Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funai 2008 GL - "terkot" przetwornicy

22 Maj 2008 12:10 1891 20
 • Poziom 12  
  W OTVC Funai 2008 GL, po włączeniu OTVC do sieci nie pali się dioda stanby a od razu słychac charaketrystyczną "terkotkę". Napięcie w gałęzi głównej spada ze 115 do ok 50 V. Po podstawieniu żarówki 60W w miejsce tranzystora Q220 pojawia się 115 V oraz pozostałe napięcia z przetwornicy tj. 12 V ze za stabilizatorem IC 207 oraz 5 V na procku IC 201 oraz za stabilizatorem IC 209. Profilaktycznie wymieniłem wszystkie elektrolity w przetwornicy. Powyższe wskazywało na trafopowielacz, który został wymieniony ale bez efektu. Sprawdziłem impusly H ze scalaka IC 206 TA 8759 - prawidłowe aż do bazy tranzystora Q220. Podmieniłem tranzystor Q220, Q219, trafko sterujące T202 - dalej to samo. Sprawdziłem cewki odchylające mają uzwojenie V - 13 oM oraz 40 mH a H - 3 oM oraz 16 mH. Wydają się ok, podstawiłem inne z innego TV - dalej to samo "terkotka". Posprawdzałem kondensatroy stałe w okolicy trafa WN - ok. Nie wiem już czy może trafko WN nowe jest uszkodzone - kupowałem w sklepie impelshop.pl, zawsze tam biorę i wszystko było ok. Może ktoś miał podobny problem i przekaże jakieś sugestie.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Przy sprawdzaniu odłączyłem zasilanie układu IC 204 diodę D230 oraz diodę D229 podającą napięcie na płytkę kineskopu, nadal "terkotka" i spadek napięcia - jakieś zwarcie.
 • Moderator
  Spróbuj odłączyć zasilanie pionu, płytki PK oraz zasilanie głowicy od powielacza. Sprawdź napięcie +B czy jest prawidłowe. Jeżeli poprawne to szukaj w którejś z tych gałęzi zwarcia. Jeżeli nie będzie prawidłowe sprawdź pozostałe elementy wokół powielacza R,C,D.
 • Poziom 12  
  właśnie wyżej pisałem o tym, odłączyłem zasilanie pionu, płytki PK i dalej "terkotka", elementy tez spawdzałem.
 • Poziom 32  
  Podmień jeszcze C264, (CE) Q220. Może nie ma pojemności?

  Pozdrowienia.
 • Poziom 12  
  Sprawdzałem obydwa C264 i C263, te na 1,6 kV obydwa mają pojemność, ale ich nie podmieniałem z uwagi na to, że miały odpowiednią pojemność 2,7 nF i 5,6 nF.
 • Poziom 40  
  Odetnij sterowanie tranzystora linii, Baza w górę, załącz. Dowiesz się czy przeciążenie przetwornicy następuje w wyniku złego sterowania tranzystora. Co ciekawego pokazuje omomierz jak mierzysz oporność gałęzi +B? Skoro przetwornica pracuje poprawnie na żarówce powodem nieprawidłowej pracy jest jej niewłaściwe obciążenie.
 • Poziom 12  
  Informacja dla zdzich42 - gdy baza Q220 jest w powietrzu a C i E podłączone to "terkotka" ustaje napięcia w głównej gałęzi 117 V a w zasilaniu +12 V spada do 11,1 V. Pomiar miernikiem w punkcie +B a masą pokazuje ładowanie od 2 koM do 30 koM. Napięcia na tranzystorze sterującym Q219 na kolektorze +76 V a baza 0,3 V. Napięcie Hout na scalaku na nóżce 39 wynosi 2,2 V.
 • Poziom 40  
  Skoro z wypiętą bazą jest OK mało tego z żarówką również, to wniosek taki, że przeciążenie powoduje złe wysterowanie tranzystora. Potrafisz zobaczyć kształt przebiegu sterującego?
 • Poziom 12  
  Przebiegi obejrzałem, mam oscyloskop, są zgodne z oscylogramami. Nie oglądałem tylko przebiegu na C tranzystora linii HOTA. Ale w momencie odłączonej bazy nie ma przecież wysokiego, a być może w chwilą pojawineia się wysokiego powstaje na trafku WN przeciążenie. Trudno jednoznacznie powiedzieć czy to złe wysterowanie. Przecież gdy jest odłączona baza to prąd przez tranzystor nie płynie. Mnie zastanawia spadek napięcia w gałezi 12 V do 11 muszę tu się bliżej przyjrzeć.
 • Poziom 40  
  Napisałeś "gdy jest odłączona baza to prąd przez tranzystor nie płynie" no i o to właśnie chodziło w tym teście, pojawiło się napięcie +B zasiliło gałąź i ona bez sterowania nie stwarza efektu "terkotania" jak to nazywasz. Wysterowanie tranzystora powoduje dopiero powstanie usterki i tego motywu bym się czepił. Jeśli chcesz upewnić się co do zasilania 12V i jego spadku proste - zasil 12V z obcego źródła np. zasilacza zewnętrznego.
 • Poziom 12  
  Podłączyłem zewnętrzny zasilacz ale nadal to samo, jednak spadek napięcia jest. Poodłlączam poszczególne scalaki i zobaczę któryś może przywiera, sprawdzę prąd w gałęzi 12 V, może problem tkwi w scalaku TA 7859 AN. Choć wczesniej gdy podłączałem tylko żarówkę to było idealne 12 V, a dopiero jak odłączyłem bazę Q220 to spadło te 12 V.
 • Poziom 25  
  Żarówkę włącz szeregowo w kolektorze tranzystora linii i wtedy go uruchom.
 • Poziom 12  
  Tranzystor linii podłączyłem i w szereg do +B włączyłem żarówkę (w szereg w miejsce bezpiecznika +115V IP 202) i wtedy żarówka 60W/220V świeci się cały czas, napięcie w gałęzi głównej siada do 20 V, a pozostałe napięcia z przetwornicy prawidłowe, jest +12V, +16V na wzmacniacz fonii i +5V na procek i TXT. Zastanawiam sie jeszcze może zrobić przerwę na 1 nodze trafa WN i wtedy włączyć żarówkę bezpośrendio przed trafem. ?

  Dodano po 32 [minuty]:

  Odizolowałem nóżkę 5 trafopowielacza i przez żarówkę zasiliłem, żarówka świeci napięcie siada do 7 V i grzeje się opór R419

  Dodano po 11 [minuty]:

  zmierzyłem prąd jaki pobiera trafko przy włączonym tranzystorze linii. Prad wynosi 0,96 A to oczywiście za dużo. Nie wiem czy mozliwe by nowe trafo było uwalone czy to jednak sterowanie tranzystora linii, gdy baza dołączona to nie zmierzę prądu
 • Poziom 12  
  Dzisiaj znalazłem uszkodzenie choc nie wiem czy napewno to będzie to do cewek poziomych dołączona jest w układzie cewka L207 , ze schematu wynika ze powinna mieć 4,7 mH na elemencie tez jest oznaczenie 472J co wskazuje na wartośc ze schematu a ona ma 52 mH, jak znajde taka cewunie to podmienie i zobacze co dalej
 • Poziom 12  
  Taki efekt miałem przy uszkodzeniu kondensatorów ceramicznych (Niebieskich) w przetwornicy.Na powierzchni czasem widać pęknięcie-w tym wypadku należy go na pewno wymienić.To był Funai 200?
 • Poziom 30  
  Jeśli ta cewka nie była wymieniana to podejrzewam że taka była od początku.Przy zwarciu międzyzwojowym indukcyjność drastycznie spada.Nap 12V spada ponieważ brak 12 V z trafa linii.Może któraś z diod po trafopowielaczu do wymiany?
 • Poziom 12  
  Jednak to nie cewka, wydaje mi się że to chyba trafopowielacz, czy zdarzyło się komuś kupić nowy a był uszkodzony. Sprawdzę jeszcze sugerowane w poście (niebieskie) kondensatory w przetwornicy.
 • Poziom 40  
  Trafo na tester i będzie wiadomo. Wszystko moze się zdarzyć łącznie z nowym uszkodzonym trafem. A jak cewki odchylania? podstawiałeś?
 • Poziom 15  
  Witam.Co z cewkami odchylającymi czy w czasie tych pomiaów podpięte,może coś z nimi nie tak.
 • Poziom 40  
  Hm... pomiary bez cewek odchylających??? mozna stracic tranzystor linii.
 • Poziom 12  
  Cewki podmieniane, testera nie posiadam, ale załatwie nowy trafo na podstawke

  Dodano po 48 [minuty]:

  W końcu po wilekich bojach, okazało się, że te cewki odchylające, które wczesniej podmieniałem tez były walnięte. Podstawiłem drugie cewki z innego TV pracującego i wielka radość wszystko ruszyło. Symbol uszkodzonych cewek to YS-60662K. Może ktoś wie gdzie takie kupić albo może ktoś ma dane techniczne tych cewek to sobie coś dobiorę. Dziękuję wszystkim za pomoc i temat uważam za zamknięty, ewentualnie informacja o cewkach będzie mi bardzo pomocna.