Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energia geotermalna - czy można wykorzystać?

24 Maj 2008 15:31 22473 77
  • Poziom 14  
    Witam!

Chciałbym się dowiedzieć, czy można jakoś energię geotermalną wykorzystać do produkcji prądu lecz na sposób "domowy". Chodzi mi o produkcję prądu z ciepła ziemi poprzez parowanie czynnika i napędzanie nim turbiny, ale na skalę domową (czyli zasilenie małego gospodarstwa).
    Wiem, że istnieją już elektrownie geotermalne, wykorzystujące parujące źródła wody (już znajdujące się w litosferze), które znajdują się głęboko pod powierzchnią ziemi.
    Ja mam na myśli zrobienie czegoś w podobnym stylu: odwiert (oczywiście na odpowiednią głębokość, aby czynnik [woda] mógł parować pod odpowiednią temperaturą), w odwiercie zainstalować rurę (szczelną od dołu i zalaną czynnikiem roboczym, która podłączona do turbiny oddawała by energię w postaci pary wodnej. Para wodna by się skraplała (po napędzeniu generatora) i replay :)
    Czy było by to możliwe? Czy jest to znowu głupi pomysł i temat na nieskończoną dyskusję? :|

Z góry dziękuje za konkretną odpowiedź.

Pozdrawiam!
  • Fotowoltaika
  • Poziom 43  
    Witam!
    Odsyłam do wykładów z fizyki:
    sprawność maszyny przetwarzajacej ciepło na energią mechaniczną jest określona przez 2 temperatury, między którymi ta maszyna pracuje: nazwijmy jedną - temperaturą kotła (Tk), a drugą - temperaturą skraplacza (Ts).
    Sprawność η=(Tk-Ts)/Tk
    Sprawność jest funkcją różnicy tych temperatur, ale do obliczenia trzeba brać temperaturę BEZWZGLĘDNĄ (w stopniach Kelvina).
    Jeśli temperatura "w kotle" jest np. 100°C (czyli 373°K), a "w skraplaczu" jest 30°C (czyli 303°K), to sprawność takiej maszyny nie może przekroczyć 70/373 = 18,7% (a to znaczy, że 6 razy więcej ciepła przepływa od kotła do skraplacza, niż jest wykorzystane do napędu czegokolwiek). W rzeczywistosci uzyskanie sprawności przekraczajacej 10% dla takich warunków graniczy z cudem.
    Tak więc, aby korzystać z energii geotermalnej, po pierwsze muszą być źródła o odpowiedniej temperaturze (a większość wód termalnych w Polsce ma <70°C, czyli sprawność by była <11,6%), i o odpowiedniej wydajności, gdyż im niższa temperatura, tym więcej tej ciepłej wody trzeba. No i jeszcze coś: czynnikiem krążącym między "kotłem" a "skraplaczem" nie może być woda, za niska tamperatura ...
    Dlatego w Polsce postawienie elektrowni geotermalnej nie jest opłacalne, ale wykorzystanie ciepłych wód do ogrzewania ma sens i jest już gdzieniegdzie realizowane.
    Temat geotermii od dawna już nie jest domeną amatorów, warto tu poczytać:
    http://www.ekoenergia.pl/index.php?cms=32&plik=Geotermia.html
  • Poziom 21  
    Witam.
    Krótko żeby się nie rozpisywać, – bo z tego zagadnienia doktorat można zrobić, ale to już nie na forum- geotermia indywidualna to nierealne i nieopłacalne, ale marzyć i śnić każdemu wolno.:D
  • Poziom 14  
    Bardzo dziękuje koledze Rzuuf za wyczerpującą, konkretną wypowiedź ;)
    Czyli nie pozostaje nic, jak kombinowanie z produkcją prądu z innych źródeł odnawialnych energii :)
  • Poziom 25  
    Produkcja energii elektrycznej z wody geotermalnej jest bardzo opłacalna i przyszłościowa.
    Niestety konieczne sa dwa odwierty na głębokość ok 3000 m. Bo na tej głębokości występuje woda przydatna ,która ma temperaturę powyżej 80C.
    Aby zwiększyć sprawność stosuje się systemy kaskadowe ,gdzie woda z wymiennika generatora trafia na wymiennik CO i CWU. A potem na wymiennik np basenów ,suszarni drewna ,stawów rybnych.
    Średnio z takich dublotworów otrzymuje się 20MW energii. Jeżeli jest generator to dodatkowo 2MW energii elektrycznej.
    Przy prawidłowo zaprojektowanej i użytkowanej instalacji koszt zwraca się przez 3 lata(przykłady w Austrii i Niemczech).
    Nie wiem czy istnieją inne źródła energii o tak szybkim zwrocie inwestycji. Polska posiada doskonale przebadane złoża cieplej wody.Ich ilość szacuje sie na dwie wielkości Morza Bałtyckiego.
    Niestety inwestycje te ze względu na koszty i możliwości zapewnienia dużego odbioru ciepła dedykowane są dla samorządów lokalnych.
    W domowych warunkach są nie do zrealizowania i są nieopłacalne.
    Natomiast nie jest to temat głupi.
    W obiegu generatora nie znajduje się para wodna ,tylko niskowrzący czynnik taki jak np. w lodówkach lub amoniak.
  • Poziom 14  
    Przepraszam za tak późną odpowiedź.

Czy mógłby kolega napisać coś więcej na temat pozyskiwania energii elektrycznej z wód geotermalnych? Może jakieś linki do stron, gdzie jest dokładnie wyjaśnione i budowa takich oto elektrowni?

Dzięki za odpowiedź!
  • Poziom 25  
    Witam.

Ruuf pisze ,"że produkcja energii elektrycznej z geotermi jest nie opłacalne"
    Nie do końca jest to prawdą.

Owszem produkcja samej energii elektrycznej jest opłacalna tam gdzie występują wody głębinowe powiązane z wulkanami -gejzery.
    Ich temperatura przekracza 200°C.
    Ten typ geotermi najbardziej rozwinął się w Islandii ,USA, chyba i Włochy też coś takiego posiadają.

Ale produkcja samego prądu elektrycznego z takich zasobów (z uwagi jak to pisze Ruuf "na małą sprawność") jest wielkim marnotrawstwem.

Niestety ten sposób myślenia jest zauważalny wśród naukowców i polityków.

W geotermi najważnejsze jest uzyskanie przy możliwie dużych przepływach powyżej 180 m3/h maksymalnego odbioru ciepła -system kaskadowy.

Jest kilka wymienników.

Jeżeli temperatura wody przekracza 85°C to opłaca się produkcja energii elektrycznej ze sprawnością 10%.
    Na tym wymienniku woda ochładza się o około 10 -20°C.

Jej temperatura wynosi już ok 70 -65°C. i trafia na kolejny wymiennik.
    Wymiennik ten odbiera ciepło do wody CO i CWU.
    Ważne jest z uwagi na niskie temperatury aby sieć ciepłownicza była maksymalnie zwarta (na przykład duże ok. 10 tyś. osiedle mieszkaniowe, im większe tym lepiej)
    .Nie opłacalny jest błąd popełniony w Zakładzie Geotermalnym w Bańskiej ,gdzie woda geotermalna zasilająca Zakopane traci swoją temperaturę na 15 km. odcinku.
    W tym wymienniku woda ponownie ochładza sie o 20°C.
    Posiada temperaturę ok. 50 -30°C i trafia na kolejny wymiennik.

Tym razem jest to na przykład wymiennik zasilający ciepłe baseny rekreacyjne bądź uzdrowiskowe (balneologia) .
    Kąpiel w wodzie o temp. powyżej 30°C połączonej z dużą mineralizacją jest bardzo przyjemna :D i działa leczniczo.
    Na koniec gdy woda na wystarczającą temp. i są warunki to wykorzystuje się ją w rolnictwie do chodowi ryb bądź uprawie roślin.

Dolną temperaturą jest temperatura w ,której następuje silne wytrącanie związków mineralnych w otworze chłonnym.

Tak w wielkim skrócie przedstawia się idea kaskadowego wykorzystania geotermii.

Przy dobrze zaprojektowanym i działającym układzie duże koszty budowy zakładu geotermalnego zwracają się już po 3 -5 latach.

Taka idea przyświeca budowie zakładu w Toruniu.

W istniejących w Polsce Zakładach Geotermalnych system kaskadowy nie jest wykorzystywany.

Może tylko pierwszy zakład w Bańskiej na początku miał to spełniać.
    Budowa w latach 80 okazała się wielkim sukcesem.
    Stał się modelowym obiektem zachwalanym przez światowych naukowców.
    Niestety sukces tego zakładu zainspirował decydentów aby obok istniejącego pobudować następny.
    Tak więc Zakład w Bańskiej Niżnej przestał być zakładem modelowym a stał się sławny ze swej długości i rozległości sieci ciepłowniczej.

Czy jest to głupota urzędników i świadome działanie na szkodę:?::?:
  • Fotowoltaika
  • Poziom 43  
    Entuzjazm kolegi Roberta Kaminskiego bardzo mi się podoba!
    Ale, jeśli jest tak cudownie, to dlaczego Rydzyk chce dotacji, zamiast wziąść kredyt w banku? Zwrot nakładów w ciągu 3 - 5 lat, to interes, na który każdy bank pójdzie bez mrugniecia okiem, prawda?
  • Poziom 25  
    Bardzo dobre pytanie.

Udzielenie dotacji na geotermie toruńską jest zasadne ponieważ:

Jest to obiekt pionierski oraz przy okazji budowy są robione potrzebne badania geologiczne

Praktyka udzielania bez zwrotnych dotacji na budowę odwiertów oraz budowę sieci ciepłowniczej dla zakładów geotermalnych jest praktykowana na świecie i nikt się przeciw temu nie burzy.

Następnym razem napiszę konkretnie ile milionów euro i na co dają fundusze niemieckie ze środków publicznych.
  • Poziom 43  
    No, dobra, Rydzyk dostanie niemieckie pieniądze, może ...

Zwykle tam, gdzie nakłady mają tak krótki okres zwrotu, nie potrzeba dotacji, bo interes "sam się finansuje". Dotacje są potrzebne tam, gdzie zwrot jest niepewny, albo zwrotu nie ma wcale, ale są inne korzyści, trudne do oszacowania (np. cele społeczne, ekologia lub ochrona przyrody).

Ale powiedz, jak przekonać polski bank, gdziekolwiek w Polsce, żeby uwierzyli, że nakłady poniesione na geotermię zwrócą się po 5 latach (już nie mówię 3, bo mnie wezmą za nieuleczalnego entuzjastę!).
    Czy widziałeś gdzieś jakiś "biznes plan", w który by bank mógł uwierzyć? Czy wiesz o jakimkolwiek banku, który by udzielił kredytu na taki cel? Czy cel został zrealizowany, a kredyt spłacony?

I jeszcze jedno: czy w takim banku może właśnie trzymasz swoje pieniądze?
  • Poziom 32  
    Robert Kaminski napisał:

Udzielenie dotacji na geotermie toruńską jest zasadne ponieważ:

Jest to obiekt pionierski oraz przy okazji budowy są robione potrzebne badania geologiczne

Polska jest w tej dobrej sytuacji , że posiada największe zasoby wód geotermalnych w europie . Jak najbardziej zgadzam się z kol. Robertem Kamińskim , że powinny być duże dotacje na ten cel bo naprawdę warto wykorzystać to naturalne bogactwo :
    http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artyku...rmalne;zamiast;wegla;i;gazu,161,0,374177.html
    Gdybym był władnym to bym dał takie środki na ten cel ale nie Rydzykowi tylko osobom kompetentnym którzy by potrafili się z tych środków rozliczyć .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 25  
    Dotacja z publicznych niemieckich pieniędzy dotyczy wyłącznie zakładów budowanych na terenie Niemiec.

Reszta wysuwanych przez Ruufa argumentów jest zasadna.

Zrozumienie tych zasad pozwoli zrozumieć dlaczego są tak duże problemy.

Chciał bym jak najbardziej konkretnie zająć się tymi problemami.
    Niestety nie mam przy sobie zebranych materiałów więc moje odpowiedzi są jakie są.

Niestety nie jest tak różowo aby bank w ciemno inwestował w geotermie ze względu na szybki zwrot kapitału i amortyzację.

Do tego stanu ma doprowadzić właśnie zakład w Toruniu.
    Brak jest po prostu modelowych inwestycji na które można się powołać występując o kredyt.
    Brak też wystarczających badań struktury geologicznej pod kątem geotermi.

Z związku z tym są rozbieżne dane szacunkowe na temat wielkości zasobów ciepłej wody do 3 km głębokości.

Są tez problemy związane z mineralizacją.
    Nie uwzględnione to zostało np. w zakładzie w Stargardzie Szczecinskim.
    I tak dalej i tak dalej.

W chwili obecnej nie istnieją podstawy aby banki oraz samorządy mogły w ciemno inwestować.

Ale właśnie do takiego stanu należy dążyc ,bo tylko to zapewni możliwie szybki rozwój tej gałęzi przemyslu.

To tego ma właśnie doprowadzić toruńska budowa .:!::!:

Ze Starym1952 w pełni się zgadzam tylko, tyle że właśnie w toruńskim środowisku skupionym wokół radia są najlepsi specjaliści.

Stary1952 pisząc o największych zasobach powołuje się na badania prof.Sokołowskiego ale nie wie ,że prof w testamencie przekazał je radiu.
  • Poziom 43  
    To znaczy, że jestem w identycznej sytuacji, jak gdybym ogłosił, że zbuduję elektrownię napędzaną Perpetuum Mobile: opłacalność jest wysoka, ale nieudokumentowana, brak podobnych inwestycji, które by potwierdziły słuszność założeń, i budowa jest "pionierska", która ma dopiero być modelem ćwiczebnym ...
  • Poziom 25  
    Ruuf porównywanie geotermii do perpetum jest nadużyciem z Twojej strony.

Takie zakłady istnieją i są opłacalne tylko ,że nie w Polsce.

"Pionierskie" założenia też są stosowane tylko nie tu.

Muszę już kończyć ale będę wracał do wystawionych argumentów .
    Ponieważ zrozumienie ich pozwoli zrozumieć cały problem.
  • Poziom 43  
    Widzisz, te "konkurencyjne" metody pozyskiwania energii "wszędzie" kojarzą się z krasnoludkami:
    - obiektywnie rzecz biorąc, krasnoludków nie ma,
    - wszyscy wiedzą, jak wygladają,
    - na pisaniu książek o krasnoludkach porobiono fortuny,
    - na trasie ku zachodniej granicy są całe pola zasłane gipsowymi modelami krasnoludków ...
    - ...
    a spróbuj załatwić kredyt na założenie firmy świadczącej usługi dla krasnoludków!
  • Poziom 25  
    Rzuuf proszę o bardziej merytoryczne argumenty!!!
    "Konkurencyjne metody pozyskiwania energii" wiążą się z różnymi grupami nacisku, posiadającymi olbrzymie fundusze na promowanie swoich źródeł energii.Są to grupy ogólnie znane jak lobby :
    naftowe
    gazowo-naftowe reprezentowane przez
    Rosję
    nuklearne ,gdzie główną siłę ma jak się wydaje Francja
    węglowe
    ale i wiatrowe czy ogniw fotowoltaicznych.
    Grupy te zainwestowały w to ,więc starają się aby sprzedawać swój towar z jak największym zyskiem.
    Jest tu także coś takiego jak geopolityka i geoekonomia.
    W przypadku geotermii jest to dziedzina nowa,niezbadana ale rokująca wielkie nadzieje.

Będę się starał pisać jak najbardziej merytorycznie ,tak jak pozwala mi moja wiedza.
    Ale chyba już nie dziś.

Jak obiecałem dam konkret.

Odnawialne zasoby energetyczne Polski, uszeregowanie technicznego potencjału energetycznego OZE.

3. ENERGIA SŁONECZNA-------------------------------280 PJ/rok

4. ENERGIA WIATRU------------------------------------140 PJ/rok

5. ENERGIA WODNA--------------------------------------43 PJ/rok

ZUŻYCIE ENERGII W POLSCE W 2002-------------4000 PJ/rok :!::!::!::!:

Zestawienie to na podstawie badań metodologia; prof. Zimny, prof.L Sokołowski.Metoda ta została potwierdzona przez rząd niemiec.
    Może następnym razem o rozbieżnościach w innych badaniach na temat "technicznego potencjału energetycznego" geotermii i geotermiki.

Piszcie śmiało o swoich informacjach na ten temat:
  • Poziom 11  
    Z zestawienia tego wynika ,że tylko energia geotermalna może być rozwiązaniem energetycznym. Energia wiatrowa tak promowana jest daleko w tyle 1000 razy.
    To wprost niewiarygodne!!!!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Polecam Kolegom lekturę wykładów: "Energetyka a środowisko":
    http://kosmo.bezele.net/materialy/semestr_8/Energetyka_a_srodowisko/ . Po rozwinięciu menu trzeba kliknąć na pliki ".pps".
    To fakt, że wykorzystanie energii geotermalnej może być atrakcyjne, ale niestety jest też kosztowne, więc jej "organizowanie" własnymi - "domowymi" - sposobami to jest próba osiągnięcia pierwszej prędkości kosmicznej na hulajnodze. Przy okazji, na bazie tej "atrakcyjności" oczywiście pojawiają się oszuści, którzy natychmiast deklarują chęć zainwestowania NASZYCh (broń Boże nie swoich!) pieniędzy w "eksperymenty".
    Energetyką alternatywną zajmują się WSZYSTKIE politechniki na świecie, nie wierzę, że ich możliwości są mniejsze, niż amatorskie eksperymenty kilku zapaleńców.
    Z energetyką jest trochę tak, jak z kopalnią złota: choć w wodzie morskiej są MILIONY ton złota (średnio po kilkanascie miligramów w kazdym metrze sześciennym wody), to kopalnię uruchamia się tam, gdzie koncentracja złota w złożu jest na tyle wysoka, że dostępna technologia kosztuje mniej, niż wartość wydobytego złota. Jeśli ktoś postąpi inaczej, to jego ambitne plany kończą się BANKRUCTWEM, a nie bogactwem (też na "B", w słowniku jest wcześniej ...).

I na koniec, stary kawał:
    Do warsztatu wpada rozgorączkowany uczeń i od progu woła:
    - Panie majster, panie majster! Ruskie na Księżyc polecieli!
    - Wszystkie?
    - Nie, jeden!
    - To co mi dupę trujesz ...

Polecam kolegom wyjątkowe wyczucie proporcji u Majstra!
  • Poziom 27  
    Polecam koledze Rzuuf iść na wykład profesora Kozłowskiego ogólnie pisząc, o ""geotermi"" (kierunek Politechnika Krakowska) i dopiero pisać, miast podważać sens wykorzystywania naturalnych zasobów energetycznych polskiej ziemi :).
    Można nadziać się na śmieszność swoich wywodów. Dam przykład inż. Eiffla kiedy opublikował projekt wieży, w polemikę wdał się z nim profesor Sorbony, ówczesny guru, specjalista od statyki, który dowiódł matematycznie na łamach prasy, że konstrukcja zapadnie się pod ziemię.
    Poczekajmy.
  • Poziom 43  
    A więc, dla kolegi ronwald'a:
    1. Odwołuję moją estymę dla wykładów na temat energetyki, prezentowanych na Politechnice Łodzkiej (mój link powyżej) i przyjmuję wyższość Politechniki Krakowskiej (jego wskazanie, bez linku), nad Politechniką Łódzką. Teraz OK? Nie wiem, czy to legalne, aby były różne opinie politechnik w tym samym kraju?
    Szukałem czegoś na temat prof. Kozłowskiego z Politechniki Krakowskiej. Znalazłem tuzin różnych profesorów Kozłowskich, ale żaden mi "nie pasuje", albo nie ta uczelnia, albo nie ta branża. Proszę o link!
    2. Przyznaję, że nigdy nie podważałem sensu wykorzystania jakichkolwiek zasobów polskiej ziemi, więc kolega ronwald chyba uzyskał to pomówienia ze szkalujacych mnie, wrogich środowisk (skąd ma z nimi kontakty? On też? A fe...).
    3. Oświadczam, że nie jestem profesorem Sorbony, nigdy nie byłem, ani nie zamierzam kiedykolwiek być. Jeśli trzeba, przedstawię oświadczenie lustracyjne (osobom, które mają certyfikat dopuszczajacy do przeglądania oświadczeń lustracyjnych).
    4. W takiej sytuacji moje wątpliwości na temat ekonomiocznej strony przedsięwzięć geotermalnych tracą sens (to logiczne!), a zastrzeżenia banków, które dla takich inwestycji wymagają jakichś bzdur w rodzaju "biznesplanów" i innych dokumentacji - są zwykłą szykaną!

Co mi pozostaje? Dołączyć się do grupy tych, co wiedzą lepiej jak palić opony "gdzieś tam", aby ktoś korzystniej zainwestował MOJE pieniądze (jeśli będę miał takowe), może w jakiegoś Maybacha ...

A przy okazji: każda inwestycja w geotermię, to sztylet wbity w nasze górnictwo! Czy ktoś o tym już pomyślał?

Jeszcze raz proponuję popatrzeć na początek tego tematu: wykorzystanie geotermii w skali "domowej"! Nie każde przedsięwzięcie "duże" da się korzystnie przenieść do mniejszej skali.

Proporcja jest taka, jak sens uruchomienia plantacji, dla wyprodukowania jednego pomidora. To, że sens ekonomiczny takiego przedsięwzięcia w takiej skali jest ujemny (nawet nie zerowy), to nie znaczy, że należy zaniechać hodowania pomidorów. Znów się "kłania" zagadnienie SKALI! Odsyłam do Majstra ...
  • Poziom 25  
    Do wytwarzania prądu ze średnio temperaturowych wód geotermalnych stosuje się Obieg Renkine`a -Organic Rankine Cycle (ORC).
    Budowane są siłownie binarne z podwójnym obiegiem termotymamicznym.
    Noszą one nazwę Magnax dual binary cycles,pochodzącą od nazwy firmy Magna, która w 1979. zbudowała pierwszą taką siłownię w Kalifornii

Geopłyn wypływa na powierzchnię samoczynnie lub jest wydobywany przy użyciu pomp umieszczonych poniżej poziomu wrzenia.
    Płyn ten oddaje ciepło do izobutanu w wymienniku ciepła ,który spełnia funkcje wytwornicy pary z przegrzewaczem.Ogrzana para izobutanu jest kierowana do turbiny ,a następnie w skraplaczu pierwszego obiegu oddaje ciepło wykorzystane dalej na wytworzenie par propanu w drugim obiegu siłowni binarnej.
    Ta dwustopniowa siłownia zasilana wodą geotermalną o temp.182°Ci temp. dolnego źródła ciepła 27°C uzyskuje sprawność wykorzystania źródła 52%.Turbina w obiegu izobutanowym osiąga wewnętrzną sprawność 77%,natomiast turbina w obiegu propanowym 86%.
    Takie temperatury w polskich warunkach występują na głębokościach powyżej 5 km.
  • Poziom 43  
    Robert Kaminski
    Dzięki za wykład. A teraz powiedz, jak to można przenieść do "warunków domowych" - bo to jest istotą tego tematu.
    - Jakie zezwolenia trzeba załatwic dla eksploatacji takiego obiektu? Czy użytkownik musi mieć jakieś uprawnienia (jak np. SEP, UDT itp.)?
    - Jaki jest koszt inwestycji dla mocy np. 5kW?
    - Jakie urządzenia należy kupić i gdzie?
    - Jakie są koszty eksploatacyjne?
    - Jaki jest okres zwrotu inwestycji?
    - Czy można gdziekolwiek uzyskać gwarancję własności technicznych tej instalacji (tzn, moc, bezawaryjność, okres służby, bezpieczeństwo ...) ?
    - Czy ktokolwiek ubezpieczy mi taką instalację od ryzyka awarii (gazy i płyny palne!)? Co na to PSP?
    - Jak wygląda biznesplan, na podstawie którego mógłbym uzyskać kredyt bankowy?
    - Czy istnieją jakieś ustawowe ułatwienia dla takich inwestorów i w jaki sposób starać się o ew. dotacje?

Dawno temu, pewien "zbuntowany" francuski pisarz, Alfred Jarry, napisał sztukę: "Ubu Król, rzecz się dzieje w Polsce, czyli nigdzie".
    Dla mnie instalacja, która może działa w Kaliforni, to jest właśnie "nigdzie".
  • Poziom 27  
    Zaczyna się temat klarować, za sprawą kolegi Roberta Kaminskiego, sprawność nie 10% a ponad 50% . Nie nasycona para wodna a inne medium w drugim obiegu o temperaturze wrzenia około 60°C. Wszystko tak jak w słynnym kawale o agencji TASS, która donosiła o rozdawaniu rowerów na Placu Czerwonym ... . :).

Radzę poczekać na wyniki odwiertu prowadzonego w Toruniu. Jest to praca pionierska ale już dająca nadzieje na sukces, wydajność ponad 450 ton wody, na godzinę o temperaturze ponad 70 °C.
    Nie troszczyłbym się o koszty, innowacyjność kosztuje, dopiero masówka pozwala zoptymalizować koszt budowy/produkcji.
  • Poziom 43  
    Szanowni Koledzy!
    Czy dysponujecie może jakimś lepszym kalkulatorem? Kiedy liczę, ile można "wyciągnąć" ze źródła o temperaturze +182°C, przy temperaturze chłodnicy 27°C, to mi wychodzi sprawność teoretyczna nie więcej, niż 34%. Wzór jest jeden: Sprawność = (Tk-Tch)/Tk, gdzie Tk - to temperatura kotła, Tch - temperatura chłodnicy. Innego wzoru na zamianę energii cieplnej w mechaniczną jeszcze nie spotkałem, proszę o ewentualny "dokształt" ...
    W żaden sposób nie potrafię policzyć więcej, więc może kalkulator się zepsuł (dopuszczam też taką możliwość).
    Następna sprawa, to: gdzie w Polsce są źródła termalne o temperaturze +182°C? Rozumiem, że na razie nie ma ...
    To jaka będzie sprawność, jeśli źródło ma temperaturę o ponad 100 stopni niższą? Mnie dla warunków "toruńskich" (70°C/30°C) wychodzi 11,7% ...
    I wreszcie, żaden z Was nie potrafi przedstawić jakiegoś planu wykorzystania tej geotermii dla warunków DOMOWYCH, czyli amatorskich. Nie wiem czy nikt z Was nie czytał pierwszego postu w tym temacie? Dyskutujemy dalej o silniku fotonowym dla hulajnogi?
    Również żadne z moich praktycznych pytań postawionych wyżej nie doczekało się odpowiedzi - i pewnie się nie doczeka. I co będzie dalej, "bicie piany naukowej"?
  • Poziom 27  
    Kolego trochę luzu i taktu, nie dyskutujemy, że woda jest mokra :) Tak też by nie peszyć autora tego tematu, nikt z nas nie wypowiada stwierdzeń oczywistych, iż geotermia to nie innowacyjność w zakresie podwórka domowego :)).
    Na zakończenie, gwoli informacji, na terenie Polski, na głębokościach 5000m występuje woda o temperaturze ponad 200 °C !
  • Poziom 43  
    Skąd wiesz, że na terenie Polski, na głębokościach 5000m występuje woda o temperaturze ponad 200 °C ?
    A w jakiej części Polski?
    Ile otworów o głębokości 5km wykonano na obszarze prawie 320 tysięcy km2?
    Tzw. "stopień geotermalny" na terenie Polski wynosi ok. 33m, więc na głębokości 5km powinno to być jakieś 160 - 165 stopni. To są dane literaturowe. Czy są też jakieś inne?
  • Poziom 22  
    Rzuuf napisał:
    Skąd wiesz, że na terenie Polski, na głębokościach 5000m występuje woda o temperaturze ponad 200 °C ?
    A w jakiej części Polski?
    Ile otworów o głębokości 5km wykonano na obszarze prawie 320 tysięcy km2?
    Tzw. "stopień geotermalny" na terenie Polski wynosi ok. 33m, więc na głębokości 5km powinno to być jakieś 160 - 165 stopni. To są dane literaturowe. Czy są też jakieś inne?

Jak nie sprawdzisz ,to się nigdy nie dowiesz :-)
    Większość tzw zaawansowanych technologii kupujemy na zachodzie , jak myślisz skąd one się tam wzięły .
    Czy przypadkiem nie z podejmowania ryzyka właśnie ?
    Czy przypadkiem nie jest większym ryzykiem nic nierobienie ?

Dane literaturowe to są opracowania dokumentacji wierceń poszukiwawczych,do map i otworów exploatacyjnych. Czego jeszcze chcesz, żeby ktoś tam wlazł i zmierzył?

Poz
    Darek
    PS Jeszcze słowo w kwestii krasnali : Obiektywnie rzecz biorąc wywiercenie w Ziemi otworu o głębokości 5 km jest niemożliwe.
    Jedyną informacją dla wiertacza co siędzieje na dole jest ciężarowskaz . A jednak się to udaje i nawet banki to kredytują.....

Co do wykorzystania geotermii w warunkach domowych to nieśmiało przypominam że każda pompa ciepła do ogrzewania budynków właśnie tak działa....

D.
  • Poziom 25  
    Woda geotermalna o temperaturze do ok 200C występuje w "basenie dolnopermskim".
    Wody te oprócz wysokiej temperatury posiadają wysoką mineralizację, ale o niezbyt dużej wydajności wodnej otworu. Temperaturę 180C zanotowano w otworze we Wrześni.

Dolączylem do postu mapę Polski z temperaturami wód geotermalnych do 3000 m.

Odpowiadając na pytania Rzuufa to na wydobywanie wód geotermalnych potrzebna jest koncesja wydawana przez Ministerstwo Środowiska.
    Wiąże się to niestety z trudnym i żmudnym zbieraniem zaświadczeń i pozwoleń opartych na ekspertyzach naukowych.
    I tu jest pole popisu dla rządzących.

Jeżeli "Zlotousty" mówi pięknie o wspieraniu odnawialnych źródel energii (OŹE) to jeśli mu naprawdę zależy to powinien zająć się uproszczeniem procedur w uzyskiwaniu koncesji.

Na pozyskiwanie wody do 200m, koncesja nie jest wymagana.Tyle ,ze na tych glębokościach woda ma do 20°C,więc nie nadaje się do produkcji prądu.

Co do możliwości zakupu urządzeń do produkcji prądu do 5kW z otworów geotermalnych to proponuje poszukać na allegro:D:D

Pisząc o temperaturach powyżej 200°C czy nawet 400°C i glębokościach powyżej 5000m mam na myśli energię geotermiczną a nie geotermalną

Jest to energia gorących skal powstająca między innymi z rozpadu pierwiastków promieniotwórczych jak np. uran.
    Pierwiastki te wtopione są w krystality {np.granit) i zalegają w prekambrze.
    Drążąc otwór w krystalitach na glębokości nawet powyżej 7000 m nie posluguje się standartową techniką wiertniczą ale wykorzystuje sie np. lance tlenową.

Taka technologia jest opracowana na Politechnice Krakowskiej i AGH.