Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik hiper niskich częstotliwości.

bestia1978 22 Maj 2008 13:51 1328 7
  • #1 22 Maj 2008 13:51
    bestia1978
    Poziom 12  

Wie ktoś może jak wykonać prosty odbiornik sygnałów o częstotliwości ułamków Hz? Kiedyś budowałem wzmacniacze do subwoofera i przypadkiem udało mi się odebrać takie sygnały. ( Głośnik wychylał się bardzo powoli w obie strony). Chciał bym to trochę poobserwować. Jednak nie pamiętam już jak ja to kiedyś zrobiłem że nastąpił taki odbiór. Teraz próbuje i dojść do tego nie mogę.

Dodano po 12 [minuty]:

Dodam że były to różne prędkości wychylenia. To chyba nie był generator. Chyba że odbierałem jakieś prądy płynące w tranzystorach. Możliwe jednak ze te sygnały pochodziły z zewnątrz.

0 7
  • #2 22 Maj 2008 13:53
    arturavs
    Poziom 39  

Witam

Takie częstotliwości to infradzwięki. Odbiornika na pewno nie zbudowałeś (bo nie miałbyś co odbierać) , tylko generator. Wzmacniacz się wzbudził i tyle. Najczęściej wzbudza się wyżej (dziesiątki i setki KHz) , ale tak nisko też może. Parę razy i dla mnie się to zdarzyło.

Pozdrawiam
    Arturavs

0
  • #3 22 Maj 2008 13:59
    bestia1978
    Poziom 12  

Myślę że można coś takiego odbierać. Np wahania natężenia pola magnetycznego ziemi.

0
  • #4 22 Maj 2008 14:01
    arturavs
    Poziom 39  

Witam

A jaką antenę ,mikrofon czy coś chciałbyś do tego zastosować?

Pozdrawiam
    Arturavs

PS. Poza tym zmiany pola magnetycznego naszej planety należą do zjawisk wolnozmiennych , więc nie mógłbyś tego zaobserwować na przestrzeni np. 10 min.

0
  • #5 22 Maj 2008 14:14
    bestia1978
    Poziom 12  

Na wejście tamtego wzmacniacza były podłączone 2 transformatory i bliżej nie określone układy ( nie pamiętam). Wzmacniacz miał dużą czułość. Zbudowałem to za szczeniaka i nie pamiętam jak. Jakby tak dać jako antenę ogromną cewkę?

0
  • Pomocny post
    #6 22 Maj 2008 14:15
    arturavs
    Poziom 39  

Witam

Lepiej czujnik Halla

Pozdrawiam
    Arturavs

0
  • #7 22 Maj 2008 14:26
    bestia1978
    Poziom 12  

Czyli Hallotron? Kupie i po eksperymentuję. Dzięki

0
  • #8 29 Maj 2008 09:34
    michal_mazurowski
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    To jest mój pierwszy odzew na tym forum i ciesze się że mogę zabrać głos.
    Odnosząc się do tematu, czytałem ostatnio książkę w której był temat fal o niskich częstotliwościach. Książka dotyczyła political fiction ale niektóre rzeczy w niej zawarte mają swoje odniesienie w rzeczywistości, np. ELF - Extremely Low Frequency – skrajnie mała częstotliwość. Posiłkując sie znanym (nie zawsze wiarygodnym i miarodajnym) źródłem informacji, znalazłem link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Extremely_low_frequency,, na którym można oprzec dalsze studia. Wikipedia pomija jeszcze jeden ośrodek badawczy, który znajduje się w północnej Rosji, prawdopodnie Chiny też pracowały nad tym projektem (kto wie, może coś zrobili).
    Pozdrawiam i życze powodzenia w zbieraniu $$.

0