Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk twardy Samsung 1TB - problem z wykrywaniem pojemności.

22 Maj 2008 15:23 28098 23
  • Poziom 9  
    Witam.
    Kupiłem sobie ostatnio dysk samsunga 1 TB HD103UJ , dysk chodził ładnie przez 7 dni ( skopiowałem oczywiście wszystkie dane na niego, bo po to go kopiłem), jednak po 7 dniach miałem restart komputera z odłączeniem kabli od dysków i w tedy ku mojemu zdziwieniu po podłączeniu, komputer ma problem z dyskiem .
    Wykrywa go normalnie bez problemu, ale jedynie 30 MB (około 60 sektorów)! ( powinno być coś około 937 GB).
    Na początku myślałem ze winny jest mój komp. i dlatego pobiegłem do kumpla, ale u niego to samo - bardzo mała pojemność wykrywana :( .
    Dysk jest oczywiście SATA, wiec problemów ze zworkami raczej nie ma. Co powinienem zrobi? Bardzo ważne dane tam mam ( zdjęcia , filmy ze ślubu ) wszystko to unikaty i nie istnieją kopie, czy można w jakiś sposób odzyskać te dane ? Czy jakimś programem można zdiagnozować?

Wyniki z hutil

Test diagnostyczny
    Drive Size 31 mb (LBA:65134)
    Start Time Mon May 19 05:54:07 2008
    Test Loop Number 1/1
    READ DMA PASS
    CHECK M.C PASS
    CHEK S.M.A.R.T PASS
    SPIN DOWN/UP PASS
    SIMPLE READ/WRITE PASS
    SIMPLE SURFACE SCAN PASS
    WRITE VERIFY PASS
    AVERAGE SEEK TIME PASS
    MAXIMUM SEEK TIME PASS
    RANDOM SURFACE SCAN PASS
    REAK SURFACE SCAN PASS
    Scan Elaspsed Time 4:02;24 - skoro tyle trwal wiec raczej cala powierzchnie sprawdzil a nie tylko 32 MB
    end time mon may 19 8-59-22 2008
    Test was completed

Później odpaliłem informacje o partycjach i ku mojemu zaskoczeniu program widzi cały dysk oto wyniki:

Partition Information
    No. Format Type Active Total Size
    0. NTFS(07) NONACTIVE 953867 mb - partycja nieaktywna !

zerknąłem jeszcze
    DRIVE INFORMATION

current Size 31 MB !
    Native Size 953869 MB
    Current AAM Mode DISABLE
    LBA Mode support
    LBA 48bit Mode On
    DMA Mode Support
    NCQ Mode Support
    Maximum Queue Depth : 32
    Multiword DMA mode 2 and below are supported
    Multiword DMA mode is not selected
    Supports ATA/ATAPI -7
    Sercet ATA mode 2 (SATA 300.0) and below are supported
    Ultra DMA mode 2 is selected

Moje wnioski: dysk ma sprawna elektronikę, tylko partycja stała się nieaktywna - i tu moje pytanie czy jak partycja staje się nieaktywna to wielkość dysku się zmniejsza odczytywana w biosie ?
    Jak to naprawić, jakim programem i w jaki sposób aby danych nie uszkodzić ?

PS. dodam ze próbowałem włączy partition magic ale wykrył mi tylko dysk na ATA, natomiast dwa pozostałe które są na SATA nie widział tzn, nie było podglądu podziału ich partycji.

PS.2 na tym dysku nie było zainstalowanego systemu żadnego ( byl jako drugi dysk) podejrzewam ze to może być coś z tablica partycji.

Ma ktoś jakiś pomysł ?

PS.3 dodam ze te 30 parę megabajtów danych to jest rozmiar powierzchni nieprzydzielonej który był ustawiony w momencie tworzenia partycji ( 930 GB ) a i udało się zmienić ustawienie ze ta niewidoczna partycja ma status activ ale nadal w biosie i windzie jest wykrywane tylko 31 MB.

Dysk twardy Samsung 1TB - problem z wykrywaniem pojemności. Dysk twardy Samsung 1TB - problem z wykrywaniem pojemności.

Oto screeny z Victorii - jak widać na 1 pisze ze boot sector not found czy to możne być przyczyna ?
    Dmde widzi go jako dysk o powierzchni 0.00kb (psyhical disc ) a jak chcę na nim enter to wyskakuje invalid parametrs natomiast w logical disc w ogóle nie jest widoczny,
    dodam ze w Windowsie jest teraz widoczny jako dysk niepodzielony o rozmiarze około 8 GB.
  • Poziom 9  
    wiec tak wlaczylem ten program i wklepalem komende
    a oto wynik

Samsunghd103uj lba 65134 bios 804
    sn s13pj1fq202594 fw 1aa01109 cache 32767 size 31mb
    init drive : done
    do you want to set native lba adress ( y/n) y
    read nhpa
    native maximum lba adres 1953525167
    a continue ( y/n) y
    working
    fail : try to re-power HDD
    Done

taki byl przebieg i niestety nadal dysk ma 31 mb
    dodam ze przepinalem dysk na inne kable na ktorych dziala poprawnie inny dysk sata , wiec to nie wina kabla
  • Poziom 9  
    ok jest postep a mianowicie windows i bios juz wykrywa cala powierzchnie dysku (1000gb ) ale dysk jest jako powierzchnia nieprzydzielona , jak naprawic partycje ?? , dodam ze nie robilem formatu nie probowale od nowa tworzyc partycji

dodam jeszcze screena z test disc jak wlaczylem szukanie utraconych partycji
    Dysk twardy Samsung 1TB - problem z wykrywaniem pojemności.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    ok sciagnalem i wlaczylem to ( ostrzegam mam wew ip :() , wyskoczyly dwie liczby id i password , a brakuje id po stronie cerated session
    ps pierwszy raz to robie wiec prosze o wyrozumialosc
    moje gg jak co 8005074
  • Poziom 9  
    ok juz odzyskane wszystko hula jak trzeba :)
  • Poziom 10  
    Cześć. Mam podobny problem z tym samym dyskiem. Bios wykrywa mi dysk ale nie pokazuje jego pojemności i windows nie startuje. Kupiłem go dwa dni temu. Jako że mój komputer jest nieco starszy a dysk na Sata 2 używam karty - przejściówki na Pci. Ta karta ma dwa wolne sloty sata. Na drugim mam samsunga HD 501LJ (500GB) i z nim nie ma problemów. Bios go widzi i system normalnie odpala. Próbowałem użyć tego dysku pojedynczo, bez drugiego samsunga, ale historia ta sama - wykrywa nazwe ale już nie pojemność i nic sie dalej nie dzieje. Byłem u kolegi, który ma nowy komputer i sata na płycie, sformatowałem tam sobie ten 1TB i było ok. Sterowniki do tej karty mam najnowsze jakie sa a model tego cuda to - Kouwell KW-571S 2-port Serial ATA Card. Najlepsze jest to, że ja odpinam ten dysk, żeby komp mi odpalił i (w akcie desperacji, spedziłem 12 godzin na tym, żeby znaleźć rozwiązanie tego irytującego problemu) podpinam ponownie dysk do karty system go wykrywa i mogę na nim dane trzymać i widzi całe 935 GB. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co ja mam z tym fantem zrobić, ażeby komp normalnie odpalał, a nie zwieszał sie jeszcze nawet przed odpalenie windy? Będę serdecznie wdzięczny za podpowiedź. Mariusz
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    mariolino napisał:
    Cześć. Mam podobny problem z tym samym dyskiem.

Kolego mariolino - nowy problem , to nowy temat .
    Na początek ogranicz transfer dyskowi do SATA I zworką . Niektóre płyty mogą sobie nie radzić z dużymi dyskami . Istnieje też opcja niekompatybilności z płytą . Bywały takie sytuacje . Inna sprawa , to zasilacz . Może nie jest w stanie rozkręcić dysku na odpowiednie obroty . Potrzebny jest odpowiedni prąd wzbudzenia . Sprawdź na innym/mocniejszym zasilaczu .

Pozdrawiam .
  • Poziom 10  
    Ok Już zakładam nowy temat. Podpiąłem się pod ten, bo wydał mi się podobny. A gwoli scisłości, zworkami się nie da ograniczyć transferu, tylko programem samsunga, tylko że do tego musi komp dalej ruszyć, a on właśnie w tym momencie staje. Jak to zasilacz nie wyrabia, miałem wczęsniej już 4 dyski i na 300W i było dobrze. Teraz kupiłem sobie 450W i za słaby jest? Niestety za bardzo do mojego kompa mocniejszego zasilacza nie będe miał skąd wziąć, bo koledzy maja nowszy sprzęt. Poza tym, podkreślam to, że dysk działa, jeśli podpiąć szyne sata po włączeniu się systemu i normalnie można z niego korzystać, tylko nie będę ciągle tak się bawił, bo to nieco uciążliwe by było.
  • Poziom 9  
    Znowu pojawił sie problem dotyczacy dysku Samsunga 1 TB. Przypominam istote problemu:
    - dysk widoczny jest jako 33mb ( zarowno w biosie jak i windowsie
    - HDD Capacity Restore - nie udaje sie za pomoca tego programu przywrocic fabrycznego rozmiaru hdd
    - norton disc doctor rowniez nie dal rady , wyskakuje komunikat bledu dostepu do hdd
  • Spec od komputerów
    Podaj pełną konfigurację. Bios do płyty głównej masz najnowszy ?
  • Poziom 9  
    to nie wina plyty bo dysk dzialal normalnie ( a pozatym mam podlaczone dwa inne dyski te same modele ) 1 TB HD103uj

zamiescilem tak malo informacji poniewaz to ja zalozylem temat i to znow dokladnie sie powtorzylo wiec uznalem iz nie warto od nowa wszystkiego zamieszcza bo tylko bym zdublowal. Jednak jesli tcos jeszcze potrzeba to oczywiscie zrobie od razu :)

ps tak plyta ma najnowszy bios ze strony producenta ( gigabytes )
    Kiedy zastartują ci dyski - nastąpi odczyt/wykrywanie bios , to zresetuj komputer , lub wciśnij Alt+Ctrl+Delete - miękki reset .
    Po resecie sprawdź , czy go wykrył poprawnie ? Można też spróbować opóźnić czas wykrywania/rozpoznawania urządzeń na szynie IDE .
    Jeśli ta opcja nie zadziała , to odepnij na chwilę któryś z dysków SATA , lub podepnij go samego .
    Mam płyty Gigabyte i tak niestety czasem wykrywają dyski SATA .

Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    robiłem tak ja kolega polecał ale niestety brak jakichkolwiek zmian ( dysk nadal wykrywany jest jako 33mb i jako dysk niesformatowany w windosie )

co teraz ?? moze jakies screeny z programow diagnostycznych zrobic ?? tylko prosze o napisanie co i gdzie i w jakim programie
  • Poziom 10  
    jaki komunikat dostajesz po probie odzyskania rozmiaru w HDD Capacity Restore?
  • Poziom 9  
    komunikat
    Hard Drive is not accessible or damaged in some way . Therefore factory capacity cannot be recovered. Please try to run this program on another platform.
    Pozostało ci oddanie go na gwarancję , lub naprawa . Wiele zależy od tego , czy masz na nim ważne dane ?

Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    Sprawdzilem SMART i wszystkie wartosci sa tam na poziomie dopuszczalnym (same 100 tylko dwa 70) .
    Danych tam super waznych nie mialem tzn filmy z rodzinnych wypadow ale siostra ma tez kopie u siebie wiec do odzyskania :) )

Pytanie moje brzmi czy juz na pewno nic sie nie da zrobic ?? glownie chodzi o to iz bylo tam 600gb danych :).
    I kolejne pytanie czy jesli zrezygnowac z odzyskania danych jest mozliwosc naprawienia dysku bez serwisu ??
    (np format lub cos podobnego , potem zawsze mozna by uruchomic program do odzysku danych i jakis procent mozna by odzyskac.
    Wogole czego to jest wina ?? elektroniki ?? jeslii tak to w domu mam jeszcze jeden identyczny dysk ten sam model moze by przelozyc elektronike i zgrac dane na dysk trzeci ??
    Licze na odpowiedz na moje pytania :)
    Zreszta jak mozna zauwazyc na poczatku watku tez byl ten sam problem tzn brak dostepu do dysku w momencie proby przywrocenia pojemnosci producenta ale wlasnie nirvanowiec polaczyl sie zdalnie i za bardzo nie wiem jak on zdolal to zrobic ze wszystko dzialalo :(, te same objawy teraz tez jest 33 mb , dodam iz awaria nastapila w momencie kiedy dysk zostal odlaczony w kieszeni hot swap.
  • Poziom 9  
    dot. Dysk Samsung 1TB HD103UJ 7200rpm SATA2 32MB .
    Wcześniej korzystałem bezskutecznie z narzędzi:
    HUTIL
    HDD Capacity Restore (wielu osobom pomógł)
    DMDE 2.0.1 (daje dostęp do danych, jeśli widzi poprawie wielkość dysku).

Metody rozw. problemu:
    1. Jeśli:
    - widzimy w systemie Windows XP - menadżer dysków 8GB z 1TB
    - Bios wykrywa dysk jako 33MB (pamięć podręczna dysku, brak dostępu do tablicy dysku - do samego dysku, chyba potrzebny firmware),
    wówczas korzystamy z programu ES_Tool od Samsunga:
    użyłem "recover native size" w "DCO set max address" i "set max address"
    Samsung w przeciwieństwie do Seagate "ma gdzieś" swoich userów i nie wypuścił jeszcze firmware, który by ten problem może rozwiązał.
    2. Jeśli:
    - j.w. ale bios wykrywa poprawie dysk
    wówczas korzystamy z HDAT2 wg http://www.hdat2.com/hdat2_faq.html
    metoda 1
    Program HDAT2 to bardzo dobre narzędzie, przy założeniu że mamy dostęp do dysku, w moim przypadku nie miałem go, gdyż bios widział tylko sam cache.

Poprawiłem treść. I tym postem zamykam już archiwalny temat. (gsm_virus)