Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwersja przekaźnik elektromagnetyczny na elektroniczny

ogr_ogrowicz 20 Maj 2008 19:09 873 2
  • #1 20 Maj 2008 19:09
    ogr_ogrowicz
    Poziom 10  

Witam,

Od jakiegoś czasu chodzi za mną pomysł aby zrobić sobie sterowany pilotem przełącznik źródeł audio/video.

O ile nie jest dla mnie problemem część związana ze sterowaniem (Attiny + kilka dodatkowych elementów) to mam zagwozdkę z przełączaniem źródeł obrazu/dźwięku.

Układ zaplanowałem jako 2 szyny audio i jedną video, załączanie poszczególnych wejść odbywa się przy użyciu przekaźników.

Tylko jedno małe ale... przy 5 zestawach wejść mamy 15 przekaźników pojedyńczych co wyraźnie pokazuje jak duży gabarytowo będzie układ.
    Pomijam już to że trzeba odpowiednio to zasilić co dodatkowo powiększa układ.

I tu rodzi się pytanie czy nie można użyć przekaźników elektronicznych lub też innych rozwiązań które nie spowodują zmiany parametrów przesyłanych sygnałów?

Możecie coś podpowiedzieć? Potrzebuję klucza, najlepiej z separacją galwaniczną, który jak tanie wino (dobre bo tanie i dobre) uprości konstrukcję.

Z góry dzięki za wskazówki i informacje.

0 2
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 20 Maj 2008 19:23
    Tomasz.W
    Poziom 35  

ogr_ogrowicz napisał:
    ....I tu rodzi się pytanie czy nie można użyć przekaźników elektronicznych lub też innych rozwiązań które nie spowodują zmiany parametrów przesyłanych sygnałów?....
    Ależ pewnie że można. Firma SONY produkuje całą gamę tego typu układów, dokładnego oznaczenia nie pamiętam (seria CXA....). Układy są sterowane szyną I²C.

0
  • Relpol
  • #3 21 Maj 2008 18:29
    ogr_ogrowicz
    Poziom 10  

Znalazłem CXA1845.
    Troszkę nawet na wyrost jak na moje potrzeby ale zamiast stosu przekaźników będzie 1 scalak :)

0