Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub na GDN-27-150-8-SS: jak dobrać wymiary obudowy? Tunel.

kozikowski11 20 Maj 2008 18:27 1801 17
  • #1 20 Maj 2008 18:27
    kozikowski11
    Poziom 17  

Witam, wlasnie zamowilem ten glosnik, co jest podany w temacie. W WinISD wyszlo mi ze obudowa powinna miec 131,9l. W innych tematach ludzie robia na 40 litrach, nie wiem jakim cudem jest, az taka roznica, prosilbym o wytluamczenie. I jeszcze nie wiem, jaki Bass-reflex(tunel) wybrac. Wlasnie mam problem z wymiarami obudowy, wiec moze ktos rozwieje moje watpliowsci?

0 17
  • #2 20 Maj 2008 20:20
    BTomasz92
    Poziom 16  

Witam!

Z tego, co wiem WinISD liczy obudowę dla jak najbardziej płaskiej charakterystyki(to samo z rurą bass-reflex). Możesz wpisywać w programie różne wartości objętości i obserwować jak zmieniają się wykresy. Prędzej czy później znajdziesz optymalne ustawienia.

Pozdrawiam,
    BTomasz92

0
  • #4 24 Maj 2008 22:52
    kozikowski11
    Poziom 17  

Dobra, juz jest ok, tylko mam problem z tunelem, wychodza mi paranormalne rzeczy, ze powinien miec 2cm dlugosci i 14 szerokosci, chyba tak, juz nie pamietam. Kupilem te trzy tunele, ktore oferuje STX, ktorego moge uzyc?

0
  • #5 24 Maj 2008 22:56
    19darek89
    Poziom 15  

a jaką masz wielkość obudowy ?? ile litrów ??

0
  • #6 25 Maj 2008 14:24
    kozikowski11
    Poziom 17  

Bedzie ok. 115-125l jak wloze wygluszenie itp itd.

Troche za duzo jak na ten glosnik, ale mam nadzieje, ze tunelem uda sie nadrobic, tylko jaki?
    Chce to nie do kina, tylko suba pod muzyke.

0
  • #7 25 Maj 2008 21:18
    19darek89
    Poziom 15  

CZŁOWIEKU !!!!!!!!!!!!!!!!!! ponad 100 litrów !!! pod ten głośnik !!! chyba cię ......
    Daj max 50 !!w ogóle nie bedziesz miał basu. Chyba nie wiesz co robisz..... żal
    Posłuchaj forumowiczów , pooglądaj gotowe konstrukcje na tym STX i zobaczysz jakie dają litraze i strojenie. No chyba ze chcesz sie na własnej skórze przekonać ze zle czynisz.....
    Daj 40 litrów , strojenie na 32 Hz i wycisniesz max......jak dasz 115 litrów to ani impulsu ani zejscia .....żal

0
  • #8 25 Maj 2008 21:57
    kozikowski11
    Poziom 17  

Patrze na group dealy i troche mi nie pasuje na 42l i 32Hz. Jestescie pewni, ze Tuning freq ma byc na 32Hz i obudowa na ok. 42l? Wyciagne z tego max? 42l po zalozeniu wygluszenia. I wciaz pozostaje problem tunela, mam do dyspozycji te trzy:

Tunel1:
    Średnica montażowa 34 mm
    Średnica wewnętrzna 30 mm
    długość 70 mm

Tunel2:
    Średnica montażowa 55 mm
    Średnica wewnętrzna 51 mm
    długość 97 mm

Tunel3:
    Średnica montażowa 80 mm
    Średnica wewnętrzna 75 mm
    długość 158 mm

Ktorego uzyc? I takie smieszne pytanie, ten tunel walnac z przadu, z boku czy tylu obudowy? W rogu, na wysokosci glosnika, nad glosnikiem, pod nim?

0
  • #9 25 Maj 2008 22:06
    19darek89
    Poziom 15  

Jeżeli z przodu to daj tunel3 (Średnica wew. 70mm długość 270mm !!! )(pamiętaj żeby za tunelem było przynajmniej 8 cm wolnej przestrzeni) ,
    natomiast jeżeli z tyłu to daj tunel 2(srednica 50mm długość 120 mm). Czy dać z tyłu czy z przodu zależy od tego czy sub bedzie stał przy scianie czy gdzieś indziej.Jeżeli przy scianie to daj z przodu. Jeżeli z przodu to pod głośnikiem. Jeżeli z tyłu to już obojętne (estetycznie bedzie na srodku np)

0
  • #10 29 Maj 2008 07:41
    kozikowski11
    Poziom 17  

Witam, wczoraj skonczylem ta kolumne, dodalem wysokotonowke itd. Powiem, ze jestem bardzo zawiedziony obudowa (cala) ma 100 ile litrow, ale dalem w srodku plyte ktora dzieli czesc niskotonowego na jakies 40pare litrow, bass jest tragiczny, dalem Tunel3:

Średnica montażowa 80 mm
    Średnica wewnętrzna 75 mm
    długość 158 mm

Wiem, jest za krotki, ale watpie zeby to bylo powodem, ze to jest AZ tak nie dociagniete. Przez ten BR prawie wogole powietrze nie leci, jak sie podlozy reke to nie czuc jak wieje, dopiero jak kartke to widac, ze jakis przeplyw powietrza jest. Co jest nie tak? Bass mam taki jak bym odpalil moj Subwoofer creativa 12W..., no moze troche lepszy.

Daje zdjecie jak to teraz wyglada:

Zaraz nad glosnikiem jest polka, ale nie mam zdjecia jak to tam wyglada w srodku. Wszystko w srodku wygluszone wata itd.
    Wiec co zrobilem nie tak?

0
  • #11 29 Maj 2008 13:14
    19darek89
    Poziom 15  

Po pierwsze ten bass reflex jest za krótki !!! nawet sobie chyba sprawy nie zdajesz ze to jest główną przyczyną . Po drugie wydaje mi się że może być nieszczelna obudowa. Po trzecie ten "wysokotonowy" jest najprawdopodobniej za głośny (czyt. efektywny) . STX ma 86 db , a ten "wysokotonowy" ma pewnie ponad 90 db...... . Nie czuć powietrza bo za wysoko jest zestrojony tunel i nie ma prawa czuć. A z resztą średnica jest taka w miare że nie powinno być czyć i słychać przepływającego powietrza...
    Jest tam wogóle coś takiego jak zwrotnica ??? i czym to napędzasz ??? bo ten STX potrzebuje co najmniej 100 prawdziwych (!!!) watt...

0
  • #12 29 Maj 2008 14:47
    kozikowski11
    Poziom 17  

ekhem :D Zwrotnica jest, 2-drozna. Narazie ciagnie to wzmacniacz unitry, 35W :D
    P.S
    A jak go wydluzyc ten tunel? Jakim materialem?

0
  • #13 29 Maj 2008 16:45
    19darek89
    Poziom 15  

ja wydłużałem tunel drugim po prostu . Kupywałem drugi i łączyłem . albo przedłużyć jakąś rurką PCV. Aha i powodem złego grania widzę że jest wzmacniacz... dorobisz się lepszego to zobaczysz różnicę :) jakbyś chciał jakiś sprzęt to pytaj

0
  • #14 29 Maj 2008 20:27
    kozikowski11
    Poziom 17  

No nie wiem czy wzmacniacz, jak przekrece na nim pokretlo od bassu na full, a potem zaczne przekrecac od glosnosci, to glosnik tak lata, ze sluchac, ze cos tam o cos wali, chyba cewka o cos tam. Wiec mocy jest ok. Jutro sproboje z ta rurka.

0
  • #15 29 Maj 2008 21:54
    19darek89
    Poziom 15  

co ma wychylenie głośnika z mocą ??? Posłuchaj moim zdaniem jestem wręcz tego pewny że pracuje on w za dużej obudowie !!! napewno nie w 40 litrach, po drugie im mocniejszy wzmacniacz ty bardziej panuje on nad membraną powodując że ona prawie wogule się nie wychyla !!! słabiutki wzmacniacz nie może nad nią zapanować i ją "wypluwa" . Musisz jeszcze co nieco poczytać ....albo popraktykować na własnej skórze. Aha ty zabijasz ten głośnik i wzmacniacz bo go poprostu przesterowujesz ....

0
  • #16 18 Cze 2008 08:44
    inkognito09
    Poziom 29  

kozikowski11 napisał:
    No nie wiem czy wzmacniacz, jak przekrece na nim pokretlo od bassu na full, a potem zaczne przekrecac od glosnosci, to glosnik tak lata, ze sluchac, ze cos tam o cos wali, chyba cewka o cos tam. Wiec mocy jest ok. Jutro sproboje z ta rurka.

Jak wali cewką o nabiegunnik, to mocy jest ok... ZAŁAMAŁEM SIĘ. Nic nie da rurka... Gościu! W tym momencie głośnik łopocze jak szmata, a mimo to nie ma ani krztyny basu! W dodatku wytrzymałość mocowa spadła Ci do skrajnych wartości... ON GRA JAK BEZ OBUDOWY! Ten sub może ze 50W jest teraz w stanie przetrwać na dłuższą metę... Chcesz zobaczyć, jak wygląda przykładowy sub na tym głośniku który na 30W może zatelepać meblami w przeciętnym domu? Proszę, oto on:
    A te 30W to zaledwie 1/4 mocy jego wzmaka... Są pewne zasady i trzeba się ich trzymać. Sub ma około 39l strojenia dokładnie nie pamiętam.
    Poza tym, pierwszy raz widzę żeby ktoś nazwał 2 drożną kolumnę subem.... Za wysokie cięcie jak na suba, bo SUB MA ODTWARZAĆ TYLKO NISKIE TONY! A Ty dałeś syka... I to jeszcze piezzo... Po prostu brak słów...
    Piszesz że Ci "nie pasuje w group dealy" - ja Ci powiem że pasuje...
    I nie 42l po dodaniu wytłumienia - wytłumienie NIE ZMNIEJSZA OBJĘTOŚCI. Wręcz przeciwnie, dźwięk rozchodzi się inaczej w materiale tłumiącym i głośnik zachowuje się jak w jeszcze większej budzie. Zrób 40-42l ogólnie, a wytłumienia tylko trochę na ściany.
    Łoł... Muszę chwilę ochłonąć zanim coś dopisze konstruktywnego...

0
  • #17 18 Cze 2008 13:20
    adambcs
    Poziom 10  

Witam :)

@ inkognito09

mam prośbę do Ciebie mógłbys jakoś na innym temacie czy w tym czy jak kolwiek przedstawic mi bliżej swojego suba? Ciekawa konstrukcja.
    Pozdrawiam.

0
  • #18 18 Cze 2008 17:06
    inkognito09
    Poziom 29  

Tak nawiasem mówiąc, jest to tylko jeden z wielu subów do którego przyłożyłem rękę i został on zbudowany na zamówienie dla gościa u którego zaopatruję się w fornir z uwzględnieniem położenia wzmacniacza i otworu BR, a także stosunku wymiarów ścian (więc nie dziwcie się, że wieje dechami, właściciel sam chciał go wykończyć). Głośniki pokroju 27-150 są tak dokładnie przemaglowane na elektrodzie, że szczerze mówiąc nie byłbym w stanie napisać nic nowatorskiego ;). Jest gdzieś temat w stylu "standardowe konstrukcje subwooferów" czy jakoś tak się wabił i z tego co pamiętam ten konkretny był opisany (tylko pewnie końcówka będzie się nie zgadzać 8-SS/8-SC/4-SS/4SC).

0