logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Termostat sterowany na podczerwień

mi_ma 21 Maj 2008 19:26 3732 2
REKLAMA
MediaMarkt Black Week
  • Termostat sterowany na podczerwień

    Urządzenie wygląda jak kilka termostatów, które mierzą temperaturę i wykonują okresloną akcję (przełączniki) gdy osiągnięta zostanie temperatura graniczna. I tak właśnie jest, urządzenie uruchamia przełączniki podłączone do wiatraka, gdy temperatura przekroczy 40ºC.

    Jednak w tym projekcie jest coś jeszcze, co czyni go nieco innym od podobnych urządzeń. Reaguje ono na komendy wydawane poprzez pilot do telewizora. Naciskanie przycisków 1, 2, 3 i 4 pozwala na wybranie wiatraka, który ma zostać włączony bądź wyłączony. projekt bazuje na mikrokontrolerze AT89C51, który odczytuje temperaturę z czujnika LM35 i przesyła ją poprzez przetwornik analogowo cyfrowy ADC0804. Sygnały po przekroczeniu wartości zadanej wysyłane są poprzez chip ULN2003. Wszystkie materiały potrzebne do zbudowania projektu znajdują się na stronie źródłowej.

    Termostat sterowany na podczerwieńTermostat sterowany na podczerwień
    Termostat sterowany na podczerwień

    Źródło http://electronics-lab.com/projects/test/023/index.html

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    Offline 
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 809. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • REKLAMA
    MediaMarkt Black Week
  • #2 5167565
    wojacz1
    Poziom 1  
    Super pomysł. pozdrawiam
  • #3 5171602
    shg
    Poziom 35  
    Czepię się, ale nie mogę na to patrzeć, zwłaszcza że chodzi o tytuł i do tego na stronie głównej.
    "Rower sterowany na kierownicę", czyli co jest nie tak w tytule?

    Sam projekt zaś... jest dziwny. Przypuszczam, że chodzi o to, z której strony ma dmuchać w gorące dni, ale dlaczego potrzebny był do tego termostat i dlaczego ustawiony na 40°C (na stałe!), to już nie wiem.

    Elektronika - raczej kosztowna, ADC0804 to raczej już anachronizm. Dało by się to uprościć, są procesory z wbudowanym, często lepszym, przetwornikiem A/C. LCD do wyświetlania tylko temperatury i stanu wyjść - lepiej LED siedmiosegmentowe do temperatury i LEDy do sygnalizacji stanu, było by czytelniej i taniej.

    Cytat:
    wydawane poprzez pilot do telewizora

    A może "wydawane za pomocą pilota do telewizora"?

    Cytat:
    Urządzenie wygląda jak kilka termostatów, które mierzą temperaturę i wykonują okresloną akcję

    Nie, wcale tak nie wygląda. Wygląda jak jeden termostat z kilkoma wyjściami.
REKLAMA