profile, które są szerokości połowy zwykłej. Jeśli zaś chodzi o tą "przedłużkę PCI", to radzę też zerknąć tutaj: http://www.logicsupply.com/products/pci101_flex - na ebay'u są po 19$ (mogę Ci link na PW podrzucić jak będziesz chciał), więc wyjdzie taniej niż te od Pentagram'a (chyba coś ok 100zł one kosztują). Jeśli chodzi o radiator na procesor - dobry pomysł, bo komputer będzie mógł cicho chodzić. Pomyśl też może nad pasywnym zasilaczem. Będzie się też ciekawie prezentował wystając z obudowy. Co do CD - radzić można dopiero jak będziesz ją przed sobą miał, bo od środka może to różnie wyglądać. Radzę jednak i tak zaopatrzyć się w "standardową" tackę pod płytę gł. z jakiejś starej obudowy. Możesz też pod port LPT podpiąć wyświetlacz LCD - mały za 10zł z allegro - i wstawić go w miejsce poprzedniego - od CD'ka. Będzie wyświetlał utwory lecące, zużycie sprzętu, etc - poszukaj o tym na forum, bo było wiele razy. Proponuję też zaopatrzyć się w jakiś pilot i odbiornik podczerwieni - abyś mógł sterować np. muzyką czy filmami za pomocą pilota - też na forum było ;) (jak czegoś nie zajdziesz, to pisz - poszukamy razem, bo projekt wydaje się być wart zainteresowania, o ile nie "odechce" Ci się nagle ;) ). Tyle na początek ;).
    Pozdrawiam
    Holcer
  • Poziom 14  
    ja również dożuce swoje 3 grosze, Holcer wspomniałeś o pilocie i odbiorniku, ok dobry pomysł ale zamiast tego można ściągnąć odpowiedni program w Javie lub Symbianie i z telefonu przez Bluetooth sterować komputerem, sam tak zrobiłem, ale najpierw pod USB musi bys podłączony odbiornik, jeśli chcesz robić coś takiego to niedawno Pentagram wydał nowe moduły Bluetooth które praktycznie są niewidoczne mają niecały 1 cm (nielicząc wtyczki USB)
  • Poziom 9  
    Dzieki za zainteresowanie:) Projekt ulegl zmianie. Nie bedzie to obudowa od CD ale od wzmacniacz/amplitunera. Juz pisze co to za soba pociagnie:

Plusy:
    1. Obudowaz jest wyzsza (do 15cm) zatem wyjdzie zwykla karta (nie low profile) z pasywnym chlodzemniem... no to jeszcze nie jest takie pewne poniewaz nigdzie nie moglem znalezc wymiarow takiej karty... na oko to jest z 2cm wyzsza niz karty z wiatrakami, czyli powinna wejsc na styk, ewentualnie troche wystawac.
    2. Obudowa jest glebsza. Zrobilem rysunek z zaznaczonymi wymiarami podzespolow (wieczorem zamieszcze) i okazalo sie ze jak poloze karte graficzna przy pomocy raiser card to przychaczy o zasilacz. Jak zostawia ja na pion to nie wejdzie mi CD (poniewaz jest centralnie). CO juz wyklucza obudowe od CDka
    3. Koszt raiser kard odpada.
    4. Karty low profile sa malo wydajne a komputer tak jak pisalem ma miec dwojakie zastosowanie: HTPC(czesciej) + zwykly komp(zadziej).
    5. W takiej obudowie (poza karta graficzna - to jeszcze nie jest pewne) nie bedzie wystawac pasywny radiator na procku:)

Minusy:
    1. Brak szufladki:] Z tym niestety bede musial sie zmierzyc, ale mysle ze wyswietlacz od amplitunera da sie przykleic do szufladki CDka tak zeby z nim wyjezdzal... acha, po sporzadzeniu rysunku oczywistym stalo sie ze jestem skazany na czytnik z laptopa (ma troche ponad 12cm) klasyczny nie ma szans sie zmiescic, chociaz i tak chyba sobie na biurko poprowadze zewnetrzny naped pod usb.
    2. Popsuty wzmacniacz/amplituner niestety kosztuje wiecej niz popsuty CD... nawet do 150zl, ale to sie jeszcze okaze.

Odnosnie sugestii:
    Co do wyswietlacza na LPT to brzmi ciekawie:) myslalem nad tym ale nie wiedzialem jak to rozwiazac technicznie, poczytam - poszukam. Dzieki:)

Co do zasilacz to bedzie on polpasywny. Podczas sluchania muzyki czy ogladania filmow nie powinien chodzic. Dopiero odpalenie gry czy wieksze obciazenie powinno poruszyc smiglo.

Co do pilota... tak bedzie pilot(jest w kosztorysie), najlepiej radiowy - nic wyszukanego. Moge jeszcze dokupic pilot do karty dzwiekowej (zewnetrzna na usb creativ) ale chyba wyjdzie drozej a funkcjonalnosc pewnie mniejsza (mam na mysli obsluge systemu).

Co do telefonu zamiast pilota:) Bingo - taki byl moj zamysl poczatkowy. Na poczatku mialem zbudowac typowego HTPC ktory bylby tylko podpiety do rutera (bez monitora myszki itp) i sterowalbym nim przez siec lokalna (ruter jest wyposarzony w WiFi) z mojego palmtopa - pulpit zdalny. Jest to dobre rozwiazanie aczkolwiek w palmtopie mam tylko 2.4cala i to jeszcze kwadratowe, srednio wygodnie obsluguje sie system. Do tego dochodzi zuzycie baterii... prosciej chyba bedzie dobrze skonfigurowac pilota.

Mam jeszcze w planach podpiecie regulatorow obrotow pod galki od Nisich/wysokich tonow:)

Wieczorem update projektu (bede juz wiedzial jaka mam obudowe)

EDIT:

sory namieszalem cos w odpowiedziach ale juz ok;)
  • Poziom 14  
    posiadasz telefon z symbianem?? jeśli tak to trafiłeś w odpowiednie miejsce, mam program który prawie niezżera baterii więc pełen luz, mam tak zrobione przy serverze domowym i wszystko styka, projekt ok, z tym wysuwanym wyświetlaczem musisz pamiętać by kable chowały się w odpowiednie miejsce bo potem będzie ból że coś się przerwało, zasilacz zmieści ci się zwykły czy taki cieniutki, na allegro są Holcer dzięki tobie go znalazłem, dzięki ziom :D polecam nawet go mam taki w serverze
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    gangsta529 napisał:
    posiadasz telefon z symbianem??

Mam palmtopa, czyli (niestety) system Windows Mobil:/ aczkolwiek mialem pare symbianow wczesniej. Myslalem nawet zeby kupic specjalnie do tego celu Nokie 7650 (symbian + BT) Tylko raz nie chce mi sie uzerac z Bluesoleil czy jak sie to dziadostwo zwie:P Dwa o ile przez zdalny pulpit w palmtopie lepiej lub gorzej obsluze wszystko o tyle przez program freak control (za mych czasow ten byl najlepszy) na symbiana obsluga Winampa jest rewelacyjna ale np. foobara? Gorzej:(

Dodano po 2 [minuty]:

gangsta529 napisał:
    zasilacz zmieści ci się zwykły czy taki cieniutki

W pierwszym poscia jest napisany jaki to:) zasilacz jest duzy, ale naszczescie nie zbyt wysoki wiec wejdzie bez problemow:)
  • Poziom 9  
    Wersja v.0.1

Komponenty bez zmian. Dwurdzeniowy AMD, ram DDR2 800, HDD 500Gb, karta graficzna GF 8600 pasywana:
    Wymiary.. niestety nie znane. Na oko powinna miec z 14cm wysokosci, mysle ze bedzie lekko (okolo 1cm) wystawac z obudowy.

Komputer ma stanac na (pod?) wzmacniaczem:

Jako obudowa (juz kupiona) posluzy:

Jest to Yamaha RX-396RDS, wizualnie bardzo podobna do mojego wzmacniacza (duzy plus) oraz na tyle wysoka ze mozna powalczyc z montowaniem pionowym grafiki:)

Wymiary amplitunera (chyba ze stopkami):
    (W × H × D): 435×146×309

Wymiary zasilacza Tacens Valeo Smart 480 (polpasywny):
    150 x 86 x 155 mm

Wymiary płyty microATX:
    244 x 215 mm
    Czyli plyta glowna + zasilacz daja okolo 40cm, uff powinny sie zmiescic:)

Wymiary duzego radiatora:
    Tu bywa roznie, znalazlem ostatnio taki:
    Wymiary: (dł)125 x (szer)145 x (wys)91.5 mm
    zmiesci sie w obudowie spokojnie:)

Akcesoria:
    do obudowy duzy (120mm) dobry cichy wentylator z regulacja obrotow + Wentylator na radiator procesora (tez 120mm) ale nie musi byc juz super cichy, odpalalbym go tylko przy wiekszym obciazeniu (gra itp.).

cd musi byc albo z laptopa i bedzie wyjezdzac (wlasciwie wyskakiwac) razem z oslona na wyswietlacz (widac na zdjeciu) albo klasyczny CD ale wtedy musialby wyjezdzac z boku obudowy i do tego pracowac w pionie. Raczej bedzie z laptopa (mam w domu) + na USB DVD na biurku.

Bedzie trzeba tez dorobic sporo katownikow, ponawiercac obudowe itp.

Dodatki:
    - Pilot zdalnego sterowania
    - Wyswietlacz
    - Uzycie przyciskow z obudowy do obslugi komputera (podstawowe POWER, RESET, pozniej szufladka CD)
    - Uzycie potencjometrow z obudowy (niskie wysokie tony) do sterowania obrotami wentylatorow... raczej rozwiaze to mechanicznie - przymocuje zwykly regulator obrotow do galki z obudowy.

Inne:
    Trzeba bedzie wyciac otwory wentylacyjne (wiekszosc jest juz seryjnie w obudowie) tak zeby wentylatory nie dmuchaly w blache;)

Pomysle tez na uciszeniem dysku twardego podczas sluchania muzyki, nejpier musze jednak wiedziec czy bedzie taka potrzeba. Moze sa programy ktore laduja powiedzmy 10 utowrow z playlisty odrazu w RAM i dysk idzie spac. Wiem ze jest tez systemowe wyciszanie dysku twardego. Sa tez roznego rodzaju maty wygluszajace. To juz w koncowym stadium projektu sie okaze.

Popelniony rysunek "dlaczego nie CD"... jak ktos zna sie na rysunku technicznym to serdecznie przepraszam za taki kicz;) Zakreskowane pole to miejsce w ktorym karta graficzny nie zmiesci sie. Obudowa od amplitunera jest zarowno szersza jak i glebsza. Cd spokojnie zmiesci sie (wedle tego rysunku) pod zasilaczem - czyli przesunieta w lewa czesc. Nie wadzi juz z karta graficzna.

Podsumowujac:

W trybie cichym(HTPC):
    Zasilacz - pasywny
    Procesor - pasywny
    Chodzi tylko wentylator cichy z obudowie oraz dysk twardy.

W trybie glosnym(gra, obrobka zdjec itp.)
    Zasilacz - wentylator chodzi
    Procesor - ----------II----------
    Wentylator z obudowy na wyzszych obrotach.
    Glosno ale chlodno:)
  • Poziom 14  
    no powiem ci że wszystko ładnie wymyśliłeś, możesz jeszcze taśmy od dysków zamienić na okrągłe (więcej miejsca i łatwiej ułożyć) reszte kabli (głównie te nieużywane) od zasilacza pospinaj by w środku było jak najwięcej miejsca wiem że to trudne bo to mała obudowa ale lizy się zawsze każdy centymetr, mniejsza temperatura, powietrze niema problemu z przelotem przez obudowe i niekotłuje się w jakimś końcie, te wszystkie pokrętła które tam masz możesz wykożystać, przerób je na regulatory do wiatraczków, jak będziesz wycinał otwory w obudowie do wiatraczków to rób otworki i staraj się by wyglądały jak oryginały, obudowa napewno będzie niepowtarzalna ale nie możesz się poddać jak coś ci nie wyjdzie (niestety ja przy poprzednim moim projekcie się poddałem)
  • Poziom 9  
    gangsta529 napisał:
    możesz jeszcze taśmy od dysków zamienić na okrągłe (więcej miejsca i łatwiej ułożyć)

Dysk bedzie sata, jak podpiac DVD z laptopa jeszcze nieszukalem. Mozesz dac link do takich okraglych kabli?:)

Cytat:
    reszte kabli (głównie te nieużywane) od zasilacza pospinaj by w środku było jak najwięcej miejsca wiem że to trudne bo to mała obudowa ale lizy się zawsze każdy centymetr, mniejsza temperatura, powietrze niema problemu z przelotem przez obudowe i niekotłuje się w jakimś końcie,

z tego co wiem to zasilacz ma mozliwosc odpinania kabali, ale nie wiem ile mozna odpiac. Tam gdzie beda one wychodzic moze wlasnie byc najgorecej. (brak wentylacj a bedzie tam CD i HDD). Myslalem zeby wydlubac otwor na dole w obudowie pod dyskiem (nie bedzie to widoczne) i wyprowadzic lekko na zewnatrz radiator. Nie wiem tylko czy a) radiator na dysku cos da. b) czy jest wogole taka potrzeba:)

Cytat:
    te wszystkie pokrętła które tam masz możesz wykożystać, przerób je na regulatory do wiatraczków, jak będziesz wycinał otwory w obudowie do wiatraczków to rób otworki i staraj się by wyglądały jak oryginały
    ,

Tak zrobie... tylko ma moze ktos pomysl jak wyciac otwory? Na upartego to i nozyczkami sie da ale nie o to chodzi;) Myslalem nad wyzynarka z drobnya pilka, nie wiem tylko czy nie bedzie szarpac blachy.
    Cytat:
    obudowa napewno będzie niepowtarzalna ale nie możesz się poddać jak coś ci nie wyjdzie (niestety ja przy poprzednim moim projekcie się poddałem)

Zainwestowalem juz kase w obudowe wiec sie nie poddam:P W najgorszym razie wyjdzie zamiast estetycznego HTPC wyjdzie madmaxowe monstrum:P
  • Poziom 14  
    tutaj masz przykład takich kabli, na allegro też są http://www.komputronik.pl/Kable_przelaczniki/...ma_do_HDD_Revoltec_48cm_black/pelny,id,22751/ z tą wyżynarką to sobie odpuść może lepiej ponawiercaj otwory co jakieś 0,5 Cm będzie oryginalnie i będą małe otworki a nie jeden wielki, jeśli z tyłu obudowy to wyżynarka, za dużo w obudowie się nie zmieści więc czym więcej niepotrzebnych kabli z zasilacza odepniesz tym lepiej, , nie zrozumiałem tego z tymi pokrętłami co ty chcesz w nich wycinać wyżynarką?? mam jeszcze pytanie w tej budzie nie będzie wentyli?? jeśli możesz zrób zdjęcia jak ta obudowa wygląda z przodu, z boku, z tyłu i od środka będziemy mieli leprzy wgląd w twój projekt :D
  • Poziom 24  
    Podejrzewam ze obudowa jest jeszcze w drodze :)
    Ja w zeszlym roku robilem podobny projekt, tylko ze uzylem gorszych podzespolow, i jako obudowe wykorzystalem obudowe od lezacego kompa DELL (ma jakies 10 cm wysokosci), przerobilem ja w srodku i z przodu, i jakos to wyglada :) mam pewne pomysly na zmiany, ale nie mam czasu na wykonanie :/
  • Poziom 9  
    To jest do dysku ATA a u mnie bedzie SATA, moze przyda sie taki kabel do DVD:)

Z wyzynarka to zle sie wyrazilem:) Pokretla swoja droga a wentylacja swoja. Zdjecie slabe ale wyglada tak:

Otwory sa tylko na sroduku (tam bedzie glowny wentylator obudowy) ale na bokach bedzie jeszcze dwa: od zasilacza i od CPU zatem poszerzenie wentylacji bedzie konieczne. Wydaje mi sie ze pomysl z nawiertami bedzie optymalny - tego bede sie trzymac.

Co do otworow wentylacyjnych. Wlasciwie cala gora to bedzie jeden wielki otwor wentylacyjny (3 wentylatory), po bokach wolalbym niczego nie wycinac. Ewentualnie z tylu moge powycinac otwory i pozakladac maskownice (tenie na allegro) i tak tego nie bedzie widac:)

Obudowa jeszcze w drodze - fakt:)
  • Poziom 24  
    A mozna zapytac ile kosztowala obudowa? :)
  • Poziom 9  
    Poszla nie tak tanio bo za 91zl + przesylka. Niestety wybor mialem dosc ograniczony, ze wzgledu na wysokosc. Moglem dac do 120zl, gdybya ktos mnie przelicytowal to byl jeszcze na allegro amplituner SONY (gabarytami odpowiedni) za 110zl.

Czy to duzo - nie wiem:)Z jednej strony tak bo to przeciez POPSUTE pudlo:P Nie wiem dlaczego ludzie tak licytuja... CD popsute ida 2x taniej.
    Najtansza obudowa natomiast ktora mi sie podoba (nowa) to koszt 250zl a takiej i tak sporo brakuje w kwestii wykonania, stylistyki do tej yamahy:) Oczywiscie odpada mase problem z Jej przystosowaniem, ale ja wiem czy to minus:D
    Jak dostane paczke i wybebesze sprzet to wystawie wnetrznosci, moze komus beda potrzebne.
  • Poziom 14  
    do dysków sata też są takie kable zobacz na allegro w dziale komputery>Tuning komputerów>kable i przedłużacze tam znajdziesz takie jakie są ci potrzebne, w przednim panelu zajdzie wiele zmian czy tylko stylistyczne?? mówie ci do wentylatorów nie wycinaj otworów i maskownic tylko małe otworki wiertarką tak by było schludnie i nie straciło na wytrzymałości obudowy
  • Poziom 9  
    W przednim panelu nie bedzie zadnych zmian:) dopiero po wysunieciu szufladki bedzie widac ze to nie jest zwykly amplituner. Z gory bedzie widac wentylator, chyba ze postawie go pod wzmacniaczem, tylko wtedy gorzej z chlodzeniem. No nie wiem tego typu problemy to juz tylko jak bedzie wszystko zlozone:)

Mi nie chodzi o maskownice na gore tylko ewentualnie gdyby wogole zaszla taka potrzeba na tyl. Na gorze porobie nawierty na prawo i na lewo od oryginalnej kratki:)
  • Poziom 24  
    Jak tam prace nad projektem? :) Jakies postepy? :)
  • Poziom 9  
    Przez strajk poczty i opieszalosc sprzedajacego "obudowa" nadal w drodze, chociaz i tak nie mialbym czasu sie tym zajac - sesja. Naszczescie jutro (oby) ostatni egzamin i bede mogl zabrac sie do roboty, o ile wreszcie dojdzie "obudowa":)
  • Poziom 24  
    W temacie narazie cisza, to pokaze to co udalo mi sie zrobic przez ostatnie 3 dni :) Obudowa po odtwarzaczu Kenwood DP-1060 (9 cm wysokosci) :) Robilem zdjecia po kolei, takze jakby ktos chcial to moge pokazac :) Musze jeszcze tylko zrobic przyciski.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak najbardziej - wstaw wszystkie zdjęcia po kolei (najlepiej z opisami), tylko pamiętaj o używaniu minaturek ;) (co "proponuję" zrobić tez w postach powyżej :) ).
    Pozdrawiam,
    Holcer
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Ale wyzej to wklejal autor tematu, a ja sie tylko podpialem :) Jak bede mial chwile to wstawie fotki :) Nie powiem ze bylo latwo, musialem zrobic kilka przerobek, np. wstawic zasilacz bez obudowy. Dlatego projekt nie jest skonczony, musze dobrze zrobic chlodzenie zasilacza, dysk umiescic w innym miejscu, no i zrobic przyciski :)

Dodano po 8 [minuty]:

Co do zdjec, to chyba zrobie nowy watek, zeby autorowi nie psuc tematu :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Uwaga dla tych,ktorzy maja zamiar zrobic obudowe typu HTPC.Mozna zrobic spokojnie z dwoch stacjonarnych CD,kladac jaden na drugim,polaczenie nie jest trudne.Mamy do dyspozycji 2 miejsca na szuflady.
  • Poziom 11  
    Moze daj jeden wentylator 120mm,tak jak juz w wiekszosci zasilaczy zrobiono.Otwor wentylacyjny na gorze(siatka lub grill).
  • Poziom 9  
    Witam po przerwie:) Niestety budowa kompa zbiegla sie z remontem domu. Projekt jest w stadium koncowym, sprzet dziala a prezentuje sie tak:

To co mnie cieszy o fakt ze obudowa nie musiala byc mocno ruszana. Przod, gora, boki zostaly nietknięte. To co mnie martwi to ze z tylu obudowy jest masakra i wyglada to paskudnie... ale kto tam patrzy;)

Co do wyposarzenia to jest pare zmian. Zasilacz nie jest polpasywny, poniewaz ten polpasywny piszczy glosniej (okazalo sie ze kolega ma) niz moj aktywny. Procesor to jednak Intel core 2 duo. Karta graficna zostala gf 8600 gt ale od Asusa. Pasywna oczywiscie ale nie jest tak wysoka.
    projekt HTPC w obudowie od segmentu Hi-FI -> wersja v0.1.
    Radiator na procesor:

Z tym ze wentylator nie ma. jest zamiast niego inny mniejszy na 5V z boku.

Jak to dziala:)
    Procesor jest dobrze chlodzony, w stresie bez zadnego wentylatora nie przekracza 70stopni. z wentylatorem (na 5V) ma teraz 33stopnie. Gorzej, znacznie gorzej jest z grafika:] to pasywne chlodzenie jest mocno nie wydajne. zeby nie bylo to jest wentylator ktory troche wydmuchuje cieplo z grafiki. Teraz karta ma 55stopni (wentylator chodzi). Bez wentylatora ma kolo 65stopni (normalna praca).

Calos przy odłączeniu wentylatora na procesorze i skreceniu na 5V tego od chlodzenia obudowy jest niemalze nieslyszalna.

Co jeszcze jest do zrobienie:
    - Integracja przyciskow z obudowy, okazalo sie ze te wszystkie przyciski to sa przelączniki wiec zeby np. dzialal wentylator musialbym ciagle trzymac przycisk. Rozwiazania sa dwa. Albo mechanicnzie wydlubie co trzeba i podepne przelaczniki dwustanowe albo podlutuje ukladzik z przezutnikiem ktory powinien zalatwic sprawe.
    - Regulatory obrotow. Tu naszczescie bedzie latwiej chyba
    Na te koncowki pozakladam poprostu czarne galki z obudowy.
    - wentylator nad grafike - dla bezpieczenstwa do gier zamontuje od gory jeszcze jeden albo dwa male wentylatory, naturalnie z mozliwoscia wylaczenia.
    - pozadek w srodku:) Trzeba w srodku pospinac kable bo jest balagan straszny
    - wyciszyc dysk:] Czy to normalne ze dysk mi tak cyka? nie jakos glosno ale cyka:) Bede musial zrobic mala puszeczke + maty bitumiczny czy jak to sie zwie. W trybie cichym dysk slychac najbardziej.
    -wyswietlacz kusi, gdzie moge kupic taki? Na allegro tylko 1 znalazlem ale mi nie odpowiada:/
  • Poziom 15  
    Nie no. Brawa dla autora. Jestem pod wrazeniem. Sam korzystam z ampa YAMAHY podłączonego do kompa, ale o takiej obudowe mogę tylko pomarzyć...Apropos.. jaki jest Twój model amplitunera?
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Witam!
    Widze ze w koncu sie udalo :) Ja swojego projektu tez jeszcze do konca nie skonczylem :)
    A jak rozwiazales sprawe z napedem? No i daj jakies fotki ze srodka ! :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Tinuviels napisał:

- wyciszyc dysk:] Czy to normalne ze dysk mi tak cyka? nie jakos glosno ale cyka:)

To raczej nie jest normalne cykanie. Czy przypadkiem ten dysk Ci nie upadł? Cyka, bo jest uszkodzony. Proponuję wymienić dysk, lub oddać go na reklamację :)

Pozdrawiam