Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NE555 monostabilny generator krótkiego impulsu

Grysik 22 May 2008 21:19 10678 8
    Grysik
    Level 20  
    Witam,

Zmontowałem układ monostabilny wg schematu i oczywiscie mam problem. Układ generuje wprawdzie sekundowy impuls tak jak liczyłem, ale tylko pod warunkiem, że wejście wróci na stan wysoki przed końcem impulsu.

Chcialbym uniezależnić wyjście od czasu naściniecia przycisku. Docelowo impuls ma mieć długosć od około 0,5 milisekundy i sterować mikroprocek znajdujacy się 15metrów dalej. I tu moje kolejne pytanie: z jaką dokładnośćią mogę ustalić długość trawania tak krótkiego impulsu.

Nota katalogowa mówi:
    Output rise time - 100ns No loading
    Output fall time - 100ns No loading
    Oscillation pulse width* 10.0ns
    *Output pulse width at mono multi circuit. Output high level pulse width at astable circuit.
  • Helpful post
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na wejściu wyzwalającym musisz dać układ różniczkujący przetwarzający sygnał wejściowy na impuls o czasie trwania krótszym niż czas trwania impulsu wyjściowego.

Dokładność zależy od dostrojenia układu, dajesz szeregowo rezystor stały z potencjometrem (tak by zakres sumarycznych zmian rezystancji pokrywał zakres regulacji szerokości imp. wyjściowego a potem sobie dostrajasz precyzyjnie). Potencjometr powinien mieć jak najmniejszą wartość w stosunku do rezystora stałego (stabilność długoterminowa) ale jednocześnie mieć taką wartość by dało się regulować.

A na odległość 15m to lepiej dać pętlę prądową albo układ symetryczny (coś jak w RS485) by nie mieć problemów z zakłóceniami.
    Grysik
    Level 20  
    Jak rozumiem chodzi o coś takiego.

Jeśli chodzi o dokładność to bardziej teoretycznie pytałem, ponieważ takich układów będzie 8 i każdy będzie generowal inną długosć impulsu. Te sygnały będzie dekodował ADuC845, który będzie miał za zadanie załączyć odpowiedni obwód.

A odległość nie jest problemem, ponieważ to i tak poleci po światłowodzie.

Ale jeszcze pytanko - moze głupie, ale czy ten C14 musi tam być :?:
    Paweł Es.
    Raczej o coś takiego chodzi:

Czas trwania impulsu wyzwalania:

twyzw≈0.4*R5*C14

tyle, że przy wyzwalaniu przyciskiem P1 wystąpi wielokrotne wyzwolenie ze względu na odbicia i właściwie trzeba by zrobić najpierw układ czyszczący sygnał z przycisku (np układ RC plus bramka Schmitta np 74LS14) a dopiero potem ten monostabilny.

A co jest źródłem wyzwalania i co to za układ w całości ?
  • Helpful post
    Bonkot
    Level 39  
    Witam
    Do przerzutnika zbudowanego na 555, do wejścia ( z pominięciem rezystora podciągającego na wejściu –nóżka 2 ) możesz podłączyć taki układ, jak na rysunku. Opóźnienie w celu eliminacji drgań styków wynosi 100ns (R6, C2 ), natomiast impuls wyzwalający może być ustawiany w szerokim zakresie od pojedynczych ns do ok. 100ms (R3, C1 ). Z wartościami, jak na rysunku impuls wyzwalający wynosi 100µs, co w zupełności wystarczy do wysterowania kostki 555. Lecz uważaj, jeżeli zbyt krótko naciśniesz przycisk (krócej niż owe 100ms), to takie naciśnięcie będzie zignorowane (patrz oscylogram) i na wyjściu nie pojawi się impuls.
    Pozdrawiam.
    Grysik
    Level 20  
    Paweł Es. wrote:
    A co jest źródłem wyzwalania i co to za układ w całości ?

Źródłem wyzwalania będzie naciśnięcie najzwyklejszego przycisku.

Cały uklad ma odpowiadać za sterowanie obwodów w komorze do pomiarów elektromagnetycznych. Część sterująca, której podstawą mają być 555, ma znajdować się w pomieszczeniu kontrolnym. Będzie 7 przycisków i naciśnięcie każdego ma generować innej długości impuls, który następnie wspólnym światłowodem będzie przekazywany do mikroprocka (ADuC845), który będzie ten sygnał dekodował i załączał odpowiedni przekaźnik.

Sam układ ma być maksymalnie prosty i generować jak najmniej zakłóceń - w zasadzie 555 są już pewnego rodzaju kompromisem.

Dysponuję w zasadzie tylko zasilaniem +5V

PS. To sterowanie buduję jako zaliczenie z przedmiotu na uczelni.
    Paweł Es.
    Czy to będzie 7 identycznych układów o różnej długości impulsów czy jeden 555 ze zmiennym czasem, zależnie, który przycisk się przyciśnie ?

Tu chyba by było prościej zrobić generator o 7 częstotliwościach dekodowanych AduC-u

Czy ten czas minimalny 0.5 ms to jest narzucony czy można go np zwiększyć do np. 30 ms (i dłużej) co wyeliminuje problem z drganiami zestyków i wielokrotnym wyzwoleniem układu ??
    Grysik
    Level 20  
    7 identycznych ukladów

jeden z nich musi mieć czas 0,5 do 1ms ale pozostałe mogą spokojnie mieć do 100ms