Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ mnożący z sumatora '83.

mig29 24 May 2008 16:17 2939 10
    mig29
    Level 10  
    Potrzebuję pomocy. Mam zbudować z sumatora `83 i bramek NAND układ mnożący dwie, dwubitowe liczby przez siebie. Wynik mam przedstawić na wyświetlaczu 7 segmentowym włączonym do układu przez odpowiedni koder.
    Jak by ktoś umiał to wykonać i podać opis do tego zadania, co i jak działa. Z góry dziękuję.

[Tytuł zmieniłem. Regulamin, punkt 11. Proszę wykazać więcej inwencji i przedstawić efekty własnych prób. Mariusz Ch.]
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Rozpisz sobie to mnożenie jak zwykłe mnożenie na papierze i od razu zobaczycz co trzeba przez bramki NAND sprowadzone do AND przepuścić i co potem dodać do siebie na sumatorze.

To prościuchne zadanie !!!
    mig29
    Level 10  
    Czyli zrobić sobie tablice prawdy dla dwóch dwubitowych liczb??
    Paweł Es.
    Tu nawet nie trzeba robić tablicy prawdy, przypomnij sobie podstawówkę i słynne słupki:

Code:
              33

*33
    ------------
              99
            +99
    ------------
            1089

Teraz weź sobie ten powyższy przykład ogranicz do liczb binarnych i powinieneś już zobaczyć rozwiązanie zadania (bramki rozwiązują górną część słupka a sumator dolną - pamiętaj, że niewykorzystane wejścia oraz wejścia przeniesień z poprzednich stopni należy ustawić na 0)

Podpowiedź 2: z bramki NAND można zrobić inwerter
    mig29
    Level 10  
    Ja sie poddaje nie widze jakos tego wszystkiego.

Dodano po 4 [minuty]:

Prosze podaj jak rozwiazac to
  • Helpful post
    Paweł Es.
    Masz 2 liczby: A1A0 i B1B0 (gdzie A i B mogą przyjmować stany 0 lub 1), mnożysz je jak w szkole

A1A0*B1B0=A1*B0+A0*B0+2*(A1*B1+A0*B1)

to razy 2 to jest to przesunięcie o jedną pozycję w lewo przy liczeniu słupków.

Poszczególne mnożenia robisz bramkami AND.

Wyniki mnożeń cząstkowych dodajesz na sumatorze, mnożenie przez 2 w systemie binarnym, uzyskujesz przez przesunięcie całej liczby o 1 bit w lewo (w stronę starszych bitów). Tu polega to na podaniu sumy cząstkowej nie od bitu 0 danego wejścia tylko od bitu 2 na dane wejście sumatora.

Wyjdzie ci 8 bramek NAND i jeden sumator.
    mig29
    Level 10  
    Hm to, jeśli dobrze rozumiem to na samym początku biorę 4 bramki Nand. Do każdej podłączam na oba wejścia podłączam tylko jedna cyfrę, czyli wyjdzie mi a*a czyli w rezultacie zanegowane a. Potem te zanegowane liczby przepuszczam przez następne cztery bramki Nand, które wykonują już właściwe mnożenie i ściągają negacje z tych liczb??
    Paweł Es.
    Nie !

Z dwóch bramek NAND robisz jedną bramkę AND, którą używasz potem do mnożenia a ponieważ masz 2*2 bity to masz 4 bramki AND (czyli 8 NAND).
    mig29
    Level 10  
    No oki skoro ja tez używam * bramek Nand i wychodzi mi mnożenie dobre w tym układzie jak napisałem to, co jest źle w tym, co napisałem wcześniej??
    Paweł Es.
    O ile dobrze zrozumiałem poprzedni wpis to najpierw negujesz sygał a potem mnożysz w NAND-zie a powinno być odwrotnie, chyba, że ja źle czytam.
    mig29
    Level 10  
    No ale mniej wiecej dobrze mysle o co chodzi. Teraz juz wiem jak to zrobic. dzieki wielkie za pomoc.