Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timer na NE555 nie wyłącza się

21 Maj 2008 11:33 1620 6
 • Poziom 17  
  Zbudowałem timer na NE555 wyzwalany dotykiem, na czas 5 minut. Układ steruje przekaźnikiem który załącza pozostałe urządzenia (przekaźniki na 220V). Problem jest w tym że po załączeniu nie zawsze się wyłącza. Czyjnik dotykowy to dwa kawałki blaszki przez które przelatuje żeton i załącza układ, czy np. problemem może być to że czujnik jest w odleglości około 3 m od timera poprowadzony przewodami 2x1,5 mm, oraz wyłacznk nie jest odseparowany galwanicznie. Płytka timera jest kupiona gotowa. Układ zasilany jest 12V z przetwornicy, pozostałe przekaźniki mają oddzielne zasilanie.

  menda
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 35  
  Może sprężyna w przekaźniku jest słaba a przekaźnik na mniej niż 12V i chociaż stan na wyjściu ne555 jest niski to nie znaczy że 0V ale około 2V i może dlatego przekaźnik nie puszcza. Spróbuj dać szeregowo z przekaźnikiem chociaż jedną diodę (spadek 0,6V) lub dwie (spadek na nich 1,2V).
  Czyli z wyjścia nr 3 ne555 dioda(lub dwie) i dopiero przekaźnik. (również dioda równolegle na przekaźniku odwrotnie spolaryzowana, zapobiega uszkodzeniu ne555)
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 17  
  Dioda równolegle do cewki przekaźnika jest włączona, przekaźnik jest na 12V, spróbuję z tymi diodami w szereg z cewką, a czy to że czujnik dotykowy nie ma separacji galwanicznej może mieć na to wpływ? Zasilanie układu to dokładnie 12,6 V. A
 • Poziom 35  
  Możesz zmniejszyć wartość rezystora miedzy +12V a nr2 (Tr) układu ne555 . Bo wyzwalasz minusem do Tr? (może jest 100k to daj 10k)

  C1 i R2 sądząc po wartościach wyznaczają czas 5 minut, a ja mówię o tym R do nóżki nr 2. Nie wiem bo nie mam schematu , ale jak jest duży np 100kΩ to daj mniejszy 10kΩ , nie wiem co oznacza " wyłacznk nie jest odseparowany galwanicznie". To że jest 3m przewodu nie przeszkadza chyba że idzie on razem z innymi przewodami i indukuje sie w nim napiecie to dlatego mniejszy rezystor wskazany.
 • Poziom 17  
  Timer jest zrobiony wg schematu kitu AVT1422, wartości C1-100 mikro, R2- 2,7 Mohma.

  R do 2 nózki mam 4,7 M tak jak na schemacie, sprawdzę tak jak podałeś z wartością mniejszą i dam znać. A fakt że przewody od czujnika dotykowego są położone razem z innymi kablami elektrycznymi.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Czyli wysoce prawdopodobne że zakłócenia powodują iż co chwile masz nowy impuls wyzwalający generator i liczy od nowa te 5 minut.
  Na czas sprawdzanie wlutuj równolegle do R2 100k a czas wyniesie wtedy 10 sekund
 • Poziom 17  
  Problem rozwiązany, dzięki adams897, po podłaczeniu bezpośrednio do czujnika wszystko działa poprawnie układ się wyłacza, wszystko wskazuje na to że zakłócały inne przewody elektryczne.

  menda