Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obrotomierz cc

tranzystor1204 23 Maj 2008 21:09 10582 21
  • Obrotomierz cc
    Już jakiś czas temu w DIY dodałem taki projekt podobnego obrotomierza do cc ale nie byłem z niego zadowolony gdyż troszkę wskazówka czasami wariowała i sie podczas jazdy strasznie "kiwała"... więc go wywaliłem...
    Przyglądnąłem się temu dobrze i spostrzegłem że tego mi trzeba, jest to obrotomierz ms1-1 od dużego fiata który to bardzo łatwo mozna przerobić do malucha czy cc, wystarczy tylko zmienić ten największy kondensator 220nF na 470nF

Jak to każdy kto se lubi coś zmajstrować odwiedzam często złom, i napotkałem tam właśnie takie cóś
    Obrotomierz cc
    Obrotomierz cc
    Obrotomierz cc
    ten mały należy zamienić na ten duży lub dolutować drugi taki sam równolegle... po zmianie i wlutowaniu płytka wygląda tak:
    Obrotomierz cc
    No więc przeszedł czas na test, ale zaskoczenie, obrotek nie działa... po podłączeniu do cewki zapłonowej od stroni niskiego napięcia obrotomierz nie rusza... spróbowałem więc na w/n noi troche jakby działa tyle że silnik wtedy chodzi na jednym tłoku tylko... hmmm... chwila zastanowienia, czas przyglądnąć sie schematowi, jakby go tu przerobić żeby działał na niskim napieciu...
    Obrotomierz cc
    idziemy po kolei i zaraz na wejściu impulsowym zauważyłem rezystor 47 K :O ... pomyslałem że zamiene go na mniejszy i tak też zrobiłem zamieniając na 150 R... noi Działa!!! dziwi mnie tylko czemu w opisach jak przerobić taki obrotek do maluszka nie ma nic wspomniane o tym rezystorze.. Chyba że u maluch działa na w/n. Ale mniejsza o to.

Zrobiłem taką próbną tarczę Obrotomierz cc i miernikiem częstotliwości zmierzyłem odpowiednio i przeliczyłem na obroty na minute i zrobiłem właściwą tarczę
    Obrotomierz cc
    Obrotomierz cc
    nastepnie podświetlanie, jako że i tak 24/h są światła więc od razu podpiąłem do zasilania ukladu obrotomierza żarówkę
    Obrotomierz cc
    Obrotomierz cc
    teraz czas na obudowę... w rece wpadło mi opakowanie po żelu do włosów więc trzeba to wykorzystać :)
    Obrotomierz cc
    wmontowałem i pomalowałem :)
    Obrotomierz cc
    Obrotomierz cc
    Obrotomierz cc
    a tak w ciemności. To dużo lepiej wygląda no ale sprzęt taki sobie toteż jakość zdjęć kiepska za co też przepraszam, noi tak jakoś wyszło to zdjecie...
    Obrotomierz cc
    Obrotomierz cc
    Link z filmikiem będzie potem :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 23 Maj 2008 22:32
    fighter88
    Poziom 12  

po pierwsze to nie jest obrotek od kanta tylko od poloneza, po drugie jakość wykonania woła o pomstę do nieba.
    wiem, że najłatwiej jest krytykować, ale choćbym chciał to nie mogę tego wynalazku pochwalić.

• #3 23 Maj 2008 22:42
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Noto Cie muszę zmartwić bo to jednak jest obrotomierz od kanta...
    A żebyś się w swej niefrasobliwości nie bronił to dam ci kilka dowodów:
    _obrotomierz_do_fiata_125p_typ_ms1_1.
    W tym zobacz sobie na post numer 15
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...&start=0&sid=ffef3ff9374d299dfc38281ca5c9b8ab
    Albo tutaj, jak za pierwszym razem nie wejdzie to odświerz http://www.terytorium126p.pl/artykuly/pozostale/obrotomierz-od-fiata-125p.html
    No chyba że ms1-1 był i w poldkach i we fiatach ale schemat pasuje do tego a na wielu stronach mozna znaleść że ms1-1 jest od duzego fiata...
    To jest link do filma... jakość oczywiście nie powala ale zobaczyc sie da :)
    http://pl.youtube.com/watch?v=KfsrK2NvYhU

Moderowany przez przemo-lukas:

Nie jest dozwolone zamieszczanie odsyłaczy do materiałów o charakterze krótkotrwałym, których aktualność po określonym czasie wygasa, takich jak wszelkie linki do aukcji, ofert promocyjnych, wyprzedaży i itp.

Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.

• #4 24 Maj 2008 00:38
    fighter88
    Poziom 12  

mechanizm obrotka jest ten sam. resztka tarczy, którą widać na jednym ze zdjęć wskazuje na poldka i ułamana wskazówka również.

• #5 24 Maj 2008 01:04
    459239
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 24 Maj 2008 01:22
    coolleś
    Poziom 12  

To jest do poloneza obrotomierz a elektronika i mechanizm jest taki sam jak w dużym fiacie (po kawałku tarczy widać że to z poloneza
    _licznik_zestaw_wskaznikow_polonez_stary_typ

Moderowany przez przemo-lukas:

Nie jest dozwolone zamieszczanie odsyłaczy do materiałów o charakterze krótkotrwałym, których aktualność po określonym czasie wygasa, takich jak wszelkie linki do aukcji, ofert promocyjnych, wyprzedaży i itp.

• #7 24 Maj 2008 06:52
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Możliwe ale w każdym razie jest to ms1-1 czyli układ taki jak w 125 :)

• #8 24 Maj 2008 08:40
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

I tak mój post zostanie zaraz skasowany ale trudno, takie życie.

Napracowałeś się nad tym obrotomierzem... wgląda jakby go kowal robił ( nie umniejszając kowalom umiejętności).

Mogłeś poszukać obrotomierze od Duzego Fiata a nie od POLONEZA, ten jest już zabudowany w prostokątnej obudowie, wystarczyłoby ja podrasować i już jakoś by wyglądało...

• #9 24 Maj 2008 10:11
    kuras147
    Poziom 19  

po co Ci tarcza do 7tys? ile on wykreca?
    PS napewno mniej niz simson ;)

• #10 24 Maj 2008 10:24
    pitersan15
    Poziom 11  

To jest na 100 procent obrotomierz od polneza produkowanego do 1993 roku, potem zmieniono zagary na takie o okrągłych podziałkach.

• #11 24 Maj 2008 10:28
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Fsoliebhaber napisał:

Napracowałeś się nad tym obrotomierzem... wgląda jakby go kowal robił ( nie umniejszając kowalom umiejętności).

Mogłeś poszukać obrotomierze od Duzego Fiata a nie od POLONEZA, ten jest już zabudowany w prostokątnej obudowie, wystarczyłoby ja podrasować i już jakoś by wyglądało...

No wiem że znacznie lepiej kupić se taki obrotomierz jak sie chce, pewnie jeszzcze też byś kupił obudowe żeby też nie robić i wielkie mi cudo... To jest DIY, co znalazłem z tego zrobiłem, i wcale nie wygląda tak źle jak na zrobiony ze śmieci i co najważniejsza działa bardzo ładnie...

Dodano po 2 [minuty]:

kuras147 napisał:
    po co Ci tarcza do 7tys? ile on wykreca?
    PS napewno mniej niz simson ;)

hmmm ile taki cinkuś wykręca to niewiem ale mierzyłem miernikiem czestotliwości to 100 Hz wyciągnął i jeszcze pewnie bym do jakichś 105-110 wyciągnął no ale po co tak piłować, no a 100 Hz to 6000 obrotów więc skala do 7 tys chyba nie jest nieodpowiednia... tak mi się przynajmniej wydaje :)

Dodano po 1 [minuty]:

pitersan15 napisał:
    To jest na 100 procent obrotomierz od polneza produkowanego do 1993 roku, potem zmieniono zagary na takie o okrągłych podziałkach.

No możliwe, sugerowałem sie tym że układ jest taki jak we fiacie noi że to ms1-1... no ale dobra, jeśli ktoś widział i wie że taki jest w poldku to nie bede siesprzeczał :)

• #12 24 Maj 2008 10:48
    Michał_74
    Poziom 17  

Od któregos tam roku (nie pamietam dokładnie) były 125 z zegarami poloneza i silnikami poloneza wiec się zgodzę że to z fiaciora

• #13 24 Maj 2008 11:46
    maziu
    Poziom 18  

nie czepiając się jakości wykonania to muszę powiedzieć że wskazówka się rusza jak dodajemy gazu ;] a to już sukces ;] od czegoś trzeba zacząć a następna konstrukcja na pewno będzie ładniejsza i bardziej wyskalowana :)

Powodzenia i pozdrawiam

• #14 24 Maj 2008 11:48
    Tommy82
    Poziom 39  

wydaje mi sie ze te kanciaki z poldkiem na pokładzie miały standardowy fiatowski licznik z paskiem Przynajmniej tylko takie widywałem. Kanty miały za to wersje licznika z okrągłymi licznikami prędkościomierz + obrotomierz To chyba była wersja exportowa jakaś bo kiedyś widziałem takie liczniki we fiacie z kierownica po drugiej stronie

• #15 24 Maj 2008 12:18
    Milosz.
    Poziom 12  

na temat polonezów i kantów dyskusja zakończona . Obrotomierz oceniam 4/6 poradziłeś sobie z wykonaniem nie było to na pewno proste bo wiadomo szkoda ,że widać przeciętą kartkę (z której jest skala ) i na samym dole gdzie styka się obwódka . Po za tym ok ,zmodyfikowałeś schemat :) Możesz być zadowolony bo na pewno nikt z twoich znajomych nie ma CC z obrotomierzem :) Pozdrowionka

• #16 24 Maj 2008 13:40
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Tak jestem zadowolony bo działa super, wskazówka chodzi płynnie i odpowiednoi szybko i co najważniejsze sie nie "kiwa"... na filmie tego może nie widać bo sie nie koordynuje z dźwiękiem i wogóle ale naprawde dziala super... a wykonanie, no cóż... jak mogłem i z czego mogłem, lepiej się już nie dało zrobić mając do dyspozycji nóż i lutownice :)

• #17 25 Maj 2008 13:35
    Tomek515
    Poziom 21  

Ważne że działa i to sprawnie... Mam taki kwadratowy obrotomierz od kanta i tez chyba zrobie cos takiego. Co do wykonania mogło by być lepiej ale nie jest źle, nie rozlatuje się no i działa! Pozdrawiam posiadacza cc;]

• #18 20 Cze 2008 13:59
    Tomek515
    Poziom 21  

Dodałem drugi kondensator do obrotka i jak go teraz podłaczyć? wychodza z cewki dwa grube kable i dwa cienkie jak to podłaczyć, prosił bym o wskazówkę :)

• #19 16 Lip 2008 16:29
    tranzystor1204
    Poziom 18  

idąc od góry to szło 1) minus (masa) 2) plus (po stacyjce) 3) impuls ( wybrać jeden z tych cieńszych kablów od cewki)

• #20 05 Lis 2008 20:06
    Sobek144
    Poziom 2  

A jak można przerobić ten obrotomierz żeby były diody zamiast wskazówki?

• #21 06 Lis 2008 13:25
    Miglandz
    Poziom 10  

jak chcesz diodowy to gdzieś szło kupic gotowy kit
    co do obrotka , to jak masz 900 z wtryskiem to bez problemu pokręcisz go do 7 tyś tyle że już przy tych obrotach jest odcięcie :)

• #22 31 Maj 2010 15:14
    aeao
    Poziom 9  

A ten kondensator elektrolityczny to co on robi na tej płytce bo na schemacie go nie mogę znaleźć... Jaka to pojemność?