Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pare układów z Licznikami Scalonymi

wafcio 24 Maj 2008 10:12 1571 0
  • #1 24 Maj 2008 10:12
    wafcio
    Poziom 10  

Mam następujący problem, musze zrobić 4 zadania dotyczące Liczników Scalonych, jest mi to potrzebne na zajęcia, niestety ni w ząb nie rozumiem jak to działa. Szukam osoby, która pomogłaby mi je zrobić lub całkowicie zrobiła, z wytłumaczeniem jak mam podłączyć układ. Oczywiście wiem, że nic za darmo, więc na pewno jakoś się dogadamy. Kontakt na PW, (będę dzisiaj siedział na forum cały dzień więc na pewno odbiorę). Rozwiązania zadań potrzebuje na poniedziałek.

A oto zadania:
    1. Zaprojektować układ przepuszczający 3 z 8 impulsów z wykorzystaniem liczników synchronicznych (7490, 7492 i 7493).

2. Zaprojektować z wykorzystaniem liczników asynchronicznych układ liczący w sekwencji:
    ..., 3, 0, 1, ..., 5, 0, 1, ..., 3, 0, ...
    wykorzystując w nim jako element pomocniczy dwójkę liczącą licznika 7493.

3. Zmodyfikować licznik 74193 tak, aby działał jako dekada rewersyjna.

4. Zaprojektować z wykorzystaniem pary 2x74190 licznik liczący w sekwencji:
    ..., 0, 1, 2, ..., m-1, m, n, n+1, ..., k-1 k, 0, ...
    przy czym m=5, n=8. k - dowolne (czyli w zależności od zaprojektowania)

DO ADMINISTRACJI:
    Jeśli posta umieściłem w złym dziale to proszę o nie usuwanie go tylko o przeniesienie do odpowiedniego działu. Gdyż opisane wyżej zadania sprawiają mi naprawdę dużo problemów i nie wiem co mam zrobić, a naprawdę potrzebuję rozwiązania tych zadań.

[Aby nie było naruszenia punktu 16 regulaminu, proszę skorzystać z wyszukiwarki forum ("szukaj" na górze strony). Rozwiązanie części z tych problemów jest już na forum. Mariusz Ch.]

EDIT
    mam już schematy do zadań 1,2,3. Pozostało teraz 4. do zrobienia.

0 0