Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowa komunikacja w duzym miescie (co wybrac)

20 Maj 2008 23:19 2259 7
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,
    przez kilka godzin czytałem rożne informacje i mam teoretyczny zamęt. Może przedstawię swoje oczekiwania i w ten sposób łatwiej będzie mnie, komuś życzliwemu, oświecić.
    Z okazji rożnych imprez i spotkań chciałbym mieć możliwosc kontaktu ze znajomymi na rowerach przez radio, za pomocą ręcznych urządzeń, w obrębie dużego miasta (Kraków). Gdybyśmy mieli za dużo pieniędzy pewnie najłatwiej było by skorzystać z usług Uni-net'u (trunking) i mieć kontakt w całym mieście w obrębie grupy, ale jako, ze nie cierpimy na te przypadłość, to chciałem zapytać o alternatywę.
    Jaki jest zasięg przykładowego sprzętu w gęstym zabudowaniu?
    Przy okazji przyznam sie, ze już trochę mam pomieszanie, radiotelefonów, cd radio, krótkofalówek itd. Rozumiem, ze różnią sie częstotliwościami, prawnymi aspektami, ale czy radiotelefon umożliwia komunikacje jak walki-talkie czy tez działa tylko po aktywacji w obrębie usług np. Uni-netu bądź samodzielnym ubieganiu sie o prawo do nadawania?
  • Poziom 32  
    Witam,
    Wg tego co piszesz chcesz wykorzystać łączność w celach komercyjnych :)
    Więc:
    PMR odpada, za mały zasięg (Radiotelefon amatorski bez licencji).
    CB Radio może być niewystarczające, częstotliwość i ręczniak np. Alan 42.
    Radiotelefony Profesjonalne (dla służb) by były wystarczające gdy by nie licencja na nadawanie przepustką do zakupu i nadawać na częstotliwościach PMR, ale to też nie legalne nadawać większą siłą na f PMR.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Cześć.

W terenie o gęstej zabudowie, uzyskanie bezpośredniej łączności ok. 3 - 4 kilometrów między radiotelefonami ręcznymi (nawet profesjonalnymi) często graniczy z cudem.
    Walkie - talkie to nic innego jak radiotelefon ;)

Interesant - Od kiedy to PMR jest radiem amatorskim bez licencji ? Licencje (pozwolenie radiowe) wydaje się użytkownikowi. To raz, a dwa... ów PMR pracuje w paśmie 446MHz, więc z pasmem amatorskim nic wspólnego nie ma. LPD (Low Power Devices) pracuje między 433 a 434MHz i od biedy można je nazwać "bezlicencyjnymi".

Ok, ale na temat: Szukasz łączności raczej komercyjnej i albo UNI-NET albo nic... Opłaty za "własną" częstotliwość to spore pieniądze, a za sprzęt niezbędny do budowy sieci radiotelefonicznej kase do sklepu będziesz nosił wiadrami.
    Stacja bazowa z wysoko zamontowaną anteną + radiotelefony przenosne, bez większego problemu sprosta wyzwaniu. Jednak tylko w przypadku łączności baza - ręczniak.
    Aby zapewnić łączność między radiami przenośnymi, konieczny jest przemiennik (stacja retransmisyjna) - najlepiej w środku miasta i na wysokim budynku (antena jak najwyżej).
    Tak w skrócie działa sieć radiowa.

Pozostają poczciwe telefony komórkowe ;)
  • Poziom 2  
    Witam,
    rozumiem, tego się właśnie obawiałem, że to raczej ciężka sprawa i zakup "ręczniaków" to tylko wierzchołek góry.
    Dziękuje w każdym razie za rozjaśnienie sprawy.
  • Poziom 36  
    Są jeszcze takie opcje:
    -Dogadać się z firmą/osobą, która ma działającą sieć radiową
    i nie wykorzystuje jej intensywnie... Choć z większością firm posiadającą
    przemienniki raczej się dogadać nie da...
    - Zainteresowani zdają egzaminy, uzyskują uprawnienia i rozmawiają do woli
    (także przez amatorskie przemienniki !) na tematy zgodne z przepisami.
    - Mając do dyspozycji łącza internetowe w wysokich budynkach można
    zainteresować się zrobieniem na pewnych "wyspowych" obszarach siecią FRN
    (PMR446MHz + bramki internetowe)
  • Poziom 23  
    Sprawdz w plusie GSM usluge PTT (Push to talk). Pewnie ze 3PLN/dobe od terminala. Jak masz lepsze Nokie, to terminale juz masz...
  • Poziom 20  
    Witam! Co do PTT w plu*ie sam tego uzywam i jakby nie 20 sec. opóźnienie to by bylo wszystko ok. Niestety jest to wina jak ze wolnego gprs-u. Ps cena za dobe to 1.22 brutto ;) za jeden terminal. Pozdrawiam BASKOM
  • Poziom 32  
    Witam.
    yes2mike napisał:
    Cześć.

Interesant - Od kiedy to PMR jest radiem amatorskim bez licencji ? Licencje (pozwolenie radiowe) wydaje się użytkownikowi. To raz, a dwa... ów PMR pracuje w paśmie 446MHz, więc z pasmem amatorskim nic wspólnego nie ma. LPD (Low Power Devices) pracuje między 433 a 434MHz i od biedy można je nazwać "bezlicencyjnymi".

Dzięki za poprawienie, po prostu nieodpowiednimi słowami się podparłem :)
    Chodziło mi o amatorów np. obsługi dźwigów itp.