Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Whirlpool wywala różnicówkę

23 Maj 2008 19:39 6443 9
  • Poziom 2  
    Jestem tutaj pierwszy raz i trochę zielony. Mam lodówkę Whirlpool, nie znam modelu, taka dwudrzwiowa z zamrażalnikiem na dole, ma 8 lat i jeden agregat. Otóż od kilku dni wywalała mi różnicówkę ale po ponownym włączeniu działa. Dziś wywala bezpiecznik różnicowy na okrągło. Czy ktoś wie co to mogło się uszkodzić i czy prawdą jest że to "prawie na pewno" agregat i że trzeba go wymienić??
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Niekoniecznie,moze byc nawet uszkodzona izolacja na kablu zasilajacym agregat.Najlepiej do proby ominac rożnicówkę(nie bezpieczniki).Wtedy będzie widać,co wyrzuca.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    a napewno jest winna lodówka? problem jest generalnie w tym że w mieszkaniu jest prawdopodobnie jedna różnicówka, a każdy odbiornik ma jakąś upływność, wyłącza bezpiecznik suma tych prądów. problem jest w tym żeby ustalić rzeczywisty prąd upływu danego urządzenia.
    proponuje miliamperomierzem dokonać pomiaru prądu upływu pomiędzy metalową obudową a zaciskiem uziemiającym. w tym calu oczywiście należy sprzęt podłączy tylko dwoma przewodami a uziom przez amperomierz.
    tak z praktyki jeśli oczywiście wyjdzie że to lodówka ma ponad 20 ma upływności to będzie to dziurawa albo żle ustawiona tacka na agregacie odparowująca skropliny z parownika powodująca zawilgcenie styków agregatu.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    odłącz kostkę zasilającą agregat i włącz lodówkę -wtedy wykluczysz agregat ,lub nie,zgadzam się z przedmówcą że skoro jest jedna różnicówka ,to inne urządzenie może robić upływ..konieczny jest przegląd całego okablowania,bo pod wpływem drgań czasem dzieją się cuda
  • Poziom 2  
    Dziękuję za pomoc, ale sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Po pewnym czasie, kiedy lodówka nie dała się włączyć, tzn po jakichś 2 godz przyszła mi do głowy myśl aby wykręcić żarówkę oświetleniową (która nie była przepalona i normalnie świeciła w nocnej lampce) komory chłodziarki, a następnie podłączyłem lodówkę do sieci i .................... zadziałała, różnicówka nie wyskoczyła lodówka pracowała. Ale to nie koniec, zachciało mi się kombinować i postanowiłem sprawdzić jak lodówka reaguje na włączanie się agregatora. W tym celu wyłączyłem lodówkę pokrętłem intensywności chłodzenia, a kiedy ją ponownie włączyłem tym samym pokrętłem wywaliło różnicówkę i lodówki nie dało się włączyć. Ale w dalszym ciągu nie jest to koniec mojej przygody z lodówką. Zacząłem poruszać plastikową obudową pokrętła regulacji chłodzenia, poruszałem, poruszałem, włączyłem i lodówka zadziałała, ale pracowała tylko jakieś 60 minut i wywaliła różnicówkę. Następnie zostawiłem lodówkę w spokoju na jakieś 30 min i ponownie podłączyłem ją do gniazdka. Tym razem lodówka pracowała jakieś 30 min i następnie wywaliła różnicówkę.
    A ja zgłupiałem i nie mam zielonego pojęcia co się dzieje z tą zarazą.
    Może ktoś mądry i doświadzony potrafi to wyjaśnić.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Weż i dla próby pomiń (zmostkuj ) własciwe styki termostatu- być moż jakieś jego skorodowanie , zawilgocenie- jeśli problem zniknie wtedy go wymień na nowy- chyba że jego dokładne obejrzenie potwierdzi że to on jest przyczyną-( widoczne skorodowania itp.)
  • Poziom 25  
    Jeżeli po odłączeniu napięcia od zasilania sprężarki nie wyrzuca róznicówki to sprężarka do wymiany, będzie pracowała prawdopodobnie w miejscach bez tego zabezpieczenia (działka?)
  • Poziom 2  
    Dziękuje wszystkim którzy chcieli mi pomóc. Przed chwilą wyszedł "magik" który naprawił, mam nadzieję skutecznie, moją lodówkę. Dla zainteresowanych podaję jaka była przyczyna awarii.
    Otóż moja lodówka posiada funkcję super zamrażania "wymuszanego" za pomocą grzałki, która "oszukuje" termostat. I właśnie ta grzałka dawała okresowe zwarcia do masy, wobec czego została odłączona. Podobno mój typ lodówki tak ma, że aby grzałkę wymienić, należy pruć całą tylną ścianę lodówki. Więc teraz nie mam super mrożenia, ale zaoszczędziłem na kosztach naprawy. Wszystkie te wyjaśnienia podaję na podstawie informacji "magika" od naprawy.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim forumowiczom, którzy próbowali mi pomóc, bo dzięki wam uniknąłem przepłacenia jakiemuś fachowcowi który wmawiał mi że na 99% trzeba wymienić agregat za 450 zł.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    nie tylko nie masz super mrożenia ,ale i rozmrażania okresowego (w mojej jest raz na 24h-to też ci magik powiedział? że odszraniania też nie ma!!!
  • Specjalista AGD
    e tam
    bez tej grzałki też będzie działało
    gdyby nawet zostawał lód na ściance wymień termostat na k59 i po sprawie
    też kiedys miałem identyczny przypadek z tą grzałką
    i tak samo wywalało bezpiecznik
    odłączyłem tylko grzałkę i do tej pory pracuje bez problemów