Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz

chemol 21 May 2008 23:06 11067 36
  • #1
    chemol
    Level 14  
    Tak jak w temacie. Zamierzam zakupić słuchawki bezprzewodowe na pasmo 864 Mhz. Potrzebuję jakiegoś schematu wzmacniacza mocy bazy do ok 500mW. Może być coś z pasma 900Mhz. Najlepiej coś prostego na maksymalnie 2 tranzystorach. Dane linii paskowych na tą częstotliwość mile widziane.Do słuchawek zamierzam dołączyć niskoszumny przedwzmacniacz antenowy ok 17dB. Fabryczne anteny zostaną zastąpione kierunkowymi. Ile mocy wyjsciowej może mieć fabrycznie baza? Nigdzie nie znalazłem tego w manualu a od tego zależy ile stopni wzmacniacza trzeba będzie zastosować.
    Licze na łączność w terenie mocno miejskim na ok.1~2km. Anteny raczej nie będą w widzialności optycznej. Wszelkie sugestie specjalistów mile widziane:-)
  • #2
    kondensator
    Level 36  
    chemol wrote:
    Zamierzam zakupić słuchawki bezprzewodowe na pasmo 864 Mhz.
    Potrzebuję jakiegoś schematu wzmacniacza mocy bazy do ok 500mW.
    Może być coś z pasma 900Mhz. Najlepiej coś prostego na maksymalnie 2 tranzystorach.
    Dane linii paskowych na tą częstotliwość mile widziane.
    Do słuchawek zamierzam dołączyć niskoszumny przedwzmacniacz antenowy ok 17dB.
    Fabryczne anteny zostaną zastąpione kierunkowymi.
    Ile mocy wyjsciowej może mieć fabrycznie baza? Nigdzie nie znalazłem
    tego w manualu a od tego zależy ile stopni wzmacniacza trzeba będzie zastosować.
    Licze na łączność w terenie mocno miejskim na ok.1~2km.
    Anteny raczej nie będą w widzialności optycznej.
    Wszelkie sugestie specjalistów mile widziane:-)
    Zasięg najmniej zależy od mocy.
    Przedwzmacniacz bez dobrych selektywnych a jednocześnie niskotłumiących
    filtrów będzie tylko przeszkadzał, zwł. z anteną w polaryzacji V - wzmocni
    GSM (a także TV mimo że zazwyczaj jest ona w polaryzacji H...)
    Zamiast powiększać moc nadajnika, lepiej jej nie marnować:
    lepsze przewody, lepsze anteny, lepsze złącza, lepsza wysokość...
    Bez tego i 50W zamieni się w ciepło i zakłócenia.
    Typowe dozwolone 10mW w większości przypadków wystarcza
    na łącze x...xx km (jeśli się do tego odpowiednio zabrać...)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5053758#5053758
    http://www.uke.gov.pl/_gAllery/26/12/2612.pdf
    Jeśli chcesz pasmo głosu muzyczne to rzeczywiście dobrze pomyślałeś
    (WFM 863MHz), ale jeśli wystarczy pasmo głosu telefoniczne to lepiej użyć
    radiotelefony (NFM) 868MHz (najtańsze to prawdopodobnie Alan 860,
    w 2007r ok. 70E/szt - krok 12.5kHz, ponad 100 kanałów).
    W obu przypadkach trzeba się liczyć z możliwością zakłóceń - inni też
    mogą używać tych częstotliwości.
    W przypadku tanich urządzeń bez stabilizacji częstotliwości syntezą lub
    kwarcem (np. TX+RX na 863MHz za 100zł)- trzeba się liczyć z rozstrajaniem.
    Jeżeli już "wzmacniacz" to sugeruję 1-stopniowy na tranzystorze np.
    BFR96, BFG135 lub MMIC (np. MSA1104 Pmax out 50mW/G=10dB).
    Wzmacniacz w klasie A z dobrymi filtrami wyjściowymi i kontrola na
    analizatorze widma - nie może promieniować na niepożądanych
    częstotliwościach, na UHF "małe mW" potrawią daleko polecieć...
    Wzmacniacz mocy to ostatnia rzecz która będzie potrzebna do kompletu...
  • #3
    chemol
    Level 14  
    Tak sie składa że mam dostęp do profesjonalnego analizatora widma w pracy.Zakupiłem już przewód antenowy kathrein.Oczywiście doskonale sobie zdaje sprawę że kluczem do sukcesu są niskostratne złącza i dobre anteny. Wybrałem ten system ponieważ będzie przesyłana muzyka w wysokiej jakości a PMR-y sie do tego nie nadają (to by było najłatwiejsze).Moc musi być również podniesiona ponieważ nie zawsze anteny będą w widzialności optycznej a chce mieć stabilny sygnał. Przedwzmacniacz antenowy odbiornika zamierzam właśnie zrobić z filtrem wejściowym na docelową częstotliwość aby śmieci z pasma 900 Mhz i wyżej wycinało. Poszukam konkretnych schematów w poradniku Bieńkowskiego.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Co do stabilizacji to są 3 kanały automatycznie przełączane w przypadku zakłóceń lub słabego sygnału w systemie PLL

    Dodano po 28 [minuty]:

    Łatwo można zauważyć że moc ma znaczenie czy to się komuś podoba czy też nie. BTS-y sieci komórkowych działają z mocą kilku do kilkudziesięciu watów w miastach http://www.btsy.eu/klasy.html a słuchawki 2W max dla 900Mhz i 1W max dla 1800Mhz.Oczywiscie są to moce maksymalne przy bardzo słabym zasięgu i są dobierane dynamicznie w zależności od warunków.Dzięki temu możliwe jest prowadzenie łączności z pomieszczeń zamkniętych a sygnał przebija się z łatwością przez ściany.Dlatego właśnie muszę podnieść moc aby uzyskać łączność w przypadku kiedy na drodze linku radiowego pojawią się jakieś przeszkody terenowe....a pojawią się napewno.
  • #4
    baskom
    Level 20  
    Witam. A czy najprostszym sposobem nie bedzie wykozystanie hybrydy ze starych telefonow GSM? np mhw-914, shw-5113, chodz ja sam sprawdzalem i jezeli chodzi o naprawde dobra prace to polecam hybryde motoroli o oznaczeniu 33z01. wylazi z niej 700 mw, przy temperaturze pracy okolo 45 stopni. I działa w układach analogowych (przesyl ze słuchawek) jak i w cyfrowych ;) W tej chwili mam ja zamontowana w nadajniku SBC HD1500U i przesyl dziala jak nalezy. Ps. Kolega potrzebuje przesylu wąsko pasmowego? Czy chce wykozystac cale widmo (wraz z gorna wstega sygnalu stereofoniczengo???> Pozdrawiam BASKOM
  • #5
    chemol
    Level 14  
    Heh...dobre pytanie. Ma być dobra jakość stereo i do tego praca na jednym z 3 kanałów w tym paśmie. Bardzo fajny pomysł z tą hybrydą mocy jeśli tylko będzie wystarczająco szerokopasmowa i uda się to wysterować z około 10-20mW.

    Dodano po 4 [minuty]:

    W jakich telefonach znajuję sie ta hybryda? Bo na googlach nic nie ma na jej temat
  • #6
    baskom
    Level 20  
    Cd do hybryd 33z01 znajdziesz w telefonach gsm MOTOROLA CCUF2170B, bynajmniej ja z takiego wyciagnolem , a raczej zmontowalem moj prototyp 1 przesylu ;) NIestety wykonanie jest tragiczne ale dziala! ps ze sluchawek wychodzi niecale 8mw. I niestety jest to za malo zeby wysterowac ta hybryde. Jak widac na fotce wykozystałem wzmacniacze liniowe ktory byly juz zamontowane w tym telefonie ale z powodzeniem, wystarczy zrobic wzmacniacz na bfr91a pracujacy w klasie a-ab i z wmocni on nam sygnal do okolo 70mw. Oczyswiscie na wyjsciu (drivera) musi byc dopasowanie do Hybrydy mocy. A ta niestety bywa BARDZO kaprysna :D A co do cyfrowego przesylu to tutaj (w tym co mam aktualnie w domq) poszedlem na latwizne ;) takie rozwiazanie tez dziala po malej przerobce wzmacniasza :) Tylko moc mniejsza. Rzedu 300 mw. Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
  • #7
    chemol
    Level 14  
    Całkiem zacnie to wygląda:-) Ten telefon jest aktualnie na e-bay-u za ok.100pln.Zdobycie samej hybrydy praktycznie w naszym kraju graniczy z cudem.Pozostaje tylko wybebeszenie z jakiegoś telefonu.Widzę że zainwestowałeś w niezłe słuchawki:-)
  • #8
    baskom
    Level 20  
    chemol wrote:
    Całkiem zacnie to wygląda:-)


    Nie przesadzaj ;)

    chemol wrote:
    Ten telefon jest aktualnie na e-bay-u za ok.100pln.Zdobycie samej hybrydy praktycznie w naszym kraju graniczy z cudem.Pozostaje tylko wybebeszenie z jakiegoś telefonu.


    Cuda sie zdarzaja. Byc moze blisko Twojej lokalizacji jest jakas giełda elektornicza. Np we Wrocławiu lub Lubinie roi sie od takich telefonow za przyslowiowa "dyszke". Jestem jak najbardziej za wybebeszeniem :)

    chemol wrote:
    Widzę że zainwestowałeś w niezłe słuchawki:-)


    Zalezalo mi na jakosci. Pozatym odbiornik ( słuchawki) sa bardzo odporne na zakłucenia z GSM-u. a Z Tym mialem problem w radiolinii analogowej. Ps. Gdybys jednak nie znalazl zadnej hybrydy zapraszam na PM napewno jakas zabłąkana hybryda sie znajdzie :) Pozdrawiam BASKOM
  • #9
    chemol
    Level 14  
    No właśnie miałem Cię zapytać czy masz jakąś "zabłąkaną" hybrydkę:-) bo siedzę od kilku godzin w necie i szukam jakiś starych telefonów na allegro.Co do wykonania to chciałbym w swoim projekcie zastosować złącza SMA i N aby straty sygnału były minimalne.Możesz mi coś wiecej powiedzieć jak to było z zakłóceniami od GSM? Mam upatrzony tani model słuchawek ale on będzie przesyłał dzwięk analogowo i właśnie się zastanawiam czy zakłócenia nie zabiją tego systemu...Jedyne co ludzie piszą to że te słuchawki mają spory zasięg.
  • #10
    chemol
    Level 14  
    aha i czy w systemie cyfrowym jest coś takiego jak kodowanie? Chodzi o to aby jakiś przypadkowy użytkownik z takim samym modelem będący w zasięgu stacji bazowej mi nie zakłócał sygnału.
  • #11
    baskom
    Level 20  
    Z podobnymi thompsonami mialme problem. (nadajnik widoczny na zdj powyzej) Poniewaz odbiornik byl zainstalowany dosyc wysoko w tle czesto bylo slychac cyfrowke , nie wspomne juz o szumie...... Poprostu nie sa selektywne o podlaczeniu ant zew ;/ Ale na poczatek analogowy przesyl to i tak bardzo dobry pomysl ;) złącza jak najbardziej na wysokie czestotliwosci BNC i UC1 jest dobre do 50 mhz. Powyzej tylko i wylacznie "N" lub inne niskostratne. tymbardzie ze dysponujemy tutaj miliwatami. Co do Cyfrowego przesylu to zawsze mamy 4 kanaly do wyboru (przy philipsach) takze mozemy przejsc na inny kanal :) a watpie w to zeby z zasiegu odbiornika byly 4 nadajniki i zeby kazdy z nich nadawal na innym kanale! Cyfrowka tez nie ma wiecej niz 100 M zasiegu w terenie zabudowanym (mieszkaniu) No chyba ze juz jest po przerobkach ;)Ps do czego ma sluzyc ten przesyl?? :)
  • #12
    chemol
    Level 14  
    do dosyłu sygnału do kolejnego nadajnika:-)

    Dodano po 8 [minuty]:

    Trzeba bedzie zastosować jakiś filtr środkowo-przepustowy na wejściu odbiornika aby nie był odczulony przez pracujący w pobliżu nadajnik i aby nie zbierał tych śmieci powyżej i poniżej pasma docelowego. Filtr trzeba będzie wykonać zajebiście starannie na tą częstotliwość.
  • #13
    baskom
    Level 20  
    CO do filtru na taka częstotliwość... będę pod wielkim podziwem jeżeli uda Ci sie skonstruować FPP na 860 mhz ;) prędzej FDP i tutaj podpowiem ze można użyć starego konwerter-a firmy TELMOR który z około 670 mhz "przenosil" sygnał na 200-240 mhz ;) Pozdrawiam
  • #14
    chemol
    Level 14  
    Mam na szczęście dostęp do sprzęciku bez którego mógłbym zapomnieć o robieniu sprzętu na taką częstotliwość. To już nie jest zwykłe lutowanko...
  • #15
    baskom
    Level 20  
    No tak pisales powyzej..... Ja niestety nie mam takiego szczęścia. Ps zastanowileś sie już jakich antenek użyjesz?
  • #16
    chemol
    Level 14  
    Dobre pytanie. Cały czas przeglądam różne motywy. Na bazie musi być dookólna.1/4 fali to mała skuteczność. Mam już 1/2 fali i kiedyś testowałem identyczną z telefonem bezprzewodowym Panasonica 900Mhz i sprawowała się całkiem niezle. Jednak myśle że tym razem zastosuje jakąś kolinearną prosto z GSM-u jednak zastanawiam się jaki swr będzie na 860Mhz. Co do nadajnika to kierunkowa
    http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-elementowa_atk_10-850-960mhz_A7015.htm
  • #18
    lukashb
    Level 39  
    Uwierzcie mi, że z mocą nie trzeba przesadzać by robić dalekie łączności. Może nie w temacie, i nie w częstotliwości, ale przyjżyjcie się systemowi Wifi, częstotliwość co prawda 2400MHz ale moc także niewielka, 100mW. Mam antene na dachu do takiej sieci, i wyłapuje różne linki z końca miasta, a przypominam jaka moc jest tu. Wkońcu te routery które mają ludzie nie są na dachu tylko często na podłodze więc przysłonięte są ale antena na dachu która jest wysoko, i to jej atut umożliwia odbiór takich sygnałów. Także polecam zmienić anteny na lepsze. Np. jak wyżej, Yagi 20 elementowa będzie wystarczająca.
  • Helpful post
    #19
    baskom
    Level 20  
    lukashb wrote:
    Uwierzcie mi, że z mocą nie trzeba przesadzać by robić dalekie łączności. Może nie w temacie, i nie w częstotliwości, ale przyjżyjcie się systemowi Wifi, częstotliwość co prawda 2400MHz ale moc także niewielka, 100mW. Mam antene na dachu do takiej sieci, i wyłapuje różne linki z końca miasta, a przypominam jaka moc jest tu. Wkońcu te routery które mają ludzie nie są na dachu tylko często na podłodze więc przysłonięte są ale antena na dachu która jest wysoko, i to jej atut umożliwia odbiór takich sygnałów. Także polecam zmienić anteny na lepsze. Np. jak wyżej, Yagi 20 elementowa będzie wystarczająca.


    Zgodzę sie z wypowiedzią kolegi, ale bez przeróbki urządzenia (dorobienia wzmacniacza), 10 mw to za mało żeby sygnał dotarł chodź kilometr (jeszcze przy tej propagacji i zakłóceniach), poza tym straty w kablu... h155 to niezbędne minimum dla tej czestotliwości.
  • #20
    chemol
    Level 14  
    Akurat tak sie składa że robiłem eksperymenty na 2,4 Ghz z mocą wiekszą niż nędzne 100mW i sygnał jest bardzo tłumiony w gęstej zabudowie. Gdyby połączenie było zestawione ponad dachami bloków to nie widze problemu ale w moim przypadku tylko 1 antena bedzie wysoko a druga praktycznie na ziemi i nie będą się "widzieć". Poza tym sygnał cyfrowy czyli wi-fi ma wiekszy zasięg niż przesyłanie sygnału FM ze względu na szumy pasmowe.Tam gdzie komputery jeszcze sie komunikują tam FM już jest mocno zaszumiony.
    Jedna z anten musi być dookólna bo możliwe że system będzie również zainstalowany w samochodzie.
    Jesli ktoś chce stosować 100mW to proszę bardzo....

    Dodano po 9 [minuty]:

    A co do kabla koncentrycznego to raczej niewielki problem bo po stronie odbiorczej i nadawczej będzie go nie więcej jak 2m wiec tłumienie niewielkie.Więcej w takim wypadku pochłoną złącza i punkty lutownicze.
  • #21
    kondensator
    Level 36  
    Biorąc pod uwagę planowane zastosowanie (prawie wiadomo do czego...)
    i częściowo zgadzając się z Kol. Lukashb - nie myśl na razie o większej mocy.
    Robiłem łącza i próby z zestawem: antena kierunkowa w polaryzacji H
    (tak, to nie pomyłka ale celowe działanie) i z drugiej strony antena 1/4fali
    wbudowana w urządzenie ręczne na poziomie ziemi - nigdy dokładnie
    nie jest pionowa) i efekty (częstotliwość [MHz] podobna) np.
    3mW/3km (h1=8m, h2=1m), 10mW/7km (h1=11m, h2=1m) .
    Dodatkowego przedwzmacniacza nie było. Prób z dwoma antenami
    kierunkowymi nie chciało mi się robić, bo za daleko musiałbym jeździć...
    Mała uwaga: nie użyłem żadnych tanich anten ("z hurtowni") - lecz własne
    (symetryzatory też własne
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4130081#4130081 ),
    ani zaciskanych wtyczek, ani niby-kabli z Al+Cu (jak h155 itp).
    Po prostu sprawność ma być wysoka, także po wielu latach (trwałość).
    Użyte kable: S544 (2...6m lub przejściówki z H500), H500 (10...20m).
    Użyte złącza - lutowane (nie zagniatane) : N, czasem TNC i ... F.
    Anteny, symetryzatory, kable - każdy egzemplarz badany (Ap, Ar).
    --------------------------------------
    Na 863MHz jest już wymiarowo wykonalna antena dookólna z polaryzacją H
    typu przeciwsobny helikal. Problemem jest osłona (np. słupek z 4 listewek
    drewnianych pokryty pasami b. cienkiej folii PTFE, listewki impregnowane,
    nierdzewne małe wkręty lub gwoździe ). Niezbędny jest daszek.
    (a'la http://www.digdice.com/wp-content/uploads/2007/08/wendelan.jpg )
  • #22
    chemol
    Level 14  
    Kondensator testowałeś to połączenie w otwartej przestrzeni czy przez mur złożony z 10 bloków jeden za drugim i wysokich na 8 pięter???

    Dodano po 12 [minuty]:

    Lepsza pozioma czy pionowa polaryzacja?
  • #23
    kondensator
    Level 36  
    chemol wrote:
    (1) testowałeś to połączenie w otwartej przestrzeni
    czy przez mur złożony z 10 bloków jeden za drugim i wysokich na 8 pięter???
    (2) Lepsza pozioma czy pionowa polaryzacja?

    (1) Ani to ani to. Zabudowa luźna, nie w centrum. Był też test z h1=24m,
    h2=1m a po drodze w poprzek bloki 12 piętrowe i elektrociepłownia.
    Jak chcesz zestawić łącze pracujące "na wprost" przez szereg
    zasłaniających budynków z magnetronem, albo przez więcej niż 1 odbicie
    to... "powodzenia". Wystarczy zmiana pogody (wilgoć na ścianach,
    szybach, drzewach) aby "cudem" zestawić lub stracić łącze...
    Przyczyna wielu porażek: za mała wysokość anten...
    Jak masz blok 4 piętra, to 12m masztu z lekką anteną jest wykonalne
    (min. 3 piętra odciągów). Jak masz mniejszy budynek to... zostają inne
    rozwiązania np. przemiennik - retransmisja szeregowa analog lub... WLAN.
    (2) W praktyce zazwyczaj (ale nie zawsze) mniejsze tłumienie trasy
    przyziemnej i mniejszy poziom szumów, zakłóceń jest z polaryzacją H.
    Ale przy łączności w ruchu mogą być większe zaniki i "dziury" pokrycia
    terenu. Jednym z wytłumaczeń jest "pionowa polaryzacja" rynien, latarni,
    znaków drogowych, drzew itp. (to nie do końca żart). Zakłócenia/szum
    produkowane przez niespełniającą wymagań EMC elektronikę to jeszcze
    następna sprawa. BTSy GSM też zazwyczaj mają anteny z polaryz. V (czy
    część nie ma anten z polaryzacją kołową nie wiem, anteny takie są robione)
  • #24
    chemol
    Level 14  
    Magnetronu nie mam zamiaru stosować bo do mocy jaką chce uzyskać w zupełności wystarczają hybrydowe układy scalone albo tranzystory mocy.

    "Jak masz blok 4 piętra, to 12m masztu z lekką anteną jest wykonalne
    (min. 3 piętra odciągów). Jak masz mniejszy budynek to... zostają inne
    rozwiązania np. przemiennik - retransmisja szeregowa analog lub... WLAN."

    12m masztu to raczej nie tym razem. System ma być mały a czas montażu jak najkrótszy.Przemiennik to i tak to będzie :-).Pozostaje przy polaryzacji V ze względu na mobilność sprzętu.

    Czy nadal twierdzisz że moc rzędu 10mW wystarczy???

    Dodano po 16 [minuty]:

    Pytanie do Baskom-a: Czy na słuchawkach bezprzewodowych jest dioda która świeci w momencie jak załączam sygnał z nadajnika-matki? Czy mogę się pod nią podpiąć w celu sterowania dalszych urządzeń na stacji odbiorczej?
  • #25
    baskom
    Level 20  
    Ja twierdze ze NIE! Przy analogowej transmisji Nie wystarczy.....
  • #26
    kondensator
    Level 36  
    Jak nie sprawdzisz, to się nie dowiesz. Po coś te ograniczenia mocy
    w przepisach są. Nie zapominaj, że zasięg zakłócający jest kilkakrotnie
    większy niż zasięg odbioru. Pomyśl, jak się byś czuł, gdyby na wszystkich
    częstotliwościach których możesz użyć w swoim sprzęcie, odbierał sygnały
    od innych "móndrych" nadających ze "słuchawek" mocą x...xx W ?
    Użyjesz jeszcze większej mocy ? Tak było z CB w latach 1989...1995 ...
    Chyba nie o to chodzi. W "ruskim wojsku" stosowano przeliczniki
    "kW/km"; Ja wolę "mW/km". Zalety są oczywiste, mimo że nierzadko
    początkowo większych kosztów.
    Co do mobilności: kierunkowe anteny UHF do samochodów (do użytku
    raczej na postoju) robiłem już wiele lat temu.

    Zawsze możesz też postarać się o wykupienie przydziału częstotliwości.
    Jeśli "na potrzeby własne" a nie jako "działalność telekomunikacyjna"
    to opłaty znacznie zmniejszono.
    Wtedy nie będzie dylematów z setkami innych użytkowników tej samej
    częstotliwości, ani z ograniczeniem mocy do 10mW...
  • #27
    chemol
    Level 14  
    Bardzo spodobało mi się stwierdzenie pt: "Zawsze możesz też postarać się o wykupienie przydziału częstotliwości.":D
    Możesz spać spokojnie. Jeśli coś będe kombinował to będzie to zrobione porządnie.Sam nie lubię osób które nie mają zielonego pojęcia o technice w.cz a chcą walić z dużej mocy. Stosuję strome filtry i sprawdzam sygnał na analizatorze widma.
    Będę zamieszczał zdjęcia i opis pracy nad projektem.
    Czy można dać do homologacji nadajnik własnej konstrukcji?

    Dodano po 27 [minuty]:

    Przykładowy nadajnik:



    100_2126_resize.JPG
    100_2127_resize.JPG
  • #28
    baskom
    Level 20  
    Widzę ze zbaczamy troszkę z tematu ;) Ps. Ładne cacuszko! Czy mozna prosić o zdjęcie (wewnątrz) urządzenia??? I o troszkę więcej info na jego temat. Moc itd....

    kondensator wrote:
    Jak nie sprawdzisz, to się nie dowiesz. Po coś te ograniczenia mocy
    w przepisach są.
    Sprawdzałem na analogowych słuchawkach. Na odległość 1.5 KM na antenach kierunkowych J/W.(widocznosc anten w 100%) Sygnał był tak za szumiony oraz zakłócany przez BTS-y GSM-u ze bajka (kiepska selektywność po części odbiorczej). Nie szło normalnie odsłuchać sygnal u juz nie mowie o przekazaniu go gdzies "dalej" :D Co do cyfrowego przesylu to przyznam sie ze przed sprawdzeniem zasiegu zostala (od razu ) zamontowana hybryda..... Przepisy przepisy... Czy zawsze sie musimy ich trzymac? Jezeli nie da sie uzyskac zasiegu poprzez wybor dobrych anten i dobrej instalacji antenowej to co nam innego pozostaje poza delikatnym podniesieniem mocy układu nadawczego? Pozdrawiam BASKOM
  • #29
    chemol
    Level 14  
    Zgadzam się w 100% z Baskom-em. To czarne pudełko jeszcze nie jest skończone bo muszę dodać zasilacz wyświetlacza fluoro oraz przedwzmacniacz audio na lampie (takie moje małe audio zboczenie).Nadajnik można sterować ręcznie lub zmieniać ustawienia za pomocą komputera.Posiada wewnetrzną pamięć ostatnich ustawień i wpisów co przydaje się do pracy w terenie. Moc nie jest jakaś niesamowita ale chodziło o to aby nie spadała na krańcach pasma i sygnał był maksymalnie "czysty". Aktualnie w odległości 3m od dipola półfalowego podłączonego do tego sprzętu i pełnej mocy(7W) mogłem słuchać sobie spokojnie innych stacji na zwykłym odbiorniku wbudowanym w przenośne mp3. Zero zakłóceń i odczulania odbiornika. Podczas przestrajania syntezy nadajnik łagodnie zmniejsza moc wyjściową aby nie produkować zakłóceń i po ustabilizowaniu podnosi ją do wartości początkowej.Cała operacja zajmuje nie dłużej niż 6s.


    Pliki graficzne należy zamieszczać zgodnie z opisem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic983990.html
    Proszę prawidłowo zamieścić obrazki.
    Nie usuwać wpisu. /c2h5oh/

    Wzmocnienie sygnału słuchawek bezprzewodowych 864 Mhz
  • #30
    chemol
    Level 14  
    Nieżle się niektórzy "bawią"...Mała kuchenka mikrofalowa...
    http://www.w6pql.com/300w_33cm_amplifier.htm

    Dodano po 5 [godziny] 47 [minuty]:

    Wracając do tematu pasma 864 to znalazłem coś takiego jak antenę podwójny kwadrat. Ma ok.10 dB zysku i można ją zrobić w prosty sposób. Często stosowana jako home-made wi-fi.


    Moderated By c2h5oh:

    Przypominam. Punkt 6 regulaminu.