Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy do zasilania pompy wodnej.

mot28 20 Maj 2008 22:09 7039 10
  • #1 20 Maj 2008 22:09
    mot28
    Poziom 9  

witam

mam pytanko

jak dopasować agregat do pompy wodnej która ma służyć do podlewnia działki średnio od 2-4 h.
    pompa wodna ma moc znamionową 300W

czy wystarczy agregat o mocy od 650-800W , czy też istnieje zagrożenie że pompa sobie nie poradzi

0 10
  • #2 20 Maj 2008 22:22
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Zagrożenie by było w sytuacji odwrotnej: gdyby pobór mocy przez pompę był wiekszy, niż wydajność agregatu.
    Tak, jak masz, jest w porzadku.
    Na Allegro widziałem tanie agregaty ...

1
  • #3 21 Maj 2008 09:02
    mot28
    Poziom 9  

ale jak dokładnie określić moc pobieraną przez odbiornik,czyli w tym przypadku pompę,pompa ta napotyka przeciez przy starcie na opór wody i wtedy napewno jest większy pobór pradu----pytanko jaki????
    2x wiekszy czy może trzy podczas rozruchu....

z góry dzięki za info......

czy może zaistniec sytuacja że agregat o tej mocy może sobie nie poradzić....

0
  • #4 21 Maj 2008 10:09
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Jeżeli ta pompa napędzana jest silnikiem 1-faz. krótkozwartym to prąd rozruchu tego silnika może być nawet 6-8 razy większy od prądu znamionowego silnika.Może to spowodować zduszenie i zatrzymanie silnika spalinowego agregatu.Silnik pompy jeżeli ma cos fi 0,8 to moc pobrana będzie 300/0,8 =375VA.Moc agregatu powinna być co najmniej 3 a nawet 6- krotnie większa ,zależnie od rodzaju odbiornika prądu.
    Na wyszukiwarce "google" możesz znaleźć potrzebne informacje wpisując"Dobór agregatu prądotwórczego"Podają to też firmy oferujące sprzedaż agregatów.Pozdrawiam

0
  • #5 21 Maj 2008 13:00
    Fyszo
    Spec od GSM

Najpierw spróbuj poszukać spalinowych pomp.

0
  • #6 21 Maj 2008 15:15
    mot28
    Poziom 9  

dzięki bardzo za info , tak też mi się wydawało ale miałem gdzieś tam nadzieję że dwukrotnie większa moc agregatu spokojnie mi wystarczy

sądziłem też mniej więcej że przy rozruchu silnik pobiera dwa razy więcej prądu.....

no cóż kupno agregatu odłoże na odległy termin

pozdro....

0
  • #7 22 Maj 2008 23:07
    maciej4473
    Poziom 10  

Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie "softstartu" tj. urządzenia które ogranicza prąd rozruchowy silnika tzw. miękki start. Urządzenie takie ograniczy prąd rozruchowy silnika pompy nawet do 1,5 × prądu znamionowego wydłużając czas rozruchu.

1
  • #8 27 Kwi 2014 11:52
    artdza25
    Poziom 10  

Przypnę się do tematu i trochę odkopię.

Na szczerym polu mam wykopaną studnię. wysokość do lustra wody 3m głębokość 7m. chcę z tego nawadniać uprawę truskawek i malin. planuję zamontować hydrofor z silnikiem 1.1kW - 1.3kW aby mieć odpowiednie ciśnienie do nawadniania. i teraz mam pytanie dotyczące agregatu. czy kupić lepiej jakiś 3 fazowy o mocy ok 5kW co da trochę ponad 3kW na 1~ a może wystarczy jedno fazowy np PM-AGR-3000KE. Ewentualnie po proszę o jakieś propozycje agregatów ale w cenie max do 1K zł.

0
  • #9 12 Maj 2014 20:04
    bpawel
    Poziom 13  

3-fazowy się mija z celem jeżeli masz pompę z 1-fazowym silnikiem. 3-fazowy 5kW nie da na jednej fazie 3kW, tak bliżej 1,5kW co może się okazać niewystarczające.
    Jaki agregat by się nadał tego Ci nie napiszę bo sam szukam odpowiedniego, myślę, że >2-2,5 kW byłby wskazany, z chinoli raczej najmocniejszy z tych 40-o kilowych klocków, z markowych możesz się kierować specyfikacją bo jest bliższa prawdy.

0
  • #10 17 Maj 2014 20:21
    artdza25
    Poziom 10  

zaryzykowałem i kupiłem agregat PowerMat 3000 ke moc max 3000W, znaminowa 2800 W według instrukcji. pompa podłączana do niego to omnigena 5000 1100W 4.6A znamionowego prądu. Przy załączaniu pompy aregat trochę zwalnia przyksztusza się napięcie spada. ale daje radę i dosłownie sekundzie wyrównuje obroty i pompa działa. Ciekawe tylko jak długo agregat będzie chodził ale tego to się w trakcie dowiem.

0
  • #11 17 Maj 2014 23:17
    saskia
    Poziom 38  

Pochodzi dość długo, ale przerabianie paliwa na prąd, a później z powrotem na energie mechaniczna to bez sensu.
    Podwójne straty.
    Można kupić silnik spalinowy i do niego przystawki jakie ci pasują, pompa aleternator, myjka, a nawet kosiarka, lub wal napedowy (koła pasowe) do przeróżnych maszyn.

1