Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka i Akumulatorki Ni-Mh, pytanie?

piotrek power 15 Jun 2008 21:17 21365 73
Wago
    piotrek power
    Level 27  
    Witam.

Przed chwilą ładowałem Philipsy AA 1300mAh i ponownie problem w automatycznym wyłączeniem. Podczas gdy ładowałem je po raz pierwszy w tej łądowarce prądem 300mA - to po 6,5 godz jak spojrzałem na ładowarkę była w stanie doładowania. Dzisiaj się nie doczekałem, przerwałem po 6,5godz ładowania, kontrolowałem natomiast napięcie podczas ładowania, przedstawia się ono następująco:

Początkowe bez obciążenia po wyładowaniu prądem 0,5A:
    Nr 1: 1,19V
    Nr 2: 1,21V
    Nr 3: 1,16V
    Nr 4: 1,17V

Pierwszy pomiar po 10 minutach, każden kolejny zaś co 30 minut.

Nr 1: 1,29/1,34/1,37/1,38/1,38/1,39/1,40/1,40/1,41/1,42/1,43/1,43/1,44/1,44 [V]
    Nr 2: 1,30/1,34/1,37/1,38/1,38/1,39/1,40/1,41/1,42/1,45/1,47/1,47/1,48/1,47 [V]
    Nr 3: 1,28/1,34/1,37/1,38/1,38/1,39/1,39/1,40/1,40/1,41/1,42/1,43/1,42/1,42 [V]
    Nr 4: 1,29/1,34/1,37/1,38/1,38/1,39/1,39/1,40/1,41/1,42/1,43/1,43/1,44/1,44 [V]

Napięcie mierzone na zaciskach + pierwszego akumulatorka oraz - ostatniego. Tutaj napięcie się wahało, więc po pauzie są granice, częstotliwość pomiaru taka sama jak w przypadku pojedyńczych ogniw:

Nr 1,2,3,4:
    5,20-5,27 / 5,36-5,42 / 5,46-5,53 / 5,51-5,58 / 5,53-5,60 / 5,56-5,62 / 5,57-5,65 / 5,60-5,68 / 5,65-5,72 / 5,72-5,80 / 5,76-5,83 / 5,76-5,84 / 5,76-5,84 / 5,76 - 5,84 [V]

Tak więc widać wyraźnie, w napięciu szeregowym, że od ostatnich 1,5godz łądowania nie ulegało zmianie, zaś temperatura akumualtorków bardzo szybko wzrastała w tym czasie, pod koniec ponad 50st.C
    Być może jeszcze pół godziny i ładowarka by się wyłączyła, ale czy ma jakiś sens takie ładowanie ?? I czy przede wszystkim nie spowoduje to uszkodzenia akumualtorków, bądź znacznego obniżenia żywotności ??

Co jeszcze, znlazłem instrukcję dla ładowarki BC-700 w której są podane przykładowe czas łądowania, np. pojmeność akumulatorka 2500mAh i dla prądu ładowania 200mA - 13godz, 500mA - 5godz, 700mA - 3h 35min.
    Czyli do 100% pojemności. Gdzieś wyczytałem na forum że ładowanie impulsami przyspiesza proces ładowania, nie wiem ile w tym prawdy, ale z instrukcji BC-700 która chyba także ładuje "impulsami" czasy są skrócone o ok 30% w stosunku do danych podawanych przez producentów akumulatorków na etykiecie. :?:
  • Wago
    tajwoj
    Level 24  
    Witam
    Jedyne co udało mi się znaleźć na temat układu ST-828 jest tutaj:

http://www.sacg.com.tw/sacweb/marcom/epaper/PDFs-new/CG.pdf

Wiadomo, że producent scalaka to firma "Chips Garden" z Hong Kongu.
    Linki do dokumentacji scalaka są nieaktywne.
    Przeczytałem wiele opinii o tej ładowarce. W znacznej części są pozytywne ale część z tych dyskusji była zapoczątkowana przez niezadowolonych użytkowników. Być może jej działanie zależy od tego czy nabywca był "w czepku urodzony" lub fazy Księżyca w chwili zakupu, jak w przypadku mojej wiertarki, będącej wyrobem przodującej firmy "Toya".
    Jeśli idzie o sprawność ładowania metodą impulsową to chyba coś w tym jest, ponieważ wykonana przeze mnie ładowarka (impulsowa) również ładuje dosyć efektywnie.
    Do tej chwili nabrałeś już takiej wprawy w pomiarach, że z pewnością jesteś w stanie wykonać ładowarkę na układzie MAX712/713, jak już dwukrotnie sugerował kolega joozwa

Pozdrawiam
  • Wago
    joozwa
    Level 31  
    Witajcie
    Temat rozrasta się. Co do ładowania impulsowego i skrócenia czasu będę jednak obstawał przy swoim: w swojej wspominanej już ładowarce MAX712 która ma całkowicie liniową regulację prądu również obserwuję wyraźnie krótsze czasy ładowania (500, 750, 1000mA), niż to by wynikało z pojemności na etykietce aku. Kładę to jednak na karb ich mniejszej niż podana pojemności. Natomiast można sporo przeczytać na forach o szkodliwości ładowania zwłaszcza ogniw NiCd dużym prądem nieimpulsowym (być może słuszne argumenty w rodzaju krystalizacja materiału elektrod, prowadząca do powstania mikro-dendrytów, powodujących zwarcie). Ja pragnę zauważyć, że w ładowarkach "impulsowych" i tak chyba nie ma to znaczenia: przy częstotliwości komutacji 30-50kHz przebieg wyjściowy i tak jest filtrowany pojemnościami, więc akumulatorki i tak raczej nie "widzą" różnicy. Tu chodzi raczej tylko o zmniejszenie mocy strat w samej ładowarce - wytracanie mocy kilku-kilkunastu watów byłoby w przypadku tak małych obudów bardzo kłopotliwe :D
    Pzdr.
    piotrek power
    Level 27  
    joozwa wrote:
    Witajcie
    Temat rozrasta się. Co do ładowania impulsowego i skrócenia czasu będę jednak obstawał przy swoim: w swojej wspominanej już ładowarce MAX712 która ma całkowicie liniową regulację prądu również obserwuję wyraźnie krótsze czasy ładowania (500, 750, 1000mA), niż to by wynikało z pojemności na etykietce aku. Kładę to jednak na karb ich mniejszej niż podana pojemności. Natomiast można sporo przeczytać na forach o szkodliwości ładowania zwłaszcza ogniw NiCd dużym prądem nieimpulsowym (być może słuszne argumenty w rodzaju krystalizacja materiału elektrod, prowadząca do powstania mikro-dendrytów, powodujących zwarcie). Ja pragnę zauważyć, że w ładowarkach "impulsowych" i tak chyba nie ma to znaczenia: przy częstotliwości komutacji 30-50kHz przebieg wyjściowy i tak jest filtrowany pojemnościami, więc akumulatorki i tak raczej nie "widzą" różnicy. Tu chodzi raczej tylko o zmniejszenie mocy strat w samej ładowarce - wytracanie mocy kilku-kilkunastu watów byłoby w przypadku tak małych obudów bardzo kłopotliwe :D
    Pzdr.

Przed chwilą zakończyłem kolejny test, odnośnie czasów ładowania.
    Mianowicie. Rozładowałem akumulatorki prądem 450mA do poziomu 4,30V/pakiet - następnie włożyłem je do ładowarki i ładowałem dokładnie 2 godz prądem 300mA. Następnie ponownie połączyłem je szeregowo i rozładowywałem prądem 450mA do momentu spadku napięcia do 4,30V.
    Czas rozładowania wyniósł zatem dokładnie: 1 godz 18 minut

Tak więc teoretycznie, przez 2 godz ładując prądem 300mA powinienem naładować je do pojemności 600mAh, a spadek napięcia do 4,30V powinien nastąpić w 1 godz 20 minut.

Impusy ładowania są dokładnie od 150mA do 350mA. Akumulatorki po upływie 2 godz były całkowicie zimne, a napięcie pod koniec ładowania jednakowe na wszystkich ogniwah miernik wskazywał 1,37 / 1,38V.

Może akumulatorki są naładowane gdy zaczynając się nagrzewać.

Ładując moje Duracell AAA 1000mAh przez 5,5godz, to po 3 godz zrobiły się lekko ciepłe natomiast po 4 godz zamieniały się w "grzejnik", a po 5,5godz (jak podaje producent) miały ok 60st.C a napięcie już dawno przestało wzrastać. Za chwilę będę je ponownie ładował, tylko teraz chyba zakończe ładowanie po max 4 godz. Chyba Duracell nie podaje nieprawdziwnych danych, a ich pojemność faktycznie jest ok 1000mAh.
    joozwa
    Level 31  
    piotrek power wrote:
    Może akumulatorki są naładowane gdy zaczynając się nagrzewać.

Dokładnie tak :D Wykorzystują to ładowarki posiadające również zabezpieczenie termiczne.
    Co do badania napięcia, w ładowarkach automatycznych o przerwaniu ładowania decydują zmiany rzędu 5mV/ogniwo. Pamiętaj o tym.
    Pzdr.
    piotrek power
    Level 27  
    Witaj.

Przed chwilą zakończył się automatycznie proces ładowania akumulatorków Duracell po upływie niecałych 4 godzin.

Jak widać ładowarka musi mieć dobry humor aby się wyłączyła automatycznie. No to ciekawe, może przeszkadza jej to, że w trakcie ładowania dokonywałem pomiaru napięcia natomiast dzisiaj jedynie kontrolowałem temperaturę.

Jeśli nie dojdę końca z tą ładowarką, kupię BC-700 może z nią będę miał mniej problemów.

Może pokusiłbym się o próbę budowy własnej ładowarki, lecz nie dokońca potrafię jeszcze zrozumieć wszystko z takiego schematu. Miałbym również problem z połączeniem wszystkich elemtów, gdyż w sklepie nie mają płytek w ogóle.
    przemcio.18
    Level 14  
    witam serdecznie posiadam ładowarke Ni-mAh typu 4xAA/AAA z programatorem czasowym A- 6godz. i B-10 godz na wykazie jest ze 1300mA - 5h15m, 1900mA - 8h, 2300mA - 9h50min. a ja kupiłem 3800mA teoretycznie by wychodziło ze 16h ładować by trzeba. pytanie brzmi czy da się jakoś (scalak-hcf4060be) przeprogramować by zrobić na przełącznik A-6h B-10h C-16h
    joozwa
    Level 31  
    Witaj
    Zdejmij prowizję z załączników. Samego scalaka 4060 nie przeprogramujesz, ale możesz zmieniając wartość dołączonych do niego elementów R, C zmniejszyć częstotliwość generowanych przez niego impulsów i przez to wydłużyć czas ładowania.
    Pzdr
    przemcio.18
    Level 14  
    a jeśli bym chciał zkrucic czas ładowania czyli zamiast teoretycznie 16godz na 8 godz to bym musiał zmianić trafo z 300mA na 1000mA?? " jak bym mógł prosić o wiecej szczegółów do przedłużenia czasu ładowania co wymienić i na jaką wartość jak to obliczyc? będe niezmiernie wdzieczny.
    joozwa
    Level 31  
    Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać możliwości akumulatorków, to przy skróceniu czasu ładowania należałoby zwiększyć prąd, a to faktycznie mogłoby oznaczać konieczność wymiany trafa na egzemplarz o większej mocy (który nie koniecznie musi zmieścić się w dotychczasowej obudowie). Trudno coś więcej napisać, bo nie ma schematu.
    Pzdr
    przemcio.18
    Level 14  
    to jest ładowarka firmy "carrefour " tak zwane produkowane do marketu więc niespodziewam się códów moze posiada ktoś schemat ładowarki takiej co by ładowała 3800mAh bo części moge zakupic w sklepie tylkodobry schemacik co by miał wiecej możliwości moze wskażnik naładowania a nie dioda kontrolna (czasowa). http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEDJ0/ZEDK1260.htm myślałem o tym albo otym http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEDJ0/ZEDK4440.htm chyba ze bym sięwcale niepogniewał jak by była zasilana z USB komputera :) zaoszczędził bym na trafo. prosze o porady. expertów jak zawsze mam do was zaufanie

Dodano po 4 [minuty]:

przemcio.18 wrote:
    to jest ładowarka firmy "carrefour " tak zwane produkowane do marketu więc niespodziewam się códów moze posiada ktoś schemat ładowarki takiej co by ładowała 3800mAh bo części moge zakupic w sklepie tylkodobry schemacik co by miał wiecej możliwości moze wskażnik naładowania a nie dioda kontrolna (czasowa). http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEDJ0/ZEDK1260.htm myślałem o tym albo otym http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEDJ0/ZEDK4440.htm chyba ze bym sięwcale niepogniewał jak by była zasilana z USB komputera :) zaoszczędził bym na trafo. prosze o porady. expertów jak zawsze mam do was zaufanie
    chyba ze nawet jeśli by byla opcja to tą przerobić na USB postaram się o schemat ale nieobiecuję chyba ze ręcznie namaluje a to troche pracochłonne :(
    piotrek power
    Level 27  
    Witam.

Warto by tutaj jeszcze dodać, że pojemność 3800 mAh dla akumulatorków rozmiarów R6 jest na chwilę obecną nie osiągalna.

Zazwyczaj akumulatorki co mają pojemność 3800 mAh firm AbCell i itp. mają ok 1800-2200 mAh, tak więc warto na to zwrócić uwagę gdyż można przeładować akumulatorki.

Tak nawiasem, kupiłem ostatnio XTREME 2700 mAh i mają ok 2100 mAh, natomiast warto przypomnieć XTREME 1800 mAh mają nawet ponad 1800 mAh. Tak więc chyba nie ma regóły na tanie akumulatorki, zależy jak się trafi, w zależności od partii.
    przemcio.18
    Level 14  
    własnie juz obgadałem temat 3800mAh z ludzmi tego działu a co do ladowarki to polecili mi BC-900 tak z ciekawości sprawde ich rzeczywistą pojemnosc i dam znac jak ja trafilem by kolejni mieli przykład. Moze i dalem sie namówic na etykietkę ale bylem z tego ciemny a potrzebowałem akumulatorki do aparatu canon 590IS a prawie na giełdzie były to sie zkusilem nawet trzymią dość długo ok 3Gb karte sie zapełni zdjęciami i filmikami nonstop urzywając aparatu bez przerwy ztestowane na ZOO hehe. mam zamówioną w poniedzialek jade po odbiór i będą testy. sam jestem ciekawy jak to wyjdzie w praktyce ta pojemnosc:D
    piotrek power
    Level 27  
    Witam wszystkich serdecznie.

A więc tak, po upływie roku czasu od tego jak zacząłem testować akumulatorki i ładowarki doszedłem do pewnych wniosków.

Po pierwsze, bardzo duże znaczenie ma parametr, jakim jest natężenie [A] akumulatorka.
    Konkretnie, chodzi o napięcie jakie uzyskujemy przy określonych obciążeniach.

Możemy spokojnie dokonać tego pomiaru używając standardowego miernika, który ma zakres pomiarowy 0-10A.

Do takiego sprawdzenia, przydadzą się nam 2 mierniki.
    Pierwszy miernik, ustawiamy na pomiar prądu - 10A, drugi zaś na napięcie (V) w zakres do 20V, tak aby mieć przynajmniej dwa miejsca po przecinku.
    Pomiaru dokonujemy na każdym akumulatorku z osobna czerwone kabelki obydwu mierników do plusa i czarne do minusa, możemy w ten sposób również sprawdzić zwykła bateryjkę alkaiczną lub standardową, o napięciu 1,5V.
    Pierwszy miernik pokazuje teoretycznie prąd zwarcia, ale bez obawy to będzie tylko teoretyczny prąd zwarcia, bo w pratyce z prądem zwarcia nie ma to nic wspólnego w przypadku próby na akumulatorku 1,2V i standardowym mierniczku ze standardowymi cienkimi przewodami w zakresie pomiarowym do 10A. Zresztą pokaże nam to drugi miernik, że ten prąd zwarcia, to w praktyce prąd przy spadku napięcia do poziomu 0,7-0,9V.
    Prawidłowe wyniki to, akumulatorek naładowany do poziomu 50-95%
    Prąd: 4-6A przy napięciu 0,85-0,95V
    Jeśli natomiast występuje prąd 3-4A przy napięciu poniżej 0,8V to jużnie jest najlepiej. Zaś wartości prądowe poniżej 2A i spadku do 0,6V lub poniżej świadczą piewrszorzędnie o "padającym" ogniwku.

Do czego zmierzam, mam akumulatorki Duracell typ. AAA 1000mah 2 sztuki, ładowane w ładowarce Batimex ok. 50razy. Używane 1 rok w MP3ce. I od pewnego czasu zauważyłem, że jeden akumulatorek po naładowaniu i używaniu w owym odtwarzaczu po zaledwie pół godziny słuchania muzyki - wskaźnik na MP3 pokazuje tylko 1 kreskę naładowania, po 2godz wskaźnik jest już pusty, ale co ciekawe na pustym trzyma do 13godz, podobnie jak drugi akumulatorek, który również trzyma 14godz ale najdłużej trzyma na 2 kreskach ok 9godz, a na pustej to ok. 10min.

Postanowiłem więc dokonać pomiaru który przedstawiłem wyżej i jeden akumulatorek miał prąd zaledwie 1A drugi zaś 3A. I co teraz, obydwa akumulatorki mają pojemność ok. 85% podawanej, tylko ten jeden stracił prąd, i jak nadal zacznie tracić może okazać się że będzie on dysponował za niskim napięciem przy określonym określonym obciąrzeniu i nie będzie wstanie nam prawidłowo zasilić urządzenia.

Takie pomiaru warto dokonać, gdy mamy np. aparat fotograficzny i przy robieniu zdjęć aparat nam się wyłącza, może to oznaczać, że akumulatorki mają za duży spadek napięcia i mogą co prawda przy pomiarze pojemności wyglądać na w pełni sprawne, lecz w rzeczywistości może być inaczej.

Jeszcze odnośnie prądu zwarcia, możemy tego dokonać stosując klasyczny amperomierz z bocznikiem mający zakres do 20/30A.
    Wówczas akumulatorek powinien dać prąd w granicach 15-30A
    W zależności od aku, taki test bezwzględnie niszczy nam akumulatorek, jest bardzo szkodliwy w przypadku niektórych ogniw niebezpieczny i mało miarodajny.

Proszę się nie kierować moimi pierwszymi postami w tym temacie gdyż jak zaczynałem przygodę z akumulatorkami to nie miałem o nich pojęcia, dopiero jak przeczytałem to i owo i doszedłem do pewnych wniosków, które myślę mogą się komuś przydać dlatego postanowiłem je tutaj na forum przedstawić.

Również stwierdzam że ładowanie wysokim prądem c/5 jest już szkodliwe dla akumulatorków, szczególnie jeszcze w takich ładowarkach co ładują szeregowo typu batimex, a to dlaczego mianowicie, metoda –dV jest dobra tylko wtedy gdy mamy ładowarki które ładują każdy kanał z osobna, jeśli połączymy je szeregowo, wówczas ta metoda nie zawsze zdaje egzamin, gdyż jeden akumulatorek jest już naładowany i napięcie zaczyna już spadać, te spadki są rzędu 0,005V, natomiast drugi akumulatorek jeszcze nie jest naładowany i napięcie na nim rośnie, w efekcie ten pierwszy jest już gorący, ulega przeładowywaniu a drugi się jeszcze ładuje, a wiadomo że nigdy nie naładujemy identycznie akumulatorka zawsze, będą występować te różnice +/-50mah. Ładowarka ma trudno wychwycić ten moment i przerwać ładowanie, a wiadomo jakie są te ładowarki Batimiex, zleży na co się trafi.

Teraz wykonuje testy ładując akumulatorki taką ładowarką własnej roboty, ładuje prądem c/10 i widzę że akumulatorki lepiej trzymają, i mają powolniejszy proces samo rozładowania (efekt widoczny po kilku ładowaniach). A czas ładowania to dla akumulatorków 2500mAh prądem 250mA to ok 13godz i taki akumulatorek energizer, który testuję 2450mah ma pojemność w wyniku mojego testu ok. 2370-2400mah. Dla obiektywnej oceny, tak samo ładowany XTEREME 2700 ma już pojemność ok. 1850mah, Philips 1300mah ok. 1235 mah
    Przy prądzie rozładowywania ciągłym równym 300mA. Do spadku napięcia 0,90V.

Pozdrawiam
    Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc, którą otrzymałem na początku jak zacząłem zajmować się akumulatorkami, moje pierwsze testy były nie do końca poważne więc proszę ich nie brać pod uwagę.