Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie Fonów, czym to najlepiej robić?

pawlored 22 Maj 2008 10:33 5756 22
  • #1 22 Maj 2008 10:33
    pawlored
    Poziom 10  

Witam! Czym najlepiej lutowac male rzaczy na plytach w fonach (wlaczniki, zlacza, diody, itp.)? Jestem dopiero poczatkujacy w tych rzeczach i chcialbym sie jak najwiecej dowiedziec o takich rzeczach. Pomoze ktos mi? Pozdrawiam!

0 22
  • #2 22 Maj 2008 10:58
    systemil
    Poziom 16  

Może na początek HOT AIR model 852 plus stacja lutownicza grotowa model 2900

0
  • #3 22 Maj 2008 11:04
    pawlored
    Poziom 10  

Czyli do takich malych rzeczy stacja z lutownica kolbowa jest najlepsza?

0
  • #4 22 Maj 2008 11:26
    Strunawrx
    Poziom 18  

Nie koniecznie do lutowania smd bga złacz systemowych itp hot jest niezbedny czy tez wylutowywania niektorych elementow poszukaj tematow na forum jest mnostwo

0
  • #5 22 Maj 2008 12:30
    pawlored
    Poziom 10  

Ok. A czy moze ktos mi opisac dokladnie jak wylutowac wlacznik od fona a pozniej go przylutowac( prosze o bardzo dokladny opis)? Szukalem juz tego ale nigdzie nie znalazlem. Pozdrawiam

0
  • #6 22 Maj 2008 12:42
    Strunawrx
    Poziom 18  

W zasadzie najlepiej kolbowka ja mam jedna przystosowana wlasnie do wlacznikow tak aby ich nie uszkodzic podwojny grot {mozesz łatwo wylutowac uzywajac 2 kolb} wylutowujac hotem jest wiecej zabawy niepotrzebnej :wink:

0
  • #7 22 Maj 2008 12:46
    pawlored
    Poziom 10  

Czy mozesz mi opisac dokladnie jak je wylutowujesz a pozniej przylutowujesz?

0
  • #8 22 Maj 2008 12:48
    lipek86
    Poziom 20  

Robisz np. coś na wzór tego http://youtube.com/watch?v=EWeAOemTY_E Stary włącznik zdejmujesz np. hotem, nowy możesz włożyć np kolbówką. Po zdjęciu czyścisz pola tasiemką ssącą, nakładasz lutowie na jedno pole, podgrzewasz je i układasz włącznik, potem lutujesz kolejne pola.
    W sumie ile ludzi tyle technik.

0
  • #9 22 Maj 2008 12:58
    Wirnick
    Poziom 26  

Mam domowy zestaw narzędzi do lutowania. Możesz podpatrzeć i wykonać dla siebie odpowiednie.Na zdjęciu narzędzia ułożone są w kolejności częstości używania.Przy grocie lutownicy jest przykład jak dopasować grot.

Dodano po 8 [minuty]:

Lutowanie Fonów, czym to najlepiej robić?

0
  • #10 22 Maj 2008 13:41
    pawlored
    Poziom 10  

Dzieki za filmik. A czy ma ktos moze taki filmik z lutowaniem wlacznika?

Dodano po 26 [minuty]:

A jak jest z uzywaniem topniku? Kiedy go sie uzywa? przed lutowaniem?

0
  • #11 22 Maj 2008 13:59
    PiM_FM
    Poziom 25  

A kidedy sie urzywa kalafonii? Jak nie umisz lutować zwykłych płytek z elementami przewlekanymi to radze odpuścić sobie grzebanie w telefonach, wiecej napsujesz niż naprawisz. W GSM musisz lutować szybko i sprawnie jak nie to poodpalasz male pady. Włącznik jak jest stary (czytaj na kosz) to mozesz zrobić z nim co zechcesz, rozciąć przeciąć, wypalić, wytopić, byle bo nie zniszczyć płyty. Potem oczyszczasz pady, kładziesz nowy włącznik przylutowywujesz jedną nóżke przytrzymijąc włącznik. Później lutujesz reszte.

0
  • #12 22 Maj 2008 16:38
    pawlored
    Poziom 10  

Ok. dzieki za wskazowki.

0
  • #14 22 Maj 2008 18:35
    rpk
    Poziom 26  

Z włącznikami to zależy czy jest jak podgrzewać od spodu. Ja podgrzewam od spodu Hotem jak puszcza lut zdejmuje pensetą stary i odrazu układam nowy potem jak trzeba poprawiam luty grotową. Taka wymiana trwa 20-30s.

0
  • #15 23 Maj 2008 20:47
    pawlored
    Poziom 10  

Dzieki za pomoc. A mozecie mi doradzic jaka stacja lutownicza jest najlepsza do lutowania gsm? Chodzi mi o te dostepne na allegro. Czytalem ze HA 803 jest dobra ale nieznam sie na tym dlatego pytam. I mam jeszcze jedno pytanie jakiego grotu do lutowania malych rzeczy uzywac? Pozdrawiam!

0
  • #16 23 Maj 2008 20:56
    lipek86
    Poziom 20  

803 na sam początek w sam raz. Masz 2w1 Hot Air + kolbówka. Grotu się używa takiego jaki pasuje :) Ten w zestawie ze stacją jest odpowiedni.

0
  • #17 23 Maj 2008 21:43
    pawlored
    Poziom 10  

a cos dla bardziej zaawansowanych to jaki sprzet jest najlepszy?

Dodano po 9 [minuty]:

a z tym grotem to chodzi mi o najmniejszy (najcienszy) jakie ma oznaczenie?

0
  • #18 23 Maj 2008 22:20
    lipek86
    Poziom 20  

pawlored napisał:
    a cos dla bardziej zaawansowanych to jaki sprzet jest najlepszy?

Dodano po 9 [minuty]:

a z tym grotem to chodzi mi o najmniejszy (najcienszy) jakie ma oznaczenie?

Po co Ci dla bardziej zaawansowanych, jak jeszcze nie zrobiłeś nic tym podstawowym :]

Grotów do tej stacji jest masa, wystarczy wejść na allegro / google (znaleźć sklep internetowy) i dobrać odpowiedni.

0
  • #19 23 Maj 2008 22:35
    KanekS
    Poziom 29  

Jeszcze Podgrzewacz Kwarcowy PREHEATER.

0
  • #20 23 Maj 2008 22:52
    Wirnick
    Poziom 26  

Przy naprawach gwarancyjnych nie używa się lutownic,tylko sporadycznie myjkę ultradzwiękową i kosz na uszkodzone segmenty. Naprawa płyt głównych to HOBBY i pomysłowość.

0
  • #21 23 Maj 2008 22:57
    KanekS
    Poziom 29  

W sumie masz rację...
    W serwisach gwarancyjnych raczej wymieniają całe płyty główne.
    No chyba ze trzba wymienić np joystick, glośnik, obudowę czy coś w tym stylu...

0
  • #22 24 Maj 2008 10:12
    Wirnick
    Poziom 26  

Pawlored ogarnęło cię zniechęcenie do lutowania - inne temat. Hotairs są też dobre w złotnictwie. Wykonuje się nimi piękne ozdoby a ja mam kłopoty z polerowaniem.
    Lutowanie kolbą jest też sztuką . W twoim zadaniu do wykonania to 1 min. lutowania.
    - materiały
    mikrostyk - nowy, sprawny
    - narzędzia
    nuż tapicerski
    kalafonia
    lutownica - dowolna, końcówka grota =< wielkość mikrostyku
    Teraz organizujemy stanowisko pracy.
    Algorytm pracy będzie zbliżony do punktu narzędzia.
    Powiedz kiedy start.

0
  • #23 24 Maj 2008 12:35
    pawlored
    Poziom 10  

Start bedzie nie tak szybko bo narazie nie mam gdzie wystartowac :( ale jak juz wystartuje to dam znac. Narazie pochlaniam wiedze :) i troche praktyki :) pozniej bedzie sama praktyka i mysle ze z czasem dojde do wprawy :) Dzieki i Pozdr.

0