Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt sieci, pytanie o adresacje

szydlak 22 Maj 2008 10:26 1516 3
  • #1 22 Maj 2008 10:26
    szydlak
    Poziom 12  

W załączniku umieszczam projekt logiczny sieci. Mam pytanie odnośnie adresacji poszczególnych komputerów. Chciałbym aby na parterze była adresacja z sieci 192.168.0.0, na pierwszym piętrze 192.168.1.0 na drugim 192.168.2.0 i na trzecim 192.168.3.0. Przy Odpowiednim ustawieniu routingu internet będzie działał. A co z siecią lokalną ? tzn Czy kopiując coś z pierwszego piętra na drugie pakiety będą szły przez router ? Czy tylko przez głównego swichta który jest bezpośrednio wpięty do routera? Czy takie rozwiązanie adresacji mogłoby istnieć w rzeczywistości?

0 3
  • Servizza
  • #2 22 Maj 2008 10:58
    gegu
    Poziom 17  

Cytat:
    Czy kopiując coś z pierwszego piętra na drugie pakiety będą szły przez router ?

Przy masce 24bit (255.255.255.0) tak, przy masce 16 bit już nie ale kondygnacje budynku to nie będą odrębne podsieci.

Cytat:
    Czy takie rozwiązanie adresacji mogłoby istnieć w rzeczywistości

Oczywiście, że stosuje się takie rozwiązania, minusem jest to, że trzeba rutować ruch pomiędzy podsieciami.

0
  • Servizza
  • #3 22 Maj 2008 11:09
    Alana
    Poziom 37  

Jezeli router skonfigurujesz tak zeby routowal ruch albo zastosujesz kompa z linuchem jako router to lan miedzy podsieciami rownierz bedzie dzialac, w przypadku linucha "automagicznie".
    Z tego co wiem jest to preferowane rozwiazanie - zrobienie calej sieci na masce /16 /abo /8 tez zadziala ale:
    1. swicze beda sie zapychaly od nadmiaru adresow MAC i przechodzily w tryb huba.
    2. otoczenie sieciowe windows bedzie wariowalo o ile nie zrobiesz serwera WINS albo kontrolera domeny

0
  • #4 22 Maj 2008 12:25
    szydlak
    Poziom 12  

Jest to projekt sieci na pracę inż. Kontroler domeny to jeden z tych czterech serwerów. Wymyśliłem taki podział na podsieci żeby ładnie wyglądało, każde piętro ma swoją adresacje i łatwiejsza administracja siecią,Wszystkie Jednostki mają się widzieć. Pozostałe serwery są z różnego bazami danych. np LEX, Ewidencja ludności itp. i każda jednostka ma dostęp do serwerów.

0