Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig E72-911IDTV CUC1852 prosta naprawa - większy problem

Darek.S 26 Sty 2004 13:15 1992 8
  • #1 26 Sty 2004 13:15
    Darek.S
    Poziom 31  

Klient zgłosił, że po braku sieci zasilającej aparat zaczął iskrzyć. Po otworzeniu okazało się, że iskrzenie dobywa się z okolic powielacza - konkretnie wyglądało na regulator ostrości. Ponieważ powielacze masowo pękają wymieniłem go ( oczywiście był pękniety). Dodatkowo sprawdziłem i poprawiłem lutowania na płycie (nie było źle - cztery lata temu gruntownie go przelutowałem bo się wtedy wyłączał po czasie). Wymieniłem także elko 1uF przy TDa 4605.Aparat znowu iskrzył. Okazało się, że wypaliło lutowanie na trafku filltra sieciowego. Aparat ruszył i wyglądało ,że jest po naprawie. Niestety na drugi dzień klient zadzwonił,że TV nie chodzi. Po przyjeździe okazało się, że padł klucz odchylania 2SC4542. Srawdziłem kondensator powrotu, jeszcze raz przelutowałem płytę i założyłem Bu4508AX. Aparat teraz "chodzi", ale "kuleje". Mianowicie po około godzinie, półtorej potrafi się wyłączyć, a jeśli się nie wyłączy to przestaje reagować na pilota. Po wyłączeniu i przestudzeniu sytuacja się powtarza. Wygląda na to, że zawiesza procek. Kilka lat temu robiłem dwa takie i wiem, że w Feature Module lutowania będą jak sito, a elka w nie lepszym stanie. Mam pytanie czy naprawa feature module przyniesie rezultat, czy może głowny powód jest gdzie indziej? Aparat ma 9 lat i sam fakt, że sie go przeniosło już mógł spowodować takie rzeczy. Dopóki się go nie ruszyło jakoś chodził. Pozdrawiam.

0 8
  • #2 27 Sty 2004 11:54
    Fazii
    Poziom 32  

Temat morze! :) Zapodałeś słabszy tranzystor w odchylaniu H, może po nagrzaniu zmieniać parametr, co wiazać sie może ze zmiana parametru impulsów dochodzących do któregoś z układów, skutkiem czego może byc zła praca danego układu i procek może robić STOP!, reset bym wykluczył, warto wiec byłoby posiedzieć z oscyloskopem, stestować magistrale.

0
  • #3 27 Sty 2004 13:12
    Darek.S
    Poziom 31  

Umówiłem się na czwartek rano. Klientka podaje że wczoraj chodził 6 godzin i potem wyłączył się. Potem nastepowało to już szybciej. Patrzyłem na zamienniki 4542 i podają 2508. 4508 jest wszak lepszy. Tak czy owak zrobię remont Feature modul. I się zobaczy. Na wszelki wypadek wezme 4542 lub lepszy.Co do oscyloskopu to na warsztacie no problem, ale u klienta już pewien jest. Niestety nie mam miniaturki. Kiedyś miałem, ale mi autko posprzątali.

0
  • #4 27 Sty 2004 13:22
    Fazii
    Poziom 32  

Weź telewizor do serwisu, bedzie spokojniej i co za tym idzie szybciej, spróbuj z modułem, ale... takie uszkodzenie, to niezły zgryz. Co do kluczyka H 10A 50W i nie dawaj AF!

0
  • #5 30 Sty 2004 17:38
    Darek.S
    Poziom 31  

Modul zrobilem. Kondensatory Rubycon (skadinad mam dobre o nich zdanie - dlatego grat wytrzymal tyle czasu) zmienily kolor z niebieskiego na fioletowy, a nawet brazowy. Lutowania tez najlepsze juz nie byly. Klucz tez zmienilem (na 2SC4747). Inna sprawa, ze teraz wcielo mi synchro na OSD i TXT. Prawdopodobnie znowu gdzies nie laczy. Na razie testuje czy sie nie bedzie wieszal. Ze schematu wynika, ze OSD jest z teletextu SDA5273, a ten jest schowany na panelu sterowania u dolu aparatu. Po prostu mina

0
  • #6 31 Sty 2004 08:17
    Fazii
    Poziom 32  

A sygnał wideo dochodzi do modułu TXT?

1
  • #7 31 Sty 2004 10:38
    Darek.S
    Poziom 31  

Telewizor u klienta. Byłem już zmęczony i zorientowalem się jak telewizor stał już na stoliku. Prawdopodobnie przekrzywił się goldpin w gniazdku łączącym sterowanie z płyta- tu Fazil może mieć rację. Tak w ogóle to ten aparat jest złośliwy po naprawie feature modul włączam, a tu nie ma czerwonego. Obluzował się pin R-Y. Na razie testują czy sie nie wiesza. Jak będzie O.K. to wpadne tam w przyszłym tygodniu ( jak nie będzie O.K. to też wpadnę :wink: )
    Jest już O.K. Źle dopchnięta jedna wtyczka dochodząca do modułu sterowania i TXT. Widać byłem już zmęczony :?

0
  • #8 17 Lut 2004 12:43
    Fazii
    Poziom 32  

Dopiero dzisiaj dostełem się do "Elektrody" To dobrze, że jest OK. ;)

1
  • #9 08 Cze 2015 06:26
    Darek.S
    Poziom 31  

Czegoś tam szukałem i natknąłem się na to wykopalisko. Chcąc niechcąc aby zamknąć coś muszę dopisać. Swoją droga szmat historii. Wiele się pozmieniało... Fazii :| Ale dobrze czasami powspominać.

0