Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie danych do ch-tyk tranzystora z dziwnych pomiarów

przjurcz 23 Maj 2008 01:19 2319 3
  • #1 23 Maj 2008 01:19
    przjurcz
    Poziom 9  

Witam. Pewnie rzecz to dość prosta, ale wypiła mi wiele krwi. Czasem najprostsze jest najtrudniejsze. Badamy tranzystor bipolarny wg rysunku załączonego. Na tym obrazku U1, U2, U3, U4 odczytujemy pomiarowo. Górny tranzystor służy do ustawiania napięcia Uce badanego tranzystora. Regulujemy ogólnie 2 wartościami IN1 i IN2. Do wyznaczenia charakterystyk statycznych potrzeba mi: Ib, Ic, Uce, Ube.
    No i z moich obliczeń wynika, że:
    Ube=U2;
    Uce=U3;
    Ib=U1/51kOhm;
    No i teraz mój problem... jak obliczyć z tych dwóch napięć U3, U4 prąd kolektora Ic?
    Błagam, pomóżcie mi, bo nie mam się do kogo zwrócić o pomoc.
    Nie wiem jak przełożyć na prąd kolektora te oba napięcia które są osobno odniesione do masy..
    Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.
    Pozdrawiam

0 3
  • #2 23 Maj 2008 01:25
    jony
    Specjalista elektronik

przjurcz napisał:

No i teraz mój problem... jak obliczyć z tych dwóch napięć U3, U4 prąd kolektora Ic?
    m

Ic=(U4-U3)/82Ω
    chodź i sam schemat trochę dziwnie wygląda

0
  • #3 23 Maj 2008 01:41
    przjurcz
    Poziom 9  

No to zonk:| Nie mogę zmienić schematu, bo układ był złożony na płytce i tak podpięty pod komputer, i wyniki zdejmowaliśmy przez komputer. Ten wzór który podałeś, mnie też się wydawało że to właśnie tak będzie i tak liczyłem, ale nie wychodzi w takim to razie charakterystyka prądowa;(( wychodzi kształtem podobna do wyjściowej, a nie ma choćby przybliżonej liniowej zależności pomiędzy Ib i Ic;(( To teraz to sam nie wiem co było źle..
    Dzięki za odzew

0
  • #4 23 Maj 2008 03:53
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ty jesteś pewny, że ten górny tranzystor (sterowany IN1) i ta dioda LED od 15V to są dobrze włączone ??????? 8-O

I wam to działało w tym układzie ???? Jakoś szczerze wątpię :),

Tu prąd kolektora będzie płynął ale bardzo malutki, bo ten dolny tranzystor widzi w kolektorze, te 51k z In2 przez diodę B-C górnego tranzystora.

Wg mojego widzimisię, to LED powinien być odwrotnie i tranzystor górny powinien być odwrotnie (w układzie wtórnika emiterowego), wtedy:

U4=Uin2-Ib*51k-Ube

Ten LED w bazie to chyba tylko jako dioda "Zenera", bo raczej jego świecenie się nie zobaczy przy Ibmax jakie 240 uA :)

Coś pokręciliście ze schematem.

Układ powinien wyglądać tak:

Ib=U1/51k
    Ic=(U4-U3)/82Ω

Ube=U2
    Uce=U3

W bazie górnego tranzystora powinna być mała rezystancja lub nawet jej brak, poniżej pokazany jest wpływ co się dzieje z napięciami jak jest za duża (nawet w układzie wtórnika napięcia):

Widać, że spadek napięcia od prądu bazy górnego tranzystora jest nie do pominięcia przy tak dużej rezystancji w bazie (tu ogranicza zakres regulacji U4)

Obawiam się, że macie termin powtórkowy (o ile nic nie skręciłeś podając ten schemat tutaj).

0