Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Adresowanie DMX

miszkoo 21 May 2008 16:19 4067 2
    miszkoo
    Level 28  
    Witam mam pytanie do znawców tematu.

Mianowicie znalazłem sobie w necie dość fajny instruktarz http://www.prolight.com.pl/pdf/geni/podstawydmx_pl.pdf

I rozumiem jak to jest z tymi adresami jak sie je ustawia tymi przełącznikami wiem rozumiem o co chodzi z tym adresem (adres to po prostu pierwszy z paczki jaką potrzebuje urządzenie)
    tylko nie rozumiem tego
    dlaczego urządzenia które wykorzystują 4 kanały i tak są adresowane co 6 kanałów czyli np 25, 31.

I jak to jest że jak mamy dimery to regulujemy je w procentach a jak mamy gobo to już nie ma procentów (czy to trzeba zmienić w stoliku czyli ustawiamy w stole ze na kanale np 54 mamy dimer a na 55 już gobo)
    ?
    djandriu
    Level 27  
    Wszystko zależy od sterownika , Ja np mam taki co co obsługuje 12 urządzeń po 16 kanałów więc np pierwszą głowe mam zaadresowaną jako 1 a drugą jako 17 .
    MarcinBarowski
    Level 15  
    Witam!
    Z tym adresowaniem to jest tak, z reguły firmy/osoby które adresują urządzenia dla bezpieczeństwa pozostawiają dwa kanały (adresy) wolne.
    Stąd ta adresacja 6 kanałowa, u mnie na imprezie podobnie było zrobione.Ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sobie adresował jedno po drugim.
    Co do dimera i gobo (a raczej skanera, głowy) to co jest wyświetlane na wyświetlaczu sterownika to jest jakby wartością pośrednia (w przypadku dimera). W sygnale DMX wartość 255 oznacza pełną jasność a 0 pełne wygaszenie. Procesor który znajduje się w twoim sterowniku po prostu przelicza sobie wartość w procentach z tego co wysyła . Dla dobrego zrozumienia podam ci przykład : Sterownik wysyła do urządzenia wartość 127 a na wyświetlaczu w przypadku dimera pokazuje ci ze to jest 50 %. Łatwiej jest sterować dimerem mając skalę w procentach, zaś w przypadku głowy/skaner łatwiej jest sterować konkretnymi wartościami.
    Producenci głów i skanerów podają w instrukcji dokładne wartości od których zaczyna sie inne gobo, kolor, roto gobo itd. Dlatego jakbyś miał w tym przypadku skale w procentach to nic byś z tym nie zrobił. A tak w wielu przypadkach możesz to wykorzystać.

Co do ustawień czy sterownik ma widzieć urządzenie pod danym adresem jako głowa czy dimer to tego juz dokonujesz w sterowniku (chyba ze jest to jakiś tani sterownik to taka opcja odpada).
    Wiem ze PILOT2000 cos takiego ma.

W razie pytań pisz...
    pozdrawiam