Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura rc esky - problem z końcówka w.cz. - mały zasięg

20 Maj 2008 21:59 5710 24
  • Poziom 17  
    Witam!
    Od razu chcę wyjaśnić że w.cz. to dla mnie trudny temat :)
    Mam problem z takim radyjkiem, mianowicie dawno temu chciałem zrobić sobie komputerowe radio z zabawkowego nadajnika. Niestety jak już wszystko zaczęło ładnie działać okazało się że radio to ma zasięg max 40-50 metrów ;/ Zacząłem probować podmieniać ostatni tranzystor przed anteną i w sumie nic nie osiągnąłem oprócz zniszczenia oryginalnego :(
    Jak bym nie kombinował to zasięg nadal jest fatalny.
    Zrobiłem dokładne zdjęcie płytki od strony elementów smd z zaznaczeniem gdzie był oryginalny tranzystor o oznaczeniach "EY" w obudowie SOT-89. Proszę o pomoc w przeróbce abym mogł wstawić tam jakaś małą dopałkę aby uzyskać coś w okolicach 1W mocy. Zdaję sobię sprawe o co proszę i biorę za to odpowiedzialność, dlatego proszę o konkretną pomoc. Mam niestety tylko miernik uniwersalny więc moc wyjściową mogę zmierzyć tylko w przybliżeniu za pomocą prostych przystawek.
    Najlepiej gdyby mi ktoś podpowiedział co wstawić za tranzystor oryginalny i gdzie i jaką wpiąć dopałkę. Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Teraz masakra:
    http://slimax.fm.interia.pl/tmp/radio2.jpg

tak było kiedyś:
    http://slimax.fm.interia.pl/tmp/radioWew.jpg
  • Testo
  • Poziom 33  
    To aparatura od Lamy?
  • Testo
  • Poziom 17  
    chyba tak, na pewno od jakiegoś heli.
  • Poziom 33  
    No to jak chcesz to mogę otworzyć swoja aparaturę od V3 i podać Ci chociaż symbol tranzystora, z dopałką niestety nie pomogę. Ale masz zamiar używać tego z helikopterem, to 50m (a wątpie żeby naprawde tyle było, u mnie spokojnie jest 80...) wystarcza.
  • Poziom 17  
    No właśnie nie, jak sprawdzałem to po około 50 metrach przy ziemi serwa już zaczynały dygotać a pare metrów dalej zupełna dyskoteka. Potrzebuje użyć to cudo do samolotów i chciałbym mieć konkretny zasięg do około 500 metrów. Symbol tranzystora mam (EY) ale nigdzie jeszcze nie znalazłem co to może być :( W najgorszym przypadku użyje przeszczepu całego toru w.cz. od jakiegoś uszkodzonego radia ale jak już nie będzie innej możliwości.
  • Poziom 33  
    No właśnie.... EY- myślałem że czymś zaskoczę :) To pewnie jakiś chińczyk nie do dostania... Jedynym pocieszeniem jest że Lamowe aparatury nie są takie strasznie drogie- ale zasięg rzeczywiście jak na płatowce jest za mały- chyba że jakis depronowiec 3d...
  • Poziom 17  
    Mam jeszcze jedną prośbę lord_blaha, mógłbyś zdrobić dokładne zdjęcie płytki z Twojego sprzętu, żeby było widać napisy na elementach? Może udałoby mi się doprowadzić do stanu pierwotnego moj, a potem narysować schemat końcówki. Potem na podstawie tego może ktoś dałby rade coś doradzić...
  • Poziom 16  
    Czy test zasięgu był robiony z wysuniętą anteną nadajnika i wyprostowaną odbiornika? Jaki odbiornik i kwarce jakiego producenta. Może się okazać, że wina nie leży w nadajniku.
  • Poziom 17  
    Probe wykonywalem z wysunieta antena, na dwoch roznych odbiornikach i trzech kompletach kwarcy, do tego mojego cudaka zrobilem synteze, wiec kwarce uzywalem tylko w odbiornikach.
    Załączam schemat który udało mi sie naskrobać na podstawie tego co wiem w tym momencie. Najgorsze jest to że teraz nadajnik nie ma żadnego zasiegu bo nie mam już tego tranzystora ze schematu. Mam natomiast 2sc1969 ale nie wiem czy moge go tam ot tak wsadzic?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najpierw trzeba sprawdzić jaki prąd pobiera nadajnik. Jeżeli jest OK - winy szukać w antenie nadajnika (podstawa to dobra antena)... Następnie zastanowić się, czy nie rozjechał się ODBIORNIK.
    Moim zdaniem zabrałeś sie do tematu od złej strony.

Dopał w nadajniku może - ale nie musi - skutecznie zakłócić jego prace i zamiast poprawić zasięg - pogorszy.

Mam SANWA Blazer. Niestety tylko 2 kanaly, ale nadajnik ma moc ok 1W co w przypadku modeli jeżdżących jest wystarczające (300 metrów to minimum).
    Na aukcjach możesz trafić za niewielkie pieniądze (100 - 180 zł) i tym samym oszczędzisz sobie i czas i nerwy.
    Grunt to dobra 'apka'... Raz na kilka lat warto zainwestować.
  • Poziom 17  
    No fakt, tyle że najbardziej mnie cieszy i bawi jak mogę coś samemu zrobić, w sumie nie ma problemu żebym kupił sobie dobre nowe radio komputerowe ale nie sprawi mi to żadnej radości - taki już typ jestem :)
    Bardzo natomiast już od dawna chciałem poznać tajniki w.cz. i teraz mam do tego niezłą okazje:)
    Jak wkladam tranzystor BD135 do radia to na woltomierzu pokazuje mi 0,5 V z podlaczonej sondy domowej konstrukcji do anteny i masy, na innym tranzystorze mam 0,08 - 0,1V.
    Czy mógłby mi ktoś pomóc w przerobieniu tego co na schemacie powyżej na dwustopniową końcówkę na np. DB135 i 2SC1969? Żadnych filtów nie zmieniałem więc nie powinno siać w eter jakimś syfem, zresztą nie mam zamiaru z takim radiem latac w poblizu innych Rc maniakow a tym bardziej koło kogokolwiek na kogo mógłby moj samolocik spaść.
    Patrze na schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2448132#2448132 i probuje zrozumiec jak to polaczyc ale oprócz pewnych podobieństw to zupelnie nie mam pomysłu gdzie to wpiąć... Pomozcie dobrzy elektrodowcy :)
    Nie mówię o komputerowym :) Zdecydowanie bardziej podatna na modyfikacje jest solidna aparatura znanej firmy, gdzie w torze W.CZ nie musisz nic modyfikować.

Zwróć uwagę na ten schemat: http://www.arczer.neostrada.pl/r033.htm
    Banalnie prosty ;)
    Z jakiej częstoty jest ta aparatura (Twoja) ?
  • Poziom 17  
    Wczesniej ten schemat widzielem bez opisu i bym go wykonal z diodami D1-D4 itd bo nie mialem pojecia czemu to moze posluzyc :)
    Dzieki bardzo za linka bo cos w tą strone bym próbował, moja apka to 35Mhz, ten 2sc1969 ma częstotliwość graniczną coś chyba 30Mhz i zastanawiam się czy da rade?
    Mam taki plan że sprobuję ją uruchomić na BD135 i jakoś wystroić, zobaczę jaki zasięg w ten sposób uzyskam, jak dalej będzie słabo to zrobie dodatkowy stopień na tym 2sc, w sumie max wyjście bez 2sc bedzie góra 100mW wiec z tą dopałką mysle że nie przekroczę 1W.

Zrobiłem już pare testów i wygląda to dziwnie...
    Robiłem pomiary tanim multimetrem cyfrowym i sondą R = 50ohm, dioda, dwa kondensatory 68nf i dwa rezystory 10kohm.
    Mierzyłem w dwóch punktach, zaraz za tranzystorem po pierwszym kondensatorze i na antenie.
    Na 2SC1969 dostałem 0,33V i 0,17V
    Na jakimś tranzystorze motoroli 0,09V i 0,01V
    Na BD135 2,05V i 0,84V
    Czy to oznacza ze BD jest jakimś cudem czy może się wzbudza?
    Co właściwie to oznacza?
  • Poziom 16  
    Jeśli próby były robione po zamontowaniu syntezy to może problem z zasięgiem wynikać z małego poziomu sygnału z syntezy... Masz jakieś porónanie działania z czasów jak nadajnik pracował jeszcze na kwarcu?
  • Poziom 17  
    W kazdej chwili moge zamontowac kwarc i porównać. Jak tylko będe miał taką możliwość zrobie test.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Poszukaj 2N3866, nadaje się na końcówkę mocy, można z niego wyciągnąć ok. 0,6W. Tyle wystarcza na dobry zasięg pod warunkiem stosowania dobrego odbiornika (dobra czułość odbiornika to podstawa, Waty nadajnika do sprawa drugorzędna). W swojej aparaturze zaobserwowałem podobny problem, po podłączeniu syntezy (na AD9851) poziom mocy emitowanej przez nadajnik jest mniejszy i nie jest to wina poziomu sygnału z syntezy (może jakieś niedopasowanie, nie wiem).

Acha, jeżeli testy robisz z podpiętą anteną do nadajnika to miernik cyfrowy może zawyżać wskazania w silnym polu EMF. Lepiej do pomiarów w.cz. nadają się mierniki analogowe.
  • Poziom 24  
    Witam .

Ostatnio udalo mi sie zwiekszyc dwukrotnie zasieg Eskay-owego nadajnika 0406A .
    Tu jest opis procedury
    http://www.epheli.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=9677
    moze sie komus przyda przy wlasnych dzialaniach .
    Moze tez ktos dolozy swoje 3 grosze .

Co do tego nadajnika to wsadz tam poprostu tranzystor 2sc2078 i bedzie hulal jak trzeba .
  • Poziom 10  
    Witam
    Przyłączę się do dyskusji, ponieważ częściowo ten temat dotyka również i mnie. Posiadam aparaturę do samochodu zdalnie sterowanego 27MHz, którym jeździ mój syn. Ponieważ antenka mu się ułamała postanowiłem zakupić nową. Tak też zrobiłem. Ponieważ moja aparatura jest produkcji chińskiej bez nazwy, kupiłem pierwszą lepszą antenę pasującą na długość i mocowanie.
    Jednak po zamontowaniu okazało się, że model całkowicie głupieje - raz całkiem szarpie, za chwilę gubi zasięg, a jeszcze później sam się włącza i odjeżdża w siną dal.
    Czy istnieje możliwość dopasowania anteny? Czy nadajnik można zestroić z anteną? Co może być przyczyną takiego zachowania?
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Poziom 33  
    Czy nadajnik był używany po złamaniu anteny? Nadawanie bez anteny (a nawet z anteną nie do końca rozłożoną) mogło upalić środek...
  • Poziom 10  
    Tak
    Antenka łamała sie kilkuetapowo :D. Za każdym razem jedynym zauważalnym objawem było zmniejszanie zasięgu. Kiedy z anteny pozostały dwa ostatnie segmenty samochodem dało się sterować do max 20m.
    Rozkręciłem aparaturę i nie widzę śladów uszkodzeń na płytce.

Antenka na pewno pasuje do aparatur 27MHz - sprawdziłem po liście aparatur, do których jest przeznaczona.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Może nie być nic "na oko" widać... Posprawdzaj elementy końcowe, potem napisz co ustaliłeś.
    Powodzenia!
  • Poziom 10  
    Hej
    Rozkręciłem aparaturę jeszcze raz. Niestety kompletnie nic nie widać.
    Załączam zdjęcia płytki:

Dodatkowo sprawdziłem inną antenę i efekt jest ten sam. Żeby było lepiej to bez anteny również jest tak samo.
    Już mi ręce opadają.
    Jeśli ktokolwiek może coś zasugerować będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
    lord_blaha napisał:
    Czy nadajnik był używany po złamaniu anteny? Nadawanie bez anteny (a nawet z anteną nie do końca rozłożoną) mogło upalić środek...

Nie strasz kolegi Kszyh0.

Po obejrzeniu fotek , widzę , że nie ma co się upalić od nie dopasowania po w.cz. . W ogóle mam podejrzenie , że to cacko wcale nie jest na 27MHz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam

Fakt nie zrobiłem zdjęcia całej płytki, gdzie znajduje się kwarc, itp. Myślałem, że wystarczy tylko część płytki, która bezpośrednio łączy się z anteną.

Jak tylko dorwę się do aparatu to wrzucę pozostałe fotki.

Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Poziom 11  
    Ile prądu pobiera wasza esky, moja 300mA.
    Po wyjęciu kwarca prąd spada do 50mA.
    W dokumentacji jest napisane że mniej niż 180mA.
    Natomiast Graupner FM314 pobiera 130mA