Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak uziemniania kompów => spalone porty switchy?

reeds 26 Jan 2004 22:56 4100 17
    reeds
    Level 2  
    Witam wszystkich
    Chciałbym zaczerpnąć opinii was speców od "sieci" poniewaz u nas w blokowej sieci (mamy DSL) pojawił sie problem i nie wadomo co moze byc przyczyną. Otóż admin sieci napisał tak: "Dosyć często uszkadzane są porty switchy. Sprawa wyglada tak, że jeżeli komputer nie jest uziemiony to napięcie indukuje się na obudowie i śledziach kart rozszerzających (a wśród nich jest karta sieciowa) i najbliższe możliwe "zejście" przebicia jest właśnie po kablu sieciowym do switch'a a dokładnie do jego PORTU.
    Ponieważ w większości kompy są w pokojach gdzie nie ma gniazd z bolcem należy je zainstalować.Listwa przepięciowa włączona do gniazda bez zerowania jest atrapą" - switche nie sa uziemnione !!!
    Prosze o opinie na ten temat czy ktos ma jakis pomysl czy co jest przyczyna problemu? I jak zrobic zerowanie jesli w pokojach nie kładzie sie kabli trojzyłowych tylko dwu?
    Pozdrawiam
    Hrabol
    Level 25  
    pewnei ze od tego moga sie palic ale tez jesli kable sa na dlugich odleglosciach w okol kabli zasilajacych chodz u mnie dziala wtedy powinno stosowac sie skretke w ekranie
    co do gniazdek to poprostu zero robocze walisz pod uziemnienie i spelnia egzamin
    heniek
    Level 13  
    Zero robocze pod bolec - zgoda .Ale pod warunkiem , że to zero jest po lewej stronie podczas gdy bolec jest u góry gniazda . Jeśli gniazdo podłączone jest odwrotnie to zawsze będą się działy tego rodzaju cyrki .
    A już w szczególności gdy w domach są zamontowane podwójne gniazda elektryczne (wtedy jedna część gniazda jest ok , a druga podłączona odwrotnie) . Kiedyś jak układałem sieci za pomocą kabla BNC to gdy chociaż jeden komp był zasilony z gniazda odwrotnie podłączonego to na wyjściu BNC pojawiało sie napiecie równe połowie zasilania czyli 110V.
    Podejrzewam , że użytkownicy sieci używają ( mają w domach gniazda podwójne)

Z poważaniem H.R
    Gienio
    Level 14  
    Tez spotkalem sie z tym problemem.Najczesciej to maja listwy , tyle ze podlaczone do gniazd bez kolka.
    W mojej sieci bylo to powodem ciaglych awarii hubow i switch -y.
    Na poczatku nie moglem dojsc o co chodzi, pierwsza rzecza jaka zrobilem
    bylo odpytanie uzytkownikow czy maja podlaczone kompy do gniazd
    z bolcami.Oczewiscie kazdy twierdzil ze tak.Po jakims czasie w akcie desperacji postanowilem sprawdzic wszystkie kompy osobiscie, i co sie okazalo? Wyszlo ze tylko ja mam podlaczona obudowe kompa do zera. :)
    Wiekszosc owszem miala podlaczone kompy do gniazda z kolkiem ale w listwie, to ze
    listwa nie byla zerowana nie mialo dla szanownych uzytkownikow zadnego znaczenia. :) Byl nawet jeden orginal, podlaczyl faze do bolca w gniazdku, to ze go komp nie zabil moze zwdzieczac tylko drewnianej podladze.
    Podlaczenie wszystkich kompow do zera rozwiazalo problem. :)
    User removed account
    User removed account  
    Adam1988
    Level 26  
    JarekOr wrote:
    Komputer musi być uziemniony (bezpieczeństwo użytkownika). Ale co zrobić jeżeli między "bolcem" w jednym mieszkaniu a "bolcem" w drugim mieszkaniu jest 200V oraz skrętka jest ekranowana?

Jak moze byc miedzy uziemieniem w jednym mieszkaniu a drugim 200V jesli instalacja jest prawidlowo zrbiona to wszystki "bolce" i tak sie locza razem.
    User removed account
    User removed account  
    marqusb2
    Level 11  
    dokładnie , kazdy komputer powinien byc uziemiony , kazde uządzenie z widocznym przewodem uziemiającym powinno byc podłączone do instalacji z iziemieniem . kolego podłączył cały komp rozgałężnikiem bez bolca uziemiającego i po 2 tygodniach spalił mu sie monitor- od ładunków elektrostat. 2 sprawa to ze w sieciach które obejmują 2 ulice zasilane z różnych stacji transformatorowych - tez wysępują róznice napięc na obudowie i wszystko płynie przez łącza internetowe
    danshi
    Level 11  
    czesc

czytam te wasze posty i juz nic nie kumam wiec jak mam zrobic by sie uchronic przed spaleniem kompa czy switcha. Mam z kolega siec odleglosc kompow to 70m, kabel ekranowany przewieszony nad ulica. kolegi komp jest uziemiony poprzez gniazdko (nowa instalacja ele.) a moj niestety nie.
    Wiec jeszcze raz co mam zrobic : podlaczyc bolec pod zero w gniazdku czy cos innego.

danshi 8)
    snifferman
    Level 12  
    podłącz bolec pod piorunochron i módl się żeby nie było burzy

:P :P :P :P :P

mój kolega ma problem z podobnej beczki, mianowicie gdy dotknie nogą komputera i metalowego obramowania przy biótku komp mu się resetuje. Sprawdziłem miernikiem i okazało się że pomiędzy biórkiem a obudową jest napięcie i wynosi ok 20V? podłączyłem bolec uziemienia pod masę(ten kabel w instalacji gdzie prubówka nie świeciła) i problem zniknął

W servisie powiedziano mi że jest to wina budowy zasilacza. Tranzystory są podłaczone pod masę ogólną czy jakoś tak. Ja sie tam nie znam. Jak ktoś się zna i wie o co chodzi to niech sprostuje
    domino_
    Level 11  
    Ja mam ten sam problem caly czas palą mi sie porty na switchu i jednemu z uzytkowników spalila sie karta sieciowa. Ten uzytkownik twierdzi, ze jest to wina sieci LAN. W sieci jest nas 6 i nikomu wiecej sie nic nie dzieje tylko tej jednej osobie.
    cortez_
    Level 26  
    pytanie - czy protectnet nie zabezpieczy potu switcha przed takim przebiciem z nieuziemionego komputera?

Sniferman - tez tak mialem tylko sie komputer nie resetowal a kopal, nie chodzi o tranzystory ale kondensatory w zasilaczu, po podlaczeniu do gniazdka z uziemionym bolcem problemu nie ma
    lechoo
    Level 39  
    Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby porty w switchu ulegały uszkodzeniu w wyniku braku uziemienia przy kompach. Nawet jeśli na obudowie występowałoby pełne napięcie sieci ~230V, to nie ma prawa przebić transformator separujący który jest na wejściu każdego portu w switchu, a także w sieciówkach. Uszkodzenia portów w switchu najprawdopodobniej wystepują podczas burz - chyba, że złośliwi userzy podłaczają ~230V bezpośrednio pod przewody w kablu sieciowym :)
    danshi
    Level 11  
    Wiec jak mam podłączyć : nowe gniazdko z bolcem gdzie bolec podłączę pod zero, czy może lepiej kupić netprotector i jego podłączyć przed switchem a kabelek uziemiający ... ( no właśnie gdzie go podłączyć ) ?
    A może lepiej samemu zrobić znalazłem w sieci schemacik takiego Netprotectora.
    Potrzebuje konkretnej podpowiedzi bo mam zamiar już za parę dni podłączyć switcha do sieci i nie chce żeby paliły mi się porty lub cos gorszego.

Załączam dwa schemaciki:

danshi 8)

WWWiec jak jest ktos kto to mi wytlumaczy, podpowie!!!!
    Mareksp9bqj
    Level 13  
    Witam !

Ten net-protector napewno nie zaszkodzi, ogranicza napięcie na poszczególnych żyłach skrętki względem siebie do napięcia około 1,4V + U przebicia tego pierwszego transila oraz do ok 500V w stosunku do masy (ale dlaczego tak dużo ? ) napięcie to wyznaczają te dwa połączone szeregowo transile.Dotyczy drugiego schematu. Oczywiście wyprowadzenie trzeba podłączyć do uziemienia. W ostatecznej ostateczności do bolca w gniazdku (powinien być uziemiony lub zerowany - to zależne od ZE.
    Ale fachowo ten protektor moim zdaniem powinien być zainstalowany przed końcem każdego odgałęzienia skrętki - np w piwnicy w blokowiskach, gdzie powinien być dostęp do dobrego uziomu. On ma zabezpieczac przed komputerem nie podłączonym do gn z bolcem ale też a może głównie przed wyindukowanymi napięciami przy wyładowaniach.
    Niestety problem traktowany po macoszemu.
    Ale trzeba wymóc podłączenie każdego z komputerów do gniazdka z PRAWIDŁOWO podłączonym bolcem, choć to i tak nie uchroni przed przepływem prądów wyrównawczych przy bardzo rozległych sieciach.
    pozdrawiam Marek
    P.S. Ja bym trochę te schematy zmodyfikował, zamiast tych zenerek (które szybko wyparują) w pierwszym schemacie transile dwukierunkowe a te do uziemienia też zamieniłbym na transile o napięciu nie wyższym niż 150V (suma sumarum).
    trocse
    VIP Meritorious for electroda.pl
    saperak wrote:
    a co Panowie myślicie o zastosowaniu odgromniów gazowych t.j.
    http://www.tme.pl/arts2/pl/a11/sal-90.html
    zamiast tych transilów i diódek?

Oj nie nie, to calkiem inne zastosowania, tutaj sie to wogole nie sprawdzi
    keraza
    Level 11  
    Przy rozległych sieciach najlepiej stosować poprostu światłowody. Już teraz nie jest to takie drogie, a odrazu eliminuje różnice międzyfazowe pomiędzy blokami. Nawet w czasie burzy nie ma problemów z indukcją wyładowań w przewieszkach między blokami. Na miedzi to nawet przy zastosowaniu protectneta, to zabezpieczenie paliło się razem z portem w switchu. Po zastosowaniu światłowodów między blokami większość problemów zniknęła.