Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie komputerów przez firewire 4 pin

23 Maj 2008 16:47 8248 9
 • Poziom 35  
  Witajcie.

  Zrobił ktoś kiedyś takie połączenie między dwoma komputerami? Chodzi mi o połączenie ich przez FireWire 4 pin.

  Mam takie w laptopie i chciałbym z niego skorzystać.

  Są jakieś problemy z konfiguracją?

  Dodam że w laptopie mam Połączenie komputerów przez firewire 4 pin takie gniazdo. Zazwyczaj w laptopach są takie same.

  Jakiego potrzebuje kabla do takiego połączenia?

  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 17  
  Nie robiłem osobiście ale nie powinieneś mieć probl po przeczytaniu tego:

  http://www.weethet.nl/english/network_firewire.php

  oczywiście jeśli kumasz angielski choć troche i konfigurowałeś kiedykolwiek sieci, a kabelek byleby miał takie same złącza co pasują do tych dwóch kompów.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  potrzebujesz kabelka z dwoma wtyczkami "męskimi" (niestety, kolega to posiadał, nie ja), po podłączeniu pojawia się nowe połaczenie sieciowe -w XP, reszte ustawiasz jak przy zwykłym połączeniu kabelkiem ethernetowym z przeplotem, czyli dla świetego spokoju IP, opcje firewalla itp. Od ethernetu rózni się tylko prędkością (do 400 Mbit/s ) :)
 • Poziom 12  
  Jakby ktoś mógł odpowiedzieć to fajnie by było, bo ja także jestem tego ciekaw... To bardzo szybki port i do przenoszenia dużej ilości plików, lub kilku większych (np obrazów DVD) byłby idealny...
 • Poziom 35  
  Kupiłem takowy kabelek ostatnio, nie mam tylko drugiego komputera z którym mogę się połączyć.
 • Poziom 12  
  MarekSLU napisał:
  Kupiłem takowy kabelek ostatnio, nie mam tylko drugiego komputera z którym mogę się połączyć.


  to że tak sie zapytam: to po co go kupiłeś, skoro nie masz się z czym polączyć? :D
 • Poziom 35  
  Nie śpieszy mi się z połączeniem, a za niedługo będę miał możliwość połączenia.
 • Poziom 22  
  Ciekawe zagadnienie. A nie wiecie koledzy jaka jest dopuszczalna długość kabla?
 • Poziom 35  
  Niestety nie wiem jaka maksymalna długość kabla.

  Firewire pracuje w 400 Mb/s i 800 Mb/s. Przypuszczam że tak jak USB czyli 5 metrów. Ale to tylko przypuszczenia.
 • Poziom 12  
  jasek2 napisał:
  Ciekawe zagadnienie. A nie wiecie koledzy jaka jest dopuszczalna długość kabla?

  4,5m

  FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i izosynchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.

  Magistrala ta w okrojonej wersji (brak linii zasilających) wykorzystywana jest przez firmę Sony (a obecnie również inne) pod nazwą i.Link. Natomiast firma Creative Technology opisuje złącze jako SB1394. Zmiana nazwy ma na celu uniknięcie opłat licencyjnych, ale wszystkie te złącza są ze sobą w 100% zgodne.

  FireWire jest szeregową magistralą ogólnego przeznaczenia, jednak ze względu na lansowanie jej przez Apple jako wyjątkowo multimedialnej oraz ze względu na powszechne stosowanie w kamerach jest kojarzona prawie wyłącznie z kamerami cyfrowymi. Obecnie bardzo popularne stało się używanie FW w profesjonalnych kartach muzycznych i mikserach gdzie wykazuje się naprawdę olbrzymimi możliwościami.

  Szybkość transmisji
  Nazwa FireWire obejmuje kilka standardów komunikacji zapewniających transfer rzędu: 100, 200, 400 Mb/s. Najnowsza specyfikacja IEEE-1394b (instalowana np. w komputerach Aluminium PowerBook firmy Apple pod nazwą FireWire 800 jako osobny port obok "starego" FireWire 400) dopuszcza również przesył z prędkością 800 Mbit/s (wersja 9-żyłowa) długość kabla ograniczona jest do ok. 4,5 metra, natomiast wersja optyczna ok. 1000 metrów. Standard ten jest znacznie szybszy i stabilniejszy niż USB 2.0. Planowane jest zwiększenie maksymalnej szybkości do 2 Gb/s. Długość kabla ograniczona jest do 4,5 metra, ale można stworzyć specjalne połączenia nawet 16 odcinków kabla, co daje efektywną długość siedemdziesięciu dwóch metrów. Transmisja odbywa się przy pomocy dwóch par przewodów (TPA+ i TPA- oraz TPB+ i TPB-), dodatkowo interfejs wyposażony jest w linię zasilającą (masa i nieregulowane napięcie dodatnie 30 V bez obciążenia).

  Najnowszy standard 1394b przewiduje również wykorzystanie połączeń optycznych, co umożliwi transfer 3,2 Gb/s i uzyskanie długości ponad 100 m, natomiast przy wykorzystaniu standardowej skrętki 5. kategorii możliwe jest uzyskanie 100 Mbit/s i odległości 100 m.

  Możliwości standardu IEEE 1394
  Standard umożliwia połączenie do 63 urządzeń peryferyjnych w strukturę drzewiastą (w odróżnieniu od liniowej struktury SCSI). Pozwala urządzeniom na bezpośrednią komunikację, na przykład skanerowi i drukarce, bez używania pamięci lub CPU komputera. Obsługuje plug-and-play i hot-swap. Sześciożyłowy kabel (w wersji z zasilaniem) jest nie tylko wygodniejszy niż kabel SCSI, ale dopuszcza użycie mocy do 60 W, co umożliwia rezygnację z zewnętrznych źródeł zasilania w przypadku mniej prądożernych urządzeń.W wersji bez zasilania wykorzystywane są kable 4-żyłowe i mniejsze wtyki.


  Zastosowania FireWire
  FireWire jest powszechnie używany do łączenia kamer wideo i urządzeń pamięci masowej. Stosuje się go zamiast popularniejszego USB z powodu większej szybkości transmisji (prędkość nie zależy od wielkości plików jak przy USB - płynny streaming) oraz dlatego, że nie wymaga użycia komputera. Nie ma również konieczności wysyłania sygnałów potwierdzających aktywność urządzenia po drugiej stronie (co czyni USB nieefektywnym dla profesjonalnej obróbki wideo). Jednak opłaty licencyjne, których wymaga Apple od firm produkujących urządzenia obsługujące FireWire (0,25 USD za każde urządzenie) oraz znacznie kosztowniejszy sprzęt spowodowały, że FireWire uległo względem USB na rynku masowym, na którym koszt produktu jest głównym ograniczeniem.

  FireWire odmiennie niż USB zarządza magistralą – nie wymaga kontrolera magistrali czyli hosta. W standardzie USB magistralą zarządza kontroler (host), na jednej magistrali może pracować tylko jeden host i jest nim zawsze komputer. W FireWire urządzenia są równouprawnione, co pozwala na transmisję bezpośrednio pomiędzy urządzeniami dołaczonymi do magistrali, bez pośrednictwa komputera. Dzięki temu możliwe jest z jednej strony łączenie przy pomocy magistrali FireWire kilku komputerów ze sobą (i nawet wykorzystanie protokołu IP), z drugiej strony możliwa jest bezpośrednia komunikacja między urządzeniami, na przykład przesyłanie danych pomiędzy skanerem i drukarką bez używania pamięci lub procesora komputera.

  FireWire kontra USB

  FireWire:
  Szybkość transferu: 200 do 400 Mbps
  Kontroler nadrzędny: nie wymagany
  Obciążanie procesora: nie
  Topologia: sieć rozgałęźna
  Maksymalna długość kabla: 4.5 m
  Maksymalna odległość między urządzeniami: 72 m (16 cztero- i pół metrowych odcinków kabla w łańcuchu)
  Maksymalna ilość urządzeń: 64
  Skalowalność: tak
  Plug and Play: tak
  Hot plug: tak

  USB:
  Szybkość transferu: 800 do 800 Mbps do 480 Mbps
  Kontroler nadrzędny: wymagany
  Obciążanie procesora: tak
  Topologia: gwiazda
  Maksymalna długość kabla: 5 m
  Maksymalna odległość między urządzeniami: 10 m (dwa pięciometrowe odcinki)
  Maksymalna ilość urządzeń: 127 (+ 1 komputer)
  Skalowalność: tak
  Plug and Play: tak
  Hot plug: tak

  Standard FireWire, mimo większych możliwości, nie jest tak popularny jak USB. Na skutek polityki Intela kontroler FireWire nie jest zintegrowany z żadnym chipsetem tej firmy. Umieszczanie dodatkowego, dedykowanego układu podnosi natomiast koszty produkcji płyt głównych, dlatego producenci płyt implementowali FireWire jedynie w droższych modelach.Na szczęście coraz więcej płyt głównych ma w standardzie złącze FW, często nawet dwa.

  Zupełnie odmiennie sytuacja wygląda w komputerach produkowanych przez Apple, w których magistrala FireWire zastąpiła w obsłudze urządzeń zewnętrznych (takich jak dyski, nagrywarki czy skanery) niewygodną i czasami problematyczną magistralę SCSI. Pierwszym komputerem Apple wyposażonym seryjnie w kontroler FireWire był Power Macintosh G3 (tzw. Blue & White) z 1999 r. Do roku 2001 magistrala FireWire została wprowadzona we wszystkich komputerach tej firmy. Również iPod wyposażony był w to złącze do przesyłu danych i ładowania baterii (Gen 1-4, od Gen 3 obok USB, które służy do przesyłu danych i zasilania urządzeń w energię elektryczną), obecny model (Gen 5) używa go tylko do ładowania baterii, natomiast przesyłanie danych odbywa się magistralą USB.

  źródło: wikipedia.org