Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Squelch w Alinco DJ-X3 - da się go normalnie ustawić?

KRON 21 May 2008 19:50 1923 3
 • #1
  KRON
  Level 13  
  Z tym squelchem to jest tak, że nawet jak ustawię na 10 to nawet nie takie mocne stacje się przebiją. Da się go jakoś przeprogramować, żeby faktycznie ze wzrostem ustawienia wycinał coraz słabsze stacje? Wiem, że można w nim wejść w taki tryb serwisowy, ale czy da się to tam jakoś ustawić?
 • #2
  Driver-
  Level 38  
  Blokadę można regulować w trybie serwisowym, ale musiał byś dysponować odpowiednim sprzętem. Zmiana bez sprzętu pomiarowego nie jest raczej możliwa, ponieważ ingerujesz bezpośrednio w ustawienia fabryczne. Blokada jest ustawiana fabrycznie przy określonych częstotliwościach na pewne poziomy sygnału. Regulacje dokonuje się podając sygnał o odpowiedniej częstotliwości, na tej częstotliwości podaje się dwa poziomy sygnału (poziomy odniesienia), a następnie na każdym poziomie sygnału programuje się procesor, który zapisuje w pamięci najpierw jeden potem drugi poziom sygnału i szumu dla blokady. Regulacje takie powtarza się na kolejnych częstotliwościach i zapisuje w kolejne komórki pamięci procka. Robi się tak dlatego że ze wzrostem o częstotliwości maleje natężenie szumu z pasma (anteny), a rosną szumy własne odbiornika. Blokadę dla całego zakresu radiowego UKF-FM 88-108 MHz mod. "WFM", programuje się podobnie, przy określonej częstotliwości i poziomach sygnału, lecz tu jeszcze przy określonej dewiacji.
  Żeby wyciąć słabsze stacje spróbuj wykorzystać ATT (tłumik antenowy) w "ATT (Attenuator) Function". Włączenie tłumika osłabia sygnał o 20 dB czyli dziesięciokrotnie.
 • #3
  KRON
  Level 13  
  No bez ATT to w ogóle nie mógłbym słuchać na zewnętrznej antenie prawdopodobnie przez nadajnik radiowo-telewizyjny 4 km ode mnie, także ATT bardzo często używam :)

  To znaczy, że squelch był fabrycznie źle zaprogramowany czy co?
 • #4
  Driver-
  Level 38  
  KRON wrote:
  No bez ATT to w ogóle nie mógłbym słuchać na zewnętrznej antenie prawdopodobnie przez nadajnik radiowo-telewizyjny 4 km ode mnie, także ATT bardzo często używam :)
  Blizkie sąsiedztwo takiego nadajnika może powodować na I mieszaczu skanera produkty niepożądane takie jak czestotliwości skrośne i intermodulacyjne. Radził bym zastosować wieloogniwowy filtr pułapkę na czestotliwościach pracy nadajnika. Osłabi to sygnały nadajnika i zmniejszy niepożadane produkty mieszczacza w dużo wiekszym stopniu niż tłumik.

  KRON wrote:
  To znaczy, że squelch był fabrycznie źle zaprogramowany czy co?
  Raczej nie, ale nie wiadomo w jakim stopniu na złą prace blokady ma wpływ ten pobliski nadajnik. Możesz słyszeć na paśmie stacje których wcale tam nie ma, właśnie dlatego że do I mieszcza oprócz sygnałów radiowych przedostają się częstotliwości z widma nadajnika i robia Ci na wejściu kaszane. Natężenie pola EM tego nadajnika jest z pewnością setki razy większe niż natężenie pola EM sygnałów których słuchasz. Po za tym jego sygnały mogą się sączyć nie tylko przez antenę, równie dobrze mogą wnikać przez zasilanie czy kable słuchawek itp. więc różne dziwne rzeczy mogą się dziać przy odbiorze.