Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Immergas Victrix Plus S nie chce zapalić błąd nr 14

Neptun 21 May 2008 07:17 11729 11
Helukabel
 • #1
  Neptun
  Level 13  
  Witam.
  proszę o informację, wystąpił w moim kotle kondensacyjnym błąd nr 14, wg instrukcji: brak kontroli zapłonu.
  Kocioł po zasterowaniu z programatora nie zapala, pompa obiegu CO pracuje przez chwilę, następnie się wyłącza a po kilkunastu sekundach wyświetla na LCD pulsujący komunikat "14", słychać ciągle pracujący wentylator zasilający w powietrze. Sprawdziłem poprawność zasilania ( "0" , faza) jest ok, przyciskałem reset. Co jeszcze można sprawdzić , przeczyścić, wymienić ?
  Będę wdzięczny za jakieś sugestie.
  dodane po dalszych oględzinach:
  Zdjąłem również obudowę wewnętrzną, sprawdziłem stan elektrody kontroli płomienia- czysta bez nalotów. Wymontowałem elektrodę zapłonu- czysta bez widocznych uszkodzeń, przewody do centralki zapłonowej mają prawidłowe połączenia.
  Nie słychać iskry przy próbie rozruchu,
 • Helukabel
 • #2
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  W kotle VITRIX kod 14 nic dobrego nie rokuje. W większości przypadków gdy występuje ten kod, to jest uszkodzona centralka zapłonowa (ta biała plastikowa puszka wewnątrz zamkniętej komory). Czasem zdarza się że nie łączy któryś przewód po między płytą główną a centralką. Należy sprawdzić te przewody (zdarza się że zaśniedzieją złącza). Niektóre wersje centralek zapłonowych mają bezpiecznik. Zdarza się że po jakimś przepięciu leci ten bezpiecznik, wtedy też jest kod 14.

  Typowo w przypadku kodu 14 naprawa polega na sprawdzeniu najpierw połączeń (rozpięcie i spięcie złączy przewodów), a następnie podmiana centralki zapłonowej jeśli powyższe nie pomogło.
  Pozdrawiam.
 • Helukabel
 • #3
  Neptun
  Level 13  
  Dziękuję za odpowiedź, przewody i wtyki sprawdziłem- OK ( potraktowałem kontakt spreyem profilaktycznie), rozebrałem centralkę, jest bezpiecznik - sprawny, elektronika nie nosi śladów uszkodzeń ( wygrzanych, zaśniedziałych miejsc, zapach neutralny).
  Wychodzi na to że padlo trafo wysokiego napięcia od iskry lub jakiś element półprzewodnikowy centralki zapłonu.
  Ile kosztuje taka centralka, gdzie kupić lub naprawić tą którą mam.
  Mam alternatywny system grzewczy więc czas jest kwestią drugorzędną.
 • Helpful post
  #4
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  To w takim razie prawdopodobnie uszkodzona centralka. Transformator jest to integralna część centralki, i sam transformator nie występuje jako część zamienna. Jeśli chodzi o naprawę centralki, to po za wymianą bezpiecznika, warystora gdy jest wypalony, oraz poprawieniem lutowania jeśli są pęknięte, to nic więcej się nie robi ze względu na bezpieczeństwo (centralka steruje zapłonem, otwieraniem zaworu gazowego i kontroluje płomień). Z tego też powodu jeżeli centralka zostanie uszkodzona, należy ją wymienić.
  Usterka może też leżeć po stronie płyty głównej kotła, ale to występuje rzadko w przypadku kodu 14.
  Cena centralki (nie pamiętam dokładnie) około 300-400 zł.

  I jeszcze jedno. Uszkodzenie transformatora zapłonowego, jak również brak gazu, zamiana L i N, uszkodzenie przewodów zapłonowych, elektrod zapłonowych czy jonizacji, to wszystko prowadzi do braku odczytu prądu jonizacji i powoduje wyświetlenie kodu 1 (zapłon bez powodzenia).
  Komunikacja płyty głównej z centralką zapłonową jest taka:
  Jeżeli jest zapotrzebowanie na ciepło, płyta główna wysyła sygnał do centralki zapłonowej po przez zwarcie styków na obwodzie sterującym centralką, i czeka na odpowiedź z centralki. Centralka rozpoczyna procedurę zapłonu, i jeżeli palnik odpali, to po odczytaniu prądu jonizacji wysyła sygnał (faza) do płyty głównej. Płyta główna włącza wtedy diodę z symbolem płomienia obok wyświetlacza że palnik pracuje.
  Jeżeli procedura zapłonu nie powiedzie się i jonizacja nie odczyta płomienia, centralka wysyła do płyty głównej sygnał o niepowodzeniu zapłonu (faza na innym przewodzie komunikacyjnym). Płyta główna wyświetla wtedy kod 1.
  Jeżeli płyta główna wyśle sygnał do centralki zapłonowej o zapotrzebowaniu na ciepło i nie dostanie w określonym czasie sygnału zwrotnego o pracy palnika, ani o niepowodzeniu zapłonu, to wtedy wyświetla kod 14.

  Jeśli chodzi o wymianę centralki na nową, to polecam wezwać serwisanta z autoryzacją, ponieważ IMMERGAS daje rok gwarancji na wymienione części nawet jeżeli kocioł jest już po gwarancji. Warunek - wymiany musi dokonać autoryzowany serwisant, i musi być na tą wymianę wystawiony rachunek.

  Pozdrawiam.
 • #5
  Neptun
  Level 13  
  Czy da się skądś wziąć schemat takiej centralki? Sprawdziłem trafo- wygląda ok, kondensator układu wysokiego napięcia -ok problem chyba w tranzystorze sterującym układem ale jest ich kilka. Czy słychać iskrę podczas zapalania - bo już dokładnie nie pamiętam? Bardzo dziękuję za dotychczasowe informacje, staram się coś sam podziałać bo 300-400 zł za taką płytkę z popularnymi elementami to rozbój. Niedawno kupowałem sterownik silnika do BMW 24zawory 150KM i kosztował 150 zł a tam to jest w środku NASA w porównaniu z tą elektroniką .
 • #6
  dziubek102
  Heating systems specialist
  instrukcja mówi bład centralki (uszkodzenie).jezeli już nie bałeś się rozbierać to zrób tak : odkręć elektrody wyciągnij je na zewnątrz ZAKRĘć dopływ gazu i włącz zobaczysz czy jest iskra. sprawdzamy, skęcamy wszystko do kupy. niestety wołamy serwis. jeśli potrzebujesz namiar na serwis z okolicy to daj znać spróbuje kogoś namierzyć. przykro mi niestety ceny sa wysokie ale nie wygórowane immergas jest naprawde dość tanim kotłem.
  ps na te kotły jest bardzo długa gwarancja 60 miesięcy. sprawdz swoją karte gwarancyjną..
  www.immergas.com.pl
 • #7
  Neptun
  Level 13  
  Niestety jestem dociekliwy i szlag by mnie trafił gdyby się okazało że z powodu rtanzystora za 50gr lub uwalonego transoptora za 1,50 zł miałbym wywalić 300-400 zł + pewnie ze 100 za wymianę.
  Z tego co zauważyłem to wymiana informacji między płytą gł. a centralką idzie przez złącze J-3 za pośrednictwem transoptorów na płytce centralki.
  potrzebna mi informacja na który styk jest podawany sygnał z płyty polecenia zapłonu, w jakiej formie ( impuls czy stały, i czym go można zasymulować fazą 230V~, "N" czy zwarciem pomiędzy jakimiś punktami).
  Wydaje mi się że fazą 230V~ na styk 19 złączki J-3 ale nie chciałbym ryzykować. I czy sygnały zwrotne do płyty również są sygnalizowane w tej samej formie sygnału po stykach 18 potwierdzenie zapłonu 17 awaria.
  PS. Od wykręcenia elektrod zapłonowych zacząłem ale sęk w tym że mam wrażenie że zawór gazu też się nie otwiera ponieważ jest sterowany z zacisków 4 i 5 złączki J-1 centralki zapłonu.
  Fakt ten skłania mnie do przyjęcia teorii o uwaleniu transoptora odbierającego sygnał polecenia z płyty głównej o zapłonie lub o braku tego polecenia z płyty głównej nadawanego z jakiegoś przekaźnika ( jeżeli ma tam być faza 230V~ lub impuls zwarcia, lub jakiegoś tranzystora jeżeli ma być inne napięcie.
  Co do 60 miesięcy gwarancji to fakt ładny gest IMMERGAS-a, ale należy dodać że pod warunkiem corocznych przeglądów przez autoryzowany serwis ( koszt 300zł x 5 lat = 1500zł ) biorąc pod uwagę amortyzację pieca to kwota nie mała. Więc po pierwszym przeglądzie, po pierwszym roku zrezygnowałem z tych przeglądów i z gwarancji.
 • #8
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Zatem z kalkulacji jaką podałeś wynika, że już "zarobiłeś" na wymianę elektroniki. Nie pozostaje nic innego, jak wykonać czynności zaproponowane przez dziubek102
 • #9
  Neptun
  Level 13  
  Dziękuję za cenną sugestię, ale ja też chciałbym zarabiać 300 zł na godzinę, wtedy z palcem w d.... mógłbym dać zarobić również innym.
  Pozdrawiam.
 • #10
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Te 300PLN to nie jest zarobek, tylko cena za usługę, na którą składają się :
  - dojazd
  - uprawnienia energetyczne
  - uprawnienia autoryzacyjne
  - ZUS, US
  - w przypadku kotła kondensacyjnego - analizator spalin + jego roczne utrzymanie, coś ok 500 PLN
  - no i coś do domu
  Zatem te 300 to nie jest zarobek tylko cena usługi
 • #11
  Neptun
  Level 13  
  OK. Skończmy się licytować sam prowadzę działalność , płacę podatki, utrzymuję sprzęt, muszę mieć uprawnienia, jeździć na szkolenia, nalać do baku, lecz w mojej branży takie ceny za przegląd to kosmos. W międzyczasie rozkminiłem centralkę zapłonu. Na biurku działa pięknie, daje iskrę jak grom.
  Immergas Victrix Plus S nie chce zapalić błąd nr 14
  Problem w tym że nie dostaje z płyty gł. z złącza X-4 styków 13-15 impulsu sterującego zwarcia. Sprawdziłem cewkę przekaźnika K3 na płycie gł. jest ok ale nie starczyło mi już czasu na sprawdzenie czy dostaje on zasterowanie na cewkę. Centralkę sprawdziłem też na kotle i też zagrała pięknie ale... chyba mam upalony transoptor dający sygnał o zaistnieniu płomienia na złączu J-3 styk 18 centr. zapł. (chyba go sam upaliłem przy próbach ale to pikuś koszt 79 gr netto). Procedura na kotle była taka: podłączyłem centralkę jak trzeba, dałem izolację na zacisku 18 złącza J-3 ( wyjście transoptora - "płomień", zasterowałem kocioł z styków termostatu pokojowego i podałem zwarcie na stykach złączki X-4 15-13 po czym piec odpalił na rys. Po odpaleniu zdjąłem izolację na styku 18 złącza J-3 i kontrolka płomienia na panelu zaświeciła co potwierdzało by upalenie transoptora.
  Tutaj następuje pole do popisów merytorycznych niektórych doradców.
  Czy jest dostępny schemat płyty gł.? Honeywell, dlaczego nie wychodzi impuls z przekaźnika K3? Specjalne podziękowania dla kolegi Rysio4001- jedynie On wykazał się jak dotąd merytoryczną wiedzą i naprowadził mnie na właściwe tory.
  W miarę możliwości proszę o dalsze informacje dotyczące sposobu jak wykrzesać z przekaźnika K3 impuls sterujący. ( najchętniej schemat płyty głównej bo tam pewnie poleciał jakiś tranzystorek SMD zapodający na cewkę K3)
  Schemat to pewnie marzenie, ale może na priva? jak ktoś chciałby pomóc a nie ma czasu pisać to proszę przesłać nr tel to zadzwonię i porozmawiamy.
  Pozdrawiam.
 • #12
  Neptun
  Level 13  
  Dzisiaj zaciągnąłem walizkę ze sprzętem do kotłowni , później wycieczka do sklepu elektronicznego, pól godziny pracy po powrocie i problem załatwiony, kocioł pracuje jak dawniej.
  Powód awarii: uszkodzenie się przekaźnika k3 na płycie głównej który nie dawał impulsu sterującego centralce zapłonu - typowy przekaźnik 24v DC do nabycia w sklepie elektronicznym + transoptor wysyłający potwierdzenie o zapłonie do płyty głównej CNY 17G-3 który sam upaliłem przy dociekaniach z latarką i drżącą ręką.
  Podsumowanie :
  przekaźnik 24V DC koszt 8,60 zł
  transoptor CNY 17G-3 1,60 zł
  Parking w mieście do pół godziny 1,00 zł
  Paliwo ~ 7 zł
  Robocizna 0,00 zł
  Razem = 18,20
  Satysfakcja - BEZCENNA.
  Dla innych użytkowników .
  Schemat płyty głównej oraz centralki zapłonu jest nie osiągalny.
  Płyta główna oficjalnie wg Immergas Polska nie podlega naprawom kosztuje 488 zł + wymiana i strojenie 244zł
  Centralka zapłonu wg użytkowników forum 300-400zł- również nie podlega naprawom.

  Specjalne podziękowania dla Rysio4001 za pomoc i merytoryczne przygotowanie oraz innym użytkownikom według zasług.
  Pozdrawiam.