Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz MV3 i paczka 2x12 na głośnikach 8 ohm - jak?

thevice 23 May 2008 13:27 2600 16
 • #1
  thevice
  Level 13  
  Hej.
  chcę zbudować kolumnę gitarową na starych głośnikach RFT 12 cali. Mam ogromną chęć na retro brzmienie, znam te głosniki, a w domu stoi MV3 w świetnej formie.
  Teraz tak - chcę paczkę na dwóch głośnikach, one mają po 8 ohm, a MV3 ma wyjście na 6 ohm. Da się to jakoś pogodzić? czy połczenie równoległe (4 ohm) może być dla MV szkodliwe?
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Podejrzewam że przeżyje- MV3 były nie do zajechania. Ew. przy pełnej mocy zwróć uwagęna lampy czy się nie czerwienią :D :D
  Pozdr.J.
  Ps
  Graliśmy kiedyś na MV3 i dużej ( 100W) 4Ω kolumnie- trzy lata na basie i ok.
 • #3
  thevice
  Level 13  
  lampy to się w nim czerwienią już od połowy przy paczce 8 ohm ;)
 • #4
  adamjur1
  Level 41  
  To dorób mu wiatraczek :D
  Ja tak ostanio stuningowałem WS 504 .....
  Pozdr.J
 • #5
  METALOWIEC
  Level 18  
  adamjur1 wrote:
  To dorób mu wiatraczek :D


  Czerwieniące się anody lamp wskazują raczej na zły punkt pracy, a nie złą wentylację:|
 • #6
  thevice
  Level 13  
  mógłbyś trochę przybliżyć, mnie, laikowi?
 • #7
  szherok
  Level 14  
  zbyt wysoki prąd anodowy, co powoduje przekroczenie mocy admisyjnej lampy
 • #8
  thevice
  Level 13  
  ok, wynika to z...? (wybaczcie, naprawdę jestem laikiem... ;) )
  całe życie myślałem że żarzanie się lampy to coś absolutnie normalnego.
 • #9
  jethrotull
  Guitar constructions specialist
  Żarzenie owszem, ale tylko katody. Anody już nie. Wiatrak nic tu nie pomoże. Jednak ja bym bez żadnego oglądania się podłączył paczkę 4 omy pod MV3.
 • #10
  szherok
  Level 14  
  A wynika to ze złego dobrania punktu pracy lampy :D Sprawdź czy rezystor R33 ma wartość jak na schemacie
  http://www.trioda.nazwa.pl/fonar/audio/schematy/inne/wzm_mv3.htm

  żarzenie, a czerwienienie się anod lamp to zupełnie co innego. Napisz, czy lampa czerwieni się w środku tylko, czy czerwona jest cała anoda (ta blaszka najbardziej z zewnątrz)

  Pozdrawiam
 • #13
  thevice
  Level 13  
  w takim razie jest ok :) Świecą siętam gdzie się mają świecić.

  Swoją drogą, jak już będę miał te 4 ohm to i tak dołożę mu jakiś wiatraczek...


  ps. w związku z projektem o którym wspomniałem, będę molestował Kolegów w dziale retro dość mocno, więc proszę się nastawić psychicznie na kilka próśb i pytań :)
 • #14
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  thevice wrote:

  Swoją drogą, jak już będę miał te 4 ohm to i tak dołożę mu jakiś wiatraczek...

  Absolutnie nie :!: Szum powietrza może się przenosić do układu, powodując szum w głośnikach. W skrajnych przypadkach, pęknięciu może ulec lampa mocy na skutek nierównomiernego rozkładu ciepła na bańce.
 • #15
  thevice
  Level 13  
  wow, serio? No to dzięki za ostrzeżenie...
 • #16
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  thevice wrote:
  wow, serio? No to dzięki za ostrzeżenie...

  Jeśli maksymalne parametry lamp nie są przekroczone, nie ma się o co bać. Lampy grzać się muszą i tyle. Ta "mania dmuchania" to chyba taka naleciałość z krzemu, czyż nie? ;)
 • #17
  Zolt-An
  Level 14  
  Proszę zwrócić uwagę na jedną - bardzo istotną - sprawę: wraz z przystąpieniem Polski do tzw. "Europy" (jakbyśmy przedtem mieszkali po za Uralem...) zmieniono wartość napięcia sieciowego z 220V na 230V.

  Wraz z podwyższeniem napięcia zasilającego (o ca 10%) automatycznie i proporcjonalnie o tyle samo wzrosła wartość napięć anodowych, siatkowych i żarzeniowych po wtórnej stronie transformatorów sieciowych w urządzeniach - zaprojektowanych przecież dla napięcia 220V!
  Także i prądów anodowych - wszak wartość elementów współpracujących nie uległa zmianie.

  Nie bawiąc się w wyjaśnianie budowy cepa:

  - w katodach lamp EL84 wzmacniacza MV3 należy ZWIĘKSZYĆ wartość rezystora katodowego z dotychczasowych 130 omów do 180 - albo i nawet 200 - 220 omów.
  Ograniczy to prąd spoczynkowy lamp do rozsądnych i bezpiecznych wartości - tym samym anody lamp przestaną się czerwienić a same lampy niepotrzebnie zużywać.
  Wartość napięcia anodowego na ich anodach i siatkach ekranujących EL84 jest mniej istotna, zresztą praktycznie nie mamy na nią wpływu przy rodzaju zasilacza zastosowanego w MV3.

  Ponadto należy zmienić wartość rezystorów siatkowych lamp EL84 z 680k na 200- 220k.
  Zwiększa to "szybkość" reakcji stopnia mocy na zmiany wysterowania i "klarowność" brzmienia wzmacniacza - tak istotną przy grze na gitarze solowej.

  Wskazane jest także odwinięcie ca 10% zwojów uzwojenia dostarczającego napięcie żarzenia dla lamp wzmacniacza - jest to czynność prosta i łatwa do wykonania, nie wymagająca demontażu transformatora i jego rozbierania.

  Po zmianie Uzas. z 220 na 230V wynosi ono teraz ok. ~7,2V (pod obciążeniem!) - a w skrajnych przypadkach nawet 7,5V - co jest absolutnie niedopuszczalne (tzw. przeżarzenie) i wyjątkowo niekorzystnie wpływa na ich trwałość!!!

  Wartość napięcia żarzenia (POD OBCIĄŻENIEM!!!) po odwinięciu zwojów powinna wynosić ok 6,2-6,4V (skrajne wartości 5,9V - 6,6V skrajne wartości).

  Dmuchawki, wiatraczki i inne sraczki?
  Kochani, to nie chłodnica samochodowa, kuchenka mikrofalowa, zasilacz komputerowy, czy marketowy, rozkręcony "na full" tranzystorek do odsłuchu "bu-cyk, bumcyk - umpa-umpa" ale porządny wzmacniacz lampowy.
  Zawsze należy usuwać przyczyny smrodku a nie maskować je dezodorantem.

  Jeszcze jedna sprawa:
  - po zmianie napięcia zasilającego w sieci energetycznej wzmacniacz MV3 - przy pełnym wysterowaniu - wnosi zauważalnie większe zniekształcenia (i gra ciut głośniej!) niż zadeklarowane przez producenta.

  Wynika to ze wzrostu napięć anodowych i niewielkiej zmiany punktów pracy lamp wszystkich stopni.
  Jedni użytkownicy to zauważają, inni nie - ale wypad o tym wspomnieć.

  Gwoli wyjaśnienia (J.E. Adminowi także!):
  - od kilku dekad zajmuję się niemal zawodowo serwisowaniem vintage'owych wzmacniaczy lampowych - głównie wschodnioniemieckich MV2, MV3, całej rodziny lampowych Regentów, Reissmanów, Elektro-Artistów oraz zachodnioniemieckich lampowych Echolette, Dynacordów i pozostałych.

  Tak dla zwykłych, najczęściej allegrowskich nabywców, jak i dla zawodowych muzyków.

  Zawsze zaczynając od czynności pierwszej i najważniejszej - jeśli tylko wzmacniacz wykazuje objawy "życia" a lampy i obwody są nieuszkodzone: POMIARU SPOCZYNKOWEGO PRĄDU lamp mocy.
  Wartości napięć anodowych są sprawą drugorzędną.

  A potem BEZWARUNKOWEJ wymiany rezystora katodowego (jeśli go zastosowano) ze standardowej (i katalogowej dla EL84) wówczas wartości 120 - 130 omów na minimum 180 omów.
  Profilaktycznie stosuję nawet 200 - 220 omów - są miejsca, gdzie standardowe napięcie w gniazdkach sieciowych wynosi 242V albo i więcej (przy bliskim sąsiedztwie transformatorów energetycznych plus małym obciążeniu sieci energetycznej - np. jednorodzinne domkowiska i małe osady. Maksymalne osobiście zmierzone to ~250V!!!).

  Pozdrawiam i życzę powodzenia. W razie problemów: pytać, pytać, pytać - ale nie kombinować..., to dobre dla owych koników górskich i mułów!

  W związku z tym powyższe uwagi proszę potraktować jako porady, a nie kolejne końskie kombinacje na górskiej dróżce.

  Moderated By Futrzaczek:

  Temat zamykam, powyższy poradnik zostaje dla innych.