Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5412 brak dźwięku w trybie stereo.

22 Maj 2008 15:48 3677 20
  • Poziom 9  
    Amplituner nie gra przy włączonym stereo na mono chodzi dobrze przełącznik mono/stereo jest sprawny. Przeszukałem forum ale nic nie znalazłem.

Z góry dziękuję za pomoc

Moderowany przez Artur k.:

Dlaczego kolega nie czyta opisów działów?
    Przeniosłem z: "Audio Diagnoza"

• Spec od sprzętu Unitra
    Co to znaczy nie gra? Dajesz na stereo i jest cisza?
  • Poziom 9  
    Amplituner gra poprawnie jak mam wciśnięty przycisk mono.Po przejściu na stereo jest cisza.Sprawdziłem przełącznik jest OK.Po powtórnym przełączeniu w pozycję mono dźwięk pojawia się po kilku sekundach.Nie mam pojęcia od czego zacząć a nie chcę grzebać w ciemno.Proszę o wskazówki.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Na wbudowanym tunerze i zewnętrznym źródle?
  • Poziom 9  
    Co oznacza tuner z zewnętrznym żródłem
  • Spec od sprzętu Unitra
    Pytam czy dzieje się ta usterka na radiu tylko czy jak podłączysz np. jakiś odtwarzacz to też tak się dzieje?
  • Poziom 9  
    Tylko na radiu.Jak podłączyłem magnetofon gra w mono i na stereo
  • Spec od sprzętu Unitra
    Wreszcie dogadaliśmy się...
    Usterka jest w bloku stereodekodera, aby ją usunąć trzeba mieć trochę wiedzy której Tobie brakuje chyba.
  • Poziom 9  
    Na czym polega problem? Czy tylko na wymianie uszkodzonych elementów lub na odpowiednim ustawieniu parametrów.Jestem hobbystą elektroniki i mam nadzieję że mojej wiedzy w tym zakresie wystarczy aby z pomocą usunąć usterkę.
  • Poziom 41  
    No po prostu masz zjarany stereodekoder i wsio.. ale sama wymiana może nie starczyć, mogło się popalić coś jeszcze..
  • Poziom 12  
    Witam, może jest słaby sygnał odbieranych stacji i działa wyciszenie. Świecą się diody na wskaźniku poziomu sygnału?
  • Spec od sprzętu Unitra
    facet80 napisał:
    Witam, może jest słaby sygnał odbieranych stacji i działa wyciszenie. Świecą się diody na wskaźniku poziomu sygnału?
    Wyciszanie działa przy stereo jak i mono więc to nie ma nic do rzeczy.
  • Admin grupy audio
    marian1981.02 napisał:

Niestety ale kolega nie ma racji.
    Zgodnie z instrukcją obsługi:

Co zresztą jest logiczne, układ automatyki wycisza szumy gdy poziom sygnału z anteny jest za niski do poprawnego odbioru stereo.
    Czułość dla odbioru monofonicznego jest wyższa, dlatego przy włączeniu mono i wyłączeniu układu wyciszania można odbierać audycje z przyzwoitą jakością (na stereo byłby wysoki poziom szumów).

Przyczyna takiego zachowania odbiornika wcale nie musi być usterka stereodekodera, możliwe że głowica nie działa poprawnie (jest źle przestrojona) albo po prostu kiepska antena :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    marian1981.02 napisał:
    facet80 napisał:

Ech... Poczytaj sobie instrukcję ;)

• Spec od sprzętu Unitra
    No to w tym wypadku nie jest to wina stereodekodera tylko jak kolega Artur K. napisał. Przepraszam za wprowadzenie w błąd ale instrukcji z tego amplitunera nie czytałem nigdy a jest on chyba jedynym Polskim radiem w którym ta funkcja wyciszania jest w przycisku mono/stereo.
  • Poziom 9  
    Czy jest możliwość obejścia wyciszenia aby sprawdzić co jest winowajcą-głowica lub stereo dekoder.Odsłuch z UKF jest przyzwoity,odbiera wszystkie stacje dostępne w mojej okolicy
  • Admin grupy audio
    Nie ma takiej możliwości.

Jak wyglądają wskazania wskaźnika "sygnał" oraz jaką kolega ma antenę?
    Źle przestrojona głowica będzie odbierała, jednak poziom sygnału będzie niski. To że odbiera stacje to nie znaczy, że wszystko jest jak należy (co zresztą widać na przykładzie :) )
    Najprościej sprawdzić na solidnej antenie - wtedy będzie jasna sprawa.
    Dobrze by było gdyby kolega opisał historię powstania usterki.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Radka dostałem w takim stanie. Sprobuję podłączyć sygnał z kablówki
  • Poziom 12  
    Możesz sprawdzić, czy winna jest głowica/antena czy nie, patrząc na wskaźnik poziomu odbieranego sygnału.
    Tak z doświadczenia, przy jednej świecącej się diodzie na wskaźniku tuner powinien odbierać w stereo...
  • Poziom 9  
    Wskaźnik sygnału i dostrojenia nie reagują na żadne zmiany sygnału z głowicy.

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

zmieniłem antenę.sygnał podskoczył do trzeciej diody na wskaźniku .A stereo jak nie było tak nie ma.
  • Poziom 9  
    facet 80 miał racje że winna jest głowica,a dokładnie to cewka L308 iL309 były odstrojone.Po niewielkiej korekcie stereo łapie nawet przy poziomie I.Dzięki wszystkim za rady.Temat zamykam bo radmorek gra super.