Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka Bosch PSR 14,4 Li-2 bez akumulatora

fhdelta 22 Maj 2008 16:12 6715 5
 • #1 22 Maj 2008 16:12
  fhdelta
  Poziom 11  

  Witam
  Mam wkrętarkę Bosch zasilaną oryginalnie akumulatorem litowym. Niestety akumulator zaginął. Czy jest możliwość podłączenia do wkrętarki innego akumulatora np: Ni-Cd-cd lub Ni-Mh lub żelowego?
  Wkrętarka ma cztery styki: dwa zewnętrzne to + i - , dwa środkowe są nieznanego przeznaczenia. Proszę o radę, dodam, że podłączenie zasilacza do tylko do biegunów + i - nic nie daję, wkrętarka milczy, prawdopodobnie dlatego że wewnętrzne dwa styki pozostają niepodłączone. Czy ktoś zna się na tego typu sprzęcie?

  0 5
 • #2 25 Maj 2008 10:01
  madart
  Poziom 25  

  Taka bateria pewnie składała się z 4 ogniw, i możliwe że dwa środkowe były tam wyprowadzone. Spróbuj dać dodatkowo na środkowe wyprowadzenia 7,4V i 11V.

  0
 • #3 25 Maj 2008 22:30
  fhdelta
  Poziom 11  

  Rozkręciłem wkrętarkę i widzę że z styków zewnętrznych tj. + i - idą dwa grube przewody, natomiast od dwóch środkowych przewody cienkie. To by potwierdzało że bateria jest dzielona i do styków środkowych należy podłączyć dodatkowe napięcie, czy raczej inne rozwiązanie jest możliwe?

  0
 • #4 25 Maj 2008 23:35
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Jest możliwe wiele przypadków. Od wyjść do balancera, poprzez wyjście termistora, po logikę komunikującą się z ładowarką.
  Szklana kula powiedziała, że się na tym nie zna a temat jest raczej serwisowy a nie do działu Zasilanie urządzeń _elektronicznych_.

  0
 • #5 26 Maj 2008 08:32
  fhdelta
  Poziom 11  

  Jest wiele możliwości, dlatego warto pytać, może ktoś miał podobny problem i go rozwiązał.
  Wszystkie przewody prowadzą do płytki z elektroniką, a tam oprócz części tworzących zdaje się regulator PWM, znajduje się niestety PIC16 a to może być problem nie do przejścia. Nie jestem elektronikiem, ale na moje oko chyba raczej się tego nie obejdzie inaczej jak wyrzucenie całej elektroniki oryginalnej i włożenie nowego regulator PWM. Czy konstrukcja oparta na układzie LM555 będzie tu odpowiednia? Ma ktoś może sprawdzone konstrukcje, najlepiej z elementami dobrze-gęsto upakowanymi na pcb?

  1
 • #6 18 Sie 2008 18:38
  Bawar
  Poziom 9  

  Jeżeli temat jest jeszcze aktualny to dodatkowe 2 wyjścia idą do termistora.U mnie w ładowarce jest 1 wyjście dodatkowe gdzie jedna nóżka termistora idzie do tego wyjścia a druga do minusa.Wadą ładowarek Bosch serii AL60DV 1419 jest to ze gdy zagrzeje sie bateria wtedy termistor zwiera do masy i ładowarka przestaje ładować.Wtedy trzeba wyciągnąć na chwile baterię i ponownie włożyć lub na chwilę odłączyć zasilanie , inaczej ładowarka nie ruszy mimo iż wystygnie ładowarka czy akumulator.W swojej usunąłem ten termistor lecz musiałem wlutować w to miejsce rezystor bo brak pewnej oporności tez skutkuje tym iz nie będzie ładowała.Ale ładowarka ma swoje termiczne zabezpiecznie i cyrk sie powtarza z chęcią bym i tam to odłaczył lecz nie wiem gdzie to ustrojstwo jest .Na dodatek dodam ze w firmie gdzie pracuje mamy 4 zestawy wkrętarek z ładowarkami i każda ładowarka ma te samą wadę.

  2