Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[89S52] - programowanie - "Write error"

marcinc1986 23 Maj 2008 20:26 4179 13
  • #1 23 Maj 2008 20:26
    marcinc1986
    Poziom 9  

Witam. :D Mam problem z programowaniem wymienionego w temacie mikroprocesora. Oczywiście staram się programować poprzez port drukarki. Programator pożyczyłem od kolegi, programator jest kupiony i fachowo wykonany. Podłączam programator do portu drukarki oraz do mikroprocesora poprzez wlutowane i połączone z podstawką goldpiny. Do mikroprocesora podłączam także zasilanie, masę oraz zasilanie w miejsce pinu EA. Po uruchomieniu programu do programowania mikroprocesor zostaje wykryty. Wybieram plik typu .hex do zaprogramowania i klikam w polecenie programowania. Na ekranie pojawia się komunikat: "Write error address 00000001 byte written: FF byte read: 00". Czasami zmieniają się jedynie adres i numery bajtów w komunikacie.
    Czy ktoś miał podobny problem albo wie, jak owy rozwiązać? Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, gdyż za dwa tygodnie muszę oddać projekt na uczelnię do oceny i powinien być działający. Układ mam już zmontowany, program napisany, jednak z programowaniem są kłopoty i nikt nie potrafi mi wyjaśnić, co jest nie tak. A czas goni, a zapewne będą jeszcze potrzebne jakieś przeróbki w programie po obejrzeniu jego działania w zaprogramowanym układzie.

Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc.:|

0 13
  • #2 23 Maj 2008 21:49
    Bigfoot
    Poziom 25  

Przewody do programowania nie sa za dlugie? Zasilanie jest OK? Dostep do portu jest w systemie? Problemem jest zapewne port LPT jesli przyjmiemy, ze powyzsze aspekty sa OK. Najszybszym rozwiazaniem bedzie sprobowanie innych portow LPT na innych komputerach, ktorych na Twojej uczelni na pewno nie brakuje. I kazdy z nich na pewno ma LPT:) Jezeli na kolejnych pieciu komputerach problem bedzie sie powtarzal to znaczy, ze wina lezy w sprzecie. Daj wtedy znac.

BF

0
  • #3 24 Maj 2008 11:24
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Takie objawy też pojawiają się jak procek ma ubity flash, czy był on wcześniej używany ?

0
  • #4 25 Maj 2008 01:32
    marcinc1986
    Poziom 9  

Po całodziennych próbach nie udało mi się niestety zaprogramować mikroprocesora.

Odpowiadam na pytania.

Przewody od kabla programatora pożyczonego od kolegi mają długość około jednego metra, może troszkę więcej. Z początku myślałem, iż skoro kolega programował na takim programatorze i przy takiej długości kabla, to długość kabla nie jest winą moich niepowodzeń. Dzisiaj jednak doszedłem do wniosku, iż może właściwa długość kabla uzależniona jest od portu LPT, czyli danego komputera, zatem wmontowałem do programatora własnoręcznie wykonany kabel o długości około 20 cm, nawet nieco krótszy. Jednak sytuacja nie zmieniła się, a komunikat o błędzie pojawiał się ten sam. Zatem nie tutaj tkwi problem.

Jeżeli chodzi o zasilanie, to zasilam układ z baterii 9V poprzez stabilizator, na wyjściu którego otrzymuję 4,9V, co jest wartością poprawną. Jeśli się mylę to proszę o poprawkę.

Jeżeli chodzi o pamięć Flash. Myślałem też, że może problem tkwi w uszkodzeniu mikroprocesora, czyli między innymi i pamięci Flash, zatem zakupiłem kolejny mikroprocesor mając na uwadze to, że na pewno nowy mi się przyda i to już niedługo, zresztą koszt nie był zbyt duży, zatem mogłem sobie na taki zakup pozwolić. Niestety po włożeniu mikroprocesora proces programowania nie powiódł się i pojawił się ten sam błąd, co na poprzednim mikroprocesorze. Z tego wnioskuję, że nie jest to wina uszkodzonego mikroprocesora bądź uszkodzonej pamięci Flash.

"Dostęp do portu jest w systemie?" -> co miałeś na myśli? Albo jak to sprawdzić?

Sam już nie wiem, w czym tkwi problem. Na pewno nie po stronie mojego lutowania, bo to jest tylko kwestia dobrego przylutowania podstawki, dolutowania goldpinów, włożenia mikroprocesora do podstawki, dolutowania rezonatora kwarcowego i kondensatorów oraz doprowadzenia zasilania oraz masy do mikroprocesora. Za pomocą miernika sprawdziłem, czy goldpiny są zwarte z nóżkami mikroprocesora i wszystko jest porządku. O ile się nie mylę, aby stwierdzić poprawne działanie rezonatora wystarczy zmierzyć napięcie na jego nóżkach. Jeżeli jest około 1/2Vcc, to rezonator działa sprawnie. U mnie jest około 1,7V na każdej z nóżek. Co prawda nie jest to połowa Vcc (u mnie Vcc to 4,9V), ale domniemam, że rezonator działa poprawnie. Jeżeli się mylę, proszę o poprawę.

Ostatnia moja nadzieja jest taka, iż wina leży po stronie mojego komputera i złącza LPT. Co może być nie tak po stronie złącza LPT? Czy ktoś potrafi mi to wyjaśnić? Zresztą jutro postaram się dorwać jakieś inne komputery u znajomych i sprawdzę, czy można programować w innym miejscu.

Za dwie poprzednie wypowiedzi i zainteresowanie dziękuję.
    Jeśli ktoś ma jakieś inne rady, proszę o nie.

0
  • #5 25 Maj 2008 22:00
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Domyślam sie że programujesz Dybkowskim, jest z tym niekiedy trochę problemu. Proponuje zrobić tak jak ja-czyli zmienić soft do programowania.

0
  • #6 26 Maj 2008 10:39
    marcinc1986
    Poziom 9  

Wczoraj była niedziela i ciężko było zastać w pobliżu kogoś ze znajomych. Udało mi się jednak przetestować proces programowania u kolegi, tzn. na jego komputerze. Niestety efekt pojawił się ten sam, mikroprocesor nie został zaprogramowany pomimo wielu prób, a na ekranie pojawiał się ten sam komunikat, który widuję na swoim komputerze i który umieściłem w pierwszy poście.

Masz rację, programuję w programie niejakiego PANA DYBKOWSKIEGO i szczerze mówiąc nie pomyślałem o tym, iż wina może leżeć po stronie programu. Być może dlatego, iż na pewno dwóch z moich znajomych z grupy dziekańskiej wykorzystywało niedawno ten program do programowania swoich projektów i to z powodzeniem. Spróbuję dzisiaj po powrocie z zajęć obsłużyć inny program. A jaki program polecacie? Mógłbym prosić jakieś ciekawe linki? Na pewno programów jest mnóstwo, a ja nie mam już tyle czasu, aby wszystkie testować i wybierać odpowiedni. Mogę, ale łatwiej będzie programować w programie już sprawdzonym.

Za trzecią odpowiedź na mój problem też dziękuję.:!:

0
  • #7 05 Cze 2008 18:01
    h0nza
    Poziom 14  

Witam
    Całkiem niedawno miałem podobny problem - przeczytałem na elce ze trzeba zmniejszyć napięcie zasilające - wstawiłem w szereg ze stabilizatorem diodę prostowniczą - napięcie spadło do 4,3 V i układ po tym zabiegu programował prawidłowo

0
  • #8 09 Cze 2008 21:29
    ralph.
    Poziom 11  

Witam

Na jakim kwarcu programujesz spróbuj w programie Pana Dybkowskiego w ustawieniach zmniejszyć częstotliwość kwarcu. Sprawdź "układ resetu" - czy jest stan wysoki w trakcie programowania.

0
  • #9 09 Cze 2008 23:43
    Balu
    Poziom 38  

Nie używaj dybkowskiego do 51/

0
  • #10 10 Cze 2008 00:33
    marcinc1986
    Poziom 9  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Oczywiście sprawdzę kwestię zasilania i postaram się zmniejszyć je do wartości około 4,3V.

Jeżeli chodzi o kwarc to używam kwarcu o częstotliwości 12MHz i taki też ustawiam w ustawieniach programu. Inne ustawienia też sprawdzałem, ale błąd nadal się pojawiał.

Czy może ktoś podać nazwę (ewentualnie link) jakiegoś dobrego programu, którego mógłbym użyć do programowania zamiast aktualnie używanego oprogramowania?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i rady nadsyłane. :D

0
  • #13 15 Cze 2008 17:42
    marcinc1986
    Poziom 9  

DZIĘKUJĘ bardzo za pomoc. :D WSZYSTKIM. :D Udało się przed kilkoma dniami zaprogramować układ. :!: A problem tkwił w oprogramowaniu. Pobrałem z internetu inny program i za jego pomocą programuję bez problemów, zresztą link tegoż programu został zamieszczony w poprzednim poście, a jego autorowi dziękuję tym bardziej. :D Projekt na uczelni oddany i w pełni zaliczony. :D A teraz nareszcie spędzam miłe chwile na programowaniu w asemblerze i praktycznym obserwowaniu wyników programowania, które widoczne są jako praca zmontowanego układu. :D Ślicznie DZIĘKUJĘ jeszcze raz WSZYSTKIM. :!: :D :!: :D :!: :D :!: :D

0
  • #14 27 Paź 2008 17:45
    hexe
    Poziom 2  

Nowsze wersje ispprog'a mają czasami problemy.. i nie działają przez dzień - dwa, a potem znowu działają.. wystarczy zmienić albo w ogóle program, albo zmienić na starsza wersje. ja używam wersji z 2006 roku z którą nie ma żadnych problemów

0