Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozwazania na temat zwiekszenia napięcia wentylatorów

maszy 26 Sty 2004 17:40 1761 15
  • #1 26 Sty 2004 17:40
    maszy
    Poziom 13  

Witam all.

mam kilka pytan do Was:

Czy mozliwe jest w jakis sposob zsumowanie komputerowych 12 V i 5V ?

w efekcie czego da to ok 17 V. Zwiekszenie napięcia pracy wentylatorów przyspieszy je i w efekcie czego mozliwe bedzie lepsze chłodzenie np procesora.
    Kazdy wiatrak pracujący przy 12V umozliwia manipulowanie napieciem i przy 14 - 15 volt predkosc obrotowa wzrosnie zbijając kilka stopni C.

Czy zywotnosc takiego wiatraka az tak drastycznie spadnie ?

Czy ktos z Was eksperymentował juz z czymś takim.

0 15
  • #2 26 Sty 2004 19:37
    Mimitron
    Poziom 20  

Coś mi sie zdaje ze bedziesz musia zmontowac sobie jakis dodatkowy i niewielki zasilacz pod ktorego podlaczysz wentylator.

0
  • #3 26 Sty 2004 20:18
    Platon
    Spec od komputerów

nie da sie do 5 i 12. proboj z -5 i 12

0
  • #4 26 Sty 2004 20:32
    elektronik321
    Poziom 22  

a nie lepiej poszukac wentylator o wiekszych obrotach ?

0
  • #5 26 Sty 2004 23:21
    Lukasz1986
    Poziom 17  

no wlasnie przeciez jak podniesie sie napiecie na wentylatorach to ich zywotnosc spada poniewaz pracuja ponad norme a przeciez zawsze mozna kupic wnetyla o wiekszych obrotach :D

0
  • #6 26 Sty 2004 23:43
    DEMkO
    Poziom 20  

dokładnie albo inny wiatrak (lepsze rozwiązanie)
    albo dotatkowe żródło napięcia (nienajlepszy pomysł ale ujdzie)
    albo -5V i 12V ale uważaj na -5V wydajność prądowa to jedynie 0,5A (co chyba wyklucza to rozwiązanie)

0
  • #7 27 Sty 2004 01:37
    maszy
    Poziom 13  

Rozmawiałem ze specjalistami z tweak.pl i kilku stosowalo wlasnie "dopał" do wentyli typu silence. nominalnie ok 3000 obrotów. Po podkręceniu napięcia do ok 14 - 15 V wentylator chulał juz z prędkością ok 3500 obrotów. jedna osoba potwierdziła iż takie wentylatory u niego juz 6 miesiąc chodzą poprawnie i mają sie dobrze. a co do napięcia. Zaproponowali wykonać oddzielny zasilacz i odpowiednio to połaczyć tak aby wykorzystać sensor pomiaru temperatury z płyty a napięcie do wentylatorów ciągnąć z dodatkowego zasilacza.

EDIT:

Również rozwazalem zakup szybszych wentylatorów, jednak szybkie wentylatory są juz stosunkowo bardziej głośne. A w moim zestawie chłodzącym wykorzystalem 4 wentylatory 80 mm. Jedynie co jeszcze moze przejść to szybkie wentylatory z obnizonym napięciem. Jednak juz posiadam wentylatory "silence" i musiałbym znowu się wybrać po jakies inne.

0
  • #8 27 Sty 2004 02:00
    michalgorny

Poziom 17  

ja bym rtam zostawim -5V z zasilacza w spokoju... bo elektronika z tego ciagnie... lepiej wentylator wiekszyale wolnych obrotow... i cihcy i wydajny jest wtedy

0
  • #9 27 Sty 2004 03:47
    Platon
    Spec od komputerów

-5V jest nie wykorzystywane.
    ale IMO nie warto sie w to bawiuc bo slaby dostep jest do tego.

0
  • #10 27 Sty 2004 08:16
    grzeskk
    Poziom 30  

a nie lepiej wymienić radiator na skuteczniejszy, przecież im szybszy wiatrak tym głośniej. ja w swoim kompie nawet dawałem rez. szeregowy żeby był cichszy

0
  • #11 27 Sty 2004 08:33
    michalgorny

Poziom 17  

moj Poprzednik ma racje... zastosuj leprzy miedziany radiato - koniecznie tak duzy jak sie da... wielki wiatrak... ale pradujacy na niskich obrotach... i pozwol sie zagrzewac kompowi do 50 stopni - to mu nic nie zaszkodzi... a

0
  • #12 27 Sty 2004 11:57
    maszy
    Poziom 13  

Zastosowałem juz duzy odlew miedziany silnie uzebrowany. Wielkie radiatory tez nie są wskazane bo taki radiator dziala potem jak antena. Zapewne czesc z Was wie o co chodzi.

0
  • #13 31 Sty 2004 18:00
    Lord00
    Poziom 11  

przeciesz w kompie -5 i -12 to jedno i to samo widze nik nie rozbieral tu zasilacza wszystkie czarne kable ssa ze soba polonczone i sa masą jedyne co morzesz zrobic to poszukac w zasilaczu na trafah gdzie jest wieksze napiecie i je z tamtąd ciagnąc nie da sie z wtyczek uzyskac wiecej niz 12v tylko jak pogrzebieez multimetrem to moze cos znajdziesz

0
  • #14 31 Sty 2004 18:04
    ACULA
    Poziom 34  

Lord00 napisał:
    przeciesz w kompie -5 i -12 to jedno i to samo widze nik nie rozbieral tu zasilacza wszystkie czarne kable ssa ze soba polonczone i sa masą jedyne co morzesz zrobic to poszukac w zasilaczu na trafah gdzie jest wieksze napiecie i je z tamtąd ciagnąc nie da się z wtyczek uzyskac wiecej niz 12v tylko jak pogrzebieez multimetrem to moze cos znajdziesz

a co to za herezje, nie będę mówił kto rozbierał a kto nie, ale ujemne napięcia wystąpują na białym i niebieskim przewodzie w stosunku do czarnego więc jak mogą być ze sobą połączone??
    Proponuję odróżniać -5V od 0V czyli GND ;)

0
  • #15 10 Lut 2004 11:14
    carefree
    Poziom 17  

Oczywiście, że się da. Nawet 24 V. Musisz zamiast masy czyli czarnego podłączyć -5 biały, lub -12 niebieski. Myślę, że -5 wystarczy. A co do wentylatora.... Nie praktykuję tego więc nie wiem. Ale bawiłem się kiedyś i wiem, że wentylator się bardziej grzeje. Ryzykuj.

0
  • #16 20 Lut 2004 16:09
    alek25
    Poziom 23  

Lepiej się zastanów nad zmianą radiatora + wentylatora na układ bardziej wydajny. Grzebanie przy napięciach ujemnych raczej może zaszkodzić stabilności komputera niż mu pomóc .

0
  Szukaj w 5mln produktów