Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka BOSCH WFA 2070 wybija bezpiecznik

krystian2505 21 Maj 2008 17:05 7969 15
  • #1 21 Maj 2008 17:05
    krystian2505
    Poziom 9  

Witam,

Mam następujący problem z pralką automatyczną jak w tytule.
    Gdy włączę pralkę wyłącznikiem umieszczonym na płycie czołowej
    to wyłącza mi się zabezpieczenie w skrzynce z bezpiecznikami (16A).
    Czasami pralka da się włączyć można ustawić program i w momencie gdy ruszy silnik znowu wyłączy się owe zabezpieczenie.
    Próby przeprowadzałem na różnych ustawieniach programatora i za każdym razem jest taki sam efekt.
    Dodatkowo zaobserwowałem iskrzenie(błysk) z pod spodu pralki patrząc od przodu z lewej strony.

0 15
  • Pomocny post
    #2 21 Maj 2008 17:52
    staszekf
    Poziom 32  

Szczotki silnika do wymiany.OK?.Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Maj 2008 17:53
    schnauzerman
    Specjalista AGD

odłącz złącze silnika i wtedy spróbuj czy bezpiecznik wyzwala

0
  • #4 21 Maj 2008 18:15
    krystian2505
    Poziom 9  

Odłączyłem to złącze(6 przewodów), które dochodzi do silnika i bezpiecznik nie wybija, co do tego iskrzenia to jest to tylko jeden błysk widoczny z pod spodu, który powoduje wybicie bezpiecznika. Czy za taki stan rzeczy mogą być odpowiedzialne szczotki ??

1
  • #5 21 Maj 2008 18:21
    schnauzerman
    Specjalista AGD

mogąbyć szczotki ale tez możliwe że jest uszkodzony silnik

0
  • #6 21 Maj 2008 18:30
    krystian2505
    Poziom 9  

Cóż więc wymienię szczotki i zobaczymy czy coś pomoże. Jaki może być
    koszt takiego silnika ??

0
  • #7 21 Maj 2008 18:33
    toudikat
    Poziom 18  

Grzałka robi zwarcie, wymień grzałkę i po sprawie(napewno)

0
  • #8 21 Maj 2008 19:18
    krystian2505
    Poziom 9  

Sprawdzę na pewno czy to nie grzałka tyle że podczas ustawienia programu odwirowywania grzałka chyba niegrzeje a zabezpieczenie wybija.

Drugą rzeczą jaką zaobserwowałem jest to że gdy pralka jest podłączona
    poprzez przedłużacz z dwoma przewodami a nie z trzema jak ma to miejsce
    podczas bezpośredniego połączenia przewodu zasilającego i gniazda to o dziwo nie wybija zabezpieczenie. Fakt że pralka dziwnie głośno chodzi ale chodzi.

Wniosek z tego taki że całkiem możliwe jest przebicie na przewodzie idącym
    do silnika i stykanie się go z obudową w którymś miejscu.

Czy to możliwe ??

0
  • #9 22 Maj 2008 11:33
    vector40
    Poziom 13  

Witam ..z tego co zaobserwowałem z całą pewnością masz uszkodzony silnik> Nie grzałkę,ale Silnik!!! jest to silnik komutatorowy,występuje na nim tzw. ogień okrężny na komutatorze i najprawdopodobniej jest przebicie na obudowę ,korpus pralki . Skup uwagę tylko na silniku,wymontuj go,sprawdź stan szczotek ,ale obawiam się ,że jest to poważniejsza usterka >koszt silnika jest niebotyczny ,bo nawet oscyluje w granicach 500-800 zł ,można też kupić na szrotach ,ale trzeba mieć szczęście>Gdy pralka jest już w zaawansowanym wieku ,praktycznie nie opłaca się takie przedsięwzięcie....pozdrawiam

-1
  • #10 22 Maj 2008 11:49
    krystian2505
    Poziom 9  

Właśnie tego się najbardziej obawiam że może to być silnik. Tylko pytanie czy nastąpiło uszkodzenie izolacji w uzwojeniu stojana czy może zwarcie
    w samym wirniku (stąd iskrzenie na komutatorze i wybijanie zabezpieczeń), może da się dokupić sam wirnik. Na początku jednak sprawdzę szczotki.

Dziękuję

0
  • #11 22 Maj 2008 11:55
    schnauzerman
    Specjalista AGD

jeżeli iskry ciągną się po obwodzie komutatora to na 100 % uszkodzony silnik

0
  • #12 23 Maj 2008 19:56
    krystian2505
    Poziom 9  

Witam,

Dzisiaj wymontowałem silnik z pralki położyłem obok na izolowanej powierzchni okazało się że to silnik ma gdzieś przebicie bo po włączeniu
    pralki pojawia się pełne napięcie na obudowie silnika, wiec znalazłem przyczynę wyzwalania zabezpieczenia. Co może być powodem przebicia w
    takim silniku ??

Pozdrawiam..

0
  • #13 23 Maj 2008 20:15
    vector40
    Poziom 13  

Stawiam na wirnik ,chociaż może być też przebicie na cewkach stojana,ale stawiam zdecydowanie na wirnik,bardzo łatwo to sprawdzić nawet zwykłym prostownikiem,przytul jeden zacisk do komutatora a drugim dotykaj ośki w krótkich impulsach ,gdy jest przebicie będzie iskrzyć,można też omomierzem,induktorem,duże zwarcie nawet wyłowisz zwykłym zestawem bateryjka -żarówka

Dodano po 9 [minuty]:

powodów jest parę. słaba izolacja ,wilgoć ,nadmierne przeciążenie wsadu też!, przebicie w wirniku jest praktycznie nie do naprawy,natomiast cewki stojana można bez większych problemów wymienić i uratować silnik

0
  • #14 24 Maj 2008 06:58
    krystian2505
    Poziom 9  

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi, silnik dzisiaj oddałem do naprawy elektrykowi, który zajmuje się przewijaniem silników, zobaczymy jaki będzie efekt.

0
  • #15 31 Maj 2008 07:07
    krystian2505
    Poziom 9  

Witam,

Wczoraj odebrałem silnik z naprawy i co się okazało, że był on całkiem sprawny, powodem wybijania zabezpieczenia był zużyty grafit ze szczotki który osadzał się w plastiku (a dokładniej w takim otworze) w którym jest umieszczona szczotka, z proszkowany grafit powodował kontakt szczotki ze stojanem i stąd wybijanie zabezpieczeń.

Po wymianie tylko tego plastiku pralka śmiga jak nowa :)

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi. Temat uważam za zamknięty

Pralka BOSCH WFA 2070 wybija bezpiecznik

0
  • #16 31 Maj 2008 08:01
    schnauzerman
    Specjalista AGD

no to przyjemnego prania.
    Pozdrawiam

0