Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówka do latarki SLIM P13 - jak zrobić?

Kangurek1 23 Maj 2008 15:38 1614 5
  • #1 23 Maj 2008 15:38
    Kangurek1
    Poziom 13  

Wiem że to głupie pytanie ale chcę zrobić żarówke do latarki SLIM P13,5 www.dioda-led.pl/zarowka-diodowa.htm nie wiem jak sie za to zabrać nie wiem gdzzie i jak diody przylutować proszę o pomoc

Dodano po 7 [minuty]:

PS. szukałem i nic nie znalazłem

0 5
  • #2 23 Maj 2008 15:43
    Szymciosek
    Poziom 19  

jakie to maja byc diody ??
    ile ich chcesz ??
    zasilanie z baterii ?? jak tak to jakiej ?

0
  • #3 23 Maj 2008 15:52
    Kangurek1
    Poziom 13  

z dwóch bateri aa 1,5v, w tym module sa tylko 3 i to będą super jasne 5mm,

0
  • #4 23 Maj 2008 16:11
    Szymciosek
    Poziom 19  

2 baterie polaczone dadza 3V
    z tego co wiem to jedna dioda ma 3V
    inaczej slabo/wogole swiecie

0
  • #5 23 Maj 2008 20:02
    Kangurek1
    Poziom 13  

Ja sie pytam ludzi którzy się na tym znają, TO NIE POŁĄCZEnie szeregowe po za tym napięcie zasilania w tym jest od 3,5v do chyba 7v

0
  • #6 25 Maj 2008 16:10
    Madrik
    Moderator Robotyka

Pytanie zasadnicze - JAKIE masz diody? Wybacz, ale okreslenie "super jasne 5mm" to jak powiedzieć, że masz czerwony samochód na 4 kołach.
    Łączysz równolegle, lub szeregowo. Zależy to od typu i parametrów pracy diody. Co innego diody Flux, co innego diody mocy LED, a co innego chińskie "super jasne" z bazaru.
    Łączysz je tak, by napięcie na pojedyńczej diodzie nie było mniejsze niż minimalne napięcie pracy. Dodatkowo musisz policzyć, jaki prąd płynie przez diodę przy napięciu jakie masz na niej. Prąd może być za mały, lub za duży. Za duży - najprościej dobrać rezystor o obliczonej rezystancji.
    Trochę więcej zachodu jest z dobraniem drivera lub jego zbudowaniem.

Ale co najważniejsze... Jeśli masz diody tej klasy, co te z podanego przez ciebie linka, to daruj sobie i wkręć po prostu odpowiednią żarówkę ksenonową lub halogenową. Na takich diodach, latareczka będzie świecić kilka razy gorzej niż na zwykłej żarówce.

I pytanie zasadnicze - PRZECZYTAŁEŚ przyklejony temat na samym początku tego forum o zasilaniu diód LED? Może warto od tego zacząć?

Na koniec będą złośliwy - skoro pytałeś się ludzi, "którzy się na tym znają" to czemu nie zapytałeś ich jak podłączyć te diody? Dioda ma dwie nóżki, gwint żarówki to dwie blaszki... Masz 50% szans, na pomyślne podłączenie.

0