Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt myszy opartej na akcelerometrze

JIIIS 23 May 2008 00:10 6750 11
  • Projekt myszy opartej na akcelerometrze

Autor tego artykułu pokazał jak wykorzystać akcelerometr do zrobienia komputerowej myszki. W projekcie został wykorzystany akcelerometr MEMS X/Y, mikrokontroler PIC i zwykła komputerowa myszka. Akcelerometr jest podłączony do mikrokontrolera wejściem ADC, który po analizie sygnałów wejściowych wysyła dane do komputera, na którym działa sterownik napisany w Visual BASIC. Dodatkowo przedstawiony jest sposób zasilania obwodu i mikrokontrolera z nieużywanych linii portu szeregowego RS232. Kody źródłowe i pokazowy filmie dostępne są na stronie źródłowej.

Projekt myszy opartej na akcelerometrze

Źródło: http://www.uchobby.com/index.php/2007/10/27/accelerometer-based-mouse

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    JIIIS
    Level 17  
    JIIIS wrote 246 posts with rating 17, helped 28 times. Live in city Kraków. Been with us since 2008 year.
    shg
    Level 35  
    Jarek68 wrote:
    A może mi ktoś wyjaśni po co to komu i do czego służy :-)

A no po to, żeby można było używać myszki w powietrzu, bez podkładki czy innej płaskiej powierzchni. Do normalnej pracy pewnie się to średnio nadaje, chociaż o zwykłych myszkach stołokulotocznych też tak kiedyś mówiono, więc może powinienem raczej powiedzieć, że średnio nadaje się do normalnej pracy w powszechnych obecnie interfejsach użytkownika.
    Jak widać na filmie na stronie, autor używa myszy do grania, wciąż nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem, ale może tylko mi się wydaje.
    maras2003
    Level 29  
    Jeżeli w rękawicy, to przydało by się troche zmienić konstrukcje...
    Dokładniej - mysz poruszasz przód/tył i lewo/prawo. Dla rękawicy czasem byłoby wygodniej góra/dół i lewo/prawo
    znamcie
    Level 11  
    a mi sie wydaje że pomysł jest ok
    i dodając monitorowanie przyspieszenia w 3 osi wyjdzie nam mysz powietrzna :) Air Mouse

do czego pytacie?
    ano do Media center, aby można było w fotelu sterować kursorem po ekranie, przewijać, zgłasniać itd bez wchodzenia do meni

taka myszka normalnie kosztuje 300-400 zeta
    wiec projekt jak najbardziej opłacalny :)
    drak
    Level 19  
    Kiepskie tłumaczenie w Polsce przyjeła się bardziej nazwa akcelerometr, podobny projekt był w elektronice praktycznej zrealizowany na avr. Można pobrać pod tym adresem:
    http://www.ep.com.pl/?sect=main&pg=archiwum&sk=myszka
    Z tego co sobie przypominam projekt rękawicy na kilku akcelerometrach był na elektrodzie.
    User removed account
    Level 1  
    maziu
    Level 18  
    coś takiego oryginalnie było zaaplikowane w noki n95 tylko należało wgrać łatkę która to obsługiwała i sprawdzało sie do poruszania po menu :)

"Brak dotykowego ekranu, we "wszystko mającym" telefonie jakim jest Nokia N95, pobudził programistów do szukania innych sposobów na sterowanie aparatem bez dotykania klawiatury.

W momencie, gdy zapowiedziano Nokię N82, telefon który podobnie jak Apple iPhone posiada akcelerometr (układ reagujący na zmianę orientacji telefonu w przestrzeni), okazało się, że funkcję tą producent ukrył także w każdej Nokii N95. Brakowało jedynie sterowników, które szybko napisano. Efekt końcowy, jaki udało się ostatnio uzyskać, przedstawia poniższy film:"

film pod linkiem http://www.telepolis.pl/news.php?id=10451

Pozdrawiam
    MusicMan
    Level 12  
    świetny pomysł, kiedyś sam chciałem coś takiego zrealizować, ale brakło mi czasu i chęci.

Taka mysz może być bardzo użyteczna dla posiadaczy laptopów - touchpad jest niewygodny, a siedząc np. w pociągu z laptopem na kolanach nie ma gdzie rozłożyć klasycznej myszki.
    Inne zastosowanie - wszelkiego rodzaju prezentacje :) Osoba prezentująca nie musi się schylać do myszki na stole.. trzyma ją sobie w ręku niczym wskaźnik laserowy ;)
    dir3ctor
    Level 27  
    Szkoda ze nie na USB. Skoro autor wzial juz PICa to mogl takiego z obsluga USB plus framework myszy jako urzadzenie typu HID. Bardziej uniwersalne.
    IMO takie cos to fajna sprawa do prowadzenia jakichs prezentacji. Machasz mysza w powietrzu :]
    holcer
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Coś mi tu Wii zalatuje ;). Nie wiecie po ile stoją teraz akcelerometry takie jak ten?
    Pozdrawiam
    Holcer