Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt myszy opartej na akcelerometrze

JIIIS 23 Maj 2008 00:10 6621 11
  • Projekt myszy opartej na akcelerometrze

Autor tego artykułu pokazał jak wykorzystać akcelerometr do zrobienia komputerowej myszki. W projekcie został wykorzystany akcelerometr MEMS X/Y, mikrokontroler PIC i zwykła komputerowa myszka. Akcelerometr jest podłączony do mikrokontrolera wejściem ADC, który po analizie sygnałów wejściowych wysyła dane do komputera, na którym działa sterownik napisany w Visual BASIC. Dodatkowo przedstawiony jest sposób zasilania obwodu i mikrokontrolera z nieużywanych linii portu szeregowego RS232. Kody źródłowe i pokazowy filmie dostępne są na stronie źródłowej.

Projekt myszy opartej na akcelerometrze

Źródło: http://www.uchobby.com/index.php/2007/10/27/accelerometer-based-mouse

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 23 Maj 2008 03:21
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Jarek68 napisał:
    A może mi ktoś wyjaśni po co to komu i do czego służy :-)

A no po to, żeby można było używać myszki w powietrzu, bez podkładki czy innej płaskiej powierzchni. Do normalnej pracy pewnie się to średnio nadaje, chociaż o zwykłych myszkach stołokulotocznych też tak kiedyś mówiono, więc może powinienem raczej powiedzieć, że średnio nadaje się do normalnej pracy w powszechnych obecnie interfejsach użytkownika.
    Jak widać na filmie na stronie, autor używa myszy do grania, wciąż nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem, ale może tylko mi się wydaje.

• #3 23 Maj 2008 09:48
    maras2003
    Poziom 29  

Jeżeli w rękawicy, to przydało by się troche zmienić konstrukcje...
    Dokładniej - mysz poruszasz przód/tył i lewo/prawo. Dla rękawicy czasem byłoby wygodniej góra/dół i lewo/prawo

• #4 23 Maj 2008 09:52
    znamcie
    Poziom 11  

a mi sie wydaje że pomysł jest ok
    i dodając monitorowanie przyspieszenia w 3 osi wyjdzie nam mysz powietrzna :) Air Mouse

do czego pytacie?
    ano do Media center, aby można było w fotelu sterować kursorem po ekranie, przewijać, zgłasniać itd bez wchodzenia do meni

taka myszka normalnie kosztuje 300-400 zeta
    wiec projekt jak najbardziej opłacalny :)

• #5 23 Maj 2008 10:26
    drak
    Poziom 19  

Kiepskie tłumaczenie w Polsce przyjeła się bardziej nazwa akcelerometr, podobny projekt był w elektronice praktycznej zrealizowany na avr. Można pobrać pod tym adresem:
    http://www.ep.com.pl/?sect=main&pg=archiwum&sk=myszka
    Z tego co sobie przypominam projekt rękawicy na kilku akcelerometrach był na elektrodzie.

• #6 23 Maj 2008 11:10
    voytaschec
    Poziom 24  

Nie wiem co to za gra, na której jest prezentowana ta mysz, ale wydaje mi się że jest wprowadzane spore opóźnienie od momentu poruszenia do momentu reakcji w grze (może na zwykłaej myszy też tak działa, może to taka gra).

• #7 23 Maj 2008 12:13
    maziu
    Poziom 18  

coś takiego oryginalnie było zaaplikowane w noki n95 tylko należało wgrać łatkę która to obsługiwała i sprawdzało sie do poruszania po menu :)

"Brak dotykowego ekranu, we "wszystko mającym" telefonie jakim jest Nokia N95, pobudził programistów do szukania innych sposobów na sterowanie aparatem bez dotykania klawiatury.

W momencie, gdy zapowiedziano Nokię N82, telefon który podobnie jak Apple iPhone posiada akcelerometr (układ reagujący na zmianę orientacji telefonu w przestrzeni), okazało się, że funkcję tą producent ukrył także w każdej Nokii N95. Brakowało jedynie sterowników, które szybko napisano. Efekt końcowy, jaki udało się ostatnio uzyskać, przedstawia poniższy film:"

film pod linkiem http://www.telepolis.pl/news.php?id=10451

Pozdrawiam

• #8 23 Maj 2008 12:54
    MusicMan
    Poziom 12  

świetny pomysł, kiedyś sam chciałem coś takiego zrealizować, ale brakło mi czasu i chęci.

Taka mysz może być bardzo użyteczna dla posiadaczy laptopów - touchpad jest niewygodny, a siedząc np. w pociągu z laptopem na kolanach nie ma gdzie rozłożyć klasycznej myszki.
    Inne zastosowanie - wszelkiego rodzaju prezentacje :) Osoba prezentująca nie musi się schylać do myszki na stole.. trzyma ją sobie w ręku niczym wskaźnik laserowy ;)

• #9 23 Maj 2008 15:47
    dir3ctor
    Poziom 27  

Szkoda ze nie na USB. Skoro autor wzial juz PICa to mogl takiego z obsluga USB plus framework myszy jako urzadzenie typu HID. Bardziej uniwersalne.
    IMO takie cos to fajna sprawa do prowadzenia jakichs prezentacji. Machasz mysza w powietrzu :]

• #11 25 Maj 2008 16:48
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Coś mi tu Wii zalatuje ;). Nie wiecie po ile stoją teraz akcelerometry takie jak ten?
    Pozdrawiam
    Holcer