Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar WLZ w nowym budynku przed oddaniem ...

20 Maj 2008 23:02 10761 6
  • Poziom 26  
    Witam.
    Chciałbym się dowiedzieć jak wykonać pomiar WLZ nowej instalacji w budynku i jak się wpisuje to w dziennik budowy. Instalacja 5 przewodów od skrzynki budowlanej. Na chwilę obecną jest tam skrzynka budowlana( tak to się chyba nazywa ) zakończona gniazdami. WLZ jest ułożony i czeka na pomiar. Co trzeba mieć, uprawnienia, itp. Wiem, ze to się robi megaomomierzem. Konkretnie rozchodzi mi sie o prawidłowość - zakres, wyniki, itp. Czy mógłby się wypowiedzieć ktoś, kto robi takie rzeczy? Wiecie, moja wiedza, a stan faktyczny, prawny może się różnić ..
  • Szkolenia SEP
  • Admin Elektroenergetyka
    Przede wszystkim taki pomiar i ocenę może wydać elektryk z uprawnieniami pomiarowymi E+D.
    Megaomomierz to tylko jeden z mierników potrzebnych do takich badań (owszem są też tzw. kombajny mierzące wszystko), musisz jeszcze zmierzyć ochronę przeciwporażeniową, uziemienie.
    Jeśli nie masz takich uprawnień to nie zabieraj się za to - bez pieczątki nikt takich pomiarów Tobie nie uzna. Ponadto trzeba znać przeliczniki, współczynniki i inne które zmieniają się za każdym razem w zależności od zabezpieczeń czy rodzaju np. gruntu itp. O przepisach i normach nie wspomnę. Samą zasadę wykonywania pomiarów znajdziesz w literaturze. Osobiście polecam Badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń elektroenergetycznych dla praktyków W. Orlik i J. Przybyłowicz.

Jeśli ma Tobie to w czymś pomóc, mogę przesłać kilka przykładowych protokołów na PW.
    Pozdrawiam.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 26  
    Miałem takie coś robić po rodzinie, bo mam uprawnienia typu E i dostęp do sprzętu. W uprawnieniach jest wpisane, że mogę dokonywać pomiarów i już jestem głupi. Może zamieszczę skan uprawnień.
  • Specjalista elektryk
    No i komu dają te uprawnienia ? Zdałeś egzamin nie wiedząc jak się robi pomiary ? Oto cała prawda o uprawnieniach. Chodzi tylko o kasę. Uprawnienia powinny potwierdzać wiedzę a nie ją zastępować !
    Jak możesz robić pomiary to rób.
    keseszel napisał:
    Miałem takie coś robić po rodzinie, bo mam uprawnienia typu E i dostęp do sprzętu. W uprawnieniach jest wpisane, że mogę dokonywać pomiarów i już jestem głupi. Może zamieszczę skan uprawnień.

Jeśli masz uprawnienia E + wpis np. pomiary ochronne (i tu zakres) to możesz wykonywać pomiary ale nie możesz podpisać protokołu z badań.
    Aby być samowystarczalny w tej dziedzinie musisz posiadać E+D z wpisem pomiary ochronne.
    Nie ma znaczenia czy robisz pomiary w rodzinie czy też nie, Twoje protokoły będą nie ważne a w razie wpadki możesz mieć problemy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Czyli odpuścić sobie? W sumie nie myślcie sobie, że chodzi o zarobek. Po prostu - o Zdzichu masz uprawnienia to machniesz i będzie git. Mi się takie coś wydawało za proste - jak widać słusznie. Na innych forach dowiedziałem się, ze pomiary robi się dwuosobowo. Stomat, rozumiem Twój sarkazm, ale nic na to nie poradzę. Otrzymałem takie zaświadczenie i tyle.
    Nie o to chodzi Kolego. Idea pomiarów to nie tylko umiejętność posługiwania się miernikami ale zakres znajomości norm i przepisów.
    Każdy wynik z miernika trzeba też umieć przeliczyć lub samemu wyznaczyć dopuszczalne wartości.
    Wszystko to (prócz norm) znajdziesz w internecie albo w książkach.
    Masz rację do pomiarów potrzebne są dwie osoby ale to nie ma nic wspólnego z uprawnieniami do wystawienia protokołu.
    Pozdrawiam