Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Photopopper "słoneczny robak"-robot

portal_ski 21 May 2008 17:23 6573 35
lampy.pl
    portal_ski
    Level 11  
    Witam,

Postanowiłem zbudować prosty robot typu B.E.A.M. który będzie podążał za światłem i przez nie również będzie zasilany.

Za mój cel postawiłem sobie robota z tego filmiku:

http://pl.youtube.com/watch?v=g3ollpRsEcU

Znalazłem również gotowe schematy do stworzenia takiego robocika:

http://raysbeambots.solarbotics.net/FLEDtutorial.htm

I tu zaczyna się mój problem, otóż schemat ten oparty jest na dość porządnym ogniwie słonecznym firmy Panasonic.
    Ja natomiast posiadam ogniwa o parametrach(zakupione na allegro):
    Moc 0,11W
    Prąd 230mA
    napięcie tylko 0,5V.
    (możliwość połączenia 3 paneli o powyższych parametrach)

Do tego posiadam 2 silniczki wymontowane z starych telefonów komórkowych(wibracja). Oba na 1,5V zasuwają dość szybko dlatego myślę że dadzą sobie radę z pół woltowym napięciem.

Dlatego chciałbym się dowiedzieć co należałoby zmienić w powyższym układzie aby mój robot w ogóle ruszył. Może zastosować inne kondziorki? na jakie wartości zmniejszyć rezystory? czy dla takich ogniw podane tranzystory w ogóle "ruszą"?

Szukałem na elektrodzie urządzenia o tych właściwościach przez bite 6 godzin i nie znalazłem. Jeżeli jednak taki układ gdzieś mi umknął i gdzieś tu istnieje to przepraszam i proszę o padanie linka do niego w tym temacie.
    Zależy mi na układzie nie opartym na cyfrówce, jednak jeżeli znajdzie się jakiś układ na bramkach logicznych to nim nie pogardzę.
    Zaznaczam że potrafię odczytywać schematy, znam się na poszczególnych elementach, dlatego wystarczy mi tylko schemat ideowy(z wykazem elementów). Oczywiście nie pogardzę innymi schematami(spoza elektrody), które będą spełniały powyższe funkcje.

Mam już za sobą wykonanie paru symetrycznych zasilaczy stabilizowanych i wzmacniaczy na własnych wytrawianych płytkach, jednak z robotyką spotykam się pierwszy raz dlatego zaczynam od tak prostego urządzenia.

Z góry dziękuje za pomoc
    Pozdrawiam.
  • lampy.pl
    bogdan_p
    Level 39  
    jedno ogniwo to stanowczo za mało , co najmniej 3-4 połączone szeregowo , tranzystory masz krzemowe min napięcie pracy to ok 1V , nie znam danych tego ogniwa ale z pewnością będzie miało 2-3 V a może więcej , proponuje sprawdź sobie przy jakim napięciu poprawnie pracuje silnik , bo raczej 0,5V będzie za mało , dodatkowo zmierz prąd silnika
    kondensator musi być dobrej jakości o minimalnym prądzie upływu , aby gromadzenie energii miało sens strony z ciekawymi rozwiązaniami układowymi dla Beam-ów http://library.solarbotics.net/circuits/driver.html
    http://faq.solarbotics.net/suneater/suneater.html
  • lampy.pl
    portal_ski
    Level 11  
    Ok, nie podałem dokładnych danych, gdyż wczoraj zepsułem swój miernik, a dokładniej go zdeptałem, jutro jest święto więc raczej nowego nie kupię. Myślę że po jutrze zakupie multimetr i podam szczegółowe dane.

Może ktoś już próbował złożenie tego typu beama?

Zalezało mi na miniaturyzacji... ale chyba sobie daruje.

Elementy są dość maluteńkie, co widać na zdjęciu(silniki są o tych samych parametrach).

bogdan_p
    Level 39  
    z zdjęcia wynika że silniki są różne , praktycznie w wszystkich konstrukcja z napędem 2 silnikowym podstawa to identyczne silniki , nie tylko wyglądem zewnętrznym ale również parametrami elektrycznymi
    portal_ski
    Level 11  
    parametry te same: obroty, napięcie zasilania, moc itp. (google wie lepiej)
    Jak coś to mam jeszcze 2 silniczki które są identyczne(wyglądem) jak ten mniejszy.
    portal_ski
    Level 11  
    Miernik kupiony, pomiary zrobione.
    Więc:

Niestety ogniwa mają tylko 0,5V w pełnym słońcu i oczywiście połączanie ich tego nie zmieniło(zmieniła się za to moc). (lutowanie ogniw to męka)

Silniczek dla zasilania 1,5V pobiera niecałe 20mA.

Pytanie czy tranzystory w ogóle zaskoczą dla tak małego napięcia?
    Próbować to złożyć, czy może zainwestować w moduł solarny 2,4V o prądzie 50mA i mocy 0,129W?

Przepraszam za podwójnego posta.
  • Helpful post
    AZWE
    Level 16  
    Jakim cudem po zlutowaniu ogniw nie zmieniło się napięcie tylko moc?w takim bądź razie zamiast szeregowo polutowałeś je równolegle.
    portal_ski
    Level 11  
    Fakt... sorki nie pomyślałem o ogniwie jak o zwykłej baterii, pierwszy raz sie nimi bawię.

Zlutowane.. wyciągam 1,2V przy zachmurzeniu, niestety pogoda nie pozwala mi powiedzieć ile maksymalnie wyciągną te ogniwa. Aczkolwiek myślę że z 1,5V. Mam nadzieje że to wystarczy aby układ ruszył.

Jak myślicie?

P.S. silniczek pobiera niecałe 20mA ale bez obciążenia.
    MaXo90
    Level 15  
    Zauważ że w tym projekcie ogniwa nie są bezpośrednio podłączane do silniczków.. tylko pierw ładują kondensatory.
    Z czego wynika że ilość pobieranego prądu przez silnik będzie skracała tylko czas rozładowania kondensatorów... (krótsze ruchy-kroki robocika)
    portal_ski
    Level 11  
    akurat o wydajność prądową się nie martwię... długość kroków robocika będzie zależna od pojemności kondensatorów, ponieważ jedno ogniwo ma wydajność 200mA to można sobie troszkę pozwolić na większej pojemności kondensator. Chociaż to nic nie zmieni, mały kondensator sprawi że kroki będą krótsze, jednak częstsze.

Moim problemem ciągle jest te 1,2-15V i pytanie moje czy wystarczy?

Mi się wydaje że tak, tranzystory potrzebują ten 1V, no dla pewność zawsze można przyjąć 1,1V. Wiadomo że sam robocik nie ma zasuwać przez świat z prędkością światła. Jak ruszy się raz na 5 sekund to też swego rodzaju dobrze. Jednak wydaje mi się że z tą wydajnością prądową robot powinien ruszać się lekko szybciej.
    bogdan_p
    Level 39  
    zasada pracy jest dokładnie taka jak opisał kol MaXo90 , najważniejszy jest kondensator i zgromadzona w nim energia , ogniwa słoneczne ma za zadanie ciągłe doładowywanie kondensatora , oczywiście duża wydajność prądowa ogniwa to plus , ale podstawa to odpowiednie napięcie tego ogniwa
    masz 4 ogniwa które powinny dać 2V przy dobrym oświetleniu ta wartość powinna wystarczyć aby ruszyły silniki , ale niższe wartości mogą powodować brak reakcji , przy założeniu min. 1,1V aby poprawnie wysterować tranzystory do tego dolicz min. 0,7V spadku napięcia na złączu oraz 1,5V na zasilanie silnika , prosty rachunek 2,2V
    być może silniki ruszą przy mniejszym napięciu , ale czy będą miały dość siły aby poruszyć całość , jeżeli masz możliwość to lepiej 1 ogniwo o większym napięciu , możesz zrobić prosty test podłącz do swoich ogniw silniki i zobacz czy mają odpowiednią moc
    portal_ski
    Level 11  
    Z wiadomych powodów nie mogę teraz tego sprawdzić. Jeżeli chodzi o ogniwa to mam tylko 3( jedno już zostało przeznaczone do innych celów).

Natomiast ta "możliwość" zdobycia lepszego ogniwa to po prostu zamówienie przez internet nowego, 4x droższego niż te ogniwa których teraz używam.

Jednak w przypadku niepowodzenia nawet się nie zawaham i zakupię nówki, na razie zrobi to na tym co mam, mam nadzieje że po spadkach coś z tego napięcia zostanie, całkiem zapomniałem o sławnym 0,707 :P

Myślę że pieniądze które "ładuje" w ten projekt są na tyle małe że można sobie troszkę potestować :)

Na części niestety będę musiał poczekać, gdyż byłem dzisiaj w 4 sklepach elektronicznych(mamy ten plus że wszystkie na jednej ulicy) a i tak brakuje mi jeszcze paru elementów do innych projektów, tak więc zamówię również te przy okazji.
    portal_ski
    Level 11  
    Mam kolejne pytanie: czy baterie słoneczne można kleić klejem typu Vicol?

Pytam gdyż muszę jakoś połączyć wszystkie ogniwa, na lucie nie za bardzo będą się trzymać, a muszę otrzymać panel o dość sztywnej konstrukcji.

Myślałem aby przykleić je wszystkie do 2 zapałek lub listewek.
    portal_ski
    Level 11  
    Dzięki za radę, ale już pokleiłem, zaryzykowałem Vicolem(klej do drewna na bazie wody) i udało się.
    Trzyma się super a i nie zauważyłem żadnych strat energii.

Dorzuciłem również do całości 4 identyczne ogniwo, tylko było ono pęknięte i zlutowane przeze mnie. Różnica między nówkami a pękniętym to 0,02V.
    Dlatego nie widać żadnej różnicy

W pochmurny dzień napięcie wyniosło 1,7V. Wydaje mi się że w słońcu osiągnę 2V.
    portal_ski
    Level 11  
    Ok testy przeprowadzone, w słońcu całość uzyskuje 2,3V oraz 0,5A.

Użyje jednak silniki z szufladek od cdromów z przekładnią gdyż te małe silniczki faktycznie nie pracują równo a i sama waga przyszłego Beama trochę wzrosła.

Po podłączeniu jednego z silników bezpośrednio do baterii(słonecznej), silnik pracuje dość szybko już w bardzo zacienionym miejscu, w słońcu nie idzie go praktycznie zatrzymać palcem.
    Sabre
    Level 18  
    ->portal_ski
    może wstawisz jakieś zdjęcia swojego robocika.
    Ja zrobiłem baterię z kilku, dokładnie 6 ogniw, przykleiłem klejem na bazie srebra ogniwa do laminatu, zrobiłem połączenia srebrzanką pomiędzy ogniwami. Srebrzankę również przykleiłem do wierzchu ogniw tym klejem. Wszystko było ok, klej wysechł, ogniwo dawało troszkę ponad 3V i prąd około 100mA. Wszystko było przygotowywane do zalania żywicą Krystal (całkowicie bezbarwna), po zalaniu przez jakiś czas wszystko było ok. Dziś już żywica stwardniała, ale co się okazało ogniwo dawało napięcie, ale 0 prądu. Wydaje mi się, że żywica albo trochę rozpuściła klej srebrowy, albo twardniejąc coś rozłączyła (żywica traci chyba ze 2% objętości, co powoduje skurcz i jakieś naprężenia). No i niestety bateria trafiła do kosza. Następnym razem wszystko polutuję.
    portal_ski
    Level 11  
    Jeszcze dzisiaj wrzucę zdjęcie robota... a raczej jego części(ogniwa, silniki) gdyż dalej czekam na elementy. Jednak jak tylko go skończę i będzie działał to zamieszczę całą dokumentację wraz z zdjęciami.

Mam pytanie nigdzie nie mogę znaleźć tranzystora typu 7n3904.
    Zamówiłem na razie 4x 7n3906 Myślicie że można by je zastosować zamiennie? Z kondensatorami też miałem problem, w końcu znalazłem je na allegro po długim czasie poszukiwań. Niestety facet piszę w aukcji że koszt wysyłki to 4,50zł a następnie w mailu wysyła: że koszt wysyłki wynosi 6,10zł. To niby nic ale i tak dla zasady mam zamiar to wyjaśnić, dlatego te kondensatory też raczej dojdą do mnie z lekkim opóźnieniem.
    Sabre
    Level 18  
    To może ja się pochwalę, to mój linefollower, który na zawodach w Olsztynie w tym roku zajął 2 miejsce:

Niestety niedługo zostanie rozłożony na części pierwsze i powstanie 2 model "Psotka".
    portal_ski
    Level 11  
    Ooo twój robocik wygląda całkiem... estetycznie.
    Za co duży plus, gdyż nie wiele z robotów prezentowanych na elektrodzie( w tym mój) ma estetyczny wygląd mimo chęci twórców.

Mam takie pytanie... opisałeś go już gdzieś na elektrodzie? Jeżeli tak to daj linka, jeżeli nie to powiedz mi na czym on się posuwa bo rozumiem że z przodu nie ma 3 koła.

Jestem ciekawy tej konstrukcji gdyż linefallowera też miałem zamiar zbudować w niedalekiej przyszłości, na razie buduję programator i trochę studiuje programowanie :)

Zdjęcie ogniw oraz jednego z silników(niestety aparat nie złapał ostrości):

Sabre
    Level 18  
    Niestety do tej pory nie opisywałem swojego robocika na elektrodzie, raz, że konstruowałem go na zawody w Olsztynie (konkurencja nie śpi :wink:), dwa, że powstanie druga wersja. W trakcie zawodów zdałem sobie sprawę z wad tej konstrukcji. Z przodu pod spodem ma pasek teflonu (jakieś 7 mm na około 7 cm, grubość około 2 mm), taki ślizgacz przez całą szerokość. Teoretycznie to był dobry pomysł, ale praktycznie wbrew pozorom ten teflon na "normalnym" podłożu zaczyna zbierać najdrobniejszy pyłek, kurz i po chwili już jest cały w syfie, przez co jego właściwości jako materiału przestają się liczyć. Jeśli będzie większe zainteresowanie mogę stworzyć oddzielny post z moim "Psotkiem", aby nie zaśmiecać Twojego postu.
    portal_ski
    Level 11  
    Gdybyś mógł byłbym wdzięczny. Chętnie zapoznam się z budową tego "Psotka" :) Przyda mi się to przy budowie własnego :)
    wader_669
    Level 28  
    :arrow: do sabre
    tez jestem zainteresowany. Skad masz takie silniczki ? i mogl bys podac jakie parametry maja?
    Mam bardzo podobnego robota i chcialem zainwestowac w nowe silniczki bo moje sa za wolne. z czego zasilasz robota?
    Sabre
    Level 18  
    Ok, dziś po pracy napiszę więcej informacji wraz ze szczegółowymi zdjęciami i zamieszczę w tym poście link do mojego postu.

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

Stworzyłem swój post w dziale DIY, oto link:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1023483.html

Wszystkich zainteresowanych moim robotem zapraszam tam.
    portal_ski
    Level 11  
    portal_ski wrote:

Mam pytanie nigdzie nie mogę znaleźć tranzystora typu 7n3904.
    Zamówiłem na razie 4x 7n3906 Myślicie że można by je zastosować zamiennie?

Powtarzam pytanie!
  • Helpful post
    Sabre
    Level 18  
    Widzę że uparłeś się na elementy identyczne jak w jakimś zagranicznym schemacie, a do twojego robota nada się każdy tranzystor NPN, PNP małej mocy np BC548, BC558. Akurat twój jest NPN, więc możesz użyć dowolnego z takich BC546,7,8.
    portal_ski
    Level 11  
    ehhh moją stronę z schematem szlak trafił, też macie ten problem?
    dziedzicu
    Level 2  
    Podobno gdzieś można kupić gotowe części do tego robota podążającego za światłem i wystarczy polutować, znacie jakąś stronkę gdzie można to kupić? Ponoć ok. 50zł kosztuje.
    misiek1994
    Level 17  
    Tak da sie. Szukaj w googlach sklep z elektroniką, a tu przykładowe linki:
    www.tme.pl
    www.seguro.pl
    www.centrumelektroniki.pl
    www.sklep.avt.pl
    Nie szukałem, więc nie jestem pewien cz tam na pewno znajdziesz co chcesz, ale prawdopodobieństwo to tak z 50%. :D
    dziedzicu
    Level 2  
    Ok znalazłem już to czego szukałem na robonet.pl.