Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki typ i przekrój kabla ?

24 Maj 2008 12:26 17562 20
 • Poziom 14  
  Panowie mam pytanko jaki rodzaj i przekrój kabla będę musiał zastosować od tablicy z licznikiem do różnicówki , instalacja będzie prowadzona do garażu na zewnątrz w plastikowych rurkach około 50m zabezpieczenie przedlicznikowe 10A moc przewidywana ( zgłoszona we wniosku) do 2KW, instalacja jednofazowa. A przy okazji jaki typ różnicówki powinienem kupić , i ostatnie pytanie czy na cały garaż wystarczy jeden bezpiecznik czy na gniazda i oświetlenie powinienem dać osobne bezpieczniki?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 15  
  Jeśli instalacja będzie ułożona jak piszesz, to dobrym przewodem będzie: YDY 3 x 2,5 mm2. Na pewno należy zastosować wyłącznik różnicowoprądowy typu P302 25A/0,03A, a po nim zastosować dwa zabezpieczenia nadmiarowoprądowe (max 6A o charakterystyce B)do oświetlenia i gniazd 230V - osobno.
 • Poziom 14  
  Przekrój kabla przy takiej odległości to bym polecił jednak 4 mm2 , Jeżeli ma to być do ziemi to kupić przewód kablowy do stosowania w ziemi a nie bawić sie w rurki np YKY 3*2,5 lub bardziej odpowiedni YKY 3*4 takie przewody można układać bezpośredni w ziemi (koszt przewodu 4, 51 i 5, 98 za metr) przynajmniej takie ceny były jakiśz czas temu.

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 2  
  --------------------------------------------------------------------------------

  Przekrój kabla przy takiej odległości to bym polecił jednak 4 mm2 , Jeżeli ma to być do ziemi to kupić przewód kablowy do stosowania w ziemi a nie bawić sie w rurki np YKY 3*2,5 lub bardziej odpowiedni YKY 3*4 takie przewody można układać bezpośredni w ziemi (koszt przewodu 4, 51 i 5, 98 za metr) przynajmniej takie ceny były jakiśz czas temu.


  kolego, a może 10mm---nie przesadzaj
 • Poziom 11  
  Popieram lepiej dać 4 kwadrat i kabel typowo do zastosowań na zewnątrz YKY a co do peszli i rurek ochronnych to najlepiej stosować je tylko przy pionach ścian gdzie przewód wchodzi lub wychodzi z ziemi aby go osłonić przed mechanicznym uszkodzeniem ponieważ w ziemi peszeł jest dobry dopóki dopóty nie pęknie potem tylko niepotrzebnie będzie wode trzymał która się do niego dostanie.
 • Moderator Samochody
  Tak w ogóle, to powinieneś mieć projekt na powyższą instalację. Jeżeli jednak robisz to na innych zasadach, to 2,5mm2 oczywiście wystarczy do podstawowych potrzeb, jednak weź pod uwagę, że w garażu czasem przydaje się spawarka, więc większy przekrój jest zalecany, aby nie było dużych spadków napięcia.
 • Poziom 15  
  Panowie czytajcie o co chodzi p. Stef311.
  Zgłoszenie do ZE na 2kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 10A, odległość ok. 50mb, a instalacja prowadzona w rurkach RVL (prawdopodobnie po elewacji).
  Nic nie wyczytałem , o spawarce, a gdy będzie trzeba zasilić to i tak 10A nie wytrzyma (co to za spawarka na 2 kW?).
  Więc dalej twierdzę, że YDY 3 x 2,5mm2 jest właściwym przewodem, tak ze względu na obciążenie, sposób prowadzenia jak i na spadek napięcia.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  A za jakiś czas odbiorca wystąpi o wzrost mocy i kabelek do wymiany hehe
 • Poziom 20  
  R=δl/s dla przewodności miedzi 56 można to wyliczyć. Wowczas można dobrac przewodzik. Trzeba liczyć, że prąd będzie miał wartość niecałe 10A. Przewód miedzy 2.5-4mm² wystarczy. Tylko uwzglednic spadek napiecia bo wytrzymałość prądowa jest wystarczajca.
 • Poziom 20  
  MakroSerwis napisał:
  Tak w ogóle, to powinieneś mieć projekt na powyższą instalację. Jeżeli jednak robisz to na innych zasadach, to 2,5mm2 oczywiście wystarczy do podstawowych potrzeb, jednak weź pod uwagę, że w garażu czasem przydaje się spawarka, więc większy przekrój jest zalecany, aby nie było dużych spadków napięcia.  Tak przewód 2,5 wystarczy a o spawarce to i tak możesz zapomniec przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 10A :D

  Dodano po 3 [minuty]:

  Arturo2005 napisał:
  A za jakiś czas odbiorca wystąpi o wzrost mocy i kabelek do wymiany hehe


  Tak , najlepiej niech położy przewód 4x50mm kwadrat bo gdy wystąpi o wzrost mocy bo będzie chciał odpalic strugarkę wielogłowicową!!! :D
 • Poziom 17  
  Też polecam 3x2.5mm² bo trzeba patrzeć też na koszty. przy powiedzmy 60 metrach które to trzeba bedzie kupić to troche kasy pójdzie na marne skoro i tak przypuszczam że bedzie ten prąd potrzebny do oświetlenia i ewentualnie wiertarki lub podobnych urządzeń. więc poco męczyć się z takim gubszym przewodem i zbędnymi kosztami.
 • Poziom 26  
  To już na pewno stef nic z tego nie wie.A napewno wie ,ze im przekrój większy tym lepszy ale tu chodzi o zapewne też o koszty.W tym przpadku przewód 2,5 wystarczy jesli nie planuje pracy ciągłej na spawarce,ogrzewaniu elektrycznym itd. ale wtedy też trzeba by było zmienić zabezpieczenia
 • Poziom 10  
  W tym przypadku 2,5mm² spokojnie wystarczy, ale zapotrzebowanie na energie zazwyczaj rośnie rzadko maleje, więc radzę zastanowić się nad 4mm²
 • Poziom 14  
  tak jak juz napisano 2,5mm wystarczy, jak cie stać 4 starczy na wieki. i powinien byc to kabel np yaky nie przewód ( róznia sie izolacją i materiałąmi) co zaś zabezpieczeń oczywiście lepiej rozgraniczyc gniazdo i oświetlenie.
 • Poziom 1  
  Witam, mam takie pytanie, znajomy potrzebuje zasilić piłę 1fazową 1,1 kV, odcinek od źródła zasilania 140mb po prostej, moc na wejściu 7kV, chce to zrobić przewodem 3x2,5 mm2 czy to wystarczy??
 • Poziom 15  
  dariusz1 napisał:
  i powinien byc to kabel np yaky nie przewód ( róznia sie izolacją i materiałąmi)  No tak... Kabel YAKY 3x2,5mm2 - jaka jest jego obciążalność i spadki napięć przy 50m????
 • Poziom 18  
  Witam spadek napięcia dla linii miedzianej 2,5mm2 jednofazowej, o długości 50m i prądzie znamionowym 10A będzie wynosił ok 2,3%(ok.6V). Obciążalność długotrwała takiego przewodu nawet zakładając bardzo niekorzystne warunki wynosi powyżej 20A. Natomiast wracając do kabla YAKY 3x2,5mm2 czy przypadkiem najmniejszą dostępną wartością tego kabla aluminowego nie jest 10mm2, więc to rozwiazanie odpada na starcie. Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Cytat:
  Natomiast wracając do kabla YAKY 3x2,5mm2 czy przypadkiem najmniejszą dostępną wartością tego kabla aluminowego nie jest 10mm2,


  Jeśli chodzi o YAKY 3X... to i poniżej 120 trudno będzie dostać :D.
  Różnicówka 16A 30mA wystarczy, tak jak i kabel 2,5mm2
 • Poziom 18  
  Jeżeli chodzi o kabel YAKY to bez problemu można go dostać o przekroju mniejszym niż 120mm2, gdyż np. wartość 25mm2 jest standardowym rozwiązaniem dla przyłącza typu kablowego w moim rejonie, a 120mm2 służy do budowy linii nN. Wracając do tematu zastosował bym kabel 2,5mm2. Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Chodziło mi o kabel trzyżyłowy.
  Pozdrawiam.