Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zepsuta wtyczka mały jack (głośniki komputerowe)

22 Maj 2008 16:42 9290 9
 • Poziom 10  
  Witam!!

  siedzę już przed głośnikiem do komputera pół czwartku :/ Nie mogę sobie poradzić. Co może być uszkodzone?
  Coś mi nie łączyło w prawym głośniku, gdy ruszyło się wtyczką z tyłu głośnika to czasami zadziałało, lecz od pewnego czasu w ogóle nie działa. postanowiłem to naprawić. Rozkręciłem głośnik, patrze... wszytko niby gra... Więc podłączam kabelek od komputera (a dokładnie od lewego głośnika, bo lewy jest "główny" na nim sie pogłośniła dodaje bas itp...) i muzyka nie idze... Postanowiłem zrobić mały trick... wziąłem starą wtyczkę mały jack i włożyłem do uszkodzonego gniazdka. Do kabelków podłączyłem baterie (paluszek) i było słychać w głośniku trzeszczenie, co oznacza, że gniazdko działa:/ (tak mi sie wydaje) Podłączyłem jeszcze raz kabelek od kompa i kicha... dźwięku nadal nie ma :/

  Co o może być?? Podaję parę zdjęć... są tam jakieś oznaczenia, może komuś to pomoże.

  Dodam jeszcze, że na tej płytce do której jest zalutowane gniazdko od dołu dwa luty (styki? nie wiem jak to nazwać :P te ciapki od lutowania :) ) są połączone, pomyślałem, że może kiedyś było jakieś zwarcie, jeden lut (styk) się nagrzał i spłyną na drugi. Czy może to tak ma być?

  a może da się ta płytkę razem z gniazdkiem kupić w sklepie?? byłoby po problemie :) Ile mniej więcej kosztuje i jaki to ma "model"?

  Dodano po 27 [minuty]:

  zdjęcia :P
  Zepsuta wtyczka mały jack (głośniki komputerowe)
  Zepsuta wtyczka mały jack (głośniki komputerowe)


  Proszę zamieścić zdjęcia na serwerze obrazkowym elektrody (funkcja "Dodaj obrazek").
  [Art]
 • IT SerwisIT Serwis
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  A może po prostu kabelek/wtyczka łącząca lewy głośnik z prawym jest uszkodzona?
 • IT SerwisIT Serwis
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Witam.
  Jestem przekonany że z głośnikiem i z gniazdkiem na płytce jest wszystko ok.
  Jeżeli luty są ok i słychać trzaski z bateryjki to powinieneś sprawdzić kabel z wtyczką która do tego głośnika dochodzi.
  Przeważnie łamią się przewody przy samej wtyczce.


  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Rozbierz pierwszy-główny głośnik i odszukaj miejsce do którego przylutowany jest przewód idący do drugiego głośnika. Weź omomierz i sprawdź czy jest przejście pomiędzy przylutowanym końcem przewodu, a wtyczką. Wówczas będziesz miał pewność czy przewód jest dobry, czy nie.
 • Poziom 10  
  Głośnik jakimś cudem działa :) kabel jest dobry, mam 2 takie same kable od komputera do głośnika głównego (jack-jack) i od głośnika głównego do prawego (jack-jack) podmieniłem je :) Dźwięk z komputera idzie, więc kabel dobry, prawy głośnik działa, ale trochę cicho :/ Pomyślałem, że ustawienia w Windowsie, więc zacząłem szperać. Gdy daję w ustawieniach na dźwięk, żeby szedł tylko z lewego (głównego) to idze normalnie (tzn idze lewy i cicho prawy) jednak gdy przesuwam suwak na prawy głośnik nie idze żaden :/ Wygląda na to, że nie mam prawego głośnika, oba ida jako lewy... i to na pewno nie ustawienia w Windowsie (bo na tym akurat się znam :) )

  A teraz co robić?? :/

  Dodano po 1 [minuty]:

  dodam, że w prawym idą raczej same niskie tony
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  Objaw taki jakby był uszkodzony przewód łączący komputer z głośnikami i miał przerwę po stronie prawego kanału, stąd lewy idzie dobrze, a cicho prawy to (przesłuch) po między kanałami. I raczej można powiedzieć że przerwa jest przy wtyczce od strony komputera (o czym może świadczyć przesłuch z lewego kanału na prawy). Może to być również wina gniazda karty muzycznej w samym komputerze. Już tam może nie być sygnału. Jak masz słuchawki, to podłącz do komputera, i sprawdź czy jest sygnał obu kanałów. Jeśli jest, to włącz ten stary jack z kawałkiem kabla w gniazdo wejściowe głośników (to co idzie kabel od komputera), ustaw głośność na max, i dotykaj palcami do przewodów prawego i lewego kanału twojej starej wtyczki jack. Powinien być wtedy brzęk w głośnikach.
 • Poziom 10  
  a więc tak... Na słuchawkach od komputera idze normalnie (tzn dziwek w obu słuchawkach, jak przestawiam w Windowsie to działa poprawie).

  Podpiołem słuchawki do głośnika, nie idze na prawą słuchawkę, zmieniłem kabel wychodzacy z komputera do głośnika, dzwięk w obu słuchawkach. Z tego wynika, że kabel zepsuty... Chyba tak?? :D

  Więc potrzebuje nowy kabel. Czy te kable mają jakie parametry, albo coś na co muszę zwrócić uwagę? czy po prostu w sklepie poprosić o kabel jack-jack??
 • Poziom 14  
  Tak, kabel mały (3,5) jack-jack stereo.

  Zepsuta wtyczka mały jack (głośniki komputerowe)
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  Z tego wynika że jeden kabel ma przerwę w prawym kanale.
  Jeżeli użyłeś uszkodzonego kabla do podłączenia głośnika, to głośnik nie gra bo nie ma połączenia ze wzmacniaczem wbudowanym w lewym głośniku. Jeżeli użyłeś uszkodzonego kabla do połączenia głośników z komputerem, to wzmacniacz nie dostaje sygnału na prawy kanał, a głośnik prawy cicho gra ze względu na (przesłuch) po między kanałami.
  Tak więc trzeba nowy kabel. Tak, po prostu trzeba poprosić o kabel audio jack - jack.

  Możesz jeszcze spróbować podłączyć zestaw głośnikowy z komputerem przy użyciu sprawnego kabla, a w miejsce gdzie się włącza kabel od prawego głośnika włączyć słuchawki. Głośnik będzie grał jako lewy kanał, natomiast jedna słuchawka będzie grała jako prawy kanał. Jeśli tak będzie, to potwierdzi dodatkowo usterkę kabla. Tylko uważaj z tym doświadczeniem, bo jeśli ustawisz zbyt głośno, to można uszkodzić słuchawki.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Dziękuję Wszystkim lecą punkciki :)

  No to tyle :) zamykam