Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie opisów na obudowach urządzeń

fotolot 21 Maj 2008 15:33 7589 3
 • Przedstawię tutaj metodę wykonywania napisów i wykańczania obudów, którą sam wymyśliłem i z powodzeniem stosuję do obudów zarówno metalowych jak i plastikowych.

  1. wykonujemy wszystkie otwory np w płycie czołowej "na czysto"
  NIE "fazować" brzegów otworów - krawędzie powinny być pozbawione zadziorów, ale ostre. Ułatwi to pracę w kolejnych etapach.

  2. tworzymy wszystkie opisy, ozdobniki, skale i t.p. w Corelu, w skali 1:1 biorąc pod uwagę wielkości elementów zasłaniających otwory (np pokrętła potencjometrów). UMIESZCZAMY KRZYŻE CELOWNICZE na projekcie w miejscach środków geometrycznych wszystkich otworów płyty czołowej!

  3. drukujemy próbnie na zwykłym papierze "do przymiarki" pod światło. Często jest potrzebna korekta rozmieszczenia ze względu na nieprecyzyjne wykonanie samych otworów w obudowie. Lepiej wygląda jakaś gałka nie w osi pozostałych, ale z centrycznie rozmieszczonymi cyferkami, niż odwrotnie.
  Wymagane poprawki nanosimy wraz z uwagami ołówkiem na próbny wydruk i z powrotem siadamy przy Corelu.

  4. gotowy, sprawdzony projekt drukujemy najlepiej laserówką na MATOWEJ FOLII samoprzylepnej poliestrowej (do nabycia w dobrych sklepach z materiałami do produkcji reklam). Problemem może być nabycie arkuszy większych niż A4, ale jak się precyzyjnie przytnie i naklei na styk, to jest OK (tak zrobiłem na obudowie typu Rack 19", dzieląc wizualnie w miejscu łączenia folii moduły funkcjonalne urządzenia pionową linią maskującą).
  UWAGA. folia łatwo się brudzi! Jak najmniej dotykać. Dla oszczędności na jednym arkuszu drukujemy ile się zmieści.
  Można poeksperymentować z innymi nośnikami.

  5. na gotowy wydruk (cały arkusz) naklejamy przezroczystą folię zabezpieczającą. Dokładnie, bez pęcherzyków powietrza !

  6. wycinamy z marginesem i naklejamy na obudowę z wykonanymi otworami patrząc pod światło, wykorzystując do pozycjonowania wydrukowane krzyże celownicze.

  7. nacinamy folię nożykiem na krzyż w każdym otworze (jak tapetę na ścianie w miejscach osadzenia osprzętu elektrycznego), następnie pilnikiem-iglakiem, RUCHAMI WYŁĄCZNE DO PRZODU, odcinamy zbędne kawałki folii wzdłuż krawędzi otworów. Da się tak zrobić precyzyjnie nawet na plastikowej płycie dla LED-ów 3mm !!!

  8. montujemy przełączniki, potencjometry, ledy i cieszymy się z profesjonalnego wyglądu.

  UWAGI:
  Do naklejania bardzo przydatna jest rakla - plastikowa szpachelka. Można kupić albo zrobić (musi mieć gładką krawędź).
  Można wydrukować negatyw - czarne tło z białymi napisami (nie będę opisywał jak to zrobić - temat jest w Corelu prosty).

  Przy okazji dołączę fotki tak wykonanych sprzętów.

  PRÓBUJCIE I KOMENTUJCIE ! Powodzienia.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  fotolot
  Poziom 10  
  Offline 
  fotolot napisał 59 postów o ocenie 4, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2006 roku.
 • Sklep HeluKabel
 • #2
  lut.ek
  Poziom 11  
  Potwierdzam!
  Efekt naprawdę zadowalający, trochę płyt tak zrobiłem, a wariantów jest wiele. Osobiście stosuję na wierzchnią warstwę sztywną folię samoprzylepną (podobno nazywa się "liniałowa" a stosowana jest w introligatorniach), a ostatnio eksperymentuję z folią do laminowania, o wiele bardziej trwała. Całość naklejam na bezbarwną, lub mleczną pleksi i podświetlam LED`ami. Najlepszy efekt był przy wydruku luminescencyjnym tuszem i użyciu LED UV.
 • Sklep HeluKabel
 • #3
  Andy74
  Poziom 25  
  Witam.
  Ja robię bardzo podobnie, z tym że najpierw projektuję wygląd płyty czołowej z tymi, jak to nazwałeś, krzyżami celowniczymi, oraz prowadnicami w miejscach wycięcia otworów innych niż okrągłe. Następnie drukuję taki projekt na zwykłej kartce, przyklejam ją do płyty czołowej tak by się nie poruszyła i punktuję w miejscach przecięć "celowników" oraz w rogach prostokątnych/kwadratowych otworów (tu delikatnie, aby tylko zaznaczyć). Teraz wiercę/wycinam/dopiłowywuję otwory, z gotowego projektu usuwam te prowadnice, które mogły by być później niepotrzebnie widoczne, no i drukuję gotową maskownicę do naklejenia. Otwory w folii robię dokładnie tak jak to opisałeś, czasem tylko pomagam sobie skalpelem.
  W ten sposób otwór wychodzi mi naprawdę rzadko nie tam gdzie powinien.
  Jak mawiał kiedyś jeden z moich nauczycieli - "Otwór od dziury różni się tym, że jest w miejscu w którym go zaplanowaliśmy, i ma wymiary takie jak zaplanowaliśmy." :)
  Pozdrawiam
  Andy
 • #4
  fotolot
  Poziom 10  
  Wykonanie opisów na obudowach urządzeń

  Niestety zdjęcie zrobione telefonem, inne , lepsze fotki niebawem.